Antenat
Download
1 / 72

Antenat - PowerPoint PPT Presentation


  • 162 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Antenat. Leksion 8 Lidhja e siperme dixhitale PhD CAndidate . Lediona NISHANI. Lidhja e Siperme Dixhitale. Proçesi i përdorur në transmetimet dixhitale të sinjalit fillestar në transmetim përfshin : kompresimin , modulimin e procesit format e ndryshme të filtrimit .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentationdownload

Antenat

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Antenat

Antenat

Leksion8

Lidhja e sipermedixhitale

PhD CAndidate . Lediona NISHANI


Lidhja e siperme dixhitale

Lidhja e SipermeDixhitale

Proesi i prdorur n transmetimet dixhitale t sinjalit fillestar n transmetim prfshin :

kompresimin,

modulimin e procesit

format e ndryshme t filtrimit.

Ndryshimi kryesor midis nj lidhjeje dixhitale dhe asaj analoge sht tek modulatori, i cili sht i llojit dixhital ose analog.


Koduesi

Koduesi

Q nga viti 1994, lidhjet dixhitale satelitore jan br t mundura nprmjet zhvillimit t koduesve t kompresuar.

Lidhjet dixhitale u bn t mundura pr ca koh, por zhvillimi i nj gjenerate t re t koduesve dha mundsin e prdorimit t Sistemeve Satelitore Televizive.

Avantazhi q afrohej ishte lidhje me fuqi m t vogl, q jepte mundsin e lidhjeve m pak t kushtueshme dhe shpenzimeve m t vogla satelitore.


Antenat

Nj kodues dixhital n baz e ndryshon valn video ose audio n nj sinjal dixhital dhe pastaj e prezanton at n formn q duhet pr koduesin.

Mnyra m e zakonshme e kompresimit dixhital pr DSTS sht MPEG-2 kshtu q le t supozojm se nj MPEG-2 (kodues) po prdoret pr nj lidhje.

Koduesi q zakonisht sht 2 ose 3 RU n fortsi(megjithse disa jan m shum se 6 RU) ka fuqi dixhitale ose audio.


Antenat

Sasia e informacionit q transmetohet pr DSTS sht 8 Mbps ( kjo njihet si prqindja e informacionit) megjithse ka lvizje n sasin e informacionit ndrkoh q kualiteti prmirsohet me prparimin e teknologjis.

Fuqia prodhohet si nj sinjal kompleks video audio i cili mund ti jepet modulatorit.

Ktij mund ti referohemi koht e fundit edhe si ASI. DUB i referohet standartit t videos dixhitale.


Modulatori

Modulatori

Modulatorit n nj sistem dixhital STS i referohemi edhe si modem, dhe sht nj pajisje e ndryshme nga modulatori i prdorur n nj sistem analog.

N teknologjin e kompjuterave nj modem sht modulator/demodulator i cili prmban nj proces t drejtprdrejt.

Megjithat tek TS nuk sht n mnyr t drejtprdrejt, kshtu q nj modem nuk sht n gjendje t demoduloj


Antenat

Pr t gjetur ndryshimin midis nj modulatori dixhital i prdorur pr transmetime satelitore dhe cdo lloj tjetr modulimi shpesh i referohemi edhe si modulator satelitor dhe pajisja sht zakonisht 1 ose 2 RU n lartsi.

Modulatorit i referohemi ndryshe edhe si modulator DUB, meqnse ai ka nevoj pr nj fuqi standarte DUB-ASI, me sinjalin q vjen i cili prmban informacionin e programimit video dhe audio.


Antenat

Prodhimi del n formn e nj sinjali t moduluar nga mbajts sinjali IF ashtu sic e prshkruam edhe m par megjithse disa modulator satelitor ofrojn prodhime t valve C ose Ku pr fuqi direkte tek HPA.

Megjithse nuk sht ndonj problem i madh si n fushn analoge konsiderohet si e dshirueshme t shtohet energji rrjedhs DUB nga koduesi i kompresuar.


Antenat

Kjo bazohet n nj pseudo Zhurm e cila shprndan cdo pjes t energjis n spektr dhe ky proces bhet i mundur nga modulatori DUB.

Ndryshimi midis nj modulatori analog dhe atij dixhital sht mnyra e modulimit t fuqis s sinjalit nga prdorimi i modulimit fazor dhe rregullimi i gabimeve.

Korrigjimi i gabimeve bhet para modulimit por pr qartsi do ta shikojm kt proces n radhn e kundrt.


Modulimi i fazave

Modulimi i Fazave

Kemi folur pr modulimin e frekuencave, por nj derivat i modulimit t frekuencave i ashtuquajtur modulim i fazave dixhitale, prdoret pr sinjale dixhitale.

