JADŁOSPIS
Download
1 / 31

JADŁOSPIS - PowerPoint PPT Presentation


 • 158 Views
 • Uploaded on

JADŁOSPIS. Zdrowego szóstoklasisty. Piramida zdrowego żywienia. W piramidzie zdrowego odżywiania można znaleźć mnóstwo pożytecznych informacji. KCAL.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' JADŁOSPIS' - vondra


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

JADŁOSPIS

Zdrowego szóstoklasisty


Piramida zdrowego żywienia

W piramidzie zdrowego odżywiania można znaleźć mnóstwo pożytecznych informacji


KCAL

 • Uczeń kl. 6 powinien spożywać dziennie ok.2500 kcal . Powinniśmy jeść 5 posiłków na dzień . Odżywiając się zdrowo musimy pamiętać o rzeczach , które możemy jeść,

  to znaczy, że trzeba starać się nie jeść tak zwanych „fast food’ów” i spożywać zdrową żywność.Fast Food !!! odżywianie się i spożywanie:

 • DLACZEGO FAST FOOD’Y NAM SZKODZĄ

  1.Pierwszy z zarzutów to ogromna kaloryczność posiłków. Najczęściej wybierany przez klientów zestaw złożony z: hamburgera, średnich frytek i średniego napoju gazowanego dostarcza ponad połowę zalecanej dziennej liczby kalorii. Wygląd porcji nie uświadamia tak dużej kaloryczności, a promocje i obniżone ceny zachęcają do konsumpcji zestawów, nawet gdy nie jesteśmy zbyt głodni.


Fast Food !!! odżywianie się i spożywanie:

 • 2. O charakterystycznym, bardzo lubianym, smaku hamburgerów decydują duże ilości niezdrowego tłuszczu, soli i nadającego smak glutaminianu sodu. Znaczne ilości soli w diecie mogą skutkować nadciśnieniem, zatrzymywaniem wody w organizmie objawiającym się obrzękami kończyn dolnych. Glutaminian sodu to substancja kształtująca specyficzny, rosołowo-mięsny smak.


Fast Food !!! odżywianie się i spożywanie:

 • 3. Wydaje się, że frytki, w porównaniu do dużego hamburgera czy ociekających tłuszczem kurczaków, są stosunkowo mało szkodliwe. Nic bardziej mylnego! Znaczne ilości soli oraz tłuszcz używany do smażenia powinny zniechęcać do konsumpcji. Nasycone tłuszcze wpływają na podwyższenie poziomu cholesterolu, co może skutkować rozwojem miażdżycy. Dodatkowo, pod wpływem smażenia, powstają związki akrylamidu, który może wchodzić w reakcje z DNA, co rozpoczyna procesy rozwoju nowotworów.


Fast Food !!! odżywianie się i spożywanie:

 • 4. Mimo, że bułka wygląda jak normalne pieczywo to, użyta do produkcji, znaczna ilość szkodliwych substancji dodatkowych - spulchniaczy, wpływa na jej nienaturalną pulchność i delikatność. Zawarte w bułce wyłącznie węglowodany proste mają znikomą wartość odżywczą, a ich dodatkowa wadą jest to, że nie dostarczają błonnika.


Fast Food !!! odżywianie się i spożywanie:

 • 5. Oprócz typowo "śmieciowego" jedzenia fastfoody mają w swoim menu sałatki warzywne. Surowe warzywa dostarczają niewielkie ilości witamin i składników mineralnych. Większość takiej sałatki stanowi sałata nie będąca dobrym źródłem witamin. Przechowywanie obranych i pokrojonych warzyw prowadzi do strat witamin i składników mineralnych. Dodatkowo łączenie pomidora i ogórka niszczy witaminę C. Należy pamiętać o nie używaniu, dodawanych w osobnym opakowaniu, ciężkich, majonezowych sosów.


Zdrowa Żywność !!! odżywianie się i spożywanie:

 • 1.Zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin niesie ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dostarczanie odpowiednich ich dawek jest szczególnie ważne dla rozwijającego się organizmu dziecka. Jak dbać o dietę naszych pociech, by nie zabrakło w niej cennych witamin?


Zdrowa Żywność !!! odżywianie się i spożywanie:

 • 2. Zdrowe odżywianie to według wielu osób, sekret długiego życia i względnego zdrowia całego ciała. Istnieje bardzo wiele zasad, których przestrzeganie jest z całą pewnością trudne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których jakość żywności nie stoi na najwyższym poziomie. Jedną z metod na zdrowe odżywianie jest jedzenie co najmniej pięciu, dobrze zbilansowanych posiłków w ciągu dnia.

