Fjala pr ta Jetuar
Download
1 / 21

Fjala për ta Jetuar - PowerPoint PPT Presentation


  • 53 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Fjala për ta Jetuar. Janar 2012. P R E M I S Ë.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentation

Fjala për ta Jetuar

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Fjala p r ta jetuar

Fjala pr ta Jetuar

Janar 2012


Fjala p r ta jetuar

P R E M I S

Sikurse do vit, prej dats 18 deri m 25 janar, n shum vende t bots kremtohet Java e lutjes pr bashkimin e t krishterve, ndrsa n vende t tjera kremtohet pr Rrshaj. Motoja pr Javn e lutjes 2012, e marr prej Letrs s Palit drejtuar Korintasve (1Kor 15:51-58) sht: T gjith do t shndrrohemi fal fitores s Zotit ton Jezu Krishtit. Propozojm, si Fjal pr ta jetuar, kt tekst t Kjars, e shkruar si koment i Letrs drejtuar Kolosianve 3,1, q na duket e prshtatshme me tekstin e zgjedhur.


Fjala p r ta jetuar

Nse, pra, u ngjallt bashk me Krishtin, krkoni ka sht lart, ku gjendet Krishti ndenjur n fron n t djathtn e Hyjit! (Kol 3,1).


Fjala p r ta jetuar

Kto fjal, q Shn Pali ia drejton bashksis s kolosianve, na dshmojn se ekziston nj bot, n t ciln mbretron dashuria e vrtet, bashkimi i plot, drejtsia, paqja, shenjtria, gzimi; nj bot ku mkati dhe shkatrrimi nuk kan vend; nj bot ku vullneti i Atit plotsohet n mnyr t prkryer.


Fjala p r ta jetuar

Kjo sht bota s cils i prket Jezusi. kolosianve, na dshmojn se ekziston nj bot, n t ciln mbretron dashuria e vrtet, bashkimi i plot, drejtsia, paqja, shenjtria, gzimi; nj bot ku mkati dhe shkatrrimi nuk kan vend; nj bot ku vullneti i Atit plotsohet n mnyr t prkryer.

sht bota q ai na e dhuroi me ngjalljen e tij, duke kaluar prmes sprovs s vshtir t mundimeve.


Fjala p r ta jetuar

Nse, pra, u ngjallt bashk me Krishtin, krkoni ka sht lart, ku gjendet Krishti ndenjur n fron n t djathtn e Hyjit!


Fjala p r ta jetuar

Shn Pali thot se ne, jo vetm jemi t thirrur pr kt bot t Krishtit, por qysh tash i prkasim asaj.


Fjala p r ta jetuar

Feja na thot se prmes pagzimit ne jemi br njsh me t dhe pr kt arsye marrim pjes n jetn e tij, n dhuratat e tij, kemi pjes n trashgimin e tij, n fitoren e tij mbi mkatin dhe mbi fuqit e s keqes: prnjmend jemi ringjallur bashk me t.


Fjala p r ta jetuar

Por n ndryshim nga shpirtrat e shenjt q e kan arritur piksynimin, prkatsia jon n kt bot t Krishtit nuk sht ende e plot dhe e zbuluar krejtsisht; mbi t gjitha nuk sht e qndrueshme dhe prfundimtare.


Fjala p r ta jetuar

Pr sa koh t gjendemi mbi kt tok, ne jemi t ekspozuar ndaj mijra rreziqesh, vshtirsish dhe tundimesh, t cilat mund t na lkundin, mund t na e frenojn ecjen ton e madje ta shmangin drejt caqesh t rreme.


Fjala p r ta jetuar

Nse, pra, u ngjallt bashk me Krishtin, krkoni ka sht lart, ku gjendet Krishti ndenjur n fron n t djathtn e Hyjit!


Fjala p r ta jetuar

sht e kuptueshme grishja e Apostullit: sht lart, ku gjendet Krishti ndenjur n fron n t djathtn e Hyjit!

Krkoni ka sht lart.


Fjala p r ta jetuar

Prpiquni t dilni prej ksaj bote jo thjesht materialisht, por shpirtrisht; braktisni rregullat dhe pasionet e bots, pr tu drejtuar n do situat prej mendimeve dhe ndjenjave t Jezusit.


Fjala p r ta jetuar

ka sht lart, n fakt, na tregon ligjin e qiellit, ligjin e Mbretris qiellore, q Jezusi e solli n tok dhe q dshiron ta realizojm qysh tash.


Fjala p r ta jetuar

Nse, pra, u ngjallt bashk me Krishtin, krkoni ka sht lart, ku gjendet Krishti ndenjur n fron n t djathtn e Hyjit!Fjala p r ta jetuar

Ajo na nxit q t mos knaqemi me nj jet mediokre, nj jet gjysmake dhe me kompromise, por ta lidhim fort jetn ton me hirin e Hyjit, me ligjin e Krishtit.


Fjala p r ta jetuar

Kjo na shtyn t jetojm dhe t angazhohemi pr t dshmuar kudo e kurdo vlerat q Jezusi ka sjell mbi tok: mund t jet fryma e mirkuptimit dhe e paqes, e shrbimit ndaj vllezrve, e kuptimit dhe e faljes, e ndershmris, e drejtsis, e korrektsis n punn ton, e besnikris, e pastrtis, e respektit ndaj jets, etj.


Fjala p r ta jetuar

Programi, sikurse shihet, sht i gjer sa vet jeta; por, pr t mos e ln n mjegulli, le ta vm n zbatim gjat ktij muaji at ligj t Jezusit q sht sakaq prmbledhje e t gjith ligjeve t tjera: le t shohim tek secili vlla Krishtin, e t vihemi n shrbim t tij.Fjala p r ta jetuar

Nse, pra, u ngjallt bashk me Krishtin, krkoni ka sht lart, ku gjendet Krishti ndenjur n fron n t djathtn e Hyjit! (Kol 3,1).

Fjala pr ta Jetuar,botim mujor i Lvizjes s Fokolarve.

Shkrim i Kjara Lubik, qershor 1988 Grafika Anna Lollon bashkim me donPlacido DOmina (Siili, Itali) Komenti i Fjals pr ta jetuar prkthehet n 96 gjuh dhe idioma,

dhe arrin te miliona njerz n gjith botn prmes shtypit, radiotelevizionit dhe internetit.

Pr informacionwww.focolare.org PPS prkthehet n gjuh t ndryshme

dhe publikohet nwww.santuariosancalogero.org

(nga ku mund t shkarkoni)


  • Login