Ko o astronomiczne dzia aj ce przy gimnazjum nr 1 w lubli cu
Download
1 / 20

Koło astronomiczne działające przy Gimnazjum nr 1 w Lublińcu - PowerPoint PPT Presentation


 • 103 Views
 • Uploaded on

Koło astronomiczne działające przy Gimnazjum nr 1 w Lublińcu. LUBLINIEC 2009.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Koło astronomiczne działające przy Gimnazjum nr 1 w Lublińcu' - sunee


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Witamy Wszystkich, których fascynuje kosmos, lubią patrzeć w niebo, a może nawet interesują się możliwością życia na innych planetach…. Możesz wyruszyć w kosmos i doświadczyć wielu ciekawych wrażeń na spotkaniach Koła Astronomicznego, które działa przy Gimnazjum nr 1 od 16 lutego 2009 roku.

Spotykamy się we wtorki ( po zmianie czasu na letni o godz.19.00 lub 20.00) w naszym gimnazjum oraz robimy piesze wycieczki do Obserwatorium Astronomicznego przy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Możemy tam obserwować niebo przez trzy różne teleskopy.

Koło liczy 16 członków a opiekunem jest p. Aniela Klose, nauczyciel fizyki.


Zadania koła: patrzeć w niebo, a może nawet interesują się możliwością życia na innych planetach…. Możesz wyruszyć w kosmos i doświadczyć wielu ciekawych wrażeń na spotkaniach Koła Astronomicznego, które działa przy Gimnazjum nr 1 od 16 lutego 2009 roku.

 • rozbudzenie zainteresowań astronomią i pasji badawczych

 • poznanie możliwości obserwacji nieba za pomocą różnych przyrządów

 • samodzielne opracowanie wyników obserwacji oraz referatów o tematyce astronomicznej z wykorzystaniem technologii informacyjnej

 • poszerzanie horyzontów wiedzy

 • dostrzeganie zjawisk fizycznych w otaczającym świecie

 • współpraca między gimnazjum i Z.S. im. A. Mickiewicza w Lublińcu

 • integracja uczniów gimnazjum i uczniów LO w Lublińcu

 • popularyzacja nauk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem astronomii


 • Inspiracją działalności koła stało się ważne wydarzenie, jakie ma miejsce w roku 2009. Otóż ONZ rok 2009 ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

 • W roku 2009 mają miejsce następujące rocznice i wydarzenia:

 • 400 lat od pierwszego użycia teleskopu do celów astronomicznych (Galileusz)

 • 90 lat istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU)

 • 40 lat od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu (Apollo 11)

 • najdłuższe zaćmienie Słońca w XXI wieku (22 lipca 2009 Indie- Chiny)

Widok nocnego nieba zawsze robił na ludziach wielkie wrażenie.

Do obserwacji nocnego

nieba wystarczy bezchmurne niebo, wzrok ku gwiazdom skierowany, lornetka lub prosta lunetka.

Może to być wspaniałe przeżycie rodzinne, łączące starszych

i młodszych, tych co już dużo wiedzą z tymi, którzy dopiero chcą się dowiedzieć.

Dlatego hasło Międzynarodowego Roku Astronomicznego 2009 brzmi

"Odkryj swój Wszechświat".


Co robimy na spotkaniach koła astronomicznego? wydarzenie, jakie ma miejsce w roku 2009. Otóż ONZ rok 2009 ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

Zaczęliśmy od wykonania gazetki tematycznej o Międzynarodowym Roku Astronomicznym 2009 i najważniejszych wydarzeniach


Chodzimy na obserwacje do Obserwatorium Astronomicznego przy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, gdzie oglądamy niebo przy pomocy trzech teleskopów o różnych parametrach.

To najnowszy teleskop, sam podąża za śledzonym obiektem na niebie


Teleskop wewnątrz kopuły obserwacyjnej … przy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, gdzie oglądamy niebo przy pomocy trzech teleskopów o różnych parametrach.


i na zewnątrz ustawiony na balkonie przy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, gdzie oglądamy niebo przy pomocy trzech teleskopów o różnych parametrach.


Zrobiliśmy zdjęcia obserwowanym obiektom: przy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, gdzie oglądamy niebo przy pomocy trzech teleskopów o różnych parametrach.


