$upermarket $aving$
Download
1 / 78

$upermarket $aving$ - PowerPoint PPT Presentation


  • 112 Views
  • Uploaded on

$upermarket $aving$. 16. tips. that total. BIG BUCKS!. Alice Henneman, MS, RD. University of Nebraska -Lincoln Extension in Lancaster County [email protected] This is a peer-reviewed publication.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' $upermarket $aving$' - veta


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

$upermarket $aving$

16

tips

that total

BIG BUCKS!


Alice Henneman, MS, RD

University of Nebraska-Lincoln Extension in Lancaster County

[email protected]

This is a peer-reviewed publication.

Created with PowerPoint 2003, October, 2008.Prices are rounded to the nearest 25 cents and may vary by store and region.






16 easy tips to help you
16 EASY tips to help you ...

  • Spend less and/or

  • Avoid losing money through tossing uneaten foods




1 keep a grocery list
1. don’t have to pay taxes on it!Keep a grocery list

  • Saves gas money on extra trips to the supermarket

  • Less likely to makeimpulse purchases




Savings example 1
Savings example 1 don’t have to pay taxes on it!

  • Gas to drive four miles for an extra trip to the store

$1.00 or more!


Savings example 2

Snack don’t have to pay taxes on it!Crackers

Savings example 2

  • Impulse purchase of snack crackers at the store

$2.50


2 garbage check
2. don’t have to pay taxes on it!Garbage check

  • Money is tossed when food is tossed!

  • What foodsare in yourtrash can?


Reduce reuse or recycle foods
Reduce, reuse or recycle foods don’t have to pay taxes on it!


  • Tossing “tired” lettuce? don’t have to pay taxes on it!

  • “Reuse” it in menus more often – serve more salads; add to sandwiches, tacos or enchiladas; make“wrap” sandwiches

  • Reduce the amount purchased


Savings example
Savings example don’t have to pay taxes on it!

  • Eating your lettuce before it gets “tired” and needs to be tossed!

$1.00


  • Too many mashed potatoes? don’t have to pay taxes on it!

  • Reduce the amount made

  • Recycle in a day or twoas potato patties, shepherd’s pie, potato soup


Tossing me – that’s bananas! don’t have to pay taxes on it!

  • Bananas too ripe?

  • Recycle in banana bread or smoothies


3 avoid shopping when hungry
3. don’t have to pay taxes on it!Avoid shopping when hungry

  • Everything looks good when you have an empty stomach

  • Eat BEFORE shopping AND feed kids who will be shopping with you!


Savings example1
Savings example don’t have to pay taxes on it!

I’m hard to resist if you’re hungry!

  • Cost of an energy bar purchased to tide you over until you get home

$1.50


4 brown bag it
4. don’t have to pay taxes on it!Brown bag it

  • Brown bag it one or more days a week

  • Typical fast food meal can cost $5.00


  • It can be as simple don’t have to pay taxes on it!as a peanut butter sandwich and piece of whole fruit

  • Or, leftovers fromlast night


Savings example 11
Savings example 1 don’t have to pay taxes on it!

  • Eating a sack lunch once a week

$2.50


Savings example 21
Savings example 2 don’t have to pay taxes on it!

  • Eating a sack lunch 5 days a week

$12.50


  • Brown bag it don’t have to pay taxes on it!and cut your lunch costs in half!


5 coupon common sense
5. don’t have to pay taxes on it!Coupon common sense

Use coupons only for foods normally eaten


Look for coupons in don’t have to pay taxes on it!

  • Newspapers

  • Magazines and ...


  • Check the back don’t have to pay taxes on it!of groceryreceipt and …



  • Check if store has don’t have to pay taxes on it!double or triplecoupon days when values are increased

  • See if a store will price match a coupon from another store


Savings example 12
Savings example 1 don’t have to pay taxes on it!

  • Using two 50¢ coupons for two items you DO use

$1.00


Savings example 22
Savings example 2 don’t have to pay taxes on it!

  • NOT using a coupon to buya new dessert

$2.00


6 check expiration dates

Use by .... don’t have to pay taxes on it!

...................

6.Check expiration dates

  • Avoid buying food past its expiration date

  • Foods are often priced lower near expiration date and a good buy if used before expiration



Savings example2
Savings example don’t have to pay taxes on it!

  • Avoid dumping a half gallon of soured milkdown the drain. Use itbefore it gets too old in milk-based soups or instead of water inoatmeal.

$2.50


7 small scale experiments
7. don’t have to pay taxes on it!Small scale experiments

Buy me!

  • Buy the smallest package size the first time you purchase an unfamiliar food


Savings example3
Savings example don’t have to pay taxes on it!

  • Extra cost of purchasing large container of a new spice your family won’t eat

$1.50


8 costly convenience foods
8. don’t have to pay taxes on it!Costly convenience foods

  • Consider how much time you REALLY save buying a specific convenience food ...





Savings example4

Oatmeal keep longer than precut ones, too!

Savings example

  • Buying a carton of oatmeal providing 30 servings vs. buying 3 boxes with 10 instant oatmeal packets each

$5.50


9 staple food stock up
9. keep longer than precut ones, too! Staple food stock up

Invest in staple foods when they’re on sale

  • Tuna

  • Tomato sauce

  • Other?



