Download

Broken Hip Roof






Advertisement
/ 68 []
Download Presentation
Comments
omer
From:
|  
(4011) |   (0) |   (0)
Views: 186 | Added:
Rate Presentation: 0 0
Description:
Broken Hip Roof. Lay out of Hip & Valley Roof. Roof Pitch = 25⁰. Lay out of Hip & Valley Roof. Roof Pitch = 25⁰. What Members define Creeper side cut . Lay out of Hip & Valley Roof. Roof Pitch = 25⁰. What Members define Valley Creeper side cut . What Members define Creeper side cut
Broken Hip Roof

An Image/Link below is provided (as is) to

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use only and may not be sold or licensed nor shared on other sites. SlideServe reserves the right to change this policy at anytime. While downloading, If for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.











- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -




Broken hip roof l.jpgSlide 1

Broken Hip Roof

Slide2 l.jpgSlide 2

Lay out of Hip & Valley Roof

Roof Pitch = 25⁰

Slide3 l.jpgSlide 3

Lay out of Hip & Valley Roof

Roof Pitch = 25⁰

What Members define Creeper side cut

Slide4 l.jpgSlide 4

Lay out of Hip & Valley Roof

Roof Pitch = 25⁰

What Members define Valley Creeper side cut

  • What Members define Creeper side cut

  • Half Span

  • Common Rafter

Slide5 l.jpgSlide 5

Lay out of Hip & Valley Roof

Roof Pitch = 25⁰

  • What Members define Valley Creeper side cut

  • Half Span

  • Common Rafter

  • What Members define Creeper side cut

  • Half Span

  • Common Rafter

Slide6 l.jpgSlide 6

Lay out of Hip & V Roof

Roof Pitch = 25⁰

  • What Members define Creeper side cut

  • Half Span

  • Common Rafter

Slide7 l.jpgSlide 7

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

No new bevels need to be developed

Slide8 l.jpgSlide 8

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

All Bevels and edge cuts are the same as a hip roof

Broken Hip

As Span is not the same the rise will not be the same

Slide9 l.jpgSlide 9

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Hip Rafter Minor Span

Crown End Minor Span

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Common Rafter Major Span

Common Rafter Minor Span

Hip Rafter Major Span

Valley Rafter Minor Span

Centring Rafter Minor Span

Crown End Major Span

Crippled Centring Rafter

Broken Hip

Centring Rafter Major Span

Gathering Point

Slide10 l.jpgSlide 10

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

With the more complex roof a roof is. It is important to plan & determine as much of the roof offsite that you can

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Slide11 l.jpgSlide 11

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span =

√2

Slide12 l.jpgSlide 12

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span

= Plan Length x Rafter Length / m

= (1000 – 17.5) x 1.103

= 982.5 x 1.103

= 1084

√2

Common rafter major span plumb cut l.jpgSlide 13

Common Rafter – Major SpanPlumb Cut

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide14 l.jpgSlide 14

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span =

√2

Slide15 l.jpgSlide 15

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span

= Plan Length x Rafter Length / m

= (675 – 17.5) x 1.103

= 657.5 x 1.103

= 725

√2

Common rafter minor span plumb cut l.jpgSlide 16

Common Rafter – Minor SpanPlumb Cut

  • As Major & Minor Span are the same pitch the plumb cuts must be the same

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide17 l.jpgSlide 17

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof

= (½ Span – ½ Ridge) x Rise / m

= (1000 – 17.5) x 0.466

= 982.5 x 0.466

= 458

√2

Slide18 l.jpgSlide 18

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

= (½ Span Major – ½ Ridge) x Rise / m

= (1000 – 17.5) x 0.466

= 982.5 x 0.466

= 458

√2

Slide19 l.jpgSlide 19

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof =

= (½ Span Minor – ½ Ridge) x Rise / m

= (675 – 17.5) x 0.466

= 657.5 x 0.466

= 306

√2

Slide20 l.jpgSlide 20

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

√2

Slide21 l.jpgSlide 21

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

To develop other Roofing Members we need to determine the plan length first

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

We recall that all hips & valleys bisect corners.

In this building it means that they are at 45⁰.

Slide22 l.jpgSlide 22

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span

= Plan Length Crown End Rafter x Hip length/m

= (1000 – 17.5) x 1.489

= 982.5 x 1.489

= 1.463

√2

Hip rafter major span plumb cut l.jpgSlide 23

Hip Rafter – Major SpanPlumb Cut

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide24 l.jpgSlide 24

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span =

= Plan Length Crown End Rafter x Hip length/m

= (0.675 – 17.5) x 1.489

= 657.5 x 1.489

= 979

√2

Slide25 l.jpgSlide 25

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

1.489

1.103

0.466

1.000

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span =

= Plan Length Crown End Rafter x Hip length/m

= (0.675 – 17.5) x 1.489

= 657.5 x 1.489

= 979

√2

Valley is the same as the hip

Hip rafter minor span plumb cut l.jpgSlide 26

Hip Rafter – Minor SpanPlumb Cut

  • As Major & Minor Span are the same pitch the plumb cuts must be the same

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide27 l.jpgSlide 27

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

Determine Centreline LengthCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span = 979

