אפקט החממה העולמי
Download
1 / 6

. - PowerPoint PPT Presentation


  • 81 Views
  • Uploaded on

אפקט החממה העולמי. מי אחראי לכך?. "השנה יהיה חם יותר משנה שעברה" התוכל להסביר מדוע? מדענים בעולם סבורים שאכן קיים גידול מזערי בטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ. האם לבני האדם חלק בתהליך התחממות זה?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' . ' - timberly


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

אפקט החממה העולמי

מי אחראי לכך?

"השנה יהיה חם יותר משנה שעברה"התוכל להסביר מדוע?מדענים בעולם סבורים שאכן קיים גידול מזערי בטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ.

האם לבני האדם חלק בתהליך התחממות זה?


חממה היא מבנה שקוף מזכוכית או מפלסטיק שבתוכו מגדלים צמחים. קרני השמש עוברות דרך הזכוכית ונקלטות ע"י הצמחים. מהצמחים חוזרת קרינת חום, שאינה יכולה לעבור דרך הזכוכית ולכן הטמפרטורה בחממה עולה בהשוואה לטמפרטורה מחוץ לחממה.

חוקרים סבורים כי אטמוספרת כדור הארץ היא מעין חממה ענקית. גזים מסוימים באטמוספרה כמו פחמן דו חמצני וכן הגז מתן ואדי מים מאפשרים את מעבר קרני השמש המחממות את כדור הארץ. אולם קרינת החום החוזרת נבלעת בחלקה ע"י הגזים הללו והטמפרטורה על כדור הארץ עולה.

זוהי "תופעת החממה". עליה בכמות הגזים עלולה לגרום להתחממות כדור הארץ.


הגרף מימין מתאר את השינויים בטמפרטורה במהלך 120 שנה האחרונות בהשוואה לממוצע הטמפרטורה הרב שנתי. הקו הכחול בגרף משמאל מתאר את השינוי בריכוז 2CO באטמוספרה במהלך 50 השנה האחרונות (תמונות ברורות יותר והסברים נוספים תמצא ב- אתר 1 ו-באתר2)

רכז/י את הנתונים משני הגרפים לגרף אחד בערת תוכנת אקסל.

האם לפי הגרף שקבלת ניתן להסיק כי יש קשר בין ריכוז ה- 2CO באטמוספרה לעליית הטמפרטורה באותה שנה?


מקור פחמן הדו חמצני באטמוספרה הוא בעיקר בשרפת דלק במפעלים ובמכוניות וגם בבתים ובשדות. ישנם נתונים המצביעים על עליה בריכוז הפחמן הדו חמצני בתקופתנו לעומת תקופות קודמות.

לפניך תמונה של מבנה האטמוספרה והשמות של השכבות השונות.

קרא את הכתוב באתרים הבאים והסבר מדוע יש הבדל בטמפרטורה בין השבות השונות. בנה טבלה שתתאר מהו הרכב הגזים בכל שכבה באטמוספרה?

http://royal.okanagan.bc.ca/mpidwirn/atmosphereandclimate/atmslayers.html

http://www.pbs.org/wgbh/nova/balloon/science/atmosphere.html#mesosphere


חפש אתרים באינטרנט ומצא נתונים או גרפים המתארים את עליית ריכוז הפחמן הדו חמצני. צרף גרפים אלו לעבודתך.

מילות מפתח לעזרה בחיפוש: global warming, greenhouse effect

תוכל גם להיעזר באינדקס שלwww.about.com

על יסוד הנתונים הללו יש תחזית האומרת, כי האקלים על פני כדור הארץ יוסיף להתחמם. הקרח בקטבים יפשיר, פני המים באוקיינוסים יעלו והמים יציפו את החופים. באזורים מסוימים יהיו שיטפונות ובאחרים תהיה בצורת. שינויים האקלים ישפיעו על כמובן על היצורים החיים, וצפויים נזקים לצמחים, לבעלי חיים ולאדם. יש הסבורים כי ניתן לעכב את את תהליך ההתחממות ע"י צמצום הפליטה של פחמן דו חמצני בתעשייה וע"י ריבוי צמחים הקולטים גז זה באמצעות תהליך הפוטוסינטזה.

עיין בקישורים המופיעים באתר http://explorezone.com/news/globalwarm.htmותאר את תופעות הטבע הקורות כעת ברחבי העולם המיוחסות לאפקט החממה ומהי השפעתם על החיים על פני כדור הארץ.


"התחממות כדור הארץ נובעת מההשפעה של השמש והקרינה הקוסמית על התחממות כדור הארץ."

המדינות המפותחות החליטו ב"וועידת כדור הארץ" שהתקיימה בריו דה ג'נרו להפחית את כמויות פחמן דו חמצני המשוחררות לאטמוספרה, כמו כך להגביר נטיעת עצים. זאת כדי לראות אם אכן הגורם לאפקט החממה הוא השמש.הידעת כי כדור הארץ ממשיך להתחמם למרות זאת?אם כן, האם צדק נייג'ל קולדר בהשערתו?

העיתונאי נייג'ל קולדר סבור כי:

למציאת פתרונות לבעיה כנס לאתר (קישורית)http://www6.snunit.k12.il./ecoחפש באתר על פי "חיפש על פי מילים" את המילה "אפקט החממה" אז את המאמר "זיהום אויר והתחממות כדור הארץ"חפש במאמר זה את " ניטור פחמן דו חמצני" + "החלטות ומדינות"את הפתרונות כתוב בעבודתך.


ad