Savings example5
Savings example perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze it

  • Stocking up on10 cans of food that have each been marked down by 20¢ a can

$2.00


10 bulking up when the price is right and you can use it
10. perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze itBulking up when the price is right and you can use it

  • Do the math and check if you REALLY save with the larger package


Do I have to eat this? perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze it

  • Consider if you will consume the food before it gets old


Savings example 13
Savings example perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze it1

  • Buying a 5-pound instead of a 1-pound bag of rice (if you serve rice frequently)

$1.50


Savings example 23
Savings example perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze it2

  • Check unit prices (usually above or below the food)

  • If a 1-lb. bag is $3.49 (unit price: 21.8¢/oz.) and a 6-pack of smaller bags is $2.69 (unit price: 55.3¢/oz.) ...

  • Buy the larger bag, repackage into smallerbags, and get over twice as much per comparable weight

$1.75


11 store brand savings
11. perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze itStore brand savings

  • Store brands are comparable in nutrition to name brands

  • Store brands are more likely on store’s bottom shelves – look around to find the best buys


I’m not feeding you a line! perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze it

  • Many times you cannot tell the difference in taste between name and store brands


I’m quite a catch! perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze it

  • Store brands may vary morein color, size, or texture than name brands

  • Appearance is less important in many foods, such as casseroles


Savings example6
Savings example perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze it

  • Buying two cans of a store brand and saving 50¢on each

$1.00


12 prevent food flops
12. perishable foods – isn’t a very good investment … unless you make banana bread and freeze itPrevent food flops

  • Check preparation methods for unfamiliar foods




Savings example7
Savings example descriptions of fruits and vegetables

  • Avoiding the purchase of self-rising flour and finding it won’t work in your recipe

$2.50


13 beware of snack attacks
13. descriptions of fruits and vegetables Beware of snack attacks

  • Cutting back on snacks can help your wallet and your waistline


Savings example8
Savings example descriptions of fruits and vegetables

  • Buying one less bag of chips weekly

$2.50


14 shop the specials
14. descriptions of fruits and vegetablesShop the specials

  • Plan your menus around sales items, especially more expensive items like meat


Savings example9
Savings example descriptions of fruits and vegetables

  • Buying meat on sale

$2.00


Buy several packages of meat on sale and freeze them. Here’s how from the U.S. Dept. of Agriculture Food Safety & Inspection Service...


  • It’s safe to freeze meat or poultry directly in its supermarket wrapping but this type of wrap is permeable to air.

  • Unless the food will be used in a month or two, over wrap these packages for long-term storage using airtight heavy-duty foil, (freezer) plastic wrap or freezer paper, or place the package inside a (freezer) plastic bag.


  • At 0 degrees F, frozen foods remain safe indefinitely, but quality decreases.

  • Frozen raw ground meat maintains optimum quality for 3 to 4 months.

  • Larger pieces of meat like steaks or chops maintain optimum quality for 4 to 12 months.

  • The safest way to thaw meat is in the refrigerator on a plate on the bottom shelf so it doesn’t drip on other foods.


15 think before you drink
15. quality decreases.Think before you drink

  • Buy a reusable water bottle and fill with tap water instead of buying bottled water



Savings example10
Savings example quality decreases.

  • Drinking tap water instead of buying a 12 pack of bottled water

$4.00


16 checkout temptation
16. quality decreases.“Checkout” temptation

  • Think twice before buying a last minute temptation in the checkout lane


Savings example11
Savings example quality decreases.

  • Resist buying a magazine with the latest diet

$3.50



$40 per quality decreases.

week!

  • If you used each example in ONE shopping trip weekly, you could save as much as ...


OVER $2,000 yearly!! quality decreases.

  • Multiply $40 by 52 weeks and the grand total is ...


  • What could quality decreases.YOUdo with over $2,000extra a year?


The End quality decreases.


“Thank You!” to the following people for reviewing these materials and adding their suggestions for saving money at the supermarket: Sharon Balters, Pam Branson, Chiquita Briley, Cindy Brison, Toni Bryant, Jessie Coffey, Joan Davis, Sarah Doerneman, Jennifer Dunavan, Rita Frickel, Shannon Frink, Karen Hudson, Cindy Goody, Becky Guittar, Teri Hlava, Kayla Hinrichs, Vicki Jedlicka, Lisa Kopecky, Toni Kuehneman, Tracy Kulm, Jana McKinney, Jennifer Meyer, Martha Murphy, Stacie Ortmeier, Dave Palm, Amber Pankonin, Zainab Raida, Joan David Sather, Carol Schwarz, Kathy Tack, Kathy Taylor, Amy Vore, Jennifer Yen, Kathy Walsten, Jessica Wegener and Linda Wetzel.


Extension is a Division of the Institute of Agriculture and Natural Resources at the University of Nebraska–Lincoln cooperating with the Counties and the United States Department of Agriculture.

University of Nebraska–Lincoln Extension educational programs abide with the nondiscrimination policies of the University of Nebraska–Lincoln and the United States Department of Agriculture.


ad