mazury
Download
Skip this Video
Download Presentation
Mazury

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 26

Mazury - PowerPoint PPT Presentation


 • 284 Views
 • Uploaded on

Mazury. Wykonały Dorota Jaszewska i Paulina Pyszniak. Mazury to region leżący w północno-wschodniej Polsce. Teren ten należy do województwa warmińsko-mazurskiego, a geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Iławskiego. Kraina Tysiąca Jezior.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Mazury' - orenda


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
mazury

Mazury

Wykonały Dorota Jaszewska

i Paulina Pyszniak

slide2

Mazury to region leżący w północno-wschodniej Polsce. Teren ten należy do województwa warmińsko-mazurskiego, a geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Iławskiego.

kraina tysi ca jezior
Kraina Tysiąca Jezior

Kraina Tysiąca Jeziorto tereny wyjątkowo piękne z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami i rzekami. Poza tym teren o bogatej kulturze i historii z jej licznymi pamiątkami jak zamek krzyżacki w Rynie, czy leśniczówka Gałczyńskiego. Również dziś wiele się tu dzieje.

slide4

Szeroki Ostrów – największa wyspa na jeziorze Śniardwy. Położona jest w jego południowej części. Połączona jest z lądem groblą*, stad niekiedy nazywana jest półwyspem.

slide6

Jezioro Śniardwy – widok

z Niedźwiedziego Rogu.

b d c na mazurach warto zobaczy r wnie
Będąc na Mazurach warto zobaczyć również:

Kadzidłowo- Park Dzikich Zwierząt. Niezwykły ośrodek badawczy udostępniany dla turystów. W warunkach zbliżonych do naturalnych (jedynie ograniczonych przestrzennie do dużych zagród czy wolier* w lesie) żyją tu bardzo liczne gatunki dzikich zwierząt.

rezerwat jezioro nidzkie
Rezerwat Jezioro Nidzkie

Rezerwat Jezioro Nidzkie - to kolejne piękne jezioro położone głównie pośród lasów Puszczy Piskiej będące domem licznych dzikich zwierząt. Ten akwen można jednak zwiedzać żeglując po nim - zabronione jest jedynie używanie silników.

slide18

Jezioro Łuknajno - rezerwat ze światowej grupy rezerwatów biosfery.* Znajduje się tu największa w Europie ostoja łabędzi (do 2.000 osobników), poza tym bardzo liczne stanowiska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, a nad brzegami drapieżnych. Spotkać tu można m in. następujące gatunki: mewa śmieszka, kormoran, błotniak stawowy i popielaty, żuraw, bąk, bączek, kureczka zielona, perkozy, liczne gatunki kaczek, trzciniak i wiele innych.

slide19

Giżycko, Twierdza Boyen - to zespół fortyfikacji* zbudowany w połowie 19 wieku. Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Na jej terenie znajduje się muzeum fauny* i flory* mazurskiej.

wyt umaczenia
Wytłumaczenia:

Grobla – wał ziemny utrzymujący wodę w

sztucznym zbiorniku (np. stawie, kanale itp.)

lub chroniący przyległy teren przed wylewami na rzece.

Jezioro polodowcowe – rodzaj jeziora powstałego w zagłębieniu terenu utworzonym wskutek działalności lodowca

slide21

Jezioro morenowe – rodzaj jezior polodowcowych, powstałych w obniżeniu pomiędzy wzniesieniami moren czołowych i obniżeniu moreny dennej. Charakteryzują się dużą powierzchnią, małą głębokością, rozwiniętą linią brzegową i łagodnymi brzegami.

Biosfera - strefa kuli ziemskiej zamieszkana przez organizmy żywe, w której odbywają się procesy ekologiczne. Biosfera jest częścią zewnętrznej skorupy Ziemi, która obejmuje również powietrze, ląd i wodę.

slide22

Woliera – pomieszczenie lub jego zabudowana i odgrodzona część (siatką lub szkłem), w której przebywają ptaki. Musi być na tyle duża, aby mogły one w niej swobodnie latać. 

Fortyfikacja – zespół obiektów wojskowych w postaci odpowiednich budowli i urządzeń, przeznaczonych do prowadzenia działań obronnych.

Fauna - ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa).

slide23

Flora (z łacińskiegoFlora – rzymska bogini kwiatów) – ogół gatunków roślin występujących na określonym obszarze w określonym czasie

wykorzystane strony
Wykorzystane strony:

Tło: https://www.google.pl/search?q=t%C5%82a+do+prezentacji&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=WmExU9_VFIOHtQbR6IGgDQ&sqi=2&ved=0CCgQsAQ&biw=1366&bih=667#q=t%C5%82a+woda&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=8MiqJ_0TyLluRM%253A%3Boe7OOF-f9arE4M%3Bhttp%253A%252F%252Fthumbs.dreamstime.com%252Fz%252Fbezszwowa-t%25C5%2582o-woda-14730929.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fpl.dreamstime.com%252Fobrazy-royalty-free-bezszwowa-t%2525C5%252582o-woda-image14730929%3B800%3B800

http://zurlopu.blox.pl/2008/07/Mazury-Kadzidlowo.html

Informacje o Mazurach: [PPT]MAZURY Kraina Tysiąca Jezior - MODN KONIN:

 • http://www.mojeopinie.pl/mazury_kraina_tysiaca_jezior,3,1216447904
 • http://turystyka.polskagielda.pl/content/view/66/326/
 • http://www.fetu.pl/podroze/polska/jeziora/mazury-kraina-tysiaca-jezior.html
 • http://roza.pl/mazury.html
 • Przeglądarka Google i Google Grafika
 • Książka Joanny Knaflewskiej ‘Najciekawsze miejsca w Polsce’
slide26

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_polodowcowe

 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_morenowe
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Biosfera
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Woliera
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Fortyfikacja
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Fauna
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Flora
 • http://geografka.blox.pl/2012/04/Hej-z-gory-z-gory-jada-Mazury.html