Historikisht modulimit t fazave dixhitale i jemi referuar si celsi fazor PSK dhe ka nj numr t madh formash.


Antenat

Cdo sinjal mund t prshkruhet sikur ka parametra amplitude frekuenc dhe fazore.

Po t marrim n konsiderat pikn n t ciln vala fillon sht zero grad dhe n qoft se bn nj rreth dhe arrin n 360 athere i kemi dhn vals aftsit e nj rrethi.

N qoft se i referohemi ksaj vale si reference dhe po ta krahasojm me nj val q kalon afr, ndryshimi mund t matet me grad


Antenat

Ne mund t shikojm dy sinjale, ku sinjali i poshtm sht 90 nga sinjali kryesor.

Po t prdorim fazn mund t modulojm nj sinjal n faza t ndryshme n lidhje me sinjalin baz.

N qoft se prdorim t njjtn faz me nj sinjal dixhital mund t drgojme nj sinjal t kompozuar nga pjes q kan nj ose dy faza 0 dhe 180.

Kjo quhet BPSK, por meqns nuk sht eficent nuk prdoret shpesh.


Antenat

Termi simbol shpesh prdoret n lidhje me pjest e transmetuara dhe e gjith kjo nnkupton se cdo pjes e BPSK sht nj simbol, dhe se cdo pal pjessh n nj QPSK gjithashtu prfaqson nj simbol.

Kshtu q nj simbol n nj sinjal QPSK mban dy here me shum informacion ssa nj BSPK


Antenat

Procesi i kombinimit t pjesve me ndryshimet fazore mund t zgjerohet me tej dhe ka modem satelitore n treg q ofrojn lehtsira t 8-PSK-ve, ku cdo simbol prmban tre pjes informacioni.

Numri total i simboleve tani sht 2x2x2=8 d.m.th 8 PSK.

Duke br kt duket sikur kemi dicka pr asgj por problemi sht s dualiteti i sinjalit t marr duhet t rritet n mnyr t ndjeshme, me cdo hap n numrin e fazave t moduluara


Antenat

Kjo mund t arrihet duke rritur fuqin pr t prmirsuar S/N nj koncept t cilin e diskutuam m par.

Duke rritur fuqin do t thot HPA m e madhe dhe kjo con n rritjen e cmimit.

Duke marr parasysh se nuk ka referenca pr sinjalin e transmetuar, demoduluesi n lidhjen e poshtme duhet t jap sinjal duke ekzaminuar valn e ardhur.


Antenat

N qoft se sinjali referenc nuk mund t kontrollohet, sinjali q vjen nuk mund t ckodohet dhe duhet t kaloj nj priudh kohe ndrkoh q demoduluesi mundohet t krijoje sinjalin e sakt reference.

Me pak fjale pr t riprodhuar sinjalin reference t quajtur ndrysheora clock dhe ckodim i informacioneve, sinjali i ardhur duhet t jet sa m i pastr- armiku me kt rast jan interferencat dhe zhurmat


Antenat

QPSK sht modulimi tipik i prdorur pr DSNG, por llojet e tjer t demodulimit, si edhe 8PSK prfshijn 16-QAH dhe 64 QAH.

Amplituda e modulimit sht nj skem ku amplituda dhe faza prdoren pr t dhen informacion.

Sic kemi thn edhe m par duhet m tepr fuqi pr t prmirsuar S/N.


Korrigjimi i gabimeve

Korrigjimi i gabimeve

Procesi q bn pjes n ckodimin dixhital dhe modulim nuk jan t ndara n mnyr shum t qart sic ndodh n procesin analog.

N kemi folur pr ckodim n MPEG-2, por ka edhe nj element pr ckodim dixhital brenda procesit t modulimit dixhital.

Kjo ndodh sepse modulatorit i shtohen pjes t sinjalit dixhital pr t kopjuar gabimet n transmetim t quajtur korrigjim gabimi


Antenat

Sinjali n mnyr t paevitueshme dobsohet n transmetim n saj t zhurmave dhe interferencave dhe pr t kompesuar kt pasoj modulatorit i shtohen pjes t tjera n mnyr q gabimet t mund t dallohen lehtsisht n lidhjet e poshtme.

Megjithse korrigjimi i difekteve ul transmetimin rritet fuqia e vals sepse rritet numri i informacioneve t transmetueshme. Ka dy nivele t korrigjimit t difekteve nj t jashtm dhe nj t brendshm i cili i vendoset sinjalit DSNG para modulimit.


Antenat

Ka nj numr t madh t llojeve t kodimit t jashtm, por nj lloj tipik q prdoret n DSNG sht Solomoni i Reed .

