Chapter review practice test
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 16

Chapter Review / Practice Test PowerPoint PPT Presentation


  • 111 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Chapter Review / Practice Test. Chapter 9 Grade 5 Mathematics. Question 1 (from Lesson 1). Describe two ways to calculate 63 ÷ 7. Written Answer (2 points) Example: I can use an array. Draw rows of seven squares. I can make 9 rows. I can use a known multiplication fact: 9 X 7 = 63.

Download Presentation

Chapter Review / Practice Test

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Chapter review practice test

Chapter Review / Practice Test

Chapter 9

Grade 5 Mathematics


Question 1 from lesson 1

Question 1 (from Lesson 1)

Describe two ways to calculate 63 ÷ 7.

Written Answer (2 points)

Example:

  • I can use an array. Draw rows of seven squares. I can make 9 rows.

  • I can use a known multiplication fact: 9 X 7 = 63.


Question 2

Question 2

Calculate.

Short Answer (1 point each, total of 6)

49 ÷ 7 = 7


Question 3 from lesson 2

Question 3 (from Lesson 2)

Word Problem (requires a word answer)

A store manager ordered 48 chopsticks in packages of 8. How many packages did the manager order?

Short Answer (1 point)

48 ÷ 8 = 6

The store manager ordered 6 packages.

You may show your work, but the sentence answer is all that is required.


Question 4 from lesson 3

Question 4 (from Lesson 3)

Word Problem (requires a word answer)

Jane exercised 270 minutes over 9 days. She exercised the same amount each day. How many minutes did she exercise each day?

Short Answer (1 point)

270 ÷ 9 = 30

Jane exercised for 30 minutes each day.


Question 5 from lesson 4

Question 5 (from Lesson 4)

Estimate.

Short Answer (1 point for each question, total of 4)

a) 273 ÷ 4 = About 70 (for example), based on 280 ÷ 4


Question 6

Question 6

Alaya uses 9 beads to make a bracelet. About how many bracelets can Alaya make with 312 beads?

Written Answer (2 points)

Choose a strategy for estimating the answer and write your estimate.

I can round up 9 beads to 10, and round down 312 to 310. 310 ÷ 10 = 31.

Alaya can make about 31 bracelets. (30 to 35 are reasonable estimates)


Question 7 from lesson 6

Question 7 (from Lesson 6)

Ukrainian eggs cost $4 each. How many eggs can you buy with $115?

Short Answer (2 points). Use either a number line or division by subtraction.

For example: 115 ÷ 4 = 28R3You can buy 28 eggs.


Question 8

Question 8

A restaurant charges $3 for a milkshake. $288 worth of milkshakes were sold. How many milkshakes were sold?

Short Answer (1 point)

288 ÷ 3 = 9696 milkshakes were sold.


Question 9 from lesson 7

Question 9 (from Lesson 7)

A 265 cm length of copper pipe was cut into five equal pieces. How long is each piece?

Short Answer (1 point)

265 ÷ 5 = 53Each piece is 53 cm long.


Question 10

Question 10

Before he sews a seam, a tailor puts a pin every 6 cm along the fabric. How many pins does he need if the seam is 250 cm long?

Short Answer (1 point)

250 ÷ 6 = 41R4He needs 41 pins.


Question 11 from lesson 8

Question 11 (from Lesson 8)

Teresa spent $222 for five pairs of pants. How much did each pair of pants cost if they all cost the same amount?

Written Answer (2 points)

$222 ÷ 5 = 44R2; R2 = 200 cents ÷ 5 = 40 centsEach pair cost $44.40


Question 12 from lesson 9

Question 12 (from Lesson 9)

Jeremy has 103 stuffed animals to put on 4 shelves. He wants to put the same number of animals on every shelf and to display as many animals as he can. How many animals could he put on each shelf?

Short answer (1 point)

103 ÷ 4 = 25R3He can put 25 animals on each shelf.


Question 13

Question 13

Keegan solved a problem by dividing 137 by 6. She said the answer was 22. What could the problem have been?

Written Answer (3 points)

Mr. Schroeder has 137 stickers, and he wants to give his 6 top students the exact same number of stickers. How many stickers can he give to each student?137 ÷ 6 = 22R5He can give each student 22 stickers.


Question 14

Question 14

The same digit is missing from each box in this division. What could the digit be?

Written Answer (2 points)

755÷ 5 = 151

I started with 7 but realized that 777 ÷ 7 would give me 111. Next, I tried 5. That worked.


Total score value

Total Score Value

All the points added up come to 29.

The test will be scored the same way.


  • Login