Konstytucja 3 maja 1791 rok
Download
1 / 13

Konstytucja 3 maja 1791 rok - PowerPoint PPT Presentation


  • 168 Views
  • Uploaded on

Konstytucja 3 maja 1791 rok. Nie znać historii to być zawsze dzieckiem. Polska przed rokiem 1791.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Konstytucja 3 maja 1791 rok' - terry


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Konstytucja 3 maja 1791 rok

Konstytucja 3 maja 1791 rok

Nie znać historii to być zawsze dzieckiem.


Polska przed rokiem 1791
Polska przed rokiem 1791

I rozbiór Polski-Zabór ziem Rzeczypospolitej dokonany przez Rosję, Prusy i Austrię na mocy traktatu podpisanego 5 VIII 1772 r w którym zaborcy powoływali się na rozkład państwa polskiego oraz swe rzekome historyczne prawa do zajmowanych obszarów.Atmosfera, w której uchwalana była Konstytucja 3 Maja daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu.


Stanis aw august poniatowski kr l polski
Stanisław August Poniatowski daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu. król Polski


Obrady sejmu
Obrady sejmu daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu.


Roman ignacy franciszek potocki
Roman Ignacy Franciszek Potocki daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu.


Hugo ko taj sformu owa plan reformy pa stwowej maj cy sw j wyraz w konstytucji 3 maja
Hugo Kołłątaj daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu. –sformułował plan reformy państwowej mający swój wyraz w Konstytucji 3 maja


Po schodach do kolegiaty w jana wchodzi kr l stanis aw august poniatowski obraz jana matejki
Po schodach do kolegiaty św. Jana wchodzi król daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu. Stanisław August Poniatowski (obraz Jana Matejki)


Strona tytu owa konstytucji
Strona tytułowa Konstytucji daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu.


Historia
Historia daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu.

Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona

3 maja1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja

3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej

z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją .


“Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu.”


Postanowienia konstytucji
Postanowienia Konstytucji zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu.”

Postanowienia Konstytucji:-zniesienie wolnej elekcji-zniesienie liberum veto-ograniczono rolę senatu-ograniczono odrębność Korony i wielkiego Księstwa Litewskiego-uznano chłopów za część narodu-w Polsce panowała religia katolicka-gwarancja tolerancji religijnej-pozbawienie szlachty prawa najwyższej zwierzchności nad poddanymi -wprowadzono dziedziczność tronu-wprowadzono trójpodział władzy

opracowała Jolanta Nycz


ad