Ceremoniał zawodów piłki siatkowej PowerPoint PPT Presentation

• 64 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS. Ceremoniał zawodów piłki siatkowej. od sezonu 2011/12. Opracowanie:Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja:Cezary Matusiak, Piotr Dudek, Andrzej Lemek Aktualizacja:Piotr Dudek, Ryszard Dietrich. Agenda. Obowiązki:

Download Presentation

Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

• po spotkaniu

60 minut

Przed spotkaniem

>60 minut

60 minut strefa zawod w

60 minut – Strefa zawodów

60 minut pole gry

60 minut – Pole gry

60 minut sprawdzany sprz t techniczny

60 minut - sprawdzany sprzęt techniczny

• piłki do gry i rozgrzewki, zgodnie z Komunikatem Organizacyjnym PZPS

• stanowisko dla 5-ciu piłek meczowych

• pole rozgrzewki

• pole kar + 2 krzesła (dla każdego zespołu)

• stolik dla sekretarza i sędziego głównego

• sygnalizator / dzwonek na stoliku sekretarza

• krzesła dla trenera i asystenta trenera

• ławki dla zawodników (dla 8 osób) bądź 8 krzeseł

• 2 kosze na gumowych kółkach

• oświetlenie hali

• parkiet do gry (rodzaj wykładziny, kolory pola gry i linii)

• wolna strefa wokół boiska

• 6 mopów do wycierania podłogi (1m szerokie)

• 8 małych chłonnych ściereczek (40x40 cm lub 40x80 cm)

• chorągiewki dla sędziów liniowych

• tabliczki do zmian zawodników (z nr 1 – 18)

• miara do mierzenia wysokości siatki

• elektroniczna tablica wyników

• ręczna tablica wyników

• Termometr, pompka

• manometr

• kamizelka dla ponownie wyzn. Libero

45 minut

> 45 minut

Wymagane dokumenty

ROZGRYWKI LIGOWE I ORAZ II LIGI

• Formularz F02 (imienny wykaz zawodników) potwierdzony przez WZPS oraz PZPS

• Licencja zawodnicza lub Certyfikat PZPS (zawodnicySMS grają na podstawie Certyfikatu SMS)

• Potwierdzenie ważności licencji (pieczątka na bieżący sezon)

• Ważne indywidualne badania lekarskie poświadczone przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowego, ważne maksymalnie 6 miesięcy

• Lista z 10-cio osobowym trzonem drużyny grającym w wyższej lidze, przedstawiana podczas zawodów niższej ligi

• WAŻNOŚĆ BADAŃ LEKARSKICH

• Badania lekarskie ważne są 6 miesięcy chyba, że lekarz określi krótszy okres ważności. Okres ważności liczony jest od dnia wydania orzeczenia (Np. orzeczenie wydane 1 lutego są ważne do dnia 31 lipca)

DODATKOWE OBOWIĄZKI SĘDZIEGO Głównego PODCZAS ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWYCH

• SĘDZIA GŁÓWNY TURNIEJU ZOBOWIĄZANY JEST DO WYPEŁNIENIA DRUKÓW RAPORTOWYCH ZGODNIE Z WYTYCZNYMI MINISTERSTAWA SPORTU ORAZ PRZESŁANIA ICH NIEZWŁOCZNIE PO TURNIEJU DO BIURA PZPS (poczta, mail, fax).

• Załącznik nr.1 do Ceremoniału zawodów.

Wymagane dokumenty c d1

PUCHAR POLSKI

• Formularz F02 (imienny wykaz zawodników) potwierdzony przez WZPS (w przypadku klubów wojewódzkich) oraz PZPS (w przypadku klubów szczebla centralnego). W przypadku klubów PL oraz PLK - Lista uprawnień.

30 minut

> 30 minut

17 minut

> 17 minut

17 minut mierzenie siatki

Ławka

Ławka

Stolik

Sekretarza

17 minut – mierzenie siatki

• Sędzia I daje sygnał gwizdkiem przed pomiarem siatki. Po sygnale należy nakazać zespołom opuszczenie strefy ataku (do czasu sygnału na rozgrzewkę na siatce) i założenie strojów meczowych. Zawodnicy zmieniają koszulki poza polem gry.

• Sędzia II w asyście Sędziego I sprawdza wysokość (dokonując pierwszego pomiaru na środku boiska) i naciągnięcie siatki oraz umieszczenie antenek i taśm bocznych. Pomiaru siatki dokonuje się po stronie zespołu A.

