Rate movie
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 8

Rate Movie PowerPoint PPT Presentation


  • 60 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Rate Movie. Notes. A rate is a comparison of two quantities measured in different units. 90 3. Ratio:. Read as “90 miles per 3 hours.”. 90 miles 3 hours. Rate:. 90 3. The ratio. can be simplified by dividing:. Notes. Unit rates are rates in which the second quantity is 1. 90

Download Presentation

Rate Movie

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Rate movie

Rate Movie


Rate movie

Notes

A rate is a comparison of two quantities measured in different units.

90

3

Ratio:

Read as

“90 miles per 3 hours.”

90 miles

3 hours

Rate:


Rate movie

90

3

The ratio

can be simplified by dividing:

Notes

Unit rates are rates in which the second quantity is 1.

90

3

30

1

=

30 miles,

1 hour

unit rate:

or 30 mi/h


Rate movie

Check It Out! Example 1

Penelope can type 90 words in 2 minutes. How many words can she type in 1 minute?

90 words 2 minutes

Write a rate.

Divide to find words per minute.

90 words ÷ 2 2 minutes ÷ 2

45 words 1 minute

=

Penelope can type 45 words in one minute.


Rate movie

Unit price is a unit rate used to compare price per item.


Rate movie

Additional Example 4A: Finding Unit Prices to Compare Costs

Pens can be purchased in a 5-pack for $1.95 or a 15-pack for $6.20. Which pack has the lower unit price?

Divide the price by the number of pens.

price for package

number of pens

$1.95

5

=

=

$0.39

price for package

number of pens

$6.20

15

=

$0.41

The 5-pack for $1.95 has the lower unit price.


Rate movie

price for bottle

number of ounces

price for bottle

number of ounces

Check It Out!Example 4B

John can buy a 24 oz bottle of ketchup for $2.19 or a 36 oz bottle for $3.79. Which bottle has the lower unit price?

Divide the price by the number of ounces.

$2.19

24

=

$0.09

$3.79

36

=

$0.11

The 24 oz jar for $2.19 has the lower unit price.


Rate movie

Lesson Quick Check:

1. Meka can make 6 bracelets per half hour. How many bracelets can she make per hour?

2. $2.52 for 6 stamps. How much for just 1 stamp?

3. 18 heartbeats in 6 seconds. How many heartbeats in just 1 second?


  • Login