W adys aw kawa jeniec dw ch rosji kontynuacja
Download
1 / 25

Władysław Kawa – jeniec dwóch Rosji. Kontynuacja - PowerPoint PPT Presentation


  • 96 Views
  • Uploaded on

Władysław Kawa – jeniec dwóch Rosji. Kontynuacja. Nasz bohater, Władysław Kawa, urodził się w Przemyślu dnia 15 sierpnia 1891 roku. Był komendantem hufca ZHP w Mielcu, podchorążym austriackiej armii, profesorem gimnazjalnym (uczył w Mielcu, Końskich i Krakowie)

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Władysław Kawa – jeniec dwóch Rosji. Kontynuacja' - rollo


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Nasz bohater, Władysław Kawa, urodził się w Przemyślu dnia 15 sierpnia 1891 roku. Był komendantem hufca ZHP w Mielcu, podchorążym austriackiej armii, profesorem gimnazjalnym (uczył w Mielcu, Końskich i Krakowie)

i podporucznikiem Wojska Polskiego

w II wojnie światowej. Zginął

w Katyniu w wieku 48 lat z rąk NKWD. Pomimo tego, przez ponad czterdzieści lat nikt nie pamiętał

o profesorze. W końcu nadszedł ten czas, kiedy chcemy opowiedzieć jego historię i pielęgnować jego pamięć. Chcemy również pokazać ludzi, którzy przyczynili się

do odnalezienia, zidentyfikowania

i odtworzenia życiorysu profesora Kawy.


Kliknij w symbole krzyży, aby przejść do danego miasta dnia 15 sierpnia 1891 roku. Był komendantem hufca ZHP w Mielcu, podchorążym austriackiej armii, profesorem gimnazjalnym (uczył w Mielcu, Końskich i Krakowie)


Profesor Kawa uczył dnia 15 sierpnia 1891 roku. Był komendantem hufca ZHP w Mielcu, podchorążym austriackiej armii, profesorem gimnazjalnym (uczył w Mielcu, Końskich i Krakowie)

w Końskich. Zaczęliśmy też szukać w tym mieście. Zwróciliśmy się o pomoc do I LO w Końskich, które mieści się w budynku starego, przedwojennego gimnazjum. Dowiedzieliśmy się, że jest tam tablica poświęcona ofiarom

z Katynia i widnieje na niej nazwisko profesora Kawy. Wysłaliśmy list do tej szkoły

z prośbą o dostarczenie zdjęć i innych materiałów

o Władysławie Kawie, które mogą być przydatne

w uzupełnianiu jego życiorysu. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi

z Końskich. Pozostaje nam wierzyć, że ofiary zbrodni zostały tam należycie uhonorowane.

Powrót do miejsc pamięci


Powrót do miejsc pamięci dnia 15 sierpnia 1891 roku. Był komendantem hufca ZHP w Mielcu, podchorążym austriackiej armii, profesorem gimnazjalnym (uczył w Mielcu, Końskich i Krakowie)

Wypis z chrztu Władysława Kawy

Aby sprawdzić, czy w rodzinnym mieście Władysława Kawy istnieją miejsca upamiętniające zbrodnię katyńską, wybraliśmy się tam osobiście. Większość dnia spędziliśmy w Archiwum Państwowym, gdzie uzyskaliśmy dostęp do ksiąg Akt Stanu Cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Katedralnej w Przemyślu. Znaleźliśmy wypis z chrztu Władysława Kawy. Zrobiliśmy kopię i po niedługim czasie znaleźliśmy się za murami klasztoru sióstr benedyktynek. Tam sfotografowaliśmy tablicę upamiętniającą przemyskie ofiary zbrodni katyńskiej. W klasztorze karmelitów natknęliśmy się na tablicę katyńską, bardzo podobną do tej mieleckiej


W Mielcu tablice katyńskie znajdują się w wewnętrznej stronie muru Bazyliki Mniejszej p.w. św. Mateusza. Obecnie (marzec 2009) znajduje się tam 58 nazwisk. Ofiary zbrodni katyńskiej upamiętniono również organizując wystawę w Muzeum Regionalnym w Mielcu mieszczącym się w Pałacyku Oborskich. Znalazło się tam m. in. Sprawozdanie gimnazjalne profesora Kawy. Zostały wystawione też różne publikacje dotyczące ofiar z naszego terenu. Wystawa odbyła się

w 1995 roku, jest już więc zamknięta, jednak eksponaty nadal są w Pałacyku i każdy ma do nich dostęp.

W Mielcu sadzone będą również dęby pamięci – do tej pory posadzono trzy i mielczanie chcą kontynuować akcję. Postaraliśmy się o posadzenie drzewa dla Władysława Kawy (maj 2009).

Powrót do miejsc pamięci


Tablice katyńskie - TABLICA MIELEC - Wykonane w 1990 przez Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego. Na tablicy głównej widnieje napis: „Mieszkańcom Ziemi Mieleckiej uwięzionym

w obozach sowieckich w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w 50 rocznicę Ich ofiary życia za wiarę i Ojczyznę - Mielczanie 1990 r. " Nad tablicą umieszczono krzyż, a pod

i po obu stronach (w kształcie litery V) tablice indywidualne. W kolejnych latach, po wynajdywaniu kolejnych mieleckich ofiar, wykonywano następne tablice. W 1999 r. umieszczono drugą dużą tablicę o treści: „Synom Ziemi Mieleckiej pomordowanym przez Sowietów - Mieszkańcy Ziemi Mieleckiej. Wmurowano w 60. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej (…)”

[www.tmzm.mielec.pl]


Powrót do tablic mieleckich Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego.


Powrót do tablic mieleckich Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego.


Powrót do tablic mieleckich Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego.


