1 / 50

Ceremoniał zawodów piłki siatkowej

KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS. Ceremoniał zawodów piłki siatkowej. od sezonu 2011/12. Opracowanie: Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja: Cezary Matusiak, Piotr Dudek, Andrzej Lemek Aktualizacja: Piotr Dudek, Ryszard Dietrich. Agenda. Obowiązki:

reegan
Download Presentation

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS Ceremoniał zawodów piłki siatkowej od sezonu 2011/12 Opracowanie: Ryszard Dietrich, Jarosław Makowski, Michał Zub Konsultacja: Cezary Matusiak, Piotr Dudek, Andrzej Lemek Aktualizacja: Piotr Dudek, Ryszard Dietrich

2. Agenda • Obowiązki: • przed spotkaniem • w czasie spotkania • po spotkaniu

3. Przed spotkaniem >60 minut

4. 60 minut – Strefa zawodów

5. 60 minut – Pole gry

6. 60 minut - sprawdzany sprzęt techniczny • piłki do gry i rozgrzewki, zgodnie z Komunikatem Organizacyjnym PZPS • stanowisko dla 5-ciu piłek meczowych • pole rozgrzewki • pole kar + 2 krzesła (dla każdego zespołu) • stolik dla sekretarza i sędziego głównego • sygnalizator / dzwonek na stoliku sekretarza • krzesła dla trenera i asystenta trenera • ławki dla zawodników (dla 8 osób) bądź 8 krzeseł • 2 kosze na gumowych kółkach • oświetlenie hali • parkiet do gry (rodzaj wykładziny, kolory pola gry i linii) • wolna strefa wokół boiska • 6 mopów do wycierania podłogi (1m szerokie) • 8 małych chłonnych ściereczek (40x40 cm lub 40x80 cm) • siatka do gry (zgodna z przepisami) • siatka zapasowa • zabezpieczenie słupków • antenki • zapasowe antenki • stoisko sędziego • sygnalizatory • chorągiewki dla sędziów liniowych • tabliczki do zmian zawodników (z nr 1 – 18) • miara do mierzenia wysokości siatki • elektroniczna tablica wyników • ręczna tablica wyników • Termometr, pompka • manometr • kamizelka dla ponownie wyzn. Libero

7. Przed spotkaniem > 45 minut

8. Wymagane dokumenty ROZGRYWKI LIGOWE I ORAZ II LIGI • Formularz F02 (imienny wykaz zawodników) potwierdzony przez WZPS oraz PZPS • Licencja zawodnicza lub Certyfikat PZPS (zawodnicySMS grają na podstawie Certyfikatu SMS) • Potwierdzenie ważności licencji (pieczątka na bieżący sezon) • Ważne indywidualne badania lekarskie poświadczone przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowego, ważne maksymalnie 6 miesięcy • Lista z 10-cio osobowym trzonem drużyny grającym w wyższej lidze, przedstawiana podczas zawodów niższej ligi • WAŻNOŚĆ BADAŃ LEKARSKICH • Badania lekarskie ważne są 6 miesięcy chyba, że lekarz określi krótszy okres ważności. Okres ważności liczony jest od dnia wydania orzeczenia (Np. orzeczenie wydane 1 lutego są ważne do dnia 31 lipca)

9. Wymagane dokumenty – c.d. ROZGRYWKI MŁODZIEŻOWE • Formularz F02 (imienny wykaz zawodników) potwierdzony przez WZPS • Licencja zawodnicza lub Certyfikat PZPS • Potwierdzenie ważności licencji (pieczątka na bieżący sezon) • Ważne indywidualne badania lekarskie poświadczone przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowego, ważne maksymalnie 6 miesięcy • Dokument tożsamości stwierdzający datę urodzenia DODATKOWE OBOWIĄZKI SĘDZIEGO Głównego PODCZAS ROZGRYWEK MŁODZIEŻOWYCH • SĘDZIA GŁÓWNY TURNIEJU ZOBOWIĄZANY JEST DO WYPEŁNIENIA DRUKÓW RAPORTOWYCH ZGODNIE Z WYTYCZNYMI MINISTERSTAWA SPORTU ORAZ PRZESŁANIA ICH NIEZWŁOCZNIE PO TURNIEJU DO BIURA PZPS (poczta, mail, fax). • Załącznik nr.1 do Ceremoniału zawodów.

