Gas convenience
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 9

Gas convenience PowerPoint PPT Presentation


  • 25 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Gas convenience. By: Danielle London & Jared Baummer. Sylvan heights. Jobs. Bucks Pizza. Dutch Pantry. Cars. Getty’s - 3.75 dollars per gallon Sheetz - 3.85 dollars per gallon. Gas Stations. Assumptions.

Download Presentation

Gas convenience

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Gas convenience

Gas convenience

By:

Danielle London &

Jared Baummer


Sylvan heights

Sylvan heights


Gas convenience

Jobs

Bucks Pizza

Dutch Pantry


Gas convenience

Cars


Gas stations

Getty’s - 3.75 dollars per gallon

Sheetz - 3.85 dollars per gallon

Gas Stations


Assumptions

Assumptions

assuming that the car’s don’t break down, have no problems, and roads aren’t closed. Also that speeds are kept constant and traffic isn’t heavy than we will use the amount of gas that we came up with. If everything works as planned, Driving the extra miles to get cheaper gas is not worth it!


Math for impala

Math for Impala

83 mi (a week)

20 mpg

4.15 gallon of gas

$3.75 (price at Getty’s)

4.15

$15.73 (cost of one gallon)

$15.73

4.15

$65.28 (cost to fill up every week)


Math for dodge

Math for Dodge

74 (miles driven a week)

21 (mpg)

3.5 gallons of gas

$3.85 (Sheetz gas price)

3.5

$13.48 (cost of one gallon of gas)

$13.48

3.5

$47.18 (cost of gas to fill up every week)


Compared

Compared…

77 (takes a little more miles to drive to Getty’s)

21 mpg

3.7 (gallons of gas)

$3.79 (getty’s)

3.7

$14.02 (cost of gallon of gas)

$14.02

3.7

$51.87 (cost to fill up a week)


  • Login