Kodimi i jashtm shton nj numr pjessh pr t bllokuar informacionin, ndrsa i brendshm aplikohet pas atij t jashtmit.


Kodimi i jasht m reed solomon

Kodimi i Jashtm : Reed-Solomon,

N kodin Reed-Solomon, pr cdo numr sinjalesh q formojn nj bllok, nj numr shtes informacionesh sht i nevojshm t bhet nj bllok i kompletuar informacionesh.

Kjo bhet pr t kompesuar difektet q sinjali mund t ket n kalimin nga transmetuesi tek marrsi.

Kshtu pr nj moment n nj moment tipik t prdorur n lidhjet e TS dixhilale kodi Reed-Solomon prmblidhet n (204.188).


Antenat

Fjalakod sht 204 simbole e gjat por m sakt ka 188 simbole informacioni: dhe nj bllok prej 16 simbolesh i shtohet (188+ 16= 204).

Kshtu q madhsia e informacioneve sht rritur nga 188 n 204, nj rritje prej 8.5 %.

Numrat e prfshir n kt llogaritje merren nga teoria e Reed-Solomon


Kodi i brendshem

Kodi i Brendshem

Kodi brendshem FEC ckodohet tek marrsi pr t kapur cdo lloj humbjeje t informacionit dhe t tentoj t rindrtoj ato q kan humbur.

Numri i pjesve t shtuara nga ky proces sht me pak fjal pr cdo 3 pjes nj pjes ekstra shtohet.

Masa t tjera t FEC q mund t prdoren jan 1/2 2/3 7/8 5/6 15/16 por standarti sht .


Antenat

Sa m e madhe masa e aplikuar e FEC aq m i ashpr do t jet sinjali.

Lind pyetja : pse t prdorim QPSK me FEC dhe jo BPSK?

Sepse gjithsesi ai mban m shum informacion n t njjtn val.

N qoft se ndrmjet dy proceseve sinjalet ngatrrohen-ky sht vendi ku shprndahen kodet e jashtme FEC n nj periudhe kohe t caktuar, para s ata t mbrohen n kodet e brendshm.


Korniza ajrore

Korniza Ajrore

Megjithse nuk prdoret shpesh n TS ia vlen t prmendim Kornizat Ajrore (OHF).

Ky sht nj informacion shtes tek rrjedha e informacioneve q vijn nga ckoduesi, i cili zakonisht sht nj mas 96 Mbps, por mund t varet nga standarti i cili prdoret.

Kjo shpesh prshkruhet n nj Standart Toksor INTELSAT IESS mnyrn sesi transportohet informacioni n aplikimet m t gjera komunikative.


Antenat

Shpesh i referohemi edhe si korniz IDR, por q zakonisht nuk prdoret n aplikimet TS, psh: ajo nuk sht pjes e DUB.

Megjithat duhet theksuar se n qoft se OHF sht i pranishm n nj sinjal t lidhjes s poshtme edhe demoduluesi duhet t ket nj ckodues OHF t ndezur, prndryshe sinjali nuk do t demodulohet n mnyr t rregullt.


Transmetimi dhe p rqindjet e simboleve

Transmetimi dhe prqindjet e simboleve

Prqindja e informacioneve duke prfshir edhe RS quhen ndryshe edhe norma e transmetimit.

Kshtu tani mund t llogarisim prqindjen e simboleve t transmetuara ky sht nj parametr i rndsishm pr sinjale dixhitale.

N qoft se supozojm s sinjali tipik TSD ka nj prqindje prej 8Mbps athere shuma aktuale e pjesve sht 8.484Mbps prqindje standarte n hierarkin dixhitale.


Antenat

Rrjedha e informacioneve sht QPSK kshtu q prqindja e simboleve 4.224 Mboud.

Prqindja e informacioneve (S info) shumzohet tani me 4/3 S info=4.224 x 1.333 = 5.622M band.

Kjo tani na jep prqindjen e simbolit duke prfshir edhe FEC, por duke prfshir kodin Reed-Solomon.

Prqindja aktuale e transmetimit sht (S) prqindja e simbloleve FEC duke i shtuar edhe kodin Reed-Solomon.

S t =S FEC x 204/188= S.632 x 204/188= 6.1113/band.


Antenat

Kshtu q 8 Mbps t sinjalit DSNG shprehen me 8.448 Mbps:

Ndonjher prqindja e simbolit t transmetuar shprehet n kode RS si psh S.632 Mbps.

Gjeresia e vals RF q krkohet sht afrsisht prqindje e modulimit shumzuar me nj faktor-nj vler midis 1.2 dhe 1.5,por zakonisht prdoret 1.35.

Ky sinjal prshtatet n nj kanal 9MHz, zakonisht ajo z vetm 8 MHz.

