B yomalzeme uygulamalari n nk jet pr nt ng
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 23

BİYOMALZEME UYGULAMALARI İÇİN İNK-JET PRİNTİNG PowerPoint PPT Presentation


  • 205 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

BİYOMALZEME UYGULAMALARI İÇİN İNK-JET PRİNTİNG. 1311110053 SARA UZUĞ 1311110059 İLAYDA ÖZKAN. İnk -jet printing.

Download Presentation

BİYOMALZEME UYGULAMALARI İÇİN İNK-JET PRİNTİNG

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


BİYOMALZEME UYGULAMALARI İÇİN İNK-JET PRİNTİNG

1311110053 SARA UZUĞ

1311110059 İLAYDA ÖZKAN


İnk-jet printing

  • Üretim teknolojisine devrim yaratacak nitelikte değişiklikler ve yenilikler getiren üç boyutlu yazıcılar insanoğlunun hayal gücünün zorluyor. Yaratıcı fikirler ve tasarımlar gerçek modellere, son ürünlere, parçalara hızlı bir şekilde dönüşebiliyor. Kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren aklınıza gelebilecek her türlü ürünün yanı sıra çok özel ve ilginç ürünlerde ortaya çıkaran bu yeni nesil teknoloji, geleceği inanılmaz şekilde biçimlendirecek. Uçak, otomobil, yedek parça, ayakkabı, bisiklet oyuncak, takı, aksesuar, saksı, el aletleri sandalye, koltuk,bardak, çatal,kaşık,kimyasal madde, tıbbi malzeme,ilaç, takma diş,tıbbi protez aklınıza gelebilecek her türden çeşit ürün ve en önemlisi insan vücuduna nakledilmek üzere tasarlanan yapay organları üretebilinecek.


Kaynak:http://futurescope.co/post/58788006071/popsci-how-it-works-a-3-d-printer-for-liver


Kaynak: http://issuu.com/symbiosis06/docs/bilim_ve_teknik_dergisi_-_aral_k_2012


Kaynak:http://www.pcmweb.nl/nieuws/maak-je-eigen-3d-bioprinter.html


Yazıcının püskürttüğü damlacıkların insan hücreleriyle hemen aynı boyutta olduğunu farkedenNakamuro bu yöntemi organ üretmek için kullanabileceğini düşünmüştür.Bu fikir ışığında 2002 yılında hücreleri belirli bir modele göre mürekkep gibi kat kat püskürtebilen biyolojik baskı makinasını geliştirilmiştir.


Kaynak:Organovo'sNovoGen MMX bioprinter http://www.techrepublic.com/article/3d-bioprinting-10-things-you-should-know-about-how-it-works/  


Kaynak:http://www.tekdozdijital.com/yeni-teknolojilerle-yapay-organ-uretimi.html


Kaynak:https://propthink.com/organovo-seeks-to-clean-up-balance-sheet-execute-on-its-model/

Bioprinting’de hücreler biyomürekkep olarak kullanılır.İnsan dokusu modifiye edilmiş yazıcı kartuşları ve hasta biyopsilerinden alınarak oluşturulur. Biyomürekkep yapılmak üzere hücreler toplanır kartuşa doldurulur. Elde edilen biyomürekkephidrojelle birlikte biyoyazıcıya konulur. Bu işlem sonrasında hidrojelden bir tabaka ve akabinde bir tabaka biyomürekkep hücreleri basılır. Ve tabakalar birleştirilir.


Mikroskop ile mikroyapısı

Hidrojeller 3 boyutlu hidrofilik çapraz bağlı polimerlerdir.

Üç boyutlu çapraz bağlı şişebilen polimer yapılar

Su varlığında hidrofilik yapısından dolayı şişer

Kimyasal çapraz bağlarından dolayı çözünmez

Porlu bir yapısı vardır.

Nerelerde kullanılır?

Kontakt lens, biyosensörler için membran yapay kalp ve yapay deri materyalleri

Moleküler ayırma sistemleri, jel bazlı hareketlendiricilerde, vanalar, ilaç ve diğer maddelerin kontrollü salım sistemleri,

Robotik aletler için yapay kas, geri döngülü adsorbantlar, kaplamalar

Kaynak:http://www.androtics.net/vucut-icine-yerlestirilen-kan-sekeri-sensoru-parmak-testlerini-cope-atiyor

Kaynak:http://www.bthaber.com/bakterilere-karsi-teknolojik-durus/

Fiziksel görünümü


Kaynak:http://www.scilogs.com/metacognitive_oasis/3d-bioprinter/


Kaynak:www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99993292


3 Boyutlu yazıcı ile kafatası üretimi

  • FDA’dan alınan onay doğrultusunda 2013’ün mart ayında yapılan ameliyat ile geliştirilen implant ilk kez bir hastanın kafatasının %75 ‘yle değiştirildi


3d printing yöntemiyle üretilmiş yapay organ iskeleleri kulak, burun ve kemik


Kaynak:http://www.bloomberg.com/news/2014-02-24/3-d-technology-may-someday-print-up-new-livers-health.html


İki yıl öncesine kadar insan karaciğeri basmak sadece bilimkurgu romanlarına konu olabilirdi. Ancak, 3B printer teknolojisinde kaydedilen son gelişmelerle birlikte, yakın gelecekte damarları ve bronşlarıyla tam kapasiteli bir insan akciğeri basmak mümkün olacak.