1st Creeper Major

Plan Length = ½ Span – Spacing + Correction

= 1000 – 300 + (1.414 x -17.5 + 17.5)

= 693 x Rafter Length / m

= 693 x 1.103

= 764

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Note these measurements are directional as it goes back towards the Top Plate it must be a negative

Creepers major span plumb cut l.jpgSlide 28

Creepers– Major SpanPlumb Cut

  • Creepers are the same pitch as the Common Rafters. They must have the same Plumb Cut

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide29 l.jpgSlide 29

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

Determine Centreline LengthCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span = 979

1st Creeper Major = 764

1st Creeper Minor = 406

Plan Length = ½ Span – Spacing + Correction

= 675 – 300 + (1.414 x -17.5 + 17.5)

= 368 x Rafter Length / m

= 368 x 1.103

= 406

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Creepers minor span plumb cut l.jpgSlide 30

Creepers– Minor SpanPlumb Cut

  • Creepers are the same pitch as the Common Rafters. They must have the same Plumb Cut

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide31 l.jpgSlide 31

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span = 979

1st Creeper Major = 764

1st Creeper Minor = 406

1st Valley Creeper = 698

Plan Length = ½ Span + Valley Correction – ½ Ridge

= 675 - (1.414 x -17.5 + 17.5) – 17.5

= 633 x Rafter Length / m

= 633 x 1.103

= 698

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Slide32 l.jpgSlide 32

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Edge Bevel for Valley Creepers

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

What Triangle forms the Bevel

Crippled or valley creepers plumb cut l.jpgSlide 33

Crippled or Valley CreepersPlumb Cut

  • Creepers are the same pitch as the Common Rafters. They must have the same Plumb Cut

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide34 l.jpgSlide 34

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

To develop other Roofing Members we need to determine the plan length first

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Determine Crippled Centring Rafter

Slide35 l.jpgSlide 35

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

To develop other Roofing Members we need to determine the plan length first

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Determine Crippled Centring Rafter

We recall that all hips & valleys bisect corners.

In this building it means that they are at 45⁰.

Slide36 l.jpgSlide 36

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

To develop other Roofing Members we need to determine the plan length first

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Determine Crippled Centring Rafter

Hips at 45°

1000-675 = 325

½ Span Major – ½ Span Minor

Slide37 l.jpgSlide 37

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

To develop other Roofing Members we need to determine the plan length first

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Determine Crippled Centring Rafter

We recall that all hips & valleys bisect corners.

In this building it means that they are at 45⁰.

Therefore where the Broken Hip intersects the Ridge Minor Span must be 325mm from the Centreline of the Ridge Major Span

Slide38 l.jpgSlide 38

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

To develop other Roofing Members we need to determine the plan length first

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Determine Crippled Centring Rafter

Both Hips at 45°

1000-675 = 325

½ Span Major – ½ Span Minor

Slide39 l.jpgSlide 39

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

To develop other Roofing Members we need to determine the plan length first

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Determine Crippled Centring Rafter

= (½ Major Span – ½ Minor Span) x 2

Or

= Major Span – Minor Span

This must be 2x

This

Slide40 l.jpgSlide 40

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

To develop other Roofing Members we need to determine the plan length first

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Determine Crippled Centring Rafter

As the valley is at 45⁰ the intersection with the valley must be a further 325mm

Slide41 l.jpgSlide 41

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span = 979

1st Creeper Major = 764

1st Creeper Minor = 406

1st Valley Creeper = 698

Crippled Centring Rafter = 689

Plan Length = Major Span – Minor Span + Valley Correction – ½ Ridge

= 2000 – 1350 + (1.414 x -17.5 + 17.5) – 17.5

= 625 x Rafter Length / m

= 625 x 1.103

= 689

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Crippled centring rafter plumb cut l.jpgSlide 42

Crippled Centring RafterPlumb Cut

  • Crippled Centring Rafter is the same pitch as the Common Rafters.