10. Wymagane dokumenty – c.d. PUCHAR POLSKI • Formularz F02 (imienny wykaz zawodników) potwierdzony przez WZPS (w przypadku klubów wojewódzkich) oraz PZPS (w przypadku klubów szczebla centralnego). W przypadku klubów PL oraz PLK - Lista uprawnień. • Licencja zawodnicza lub Certyfikat PZPS • Ważne indywidualne badania lekarskie poświadczone przez lekarza uprawnionego do orzecznictwa sportowego, ważne maksymalnie 6 miesięcy

11. Przed spotkaniem > 30 minut

12. Przed spotkaniem > 17 minut

13. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 17 minut – mierzenie siatki • Sędzia I daje sygnał gwizdkiem przed pomiarem siatki. Po sygnale należy nakazać zespołom opuszczenie strefy ataku (do czasu sygnału na rozgrzewkę na siatce) i założenie strojów meczowych. Zawodnicy zmieniają koszulki poza polem gry. • Sędzia II w asyście Sędziego I sprawdza wysokość (dokonując pierwszego pomiaru na środku boiska) i naciągnięcie siatki oraz umieszczenie antenek i taśm bocznych. Pomiaru siatki dokonuje się po stronie zespołu A. - - 2 1 L L

14. 17 minut - Mierzenie siatki

15. Przed spotkaniem 16 minut – losowanie • Po sprawdzeniu siatki sędziowie podchodzą w pobliże stolika sekretarza zawodów • Sędzia I gwiżdżąc i podnosząc monetę do góry zaprasza kapitanów do losowania

16. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 16 minut – losowanie, c.d. • Kapitanowie obu drużyn podchodzą do komisji sędziowskiej w pobliże stolika sekretarza. Kapitanowie muszą być w strojach meczowych. • Sędzia I dokonuje losowania w obecności kapitanów, Sędziego II oraz sędziów liniowych. Podrzucona moneta powinna upaść na parkiet. - - 1 2 C L L C

17. Przed spotkaniem 16 minut – losowanie

18. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem Podpisanie protokołu • Po losowaniu sędziowie ustawiają się obok stolika sekretarza • Kapitanowie i trenerzy podpisują protokół (zaleca się, by podczas podpisywania protokołu przez kapitanów i trenerów sekretarz wstał) - - L L 1 2 C C

19. Przed spotkaniem 15 minut – oficjalna rozgrzewka na siatce • Sędzia I po losowaniu oraz po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitanów obu zespołów, gwiżdże i daje sygnał na rozpoczęcie oficjalnej rozgrzewki na siatce • Jeżeli w wyniku losowania konieczna jest zmiana stron boiska to należy natychmiast zarządzić jej wykonanie (gwizdek i sygnalizacja nr 3 ), a następnie po podpisaniu protokołu zawodów przez kapitanów obu zespołów dać sygnał na oficjalną rozgrzewkę na siatce

20. Przed spotkaniem Poinformowanie sekretarza o wyniku losowania • Po losowaniu Sędzia I informuje sekretarza o wyniku losowania

21. Przed spotkaniem > 15 minut

22. > 15 minut Przed spotkaniem 2014-09-10, strona 22

23. Przed spotkaniem 12 minut

24. Przed spotkaniem 12 minut

25. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 7 minut • Sędzia I informuje trenerów, że do końca rozgrzewki pozostały 2 minuty - - C 1 2 C L L

26. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 6 minut • Sędziowie S I i S II przywołują wycierających z mopami w okolice stolika sekretarza - - Wycierający zajmują miejsce przy stoliku sekretarza oczekując na zakończenie rozgrzewki Wycierający zajmują miejsce przy stoliku sekretarza oczekując na zakończenie rozgrzewki C C 1 2 L L

27. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 5 minut – zakończenie rozgrzewki • Sędzia I daje znak gwizdkiem na zakończenie rozgrzewki. • Zawodnicy wracają do swoich ławek. - - C 1 2 C L L

28. Ławka Ławka - - Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 5 minut – zakończenie rozgrzewki, c.d. • Wycierający – zaraz po gwizdku Sędziego I wchodzą na boisko • Obaj sędziowie proszą Delegata Technicznego (Komisarza) i Sędziego Głównego o zgodę na rozpoczęcie spotkania. 1 2 C C L L

29. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 4 minuty – zapowiedź spotkania • Sędziowie i zawodnicy ustawiają się wzdłuż linii bocznej • Sędzia I daje znak gwizdkiem do wejścia na boisko. Sędziowie i zespoły wychodzą na środek boiska i ustawiają się po obu stronach siatki prostopadle do niej (zespoły od linii ataku) twarzą do stolika sekretarza Sędzia I po stronie zespołu A Libero zajmuje miejsce za kapitanem, jeżeli w zespole jest dwóch zawodników Libero to drugi Libero zajmuje miejsce jako ostatni w swoim zespole Sędziowie Liniowi stają po dwóch stronach stolika sekretarza - 1 2 - C C L L

30. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 4 minuty – zapowiedź spotkania, c.d. • Spiker zapowiada spotkanie oraz przedstawia zespoły i kapitanów • Sędzia I daje znak gwizdkiem na powitanie zespołów przy siatce 1 2 - - C C L L

31. - - - - Ławka Ławka - - Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 4 minuty – zapowiedź spotkania, c.d. • Sędziowie podchodzą do stanowiska Sędziego I • Zespoły witają się przy siatce i wracają do swoich ławek, a sędziowie podchodzą do stolika sekretarza 1 2 C C L L

32. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 4 minuty – zapowiedź spotkania, c.d. • Pierwsza szóstka oraz Libero muszą siedzieć na ławce zespołu • Zawodnicy rezerwowi mogą przejść do swojego pola rozgrzewki lub stać w pobliżu ławki dla zawodników rezerwowych C C 1 2 - L L -

33. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 2:30 minuty – prezentacja sędziów, c.d. • Obaj sędziowie wraz z liniowymi wchodzą na środek boiska w pobliżu siatki (ustawiają się twarzą do sekretarza), zaleca się obrót sędziów w kierunku siatki • Spiker prezentuje sędziów, po czym udają się oni na swoje stanowiska Sędziowie liniowi biorą chorągiewki L 1 2 L C C - -

34. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Przed spotkaniem 2:30 minuty – prezentacja pierwszych szóstek, zawodników libero i trenerów • Spiker prezentuje zawodników (wybiegają kolejno) i trenerów (prezentacja rozpoczyna się od zespołu gości) 1 L L 2 C C - -

35. Przed spotkaniem Po prezentacji • S II przekazuje dwie piłki meczowe do podających 2 i 4, a trzecia pozostaje na stanowisku dla piłek • S II sprawdza ustawienie zawodników na boisku • S II upewnia się czy sekretarz jest gotowy • S II podaje piłkę zawodnikowi, który będzie zagrywał pierwszy

36. Przed spotkaniem 0:00 – początek spotkania • S II podnosząc ręce do góry, daje znak S I, że zespoły są gotowe do rozpoczęcia spotkania

37. Przed spotkaniem 0:00 – początek spotkania • Jeżeli na boisku nie ma kapitana zespołu, SI wskazuje ręką grającego kapitana a ten potwierdza przyjęcie funkcji przez podniesienie ręki • SI zezwala na wykonanie zagrywki

