Zvieratk z hliny
Download
1 / 19

Zvieratká z hliny - PowerPoint PPT Presentation


  • 96 Views
  • Uploaded on

Zvieratká z hliny. Mgr. Viera Ševčíková. Keramická dielňa. V keramickej dielni v Dubnici nad Váhom nás privítala teta Soňa Zelisková, ktorá aj napriek tomu, že je nevidiaca, má veľmi šikovné ruky a dokáže z hliny vyčarovať krásne veci.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Zvieratká z hliny' - tacy


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Zvieratk z hliny

Zvieratká z hliny

Mgr. Viera ŠevčíkováV keramickej dielni v Dubnici nad Váhom nás privítala teta Soňa Zelisková, ktorá aj napriek tomu, že je nevidiaca, má veľmi šikovné ruky a dokáže z hliny vyčarovať krásne veci.


Teta Soňa nám najprv vysvetlila, čo je keramika, z čoho sa vyrába, ukázala nám svoje prekrásne výrobky. Potom nám ukázala , čo nás dnes naučí vytvoriť z hliny.


Suroviny na výrobu keramiky sa vyrába, ukázala nám svoje prekrásne výrobky. Potom nám ukázala , čo nás dnes naučí vytvoriť z hliny. Medzi základné keramické suroviny patria plastické zeminy (kaolín, hliny a íly) a ostrivá (kremeň, živec, piesok, vápenec). Plastické zeminy sa v prírode vyskytujú a v rôzne znečistené. Medzi najčistejšie a najcennejšie plastické zeminy patrí kaolín, ktorý si zachováva bielu farbu aj po vypálení.


A takto to všetko začalo. Potrebovali sme k tomu okrem keramickej hliny ešte dve šikovné ruky a veľa trpezlivosti. Chlapci urobia sliepočky a dievčatá myšky.Výroba keramiky vo dvojici. Pripravené keramické suroviny sa zmiešajú s vodou, formujú rukami alebo na hrnčiarskom kruhu .

Potom sa keramika vypaľuje raz, dvakrát aj trikrát. Závisí, o aký druh keramiky ide.Keď je sliepočka hotová, necháme ju vysušiť aspoň dva týždne a potom šup s ňou do pece.


Teta Soňa nám rada pomáhala, keď sme niečo nevedeli. dva týždne a potom šup s ňou do pece.Potom nám ukázala , ako sa na hrnčiarskom kruhu robí srdiečko.


Hrn iarsky kruh
Hrnčiarsky kruh dva týždne a potom šup s ňou do pece.


Hrn iarsky kruh kedysi a dnes
Hrnčiarsky kruh kedysi a dnes ... dva týždne a potom šup s ňou do pece.Hotové keramické výrobky sa polievajú glazúrou, sušia sa, striekajú, zdobia a vypaľujú v muflónových peciach pri teplote 1 100 až 1 2000 oC.


Čo je to sa, striekajú, zdobia a vypaľujú v muflónových peciach pri teplote 1 100 až 1 2000 oC. glazúra? Glazúra, ktorej sa tiež hovorí nesprávne aj poleva, je prášková látka rozpustená vo vode podobná laku. Tá sa nanáša na výrobky po prvom pálení, kedy je výrobok stvrdnutý, ale nie na toľko, aby sa dal bežne používať a mal svoju stálosť. Glazúra sa nanesie a následne sa dáva znova vypáliť. Spodná strana výrobku by nemala byť zaglazúrovaná, aby sa glazúra nepripiekla k podložke a nepoškodila sa, či prípadne výrobok pri odstraňovaní z pece. Zmysel glazúry je práve v tom, že glazúra sa pri vysokej teplote v peci roztaví, pre obsah kremičitanov potom vytvorí sklenený povrch, ktorý robí keramiku hladkou, a trvanlivejšou. Glazúru používali aj ľudoví hrnčiari a džbankári na našom území.


Koho baví hrať sa s hlinou, sa, striekajú, zdobia a vypaľujú v muflónových peciach pri teplote 1 100 až 1 2000 oC. môže sa prihlásiť k tete Soni na krúžok. Teta Soňa chodí za deťmi aj priamo do škôl, kde ich učí vyrábať aj takýchto zaujímavých psíkov.Akujem za pozornos
Ďakujem za pozornosť. šunky, hádžem doňho korunky.