GİRESUN 0RMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ - PowerPoint PPT Presentation

GİRESUN 0RMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
Download
1 / 13

  • 195 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

GİRESUN 0RMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 2009 YILI ORMAN ZARARLILARI İLE MÜCADELE FAALİYETLERİ VE 2010 YILI PROGRAMLARI. 2009 YILI OZM FAALİYETLERİ

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

GİRESUN 0RMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


G resun 0rman b lge m d rl

GİRESUN 0RMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

2009 YILI ORMAN ZARARLILARI İLE MÜCADELE FAALİYETLERİ

VE

2010 YILI PROGRAMLARI


G resun 0rman b lge m d rl

2009 YILI OZM FAALİYETLERİ

Ladin ormanlarımızda tahribat yapan D.micans zararlısına karşı yürütülen biyolojik mücadele kapsamında; Giresun, Dereli, Espiye, Tirebolu ve Ordu İşletme Müdürlüklerimizde kurulu 6 adet biyolojik mücadele laboratuarında 2009 yılında 165288 adet yırtıcı R.grandis böceği üretilmiş, bunun 145766 adedi ladin ormanlarımızdaki D.micans yuvalarına verilmiştir.

Giresun merkez biyolojik mücadele laboratuarında, zararlı kabuk böceklerinin polifag bir yırtıcısı olan T.formicarius’tan 653 adet üretilerek Giresun, Dereli ve Mesudiye Orman İşletme Müdürlükleri ladin ormanlarına verilmiştir.

2000 adet sun’i kuş yuvası İşletme Müdürlüklerimiz ormanlarına monte edilmiştir.

1989 yılından bu yana yapılan biyolojik mücadele çalışmaları sonucunda, D.micans’ın bulaşmış olduğu 70000 hektar sahanın %95’ine yakın kısmında doğal denge sağlanmıştır.


G resun 0rman b lge m d rl

Onikidişli çam kabukböceğine (Ipssexdentatus) karşı Giresun, Dereli, Espiye, Tirebolu, Ordu ve Mesudiye Orman İşletme Müdürlüklerimiz ladin ormanlarından 1500 hektar alanda, Sekizdişli ladin kabukböceğine (Ipstypographus) karşı da 300 hektar alanda tarama ve kontrol amaçlı biyoteknik mücadele yapılmış, 214867 adet Onikidişli, 66891 adet Sekizdişlikabukböceği yakalanarak imha edilmiştir.

Şebinkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü Sarıçam ormanlarında etkili olan Ökse otu zararlısına karşı genç meşcerelerde 500 hektar alanda mekanik mücadele çalışması yapılmıştır.

2009 yılı Orman Zararlıları ile Mücadele programlarımız %100 olarak tamamlanmıştır.


G resun 0rman b lge m d rl

BELLİ BAŞLI PARAZİT VE ÖNEMLİ YIRTICILAR

Çamkese böceginin paraziti ve özel yırtıcısı

CALOSOMA SYCOPHANTA

PHRYX CAUDATA

Dendroctonus micansın özel yırtıcısı

R. GRANDİS

Tüm kabuk böceklerinin yırtıcıları

T. FORMİCARİUS

R. DEPRESSUS


G resun 0rman b lge m d rl

2010 YILI OZM PROGRAM VE ÖDENEKLERİ

Bölge Müdürlüğümüz 2010 yılı Orman Zararlıları ile Mücadele çalışmaları ile ilgili olarak, D.micans zararlısına karşı biyolojik mücadele kapsamında 140000 adet R.grandis üretimi, 2000 adet sun’i kuş yuvası, Onikidişli ve Sekizdişlikabukböceklerine karşı 2100 hektar alanda biyoteknik mücadele, Ökse otu zararlısına karşı 500 hektar alanda mekanik mücadele planlanmış, bu çalışmaların İşletme Müdürlüklerimiz itibariyle program ve ödenek dağılımları ekli cetvellerde gösterilmiştir.

Yeterli damızlık temin edilebildiği ölçüde Thanasimusformicarius üretimine de devam edilecek, damızlık T.formicarius temini konusunda İşletme Müdürlüklerimizden destek bekliyoruz.


2010 yili ozm program ve denekler

2010 YILI OZM PROGRAM VE ÖDENEKLERİ


G resun 0rman b lge m d rl

KEŞKE HERŞEY DOĞAL KALABİLSE

Hasan Kostak


  • Login