Kanali 9MHz sht br standart nominal pr sinjalet DSNG n shumicn e operatorve satelitor. Sidoqoft n t ardhmen skemat e modulimit dhe madhsia e kanalit do t ndryshojne


Kontrollet

Kontrollet

Modulatori zakonisht ka kto pjes kontrolli:

Skema e modulimit: QPSK,8PSK,16QAM

FEC

prqindjen e informacionit

Frekuencat e mbajtsit t jashtm n masa:05-90 MHz ose 100-180 MHz

Mbajtsin ndezur/fikur

Kontrolluesin e nivelit

Kodi Reed-Solomon ka pjes t vendosura n (204.198) dhe nuk jan t konfigurueshme


Konvertuesi i sip rm

Konvertuesi i siprm

Mund t duket se duke dixhitalizuar sinjalin e moduluar gjithcka mbetet njlloj n pjesn tjetr t pajisjes n zinxhirin e transmetimit.

Megjithse konvertuesi i siprm kryen t njjtin funksion ndryshon n nj pikpamje-frekuencat e tij dhe stabiliteti i fazs.

Konvertuesi i siprm duhet t jet shum i qndrueshm nga pikpamja e performancs,por ngaq transmetimet dixhitale prfshijn modulimin e fazave,stabiliteti i frekuencave duhet t jet m i madh dhe stabiliteti i fazs n konvertuesin e siprm duhet t mbahet brenda kufijve t caktuar.


Antenat

Konvertuesit e siprm t prshtatshm pr transmetimet dixhitale nuk kan pamje t ndyshme nga ata q jan t prshtatshm pr prdorim analog.

INTELSAT kan dy dokumente reference si standartet e stacioneve toksore q kan prformanc minimale pr modulim n sistemet satelitore: IESS-306 n katror dhe IESS-308 n kub.

IESS-306 mbulon modulimin standart pr frekuencat televizive kurse IESS-308 pr modulimin e 2PSK


Antenat

Megjithse t dyja kto dokumente prshkruajn standarte pr prdorues t INTELSAT,ato jan br de fakto standarte prgjithsues pr cdo lloj modulimi pr t gjith industrin satelitore.

Nj konvertues i siprm tek specifikimi IESS-308 sht i rndsishm pr transmetime dixhitale,dhe ndrkoh q specifikimi tejkalon at t krkuarin n IESS-306, nj transmetues i siprm te standarti IESS-308 mund t prdoret pr transmetimet analoge.

Nj konvertues i siprm ka pak pjes kontrolli disa nuk kan asnj.


Antenat

Zakonisht ka nj set kontrollues pr t vendosur qendrn e frekuencave dhe mundsisht nj nivel kontrolli.

Sic e tham dhe m par,konvertuesi i siprm sht nj nga elementet m t zakonshm pr t dshtuar (tjetri HPA,PSU).

Procesi i konvertimit t siprm sht dhe m i rndsishm n zinxhirin e transmetimit dixhital satelitor.

Kjo ndodh sepse konvertuesi duhet t mbaj (t ekzekutoje) nj numr t lart.

Duhet mbajtur mend rigoroziteti i ambjentit n t cilin kjo pajisje do t veproj, nuk sht e cuditshme q ky proces elektronik t ket mundsi edhe t dshtoj.


Antenat

HPA

Zakonisht i vetmi ndryshim me nj HPA t prdorur n nj lidhje t siprme dixhitale sht se mund t jet m i vogl n fuqi dhe kjo sht nj nga m t mirat n nj operacion dixhital.

Sic tham m par HPA ndryshojn n madhesi nga 300 deri n 800 W por n lidhjet e siprme Satelitore fuqia maksimale varion nga 50-350 W.

Nga natyra e simbolit dixhital sht edhe m e rndsishme q HPA t veproj n pjesn lineare pr t mnjanuar kshtu gabimet.


Antenat

Kshtu q HPA nuk mund t veproj kudo.Sic diskutuam edhe m par ka nj numr mbajtsish dixhital t cilt kombinohen, por duhet patur kujdes q t arrihet balancimi i energjis.

Kshtu q energjia duhet t rritet n 7dB pr dy mbajtsa dhe 9-10dB pr tre.

Nj pjes q quhet Linjzator mund ti bashkanjgjitet HPA i cili do t kompesoje jo-linearitetin n maj t energjis por kjo nuk ofrohet nga t gjith prodhuesit e HPA.


Antenat

sht e mundur q t prdoret edhe amplifikuesi (SSPA)i cili ka gjendje solide q kundrshton nj tub vakumi ku energjia nuk sht shum m lart: SSPA jan t ndryshme n madhsi nga 20-100W.

