Praktikat dhe procedurat e mira shkencore

Praktikat dhe procedurat e mira shkencore PowerPoint PPT Presentation


  • 185 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Prmbajtja e prezantimit . Etika hulumtuese n aktivitetet e komunitetit shkencor Parimet e praktiks s mir shkencoreEtika shkencore n faza t ndryshme t procesit t hulumtimit shtjet etike q lidhen me prdorimin e komunikimit prmes teknologjisGabimet n shkenc. Etika hulumtuese n

Download Presentation

Praktikat dhe procedurat e mira shkencore

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. Praktikat dhe procedurat e mira shkencore 11 prill 2012 Kadire Preniqi, Adifete Basha, Lindita Boshtrakaj

2. Pėrmbajtja e prezantimit Etika hulumtuese nė aktivitetet e komunitetit shkencor Parimet e praktikės sė mirė shkencore Etika shkencore nė faza tė ndryshme tė procesit tė hulumtimit Ēėshtjet etike qė lidhen me pėrdorimin e komunikimit pėrmes teknologjisė Gabimet nė shkencė

3. Etika hulumtuese nė aktivitetet e komunitetit shkencor Praktikat e mira shkencore Etika shkencore Cilėsia e hulumtimit Pėrgjegjshmėria pėr aplikimin e etikės shkencore

4. Parimet e praktikės sė mirė shkencore Obligimi pėr realizimin e njė hulumtimi tė mirė, tė saktė dhe profesional Vlerėsimi i sigurisė sė subjektėve qė pėrfshihen nė hulumtim, qė ndikon nė pėrzgjedhjen e metodave tė hulumtimit, trajtimin dhe publikimin e materialeve dhe procesit tė pėrgjithshėm hulumtues E drejta e hulumtuesit pėr idetė e tij/saj, materialet qė shfrytėzon dhe ēėshtjet tjera qė lidhen me botimin Kolegialiteti, respektimi i punės sė hulumtuesve tjerė dhe njohja e punės sė tė tjerėve Relevanca shoqėrore dhe natyra publike e informacionit

5. Disa kėrkesa themelore pėr njė praktikė tė mirė shkencore Ndershmėria Objektiviteti Korrektėsia Kujdesi Ēiltėrsia Respektimi i pronės intelektuale Konfidencialiteti Publikimi i pėrgjegjshėm Mentorimi i pėrgjegjshėm Respekti pėr kolegėt Pėrgjegjshmėria shoqėrore Mos-diskriminimi Kompetenca profesionale Ligjshmėria Mbrojtja e pjesėmarrėsve nė hulumtim

6. Etika shkencore nė faza tė ndryshme tė procesit tė hulumtimit Planifikimi dhe zgjedhja e temės Zbatimi Pėrpunimi dhe deponimi i tė dhėnave

7. Ēėshtjet etike qė lidhen me pėrdorimin e komunikimit pėrmes teknologjisė Informimi i pjesėmarėsve nė hulumtim Konfidencialiteti, anonimiteti dhe privatėsia Mashtrimi

8. Gabimet nė shkencė Fabrikimi i tė dhėnave Falsifikimi i tė dhėnave Keqinterpretimi i tė dhėnave Plagjiatura Vet-plagjiatura

9. Disa motive tė gabimeve nė shkencė Presioni i karrierės Pėrtesa Lehtėsia e shmangies nga dėnimet

10. Ēėshtje pėr diskutim Cilat janė gabimet mė tė shpeshta shkencore nė praktikėn e hulumtimit nė Kosovė? Sfidat aktuale nė zbatimin e praktikave tė mira shkencore nė fushėn e hulumtimeve pedagogjike Zgjidhjet e mundshme

  • Login