Ustka dlaczego wszyscy j kochamy ustka warum lieben wir sie
Download
1 / 12

Ustka dlaczego wszyscy ją kochamy? Ustka- warum lieben wir sie ? - PowerPoint PPT Presentation


  • 72 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Ustka dlaczego wszyscy ją kochamy? Ustka- warum lieben wir sie ?. Ustka (kasz. Ùskô, niem. Stolpmünde) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Siedziba gminy wiejskiej Ustka.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentation

Ustka dlaczego wszyscy ją kochamy? Ustka- warum lieben wir sie ?

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Ustka dlaczego wszyscy ją kochamy?Ustka- warum lieben wir sie ?

Ustka (kasz. Ùskô, niem. Stolpmünde) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. Siedziba gminy wiejskiej Ustka.

Ustka jest położona u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym, uzdrowiskiem z kąpieliskiem morskim. Miasto graniczy z gminą Ustka.

Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 16 560 mieszkańców.

Od 13 lipca 2003 Ustkę i Słupsk łączy porozumienie zwane Dwumiastem. Oba miasta są połączone komunikacją kolejową i autobusową.

W Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, będące głównym ośrodkiem szkoleniowym dla potrzeb Marynarki Wojennej.


Herb Ustki – przyjęty w 1922 roku, odświeżony w roku 2006 oficjalny symbol miasta, przedstawia na błękitnej tarczy okręt oraz syrenę trzymającą srebrnego łososia.

Herb ustki Ustkas wappen


Najbiedniejsza ustecka wdowa miała na imię Marusza Skoczkowa. Jej syn Gwido wypłynął na morze na okręcie żaglowym kupca Prospera, aby zarobić na utrzymanie matki i swoje. Długo nie wracał i biedna wdowa wypatrzyła oczy spoglądając w morską dal. Właściciel szkunera odmówił biednej wdowie wsparcia, ale ulitowała się nad nią Bryzga Rosowa. Codziennie przynosiła opuszczonej kobiecie łososia, a któregoś dnia rzekła: "Bryzgi Rosowej posłuchaj rady: jutro nim z morza brzask wstanie blady, przetrzyj źrenice rybią wątrobą. Mija niedola, szczęście przed tobą".

Kiedy Marusza wykonała polecenie tajemniczej mieszkanki fal, cudownie odzyskała wzrok, a z morskiego brzegu dostrzegła powracający szkuner "Wieloryb", na pokładzie którego znajdował się jej syn Gwido.

Ustecka Legenda Ustkas Legende


Co warto zwiedzić w Ustce? Was istes in Ustka sehenswert?

Latarnia z duchem

Muzeum Ziemi Usteckiej

Promenada

Uzdrowisko

Znikające plaże

Muzeum Chleba

Bunkry


  • Funkcje pierwszej latarni morskiej w Ustce pełniła wieża kościoła św. Jana Chrzciciela, zbudowanego w 1355 r. tuż przy wejściu do portu. W 1871 r. na starej stacji pilotów zbudowano maszt, na który codziennie o zmierzchu latarnicy wciągali świecącą czerwonym światłem lampę Fresnela.W 1892 r. u nasady wschodniego falochronu zbudowano nową stację pilotów, do której dobudowano 22-metrową ośmiokątną wieżę latarni. Na jej szczycie umieszczono charakterystyczną białą latarnię. Od 1904 r. światło usteckiej latarni jest białe i widać je z odległości 15 mil morskich. Obydwa zabytki - latarnię oraz budynek stacji pilotów - udostępniono do zwiedzania. Przed kilku laty latarnicy zdradzili, że to ciekawe miejsce zamieszkuje także... hałaśliwy duch, który chodzi po schodach, szura butami, przestawia szklanki, ale uspokaja się, gdy do latarni wchodzą turyści.

Latarnia z duchem Leuchtturm mit dem Geist


Muzeum Ziemi Usteckiej Museum Ustkaers Region

W 2000 r., po kilkuletnich staraniach Towarzystwa Przyjaciół Ustki, otwarte zostało Muzeum Ziemi Usteckiej. Wspólny wysiłek i społeczna praca mieszkańców miasta doprowadziły do powstania ważnego ośrodka kulturalnego, miejsca stałej wystawy regionalnej, wernisaży i wystaw czasowych. W muzeum prezentowane są eksponaty i fotografie z przełomu XIX i XX wieku, powojenne dokumenty oraz pamiątki po zlikwidowanej Stoczni "Ustka". Można tu zobaczyć m.in. stary sprzęt fotograficzny, maszyny do pisania i szycia, 100-letnią łyżwę czy też strój kąpielowy z pocz. XX wieku. Pamiątki po stoczni obejmują modele trawlerów, kutrów, łodzi z laminatu oraz medale pamiątkowe, sztandary, zdjęcia i kroniki. 


Promenada Promenade

Nadmorski park spacerowy powstał w 1875 roku. Wkrótce potem przy promenadzie powstały ekskluzywne pensjonaty i restauracje. Jednym z miłośników spacerów wzdłuż usteckiej plaży wschodniej był książę Otto von Bismarck. Wzdłuż promenady rozłożone są pensjonaty i restauracje.


Uzdrowisko Kurort

Uzdrowisko zatrudnia specjalistów zajmujących się schorzeniami narządów ruchu, reumatycznymi, układu krążenia, chorobami układu oddechowego oraz wydzielania wewnętrznego i przemiany materii.


Znikające plaże VerschwindendeStrände

Widok ze szczytu usteckiej latarni to nie tylko gratka dla wielbicieli bezkresnych widoków, ale także okazja do lekcji geografii w praktyce. Temat: "Abrazja i akumulacyjna działalność morza". Popatrzmy zatem na zachód: to wspaniały przykład akumulacyjnego brzegu morskiego. Tu przybrzeżne prądy morskie, pozostawiając piasek zabrany z innych miejsc, utworzyły piękną szeroką plażę. Nieosłonięta od południa wysokim, rzucającym cień brzegiem, stanowi wymarzone miejsce do plażowania.


Muzeum Chleba Brotmuseum

Muzeum Chleba mieści się na poddaszu piekarni należącej do rodziny Brzóska. Zbiory gromadzone przez Eugeniusza Brzóskę przedstawiają historię i rozwój piekarnictwa i cukiernictwa. Do eksponatów należą dokumenty, zdjęcia, kartki pocztowe, urządzenia i naczynia produkcyjne m.in. mieszadła, krajalnice, gofrownice , formy do ciast i piece. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku. Dla chętnych wyświetlana jest projekcja multimedialna związana z muzeum. Na parterze budynku znajduje się sklep piekarniczy z kawiarnią, gdzie można skosztować lokalnych wypieków i napić się kawy.


Cztery działobitnie, jedno działo prowadzące 105 mm połączone tunelem z centrum dowodzenia, trzy mniejsze. Teren ogólnie dostępny, podziemia tylko z przewodnikiem dla zorganizowanych grup.

Bunkry Bunker


  • Magda Zielińska

  • Emilia Majzner

  • Joanna Laskowska

Prezentację wykonały: MultimedialePräsentation haben:

bearbeitet.


ad
  • Login