Nj SSPA sht zakonisht 50-70% m pak eficent n fuqi hyrse sesa n nj HPA t bazuar n TWT dhe hisorikisht SSPA jan m pak t besueshme.


Antena e lidhjes se siperme

Antena e lidhjes se siperme

Ka nj varacion t madh antenash pr transmetimet satelitore por ne do t prqndrohemi tek antenat t cilat prdoren pr lidhjet e siprme satelitore.

Funksioni i antens sht t marr sinjalin nga HPA dhe ta coj drejt satelitit ta coj sinjalin drejt hapsirs s lir.

Megjithse ka nj variacion t madh antenash lidhjet e siprme satelitore gjithmon prdorin llojin parabolik q e ka reflektorin n formn e parabols.

Sistemet e lidhjeve t poshtme t telekomunikacioneve, gjithashtu prdorin antena parabolike.


P rmasat e anten s

Prmasat e antens

Lidhja qndrore(prafrsisht) midis gjatsis s vals dhe dhe prmass s antens sht (radians)=/D ku sht gjersia kndore e rrezes kryesore midis pikave 3 dB dhe D sht shtrirja maksimale prmes hapjes s antens.

Nj hapje prej 10 gjatsi valsh do t na japi nj gjersi rrezeje rreth 6.

Tek frekuencat e ulta gjatsia e vals sht e madhe, duke ln t kuptohet nj anten t madhe.


Antenat

Me rritjen e frekuencs prmasa e antens zvoglohet pr nj gjeresi rrezeje t dhn por rrallimi atmosferik rritet.

Duhet t bhet nj kompromis.

Vini re q rrallimi atmosferik nuk sht nj problem pr lidhjet satelit-satelit.

Pra kto mund t prfshijn frekuenca mm-Wave dhe antena shum t vogla.


Karakteristikat kryesore t antenave parabolike

Karakteristikat kryesore t antenave parabolike

Antena parabolike sht kryesisht nj lente val elektromagnetike,ashtu si xhami magnetik i cili fokuson energjin diellore n nj transmetim t ngusht.

Duke br kshtu t ket edhe nj karakteristik tjetr sepse e amplifikon sinjalin.

Nj siprfaqe parabolike prodhon energji paralele meqnse siprfaqja ndricohet n fokusin e saj.


Antenat

Sinjali transmetohet tek antena dhe kjo shpesh quhet drejtimi i vals ose ushqyes.

Familja e antenave parabolike ka nj numr variantesh,por llojet e prdorura pr sistemet satelitore jan fillimisht fokusi primar dhe fokusi primar i offsetit.


Antenat

N fokusin primar t ofsetit, fokusi i antens zhvendoset dhe n vend q t jet n qendr t parabols , ai ngrihet lart.

Ku mund t shihet se pjesa m e poshtme e parabols nuk prdoret.

Nj anten e ktij lloji, nj anten parabolike prshkruhet tresisht nga dy parametra.

Diametri fizik i antens shprehet n metra ose centimetra dhe faktori amplifikues i antens matet n dBi.

T dyja ngatrrohen ndrkoh q fitimi i antens sht nj funksion i diametrit t saj dhe frekuencave t operimit.


Antenat

Matja me dBi do t thot q dBi i=izotropik.

Nj anten izotropike sht teorikisht nj anten ideale q lshon val elektromagnetike n t gjitha drejtimet, kshtu q fitimi i antens izotropike sht odBi.

Figura e fitimit t nj antene parabolike sht nj matje e fuqis rrits mbi nj anten izotropike e cila lshon t njjtn energji n nj drejtim t caktuar.

Drejtimi i lshimit t rrezatimit quhet edhe boresight.


Antenat

Ndrtimi i antens ndryshon n varsi t amplifikimit n varsi t prdorimit n qoft se do t jet e lir apo e montuar diku tjetr.

Pavarsisht aplikimit t tyre antenat e sotme duhet t jen t afta t operojn vetm 2 t ndara nga harku gjeostatik.

Krkesa pr 2 sht se n vitin 1980 u parashikua se numri i satelitve do t rritej kshtu q do tnvojitej t afroheshin m shum satelitt. Kjo nuk do t thot q ata t interferojn tek njri-trjetri,jo gjithmon antenat prodhojn radiotim perfekt.

Pjest ansore mund t interferojn te sinjalet paralele n satelit,dhe nj nga synimet e nj antene t mir sht t minimizoje pjest ansore dhe t rris qendrn.


Fokusi primar i anten s me ushqim offset

Fokus

(offset)

Hapja efektive

Harku i

Parabols

Pjesa e

Reflektorit t paprdorur

(offst)

Kepi i Ushqimit

Krahu i Ushqimit

Fokusi primar i antens me ushqim offset


Antenat

Zakonisht deri n 70% e energjis s sinjalit do t prqndrohet n boresight kjo mat dhe cilsin e antens.