Powrót do form pamięci Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego.

Tablice odsłonił Prezydent Przemyśla Robert Choma i metropolita przemyski abp Józef Michalik. Uroczystość odbyła się 31 października 2008 roku przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1


Powrót do tablic przemyskich Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego.


Powrót do tablic przemyskich Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego.


Powrót do form pamięci Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego.

16 czerwca 2008 roku wokół bazyliki św. Mateusza w Mielcu prastarym obyczajem posadzono trzy symboliczne dęby. Będą one kolejnym, żywym świadectwem pamięci o Synach ziemi mieleckiej – 60 ofiarach Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni.

Z rodzinami katyńskimi młode drzewka posadzili amerykańscy kadeci z Akademii Wojskowej w West Point oraz prezydent Mielca

i starosta powiatu mieleckiego.


Kliknij Zakład Kamieniarski Zenona Gwoździowskiego.


Najważniejsze świadectwo o Władysławie Kawie uzyskaliśmy od mieleckiego badacza losów katyńczyków Edwarda Michockiego

Z notatek osobistych Edwarda Michockiego – społecznego kustosza „Tablic Katyńskich” w Mielcu:

25 VI 1990, godz. 23.45

Długo pisałem opracowując dane biograficzne prof. Władysława Kawy. Nie było go na liście katyńskiej

i tak to odnotowałem.

26 VI 1990, godz. 0.40

Znów rzuciłem okiem na „Opis nierozpoznanych zwłok katyńskich”. I nagle pod poz. AM 435 zobaczyłem znany mi adres…:

„AM 435. – w mundurze, bez dystynkcji, kartka

z apteki Korski w Kowo, ul. 3-go Maja 96 – telefon 42”.

I wówczas nastąpiło olśnienie w mojej zmęczonej pracą głowie! Przecież ten zapis jest zniekształcony! Powinno być: „AM 435. – w mundurze, bez dystynkcji, kartka z apteki: Końskie, W. Kawa, ul. 3 Maja 86 – telefon 42”.


Z komentarza prasowego Edwarda Michockiego do artykułu w mieleckim tygodniku „Korso”, kiedy autor był redaktorem naczelnym tego czasopisma i publikował cykl „Katyński słownik biograficzny ziemi mieleckiej”:

6 lipca 1995 r.

Przez ponad 40 lat w żadnej z publikacji krajowych

i zagranicznych nazwiska profesora Kawy nie wymieniano wśród ofiar zbrodni katyńskiej. Pierwsza wzmianka o tym, że został zamordowany w Katyniu podał dr Mirosław Maciąga w okazjonalnym opracowaniu wydanym w 1986 r. na 80-lecie gimnazjum w Mielcu, lecz publikacja została ocenzurowana przez Wojewódzki Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Rzeszowie, więc ukazała się

z informacją (zafałszowaną), że Władysław Kawa zginął jesienią 1941 r. W wyniku analizy zawartości przedmiotów znalezionych przy oficerach niezidentyfikowanych

i porównania tych informacji z posiadanymi przeze mnie materiałami, przyjąłem 25 czerwca 1990 r., że należy identyfikować ppor. Władysława Kawę z numerem 0435.


Ciąg dalszy: mieleckim tygodniku „Korso”, kiedy autor był redaktorem naczelnym tego czasopisma i publikował cykl „Katyński słownik biograficzny ziemi mieleckiej”:

Identyfikacja na wiosnę 1943 r. była niemożliwa z powodu błędnego odczytania przez komisję niemiecką treści zawartej na kartce z apteki. (…) Ustaliłem również, że profesor znający się bardzo dobrze ze Zdzisławem Ludwikiem Wagnerem, podarował

w obozie kozielskim swoje zdjęcie koledze z grona pedagogicznego gimnazjum w Mielcu. To z kolei pozwoliło stwierdzić, że wśród ofiar niezidentyfikowanych w Katyniu pod numerem 0903 znaleziono zwłoki Zdzisława Wagnera.


BIBLIOGRAFIA mieleckim tygodniku „Korso”, kiedy autor był redaktorem naczelnym tego czasopisma i publikował cykl „Katyński słownik biograficzny ziemi mieleckiej”:

80 lat Gimnazjum i Liceum w Mielcu 1905-1985. Pod red. Mirosława Maciągi, Mielec 1986.

Adam Moszyński, Lista katyńska. Jeńcy obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk zaginieni w Rosji Sowieckiej. Warszawa 1989.

Jędrzej Tucholski, Mord w Katyniu. Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk – lista ofiar. Warszawa 1991.

Edward Michocki, Katyń 1940. Suplement do wystawy w Muzeum Regionalnym. Mielec 1995.

Edward Michocki, Katyński słownik ziemi mieleckiej – Władysław Kawa (w: „Korso” z 6 VII 1995 r.)

Rozstrzelani w Katyniu. Warszawa 1995

Katyń 1940 . Janusz Zawodny

Muzyka:

Angelo Badalamenti

Fahrenheit Theme

Zdjęcia:

Internet

http://www.digitalphoto.pl/fotografia/zdjecia_czarno-biale/,

http://www.zasina.art.pl/info2.php,

www.j.krakow.pl/fotografia/czarno_biale.html

Klaudia Laszczyk

Aleksandra Sikora

(zdjęcia tablic w Mielcu)


Jacek Kaczmarski – Ballada Katyńska mieleckim tygodniku „Korso”, kiedy autor był redaktorem naczelnym tego czasopisma i publikował cykl „Katyński słownik biograficzny ziemi mieleckiej”:

„Jeszcze rosną drzewa które to widziały, jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi, niebo zna język którym komendy padały, nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi…

… o pewnym brzasku, w katyńskim lasku, strzelali do nas sowieci.”


ad