-

-

2

1

L

L

17 minut mierzenie siatki1

17 minut - Mierzenie siatki

16 minut losowanie

16 minut – losowanie

• Po sprawdzeniu siatki sędziowie podchodzą w pobliże stolika sekretarza zawodów

• Sędzia I gwiżdżąc i podnosząc monetę do góry zaprasza kapitanów do losowania

16 minut losowanie c d

Ławka

Ławka

Stolik

Sekretarza

16 minut – losowanie, c.d.

• Kapitanowie obu drużyn podchodzą do komisji sędziowskiej w pobliże stolika sekretarza. Kapitanowie muszą być w strojach meczowych.

• Sędzia I dokonuje losowania w obecności kapitanów, Sędziego II oraz sędziów liniowych. Podrzucona moneta powinna upaść na parkiet.

C

16 minut losowanie1

• Po losowaniu sędziowie ustawiają się obok stolika sekretarza

• Kapitanowie i trenerzy podpisują protokół (zaleca się, by podczas podpisywania protokołu przez kapitanów i trenerów sekretarz wstał)

C

15 minut oficjalna rozgrzewka na siatce

15 minut – oficjalna rozgrzewka na siatce

• Sędzia I po losowaniu oraz po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitanów obu zespołów, gwiżdże i daje sygnał na rozpoczęcie oficjalnej rozgrzewki na siatce

• Jeżeli w wyniku losowania konieczna jest zmiana stron boiska to należy natychmiast zarządzić jej wykonanie (gwizdek i sygnalizacja nr 3 ), a następnie po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitanów obu zespołów dać sygnał na oficjalną rozgrzewkę na siatce

Poinformowanie sekretarza o wyniku losowania

• Po losowaniu Sędzia I informuje sekretarza o wyniku losowania

15 minut

> 15 minut

15 minut1

> 15 minut

2014-09-10,

strona 22

12 minut

12 minut

12 minut1

12 minut

7 minut

Ławka

Ławka

Stolik

Sekretarza

7 minut

L

6 minut

Ławka

Ławka

Stolik

Sekretarza

6 minut

• Sędziowie S I i S II przywołują wycierających z mopami w okolice stolika sekretarza

-

-

Wycierający zajmują miejsce przy stoliku sekretarza oczekując na zakończenie rozgrzewki

C

C

1

2

L

L

5 minut zako czenie rozgrzewki

Ławka

Ławka

Stolik

Sekretarza

5 minut – zakończenie rozgrzewki

• Sędzia I daje znak gwizdkiem na zakończenie rozgrzewki.

L

5 minut zako czenie rozgrzewki c d

Ławka

Ławka

-

-

Stolik

Sekretarza

5 minut – zakończenie rozgrzewki, c.d.

• Wycierający – zaraz po gwizdku Sędziego I wchodzą na boisko

• Obaj sędziowie proszą Delegata Technicznego (Komisarza) i Sędziego Głównego o zgodę na rozpoczęcie spotkania.

1

2

C

C

L

L

4 minuty zapowied spotkania

Ławka

Ławka

Stolik

Sekretarza

4 minuty – zapowiedź spotkania

• Sędziowie i zawodnicy ustawiają się wzdłuż linii bocznej

• Sędzia I daje znak gwizdkiem do wejścia na boisko.

Sędziowie i zespoły wychodzą na środek boiska i ustawiają się po obu stronach siatki prostopadle do niej (zespoły od linii ataku) twarzą do stolika sekretarza

Sędzia I po stronie zespołu A

Libero zajmuje miejsce za kapitanem, jeżeli w zespole jest dwóch zawodników Libero to drugi Libero zajmuje miejsce jako ostatni w swoim zespole

L

4 minuty zapowied spotkania c d

Ławka

Ławka

Stolik

Sekretarza

4 minuty – zapowiedź spotkania, c.d.

L

4 minuty zapowied spotkania c d1

L

4 minuty zapowied spotkania c d2

2:30 minuty – prezentacja pierwszych szóstek, zawodników libero i trenerów

• Spiker prezentuje zawodników (wybiegają kolejno) i trenerów (prezentacja rozpoczyna się od zespołu gości)

W czasie spotkania

• Zawodnicy grający muszą zejść z boiska w wolną strefę, w pobliże swoich ławek dla zawodników rezerwowych. Zawodnicy rezerwowi mogą rozgrzewać się bez piłek w wolnej strefie za boiskiem

• Po zakończeniu spotkania zawodnicy ustawiają się na linii końcowej, a Sędziowie stają na linii bocznej, w pobliżu stanowiska Sędziego I

• Na sygnał Sędziego I zespoły dziękują sobie przy siatce (kapitanowie także sędziom)