Shum energji n pjest ansore, do t uli energjin n pjesn qndrore dhe do t interferoje n sinjalet paralele.

Krkesa pr 2 shprehet n mnyr matematikore dBi = 29 25 log , ku pjest ansore nuk duhet t tejkalojn zarfin.

Shkronja greke (theta) sht kndi n grad larg boresight


Antenat

N munges t mundsis pr t arritur 2 athere vepron ITU-R q krkon 32-25 log10 pr 3 hapsir, 29-25 log10 ku distanca n grad nga boresight n t gjitha drejtimet tregohet n aksin horizontal, kurse niveli i sinjalit relativ tregohet n at vertikal.

Praktikisht specifikimi nuk sht i leht, sepse sht e veshtir t prodhohen antena q mund t arrijn specifikimin sepse ka ndryshime gjat prodhimit.

Sic e kemi thn asnj anten nuk sht 100% efiente nuk radioton t gjith energjin.

Kjo ndodh pr shkak t paksimit t iluminimit drejt anve t antens,kjo sht e vrtet pr ato antena q e kan ushqyesin n fillim.


Antenat

Ky lloj ushqyesi prdoret n antena t mdha SNG ku sasia e RF sht n proporcion t vogl me siprfaqen e antens.

Edhe me nj siprfaqe t lmuar parabolike energjia del n saj t difraksionit kshtu q nuk sht paralele.

Efienca duhet t merret n konsiderat kur llogaritet fuqia e antens.

Antenat e grads m t fort parabolike kan eficenc nga 55 n 70%, kurse nj anten SNG me diametr 1.5 m dhe eficenc 60 % ka nj fuqi prej 14.25 GHz dhe afrsisht 45 dBi.


Antenat

Prshkruesi me i rndsishm i antens sht fitimi,sepse s bashku me energjin prshkruhet sistemi total i fuqis.

Figura llogaritet duke i shtuar HPA dBW n figurn e dBi t antens.

Kshtu kemi 25 dBW pr 300W HPA dhe 45 dBi pr anten prej 1.5 m dhe duke shtuar kto dy figura kemi nj sistem EIRP prej 70 dBW.


Polarizimi i feedhornit

Polarizimi i Feedhornit

Dy llojet e polarzimit-rrethor dhe linear- ndahen pjesrisht m tej dhe prcaktojn shprndarjen e sinjalit.

Polarizimi rrethor mund t jet i majt ose i djatht.

Polarizimi C-band varet n qoft se fiket pr t transmetuar ose pr t marr nga sateliti ndryshe i referohemi si polarizim -A ose polarizim B.

Mund t transmetojm tek sateliti nprmjet LHCP polarizim A dhe do t marrim sinjalin RHCP dhe e kundrta pr RHCP B-ja.


Antenat

Kshtu q sateliti ndryshon drejtimin e sinjalit nga e majta n t djatht dhe nga e djathta n t majt.

Polarizimi linear ndahet n vertikal(x) dhe horizontal(y) dhe nj sinjal i lidhur n nj polarizim t caktuar lidhet n polarizimin e kundrt.

Polarizimi linear dhe rrethor duke marr parasysh se transmetimet e vals C gjithmon polarizohen n mnyr rrethore n INETLSAT, por shpesh polarizohen n mnyr lineare.


Antenat

N operator t tjer satelitore sinjalet e valve -Ku polarizohen n mnyr lineare.

Megjiths polarizimi dhe konfigurimi i tij prcakton edhe polarizimin e sinjalit t transmetuar, n lidhjet e siprme dhe t poshtme pr ndryshimet,midis pozicionit t antens n siprfaqn e toks dhe pozicionit t satelitit.

Kt quajm dhe pjerrsi t polarizimit dhe masa e pjerrsis mund t llogaritet nga gjersia dhe gjatsia e lidhjes s siprme.


Antenat

Vecanrisht pr polarizimin linear sht me rndsi t duket nj transmetim i mir.

sht e zakonshme q pr nj oprator satelitor t arrihet nj polarizim q t shtrihet brenda 1.

sht gjithashtu me rndsi q cdo anten t jet sa m e verbr t jet e mundur drejt sinjaleve t polarizimit t kundrt.

Kjo quhet edhe diskriminim i polarizimit t trthort XPD- kshtu q mund t minimizohet interferenca e sinjaleve t polarizimit t kundrt.

Prqindja e diskriminimit sht 35dB dhe shumica e antenave duhet t prputhen me ket pr t prdorur satelitt e tyre


Monitorimi

Monitorimi

N shtes t cdo monitorimi t nj lidhje t siprme duhet t ket nj form monitorimi pr frekuencat e radios dhe kjo arrihet nprmjet nj analizuesi t spektrit.