Bilim adamları karaciğer basarken, organdaki kan damarlarını oluşturmak amacıyla, içi “kılcal kanallarla” kaplı özel bir plastik kalıp kullanmışlardı. Akciğer basmak içinse 3B printerlar, insan hücrelerinden oluşan “canlı mürekkep” ve mikroskobik mıknatıslarla üretilen manyetik alanlar kullanıyorlar.

Biyoprinterolarak da adlandırılan “üç boyutlu canlı doku printerları”, tıpta kök hücre tedavisi ve klonlamayı birleştirerek insan organı basmakta kullanılıyor. Yakın gelecekte, biyoprinterlar organ yetmezliğinden kaynaklanan ölümlerin, organ reddetmeye bağlı komplikasyonların ve hastanelerdeki organ nakli kuyruklarının önüne geçecek… 

Biyoprinterlarsağlık sektörünü baştan yaratıyor

3D printer teknolojisi bugün klinik deney aşamasından çıkmış durumda… Daha geçen yıl,83 yaşındaki bir kadına nakledilecek olan çene kemiği, titanyum tozu kullanan özel bir 3D printerla basıldı (Ameliyatı Hasselt Üniversitesi Belçika Biyomedikal Araştırmalar Enstitüsü uzmanlarından Dr. Jules Poukens gerçekleştirdi. Yapay çene kemiğini LayerWise şirketi bastı).


Kaynak:textually.org


Bu yıl ise 3D printer teknolojisi biyoprinterlara taşınıyor: Bilim adamları biyoprinterları organik protezler, çene kemiği, organik “takma diş”, kulak, burun ve diğer organları basmakta kullanacaklar. Biyoprinterlar aynı zamanda insan derisi ile kas lifleri gibi canlı dokuları basmakta da kullanılıyor.

Özellikle insan derisi basan printerlar daha erken kullanıma girecek. Bugün yangında ağır yaralanan insanların büyük kısmı derideki büyük yanıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Canlı dokuları “biyo mürekkeple” basmak

Biyomürekkep, canlı insan dokusu basmak için kullanılan ve insan hücreleri içeren özel bir besleyici organik sıvıdır… Biraz kan, biraz plazma ve insan vücudundaki diğer besleyici maddelerden oluşan bu “canlı hücre jölesi” insan organları basmakta kullanılan temel hammaddeyi oluşturuyor.

Karaciğer basmak için karaciğer hücreleri içeren biyo mürekkep (canlı mürekkep), akciğer basmak için akciğer hücreleri olan biyo mürekkep kullanıyoruz. Biyo mürekkepten yararlanan biyoprinterlar, inkjet printerla kağıda çıktı alır gibi ve tabii ki 3 boyutlu olarak insan dokusu basıyor.


Çene ve dişle ilgili 3D modelleme örnekleri


3D Yazıcı ile Yüz Rekonstrüksiyonu

  İngiltere'de motosiklet kazasında yaralanan bir gencin yüzü, 3D teknolojisiyle - yani üç boyutlu yazıcı kullanılarak - rekonstürkte edildi.

İngiltere'de Swansea kentinde yapılan ameliyatta, kazadan aylar sonra, özel olarak uyarlanmış ve basılmış modeller, plakalar ve implantlar kullanıldı.Ekip, simetriyi sağlamak için, Power'in kafatasının tomografisini çektiklerini ve üç boyutlu yazıcı ile bastıkları plakaları kullanarak bir modelini oluşturduklarını söyledi.İngiltere, 3D teknolojisini ameliyatlarda kullanan öncü ülkelerden biri.


Kaynak: http://med-index.com/?p=medikal&id=21


Yüz Rekonstrüksiyonu yapılmış hastanın yüzündeki değişim


kaynaklar

  • http://khosann.com/tipta-biyoprinter-donemi-canli-murekkep-ve-3b-printer-ile-akciger-basiyoruz/

  • http://www.tipeez.com/ch/Main/News/Profezor/10316/yapay-kulak-uretildi.aspx

  • http://www.son.tv/haber-198397

  • Http://www.biega.com/3d-printing.shtml http://www.scilogs.com/metacognitive_oasis/3d-bioprinter/


  • Login