 • Spożywanie pięciu posiłków dziennie w regularnych odstępach powoduje, że dostarczamy organizmowi łatwo przyswajalną porcję energii, którą można wykorzystać w bardzo krótkim czasie. Wpływa to rzecz jasna na nasze samopoczucie oraz fakt, że spożywając kilka posiłków dziennie znacznie wolniej się męczymy.


Zdrowa Żywność !!! odżywianie się i spożywanie:

 • 3.Powiedzenie „co za dużo, to niezdrowo” dotyczy praktycznie wszystkiego – począwszy od słodyczy, a skończywszy na sporcie (duża ilość ruchu może doprowadzić do przetrenowania czy kontuzji). Jest jednak wyjątek – i są nim ryby.

 • 4.Co jest w nich takiego specjalnego? Mówiąc ogólnie, są po prostu zdrowe. Przede wszystkim zawierają mniej tłuszczu i cholesterolu niż mięso, a poza tym są lekkostrawne. Regularne jedzenie ryb poprawi również kondycję układu krążenia, a także obniży ciśnienie. Co więcej, to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które mają zbawienny wpływ na nasze ciało. Przykładowo, to właśnie dzięki nim spada poziom tzw. złego cholesterolu we krwi. Najwięcej kwasów omega-3 dostarczają łosoś, tuńczyk, śledź oraz makrela i halibut, czyli tłuste ryby morskie.


Zdrowa Żywność !!! odżywianie się i spożywanie:

 • 5.Jedną z głównych zasad zdecydowanej większości diet jest ograniczanie cukru. Wbrew pozorom nie wystarczy rezygnacja ze słodzenia kawy czy herbaty. Cukier jest składnikiem nie tylko słodkich produktów takich jak owoce, ciasta czy cukierki. Zawierają go m.in. soki, dżemy, pieczywo, leki, napoje gazowane. Jak zatem go zastąpić?

 • 6.Najpopularniejszą alternatywą dla cukru jest miód. Ta znana ze swoich właściwości uodparniających substancja zawiera jednak sporo kalorii. Dlatego powinno się go spożywać w rozsądnych ilościach. Należy również pamiętać, żeby nie dodawać go do gorącej herbaty czy mleka, gdyż miód w wysokich temperaturach traci swoje właściwości. Najlepiej wybierać miody spadziowe, ponieważ zawierają więcej składników odżywczych niż miody nektarowe.


Oto propozycja na trzy dni od ywiania si zdrowo
Oto propozycja na trzy dni odżywiania się zdrowo. odżywianie się i spożywanie:

dobre złe


Pierwszy dzie niadanie
Pierwszy dzień śniadanie odżywianie się i spożywanie:


Pierwszy dzie drugie niadanie
Pierwszy dzień drugie śniadanie. odżywianie się i spożywanie:


Pierwszy dzie obiad
Pierwszy dzień obiad. odżywianie się i spożywanie:


Pierwszy dzie podwieczorek
Pierwszy dzień podwieczorek. odżywianie się i spożywanie:


Pierwszy dzie kolacja
Pierwszy dzień kolacja. odżywianie się i spożywanie:


Drugi dzie niadanie
Drugi dzień śniadanie. odżywianie się i spożywanie:


Drugi dzie drugie niadanie
Drugi dzień, drugie śniadanie. odżywianie się i spożywanie:


Drugi dzie obiad
Drugi dzień obiad. odżywianie się i spożywanie:


Drugi dzie podwieczorek
Drugi dzień podwieczorek. odżywianie się i spożywanie:


Drugi dzie kolacja
Drugi dzień kolacja. odżywianie się i spożywanie:


Trzeci dzie niadanie
Trzeci dzień śniadanie. odżywianie się i spożywanie:


Trzeci dzie drugie niadanie
Trzeci dzień drugie śniadanie. odżywianie się i spożywanie:


Trzeci dzie obiad
Trzeci dzień obiad. odżywianie się i spożywanie:


Trzeci dzie podwieczorek
Trzeci dzień podwieczorek. odżywianie się i spożywanie:


Trzeci dzie kolacja
Trzeci dzień kolacja. odżywianie się i spożywanie:


R d a
Źródła: odżywianie się i spożywanie:

https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi

http://mojezdrowko.pl/

http://www.ilewazy.pl/


Autorzy prezentacji to
Autorzy prezentacji to : odżywianie się i spożywanie:

Aleksander Błaszczyk

Amadeusz Skorupka

Oskar Czerniawski