Nj analizues spektri sht nj pajisje shum e ndrlikuar, kryesisht sht nj radiomarrs me aftsin q n mnyr t prsritshme t luaj n val elektromagnetike duke treguar amplitudn e sinjaleve t pranishm n kt val.

Sinjali i ushqehet analizuesit ndrkoh q analizuesi n mnyr t shpejt dhe t prsritshme luan ndrmjet spektrumit t radios sinjal lvizs nga e majta n t djatht.


Antenat

N HPA ka nj lidhje e cila quhet sample port nprmjet t cilit analizuesi mund t mat sinjalin dals.

Q t jet i aft pr t pare sinjali duke u kthyer nga sateliti nj OMT(transponder) duhet ti bashkangjitur Feedhornit (ushqyesit).

OMT sht nj pajisje e vogl q transmetimin e sinjaleve t nj polarizimi e kombinon me majn e sinjaleve nga polarizimi i kundrt.

OMT gjithashtu lidhet edhe me marrsin e satelitit ndrmjet nj amplifikuesi dhe nj konvertuesi t poshtm i cili parandalon zhurmat, LNB kshtu q operatori i lidhjes s siprme ka mundsin t shikoj sinjale q vijn nga sateliti


Antenat

LNB amplifikon sinjalet e dobta dhe shprngul ato nga valt Ku n valt L ashtu sic krkohet edhe nga marrsi i satelitit.

Marrsi i satelitit sht i nevojshm edhe pr t identifikuar trafikun n nj satelit.

Vecanrisht pr transmetimet analoge ky mund ti jap mundsi operatorit t lidhjes s siprme t monitoroj direkt sinjalin q vjen nga sateliti.


Antenat

N nj lidhje t siprme dixhitale nuk sht gjithmon e thn q antena t ket aq fuqi pr t marr dhe ckoduar sinjalin e lidhjes s siprme por marrsi i satelitit ende prdoret si ndihm pr t identifikuar satelitt.

Sidoqoft edhe pse sinjali dixhital nuk mund t demodulohet ose ckodohet n lidhjen e siprme ai mund t monitorohet n anlizuesin e spektrit


Antenat

Analizues i spektrit mund t masi direkt sinjalet e frekuencave t larta t cilat transmetohen,por nj analizues spektri i cilsis s mir kushton 15000- 25000 US$,ose mund t prdoret nj i thjsht i cili mund t monitoroj sinjalet n frekuenca mesatare,por n qoft se ndodh ndonj problem me lidhjen e siprme dhe operatorin athere do t nevojitej nj analizues spektri.

Ka edhe nj pjes shtes mats, t cilt prdoren n disa lidhje t siprme.

Ky sht nj mats fuqie,i cili mund t lidhet direkt me sample portin e HPA-s pr t dhn sasin e sakt t energjis q prodhohet nga HPA.


Antenat

Matsit e energjis mund t jen analoge ose dixhital.

Matja e fuqis/energjis bhet e mundur nprmjet analizuesit t spektrit, por kontrolli i energjis sht shum m i thjsht dhe ndonjhere dhe m i sakt me mats dixhital.

Operatori i lidhjes s siprme mund t bj matje relative dhe absolute t energjis s HPA n Wat ose\decibel.

Megjithse sht nj pajisje e shtrenjt sht i nevojshm pr matjet e lidhjeve t siprme me saktsi prej 0.5dB.


Sistemi i komunikimeve nga studio n terren

Sistemi i komunikimeve nga studio n terren

Komunikimi me studion sht nj komponent i rndsishm i nj lidhjeje satelitore dhe me zhvillimin e nj lidhjeje t siprme dixhitale erdhi mundsia e integrimit m t leht t transmetimit dixhital dhe marrja e nj mbartsi nga Comms.

Sistemi Comms prfshin kryesisht qarqet audio dhe transmetimet e zrit nga studio n terren.


Antenat

Kjo ndodh q reporteri t dgjoj instruksione nga studio dhe t mund t mbaj dy dialogje njkohsisht me prezantuesin n studio,i cili i krkon reporterit t dgjoj pyetjet nga studio.

Ka gjithashtu nj rikthim zri nga terreni n studio dhe meqns zri ka dy drejtime sistemi duhet t ket marrs dhe transmetues.

Ushqyesi i studios njihet me disa emra,por m t prdorshmit jan IFB


Antenat

Qarqet e tjera t komunikimit prfshijn nj qark telefoni dhe lidhje informacionesh me sistemin e kompjuterave dhe t gjitha kto mund t merren nprmjet nj pajisjeje shtes Comms lidhet si nj mbajts m vete n t njjtn valfrekuencash,kshtu q sht normale t flitet pr kanale Comms.

