Lesson 7 Exchange Rates and
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 15

Lesson 7 Exchange Rates and Conversion graphs. Mathswatch 64 PowerPoint PPT Presentation


  • 72 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Lesson 7 Exchange Rates and Conversion graphs. Mathswatch 64. 1) Find the median and range of the stem and leaf below. Which of the shapes below are congruent?. GCSE Maths Starter 7. A. B. E. Expand x(x + 3) Evaluate 32.9 x 17 (no calc ) Increase $72 by 15% (no calc ). C. D.

Download Presentation

Lesson 7 Exchange Rates and Conversion graphs. Mathswatch 64

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64


Gcse maths starter 7

1) Find the median and range of the stem and leaf below.

Which of the shapes below are congruent?

GCSE Maths Starter 7

A

B

E

Expand x(x + 3)

Evaluate 32.9 x 17 (no calc)

Increase $72 by 15% (no calc)

C

D


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

To interpret conversion graphs.

To calculate the conversion between two types of units.

To solve problems involving conversions.

EXTN: To establish best value using conversion of units. (Grade C)


Why would you convert currency

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

Why would you convert currency?


What is an exchange rate

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

What is an exchange rate?


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

I know £1 = ฿43.56 (Thai Baht) what would I do to find how much £100 is?

X 43.56

£1 =  ฿43.56

£100 x 43.56 Baht = 4356 Baht

So to convert between £ and ฿ you need to x 43.56

Convert the following amounts to Thai Baht.

a) £10 b) £50c) £135

X 43.56

X 43.56

X 43.56

5880.60 Baht

435.60 Baht

2178 Baht


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

I know £1 = ฿43.56 (Thai Baht) how would I work out how many pounds, 1000 Baht is?

÷ 43.56

1000 Baht ÷ 43.56

= £22.95684114

= £22.96

£1 =  ฿43.56

So to convert between £ and ฿ you need to ÷ 43.56

Convert the following amounts to British Pounds (GBP).

a) 200 Bahtb) 1400 Bahtc) 70 Baht

÷ 43.56

÷ 43.56

÷ 43.56

£4.59

£32.14

£1.61


New york usa 1 1 51

New York, USA£1 = $1.51

I now take my family to New York. I convert £350 to US Dollars.

  • Calculate how many US dollars I have?

  • I spend $276 on my visit to New York and return to England. I convert my remaining money to Pounds. Calculate the remaining to GPB (£)?

350 x 1.51 = $528.50

$528.50 - $276 = 252.50

252.50 ÷ 1.51 = £167.22


Sydney australia 1 1 45

Sydney, Australia£1 = $1.45

I now take my family to Sydney. I convert £1200 to Australian Dollars.

  • Convert £1200 to Aussie Dollars?

  • I spend $1476 Dollars whilst in Sydney. I convert the remaining currency back to Pounds. How many pounds and pence do I have?

1200 x 1.45 = $1740

$1740 - $1476 = $ 264

$264 ÷ 1.45 = £182.07


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

In the UK, petrol cost £1.24 per litre.

In the USA, petrol cost 3.15 dollars per US gallon.

1 US Gallon = 3.79 Litres

£1 = $1.51

UK or USA? Show why?


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

In the UK petrol is £1.24 per litre.

1.24 x 1.51 = $1.87 per litre (convert to US dollars)

In the US Petrol is $3.15 per gallon

3.15 ÷ 3.79 = $0.83 per litre

So we see that petrol is cheaper in the US


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

EXAMPLES

1)

2)

154 lbs

137 litres

88 gallons

54 kg

Use the conversion graph to convert:

(a) 30 gallons to litres

(b) 400 litres to gallons

Use the conversion graph to convert:

(a) 70 kg to pounds

(b) 120 pounds to kg

137 litres

154 pounds

88 gallons

54 kg


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

1)

10cm

23cm

2in

8.75in

2.5cm

Read off the value for 9in (23cm) and multiply this by 2 (46cm)


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 64

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64


Lesson 7 exchange rates and conversion graphs mathswatch 641

Lesson 7 Exchange Rates andConversion graphs.Mathswatch 64

To interpret conversion graphs.

To calculate the conversion between two types of units.

To solve problems involving conversions.

EXTN: To establish best value using conversion of units. (Grade C)


  • Login