38. Agenda • Obowiązki: • w czasie spotkania

39. Ławka Ławka Stolik Sekretarza W czasie spotkania Przerwy na odpoczynek i przerwy techniczne • Zawodnicy grający muszą zejść z boiska w wolną strefę, w pobliże swoich ławek dla zawodników rezerwowych. Zawodnicy rezerwowi mogą rozgrzewać się bez piłek w wolnej strefie za boiskiem 1 - - 2 C C

40. W czasie spotkania Koniec seta/spotkania

41. Ławka Ławka Stolik Sekretarza W czasie spotkania Koniec seta (przerwa 3 minuty) • Sześciu zawodników ustawia się na linii końcowej • Na znak Sędziego I (gwizdek i sygnał) zespoły zmieniają strony boiska – poza słupkiem udają się bezpośrednio do swoich ławek 1 L L 2 C C

42. Ławka Ławka Stolik Sekretarza W czasie spotkania Koniec seta (przerwa 3 minuty) – c.d. • Sędziowie liniowi udają się poza wolną strefę najbliżej od swojego stanowiska L 1 L L 2 L C C

43. Ławka Ławka Stolik Sekretarza W czasie spotkania Koniec seta (przerwa 3 minuty) – c.d. • Sekretarz odmierza czas po każdym secie i po upływie 2,5 minuty informuje o tym fakcie Sędziego II • 0:30 SII gwiżdże i zawodnicy wchodzą na boisko – Sędzia II sprawdza ustawienie 1 L L 2 C C -

44. Ławka Ławka Stolik Sekretarza W czasie spotkania Po zakończeniu seta 4. • Sześciu zawodników ustawia się na linii końcowej • Na znak Sędziego I zespoły kierują się bezpośrednio do swoich ławek L 1 L L 2 L C C

45. Ławka Ławka Stolik Sekretarza W czasie spotkania Przed 5. setem • SII dopilnowuje aby jedna z piłek meczowych znalazła się na stojaku do piłek • Sędziowie (SI i SII) i kapitanowie udają się w pobliże stolika celem losowania 1 L L 2 C C - -

46. Ławka Ławka Stolik Sekretarza W czasie spotkania Przed 5. setem – c.d. • SII zbiera kartki z ustawieniem począwszy od zespołu wygranego i przekazuje komisarzowi i sekretarzowi • SII Sprawdza czy tabliczki do zmian są na swoim miejscu prawidłowo ułożone • 0:30 SII gwiżdże i zawodnicy wchodzą na boisko – Sędzia II sprawdza ustawienie, po czym podaje piłkę zagrywającemu 1 L L 2 C C - -

47. Agenda • Obowiązki: • po spotkaniu

48. Ławka Ławka Stolik Sekretarza - Po spotkaniu Zakończenie • Po zakończeniu spotkania zawodnicy ustawiają się na linii końcowej, a Sędziowie stają na linii bocznej, w pobliżu stanowiska Sędziego I • Na sygnał Sędziego I zespoły dziękują sobie przy siatce (kapitanowie także sędziom) 1 L - - L 2 C C

49. Ławka Ławka Stolik Sekretarza Po spotkaniu Zakończenie • Zawodnicy opuszczają boisko i kierują się do swoich ławek • Sekretarz wpisuje wynik, zwycięzcę i podpisuje protokół • Sędziowie podchodzą do stolika aby zakończyć czynności administracyjne • Kapitanowie podpisują protokół L 1 2 L C C - -

50. Po spotkaniu Po meczu • Sekretarz wypełnia protokół do końca, a następnie pod kierownictwem S I dokonuje niezbędnych adnotacji w rubryce ”Uwagi”. • Sędziowie liniowi podpisują protokół • Sędzia II sprawdza i podpisuje protokół • Sędzia I sprawdza protokół, a następnie go podpisuje • Sędzia Główny dokonuje sprawdzenia protokołu, wystawia oceny • Oceniani sędziowie S I i S II podpisują arkusz kwalifikacyjny • Sędzia Główny omawia mecz