Problem and variable
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 11

Problem and Variable PowerPoint PPT Presentation


  • 40 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Problem and Variable. By: Libby Northam Mrs.Klar-7 9-20-10. Problem:. Margret and Monica went to the store to buy brownies. The brownies cost $10 each package, they bought 2 packages. Equation:. X = Number of packages Y = The total cost Y=10x or f(x)=10x. Independent and Dependent.

Download Presentation

Problem and Variable

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Problem and variable

Problem and Variable

By: Libby NorthamMrs.Klar-7

9-20-10


Problem

Problem:

  • Margret and Monica went to the store to buy brownies. The brownies cost $10 each package, they bought 2 packages.


Equation

Equation:

X = Number of packages

Y = The total cost

Y=10x or f(x)=10x


Independent and dependent

Independent and Dependent

  • Independent- number of packages

  • Dependent- the total cost

    We know that Y depends on X.

    So the total cost depends on the number of packages.


Function or not

Function or not

  • The data is a function because no “X” values repeat.


Domain and range

Domain and Range

  • Domain- all the “X” values in the data

  • Range- all the “Y” values in the data

    D:{1,2,3,4,5}

    R:{10,20,30,40,50}


Graph

Graph


Discrete or continuous

Discrete or continuous

  • The data is continuous because it is not a line it is points.


Graph1

Graph

The total cost


Soooo

Soooo…

  • The total cost is depending on the number of packages that Margret and Monica buy $10 a pack. If the buy 2 packages than the spend $20.


Problem and variable

Thank you for watching! 


  • Login