  • It must have the same Plumb Cut

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide43 l.jpgSlide 43

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Edge Bevel for Crippled Centring Rafter

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

What Triangle forms the Bevel

Simple bevel development l.jpgSlide 44

Simple Bevel Development

From Previous

  • Plumb Bevel Rafter

  • Level Bevel Rafter

  • Edge Bevel Creeper

  • Edge Bevel Purlin

  • Plumb Bevel Hip

  • Level Bevel Hip

  • Edge Bevel Hip

  • Face Bevel Purlin

Slide45 l.jpgSlide 45

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Every Valley Creeper must have an opposing creeper

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Slide46 l.jpgSlide 46

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Every Valley Creeper must have an opposing creeper

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Slide47 l.jpgSlide 47

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Every Valley Creeper must have an opposing creeper

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Slide48 l.jpgSlide 48

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Every Valley Creeper must have an opposing creeper

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

From previous calculations we determined the following

Slide49 l.jpgSlide 49

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Every Valley Creeper must have an opposing creeper

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Centreline length is the same as distance from the gathering point

Slide50 l.jpgSlide 50

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Every Valley Creeper must have an opposing creeper

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

To determine true length Long Pt

Centreline length 325

+/- Long Point Correction -7.5

(-17.5 x 1.414 + 17.5)

Deduct ½ Ridge 17.5

Plan Length = 325 +-7.5 - 17.5

Slide51 l.jpgSlide 51

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span = 979

1st Creeper Major = 764

1st Creeper Minor = 406

1st Valley Creeper = 698

Crippled Centring Rafter = 689

Crippled Creeper Matching = 331

Plan Length = ½ Span Major – ½ Span Minor + Valley Correction – ½ Ridge

= 1000 – 675 + (1.414 x -17.5 + 17.5) – 17.5

= 300 x Rafter Length / m

= 300 x 1.103

= 331

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Crippled matching rafter plumb cut l.jpgSlide 52

Crippled Matching RafterPlumb Cut

  • Crippled Matching Rafter is the same pitch as the Common Rafters.

  • It must have the same Plumb Cut

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Plumb Cut

Slide53 l.jpgSlide 53

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span = 979

1st Creeper Major = 764

1st Creeper Minor = 406

1st Valley Creeper = 698

Crippled Centring Rafter = 689

Crippled Creeper Matching = 331

Creeper Shortening = 331

Rafter Spacing x Rafter Length / m

= 300 x 1.103

= 331

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Slide54 l.jpgSlide 54

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

As both spans are the same pitch they are SIMILAR so Creeper Shortening is the same for both spans

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span = 979

1st Creeper Major = 764

1st Creeper Minor = 406

1st Valley Creeper = 698

Crippled Centring Rafter = 689

Crippled Creeper Matching = 331

Creeper Shortening = 331

Slide55 l.jpgSlide 55

Roof Pitch = 25⁰

Lay out of Broken Hip Roof

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Rafter Spacing 300mm

So the roofing members we have previously looked at are determined the same way

Determine Required LengthsCommon Rafter Major Span = 1084

Common Rafter Minor Span = 725

Rise Main Roof = 458

Rise Minor Roof = 306

Hip Length Major Span = 1.463

Hip Length Minor Span = 979

1st Creeper Major = 764

1st Creeper Minor = 406

1st Valley Creeper = 698

Crippled Centring Rafter = 689

Crippled Creeper Matching = 331

Creeper Shortening = 331

Slide56 l.jpgSlide 56

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Edge Bevel for Crippled Centring Rafter

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Edge Bevel for Crippled Centring Rafter is the CREEPER EDGE BEVEL

  • The same is for

  • Valley Creepers

  • Crippled Creepers

Slide57 l.jpgSlide 57

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Edge Bevel for Crippled Centring Rafter is the CREEPER EDGE BEVEL

  • The same is for

  • Valley Creepers

  • Crippled Creepers

It follows that all the

The purlin bevels are

The same as the hip end

Slide58 l.jpgSlide 58

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Determine Centreline Length

Broken Hip

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

Slide59 l.jpgSlide 59

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Broken Hip Run

325 x 1.414 = 460

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Determine Plan Centreline Length = 325

Slide60 l.jpgSlide 60

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Broken Hip Run

325 x 1.414 = 460

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Determine Plan Centreline Length = 325

Centreline True Length

= Plan Length x Hip Rafter / m

= 325 x 1.489

= 484

Broken hip edge correction at base l.jpgSlide 61

Broken Hip Edge CorrectionAt Base

Broken hip edge correction at base62 l.jpgSlide 62

Broken Hip Edge CorrectionAt Base

Valley at base of broken hip l.jpgSlide 63

Valley at Base of Broken Hip

Valley at base of broken hip64 l.jpgSlide 64

Valley at Base of Broken Hip

Broken hip edge correction at top l.jpgSlide 65

Broken Hip Edge Correctionat Top

Broken hip edge correction at top66 l.jpgSlide 66

Broken Hip Edge Correctionat Top

Slide67 l.jpgSlide 67

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

Plumb cut is the same as the hip

Edge Bevels are the same as the hip

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35

1.489

1.103

0.466

1.000

√2

Slide68 l.jpgSlide 68

Lay out of Broken Hip Roof

Roof Pitch = 25⁰

With the more complex roof a roof is. It is important to plan & determine as much of the roof offsite that you can

Rafter 90 x 35 @ 450 c to c

Hip Rafters 140 x 35

Ridge 140 x 35


Copyright © 2014 SlideServe. All rights reserved | Powered By DigitalOfficePro