Księżycowi w I fazie ( wtedy na granicy światła i cienia można wyraźnie zobaczyć kratery na powierzchni Księżyca)


Wenus w ostatniej fazie wenus ma fazy tak jak ksi yc
Wenus w ostatniej fazie ( Wenus ma fazy tak jak Księżyc) można wyraźnie zobaczyć kratery na powierzchni Księżyca)


Oraz saturnowi z jego pier cieniami
oraz Saturnowi z jego pierścieniami. można wyraźnie zobaczyć kratery na powierzchni Księżyca)


Uczestniczymy wraz z członkami Koła Astronomicznego przy LO im. A. Mickiewicza w zajęciach w sali informatycznej , gdzie pod przewodnictwem nauczyciela informatyki oraz pasjonata astronomii p. mgr Adama Strzelczyka możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z astronomii.


Oglądamy również ciekawe prezentacje multimedialne przygotowane przez nauczyciela p. A. Strzelczyka oraz członków koła astronomicznego przy LO w Lublińcu. Tematy tych prezentacji były następujące:

„Podstawowe pojęcia astronomiczne”

„Podstawowe jednostki astronomiczne”

„Ruchy planet Układu Słonecznego”

„Odległości we wszechświecie”


Na spotkaniach koła w naszym gimnazjum prezentujemy przygotowane przez uczniów referaty oraz prezentacje. Oto tematyka przygotowanych prezentacji:Pasjonujące szczegóły z życia kosmonautów w kosmicznym wahadłowcu.-Sebastian Piotrowski kl.II aCo zobaczył przez swój teleskop Galileusz?- Paulina Pielarz i Paulina Kotas z kl. IIIdSaturn –„planeta z pierścieniami”- Dawid Melnarowicz kl.I dMerkury –gorąca planeta- Gromada Ilona kl.IIa


Na zajęciach koła nauczyliśmy się posługiwać obrotową mapą nieba za pomocą której potrafimy znaleźć szukany obiekt na niebie

oraz potrafimy podać fazę Księżyca w danym dniu posługując się nomogramem faz księżyca


Uczestniczyliśmy w wycieczce –rajdzie rowerowym po Ścieżkach astronomicznych w Parku lublinieckim, gdzie informacje o planetach Układu Słonecznego zamieszczone są na tablicach .


Rajd zakończył się koło leśniczówki za obwodnicą Lublińca, gdzie obserwowaliśmy Saturn i Księżyc przy pomocy dużego, nowoczesnego teleskopu Odbyło się również ognisko.


Plan pracy koła astronomicznego Lublińca, gdzie obserwowaliśmy Saturn i Księżyc przy pomocy dużego, nowoczesnego teleskopu Odbyło się również ognisko.

w roku szkolnym 2008/2009

Semestr II

1. Międzynarodowy Rok Astronomiczny 2009-najważniejsze wydarzenia. Wykonanie gazetki tematycznej.

2. Podstawowe pojęcia astronomiczne. Zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym przy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Pierwsze obserwacje i orientacja na niebie . Wielka i Mała Niedźwiedzica, Gwiazda Północna

3. Podstawowe jednostki astronomiczne. Zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym przy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu-obserwacja księżyca w I kwadrze oraz innych obiektów widocznych na niebie marcowym.

4. Rodzaje przyrządów astronomicznych- budowa teleskopu. Podstawowe gwiazdozbiory Obserwacje gwiazdozbiorów. Układ Słoneczny. Charakterystyka planet-film dydaktyczny

5. O zaćmieniach Słońca i Księżyca- prezentacja multimedialna.. Obserwacja Saturna i Wenus.

6. Obrotowa mapa nieba- ćwiczenia w posługiwaniu się mapą , znajdowanie obiektów na mapie i na niebie podczas obserwacji. Ćwiczenia z rysowaniem mapy nieba. Obserwacja gwiazdozbioru Oriona.

7. Księżyc – nasz najbliższy sąsiad. Nomogram faz księżyca – nauka posługiwania się nomogramem. Obserwacja faz księżyca prowadzona przez najbliższy miesiąc w dzienniku obserwacji.

8. Rok astronomiczny- prezentacja multimedialna. 22 kwiecień-maksimum roju meteorytów. Obserwacja Merkurego na niebie kwietniowym i innych obiektów.

9. Obserwacja gwiazdozbiorów na niebie majowym. Niektóre wielkości astronomiczne- promień Ziemi, Słońca, Księżyca, masa Słońca, Ziemi, Księżyca metody wyznaczania.

10. Ewolucja gwiazd- od mgławicy do czarnej dziury- aktualizacja gazetki ściennej. Strony internetowe o tematyce astronomicznej.

11. Wycieczka rowerowa ścieżką astronomiczną w parku lublinieckim. Plenerowe obserwacje nieba. Podsumowanie działalności koła.

Opracowała Aniela Klose


Dołącz do nas ! Zapraszamy. Lublińca, gdzie obserwowaliśmy Saturn i Księżyc przy pomocy dużego, nowoczesnego teleskopu Odbyło się również ognisko.


ad