Różne aspekty samotności.
Download
1 / 13

Różne aspekty samotności. Rozważ problem, wykorzystując przykłady z literatury. - PowerPoint PPT Presentation


  • 73 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Różne aspekty samotności. Rozważ problem, wykorzystując przykłady z literatury. L3i/11.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentation

Różne aspekty samotności. Rozważ problem, wykorzystując przykłady z literatury.

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Różne aspekty samotności.

Rozważ problem, wykorzystując

przykłady z literatury.

L3i/11


Samotność to odmiana cierpienia, które dotyka duszę. Człowiek jako istota społeczna rzadko wybiera samotność jako sposób na życie, częściej zostaje na nią skazany przez los. W literaturze spotykamy różne odmiany samotności: samotność doświadczana we dwoje lub przeżywana wśród tłumu, osamotnieniu niezrozumiałych artystów – geniuszy, samotność odrzuconych dzieci i starców.

Samotność jest jednym z ludzkich doświadczeń, wzbogacającego każdego z nas. Tylko w samotności przychodzi bowiem czas na głębszą refleksje nad światem, życiem i samym sobą.


Samotność

Pablo Picasoo, Portret JaimeSabartesa (1901)


Jacques Brenner, francuski autor Historii literatury, twierdził, że prawdziwi pisarze pracują zawsze samotnie. Literatura bowiem to wszelkie osamotnienie, lecz równocześnie – jeden z najskuteczniejszych sposobów ucieczki przed nim.


niezrozumianego artysty

rodzaj skazania

w chwili śmierci

we dwoje

SAMOTNOŚĆ

w tłumie

samotność jednostki

samotność narodów


SAMOTNOŚĆ JAKO ŚWIADOMY WYBÓR DROGI ŻYCIOWEJ

Legenda o świętym Aleksym

Samotność bohatera średniowiecznej legendy polega na odsunięciu się od świata i ludzi i wybraniu życia ascety. Święty Aleksy poświęca się rozmyślaniom o Bogu. Może zatem jego samotność nie jest tak dotkliwa, a towarzystwo Stwórcy wypełnia pustkę?


SAMOTNOŚĆ JAKO ŚWIADOMY WYBÓR DROGI ŻYCIOWEJ

Bolesław Prus, Lalka

Stary subiekt Rzecki przemierza życie samotnie. W jego burzliwej biografii nie było miejsca na miłość: najpierw brał udział w Wiośnie Ludów, następnie zajął się pracą w sklepie Wokulskiego. Sens życia odnajdzie, pomagając Stachowi, którego traktuje jak syna.


SAMOTNOŚĆ JAKO ŚWIADOMY WYBÓR DROGI ŻYCIOWEJ

Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni

Tomasz Judym jest przekonany, że tylko w samotności uda mu się zrealizować ideę naprawy świata. Odrzuca zatem miłość do Joasi:

Nie mogę mieć ani ojca, ani matki, ani żony, ani jednej rzeczy, którą bym przycisnął do serca z miłością, dopóki z oblicza ziemi nie znikną podłe zmory.


BOHATEROWIE SKAZANI NA SAMOTNOŚĆ

Biblia, Nowy Testament

Chrystus doświadcza samotności w chwili głoszenia prawdy, której ludzie nie przyjmują. Podążają za nim, gdy czyni cuda, na słowo pozostają głusi. Jest tez samotny – jak każdy z nas – w chwili śmierci. Umierając wypowiada słowa:

Ojcze mój, ojcze, czemuś mnie opuścił?

Granicę między życiem i śmiercią każdy musi przekroczyć w samotności.


BOHATEROWIE SKAZANI NA SAMOTNOŚĆ

Jan Kochanowski, Treny

W trenach ukazana jest samotność ojca, filozofa, poety, chrześcijanina w obliczu śmierci dziecka. Bóg, któremu tak ufał, stał się Nieznajomym wrogiem i nie wsparł go w chwili nieszczęścia, a mądrość – cnota, której pochwałę wcześniej głosi, okazała się nieprzydatna.

Poeta pozostał sam z

odwiecznym pytaniem o sens

śmierci.


BOHATEROWIE SKAZANI NA SAMOTNOŚĆ

Maria Kuncewiczowa, Cudzoziemka

Róża, bohaterka powieści, czuje się samotna i niedowartościowana. Nie znalazła spełnienia w miłości, zaprzepaściła talent muzyczny. Swoje nieuświadomione kompleksy odreagowuje, niszcząc psychicznie swoich najbliższych.


BOHATEROWIE SKAZANI NA SAMOTNOŚĆ

Albert Camus, Dżuma

Tarrou twierdzi, że skazał się na straszliwą samotność i obcość świata:

Kiedy nie zgodziłem się zabijać (tzn. gdy znalazłem się poza jakąkolwiek ideologią) skazałem się na ostateczne wygnanie.

Bernard Rieux boleśnie odczuwa rozłąkę z żoną przebywającą poza Oranem, wiernie jednak trwa na posterunku lekarza i spełnia swój ludzki i lekarski obowiązek. W końcu jego żona umiera i bohater zostaje sam.


BOHATEROWIE SKAZANI NA SAMOTNOŚĆ

Tadeusz Borowski, Opowiadania

Borowski opowiada o samotności więźniów obozów koncentracyjnych skazanych na wspólny los – na jednakowo podłe życie. Każdy więzień walczy samotnie o przetrwanie. Ową samotność potęguje fakt, że świat potęguje fakt, że świat patrzy z obojętnością na ich los.


ad
  • Login