Kombinimi i sinjalit t transmetuar Commsme programin kryesor mund t arrihet n nj nga kto pika:


Antenat

M e pakta 70/140 MHz IF

M e forta IF n valt L

n valt C-Ku para ose pas HPA

T miksosh mbajtsat comms me sinjalin e programit kryesor n 70/140 MHz IF ka avantazhin s mund t bhet me pak shpenzime.

Disavantazhi sht s frekuencat lvizin nga offset 70/140 MHz t pranishme n modemat comms.

Operatori i lidhjes s siprme duhet gjithashtu t llogarit kt offset dhe t rregulloj modemin comms,cdo her q nj program i ri jepet nga operatori satelitor.


Antenat

Pr synim ilustrimi do t supozojm s kemi nj sistem me 70MHz IF modema comms.

N qoft se modemi ka nj mbarts fuqie dalse t frekuencave n prqindje 50-90 MHz,maksimumi q mund t arrij offseti sht 30MHz.

Mund t mos jet e mundur pr operatorin satelitor q t lidh ngusht mbartsin comms me programin kryesor kshtu q mund t limitoj konfigurimin n kt mnyr.


Avantazhi i b rjes s kombinimit n l band sht

Avantazhi i brjes s kombinimit n L-band sht:

  • Ka frekuenca t plota nprmjet shtimit t nj comms t vecant konvertues i siprm/poshtm.

  • Transmetimi i valve C-Ku dhe marrja e frekuncave mund t arrihet nprmjet konvertuesit (duke e br m t leht pr operatorin e lidhjes s siprme)

  • Megjithat disavantazhi sht :

  • Nj konvertues i siprm i valve L sht i domosdoshm por sht i shtrenjt.

  • Sistemi i lidhjes s siprme duhet t konfigurohet pr t lejuar futjen e mbajtsit comms n valt L.


Antenat

Kombinimi n valt C / Ku para HPA mund t arrihet duke prdorur nj kombinues t thjsht por kemi disavantazh s sinjali i prgjithshm do t ulet me 3dB pr shkak t humbjes n kombinues.

Kombinimi n fuqi t mdha pas HPA shikohet rrall n nj lidhje satelitore,sepse nivelet e energjis jan kaq t larta saq komponnt t medhenj krkohen q t prcjellin nxehtsi t madhe.

Sidoqoft kombinimi n t tilla nivele minimizon gjeneratn e IP dhe fiksohet n stacione toksore


Antenat

N Prgjithsi n nj lidhje satelitore shtimi i comms bhe ose n 70/140 MHz ose n valt -L.

Mbajtsi comms nuk ka nevoj t transmetohet n nj nivel fuqie po aq t lart sa dhe sinjali i programit kryesor.

N cfardo lloj niveli t kombinohen mbajtsit (duke supozuar q sht para HPA) HPA duhet t spostohet pr t arritur nj balancim t knaqshm t dy sinjaleve.

Duhet gjithashtu t tregohemi t kujdesshm pr vendin ku operon sateliti afr ose larg shtypjes s pakt t sinjalit.


Antenat

Duke vzhguar lidhjet e poshtme,ndrkoh q niveli i mbartsave t fuqis s lart rritet, mbartsit me energji t ult reduktohen n nivel.

Kjo shkaktohet nga efektet jo-lineare n fazat e amplifikimit n satelit.

Mund t shihet edhe n transmetues ku ka nj miksim t sinjalit analog me fuqi t lart me sinjale dixhitale t energjis s ulet.


Antenat

N qoft se sht nj sistem comms i thjsht vetm nj audio vajtje dhe kthim pr IFB athere mund t drgohet dhe t merret ndrmjet modemit me nj integral ITU-T G.722 t montuar.

Pr nj sistem m kompleks informacioni statistike prdoren pr t rritur gjersin e vals.

Kanalet statistikore mund t programohen me prioritete t ndryshme dhe sht e mundur q t konfiguroj fundin e cdonjrit n qoft se sht e nevojshme


Antenat

Prdorimi i komunikimeve integrale me lidhjet e siprme ka shum avantazh nga ana e shpenzimeve dhe prdorimi, ndrkoh q gjersia e vals dhe krkesat e energjis t mbartsave comms jan shum m t ulta.

Kshtu q operatort satelitore do t bjn vetm nj ngarkes modeste pr gjersin e vals ose aspak .

Shpesh mbartsit comms mund t shtrydhen nga sinjali i programit kryesore pa asnj ndrhyrje n sinjalet e tjera.


ad
  • Login