Zvieratk z hliny
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 19

Zvieratká z hliny PowerPoint PPT Presentation


  • 75 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Zvieratká z hliny. Mgr. Viera Ševčíková. Keramická dielňa. V keramickej dielni v Dubnici nad Váhom nás privítala teta Soňa Zelisková, ktorá aj napriek tomu, že je nevidiaca, má veľmi šikovné ruky a dokáže z hliny vyčarovať krásne veci.

Download Presentation

Zvieratká z hliny

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Zvieratká z hliny

Mgr. Viera Ševčíková


Keramická dielňa


V keramickej dielni v Dubnici nad Váhom nás privítala teta Soňa Zelisková, ktorá aj napriek tomu, že je nevidiaca, má veľmi šikovné ruky a dokáže z hliny vyčarovať krásne veci.


Teta Soňa nám najprv vysvetlila, čo je keramika, z čoho sa vyrába, ukázala nám svoje prekrásne výrobky. Potom nám ukázala , čo nás dnes naučí vytvoriť z hliny.


Suroviny na výrobu keramiky Medzi základné keramické suroviny patria plastické zeminy (kaolín, hliny a íly) a ostrivá (kremeň, živec, piesok, vápenec). Plastické zeminy sa v prírode vyskytujú a v rôzne znečistené. Medzi najčistejšie a najcennejšie plastické zeminy patrí kaolín, ktorý si zachováva bielu farbu aj po vypálení.


A takto to všetko začalo. Potrebovali sme k tomu okrem keramickej hliny ešte dve šikovné ruky a veľa trpezlivosti. Chlapci urobia sliepočky a dievčatá myšky.


Naučili sme sa aj navzájom si pomáhať a spolupracovať vo dvojici.


Výroba keramikyPripravené keramické suroviny sa zmiešajú s vodou, formujú rukami alebo na hrnčiarskom kruhu .

Potom sa keramika vypaľuje raz, dvakrát aj trikrát. Závisí, o aký druh keramiky ide.


Ešte hlavu, oči, zobák a sliepočka bude hotová.


Keď je sliepočka hotová, necháme ju vysušiť aspoň dva týždne a potom šup s ňou do pece.


Teta Soňa nám rada pomáhala, keď sme niečo nevedeli. Potom nám ukázala , ako sa na hrnčiarskom kruhu robí srdiečko.


Hrnčiarsky kruh


Hrnčiarsky kruh kedysi a dnes ...


Pozreli sme si z blízka, ako vyzerá taká pec na vypaľovanie keramiky .


Hotové keramické výrobky sa polievajú glazúrou, sušia sa, striekajú, zdobia a vypaľujú v muflónových peciach pri teplote 1 100 až 1 2000 oC.


Čo je to glazúra? Glazúra, ktorej sa tiež hovorí nesprávne aj poleva, je prášková látka rozpustená vo vode podobná laku. Tá sa nanáša na výrobky po prvom pálení, kedy je výrobok stvrdnutý, ale nie na toľko, aby sa dal bežne používať a mal svoju stálosť. Glazúra sa nanesie a následne sa dáva znova vypáliť. Spodná strana výrobku by nemala byť zaglazúrovaná, aby sa glazúra nepripiekla k podložke a nepoškodila sa, či prípadne výrobok pri odstraňovaní z pece. Zmysel glazúry je práve v tom, že glazúra sa pri vysokej teplote v peci roztaví, pre obsah kremičitanov potom vytvorí sklenený povrch, ktorý robí keramiku hladkou, a trvanlivejšou. Glazúru používali aj ľudoví hrnčiari a džbankári na našom území.


Koho baví hrať sa s hlinou, môže sa prihlásiť k tete Soni na krúžok. Teta Soňa chodí za deťmi aj priamo do škôl, kde ich učí vyrábať aj takýchto zaujímavých psíkov.


Dziny, dziny, dziny, mám prasiatko z hliny, nechovám ho na šunky, hádžem doňho korunky.


Ďakujem za pozornosť.


  • Login