Kartela e rrjetit

Kartela e rrjetit PowerPoint PPT Presentation


  • 1188 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Kartela e rrjetit. Kartela e rrjetit (Network Interface Card-NiC)

Download Presentation

Kartela e rrjetit

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. Kartela e rrjetit Shėrben pėr tė bėrė kyqjen (pėrmes njė kablloje) e kompjuterėve tė cilėt janė nė distanca tė afėrta apo tė largėta. Pėr tė bėrė kyqjen me kompjuter tjerė dhe pėr tė shkėmbyer informata nė kėtė mėnyrė, nevoitet njė pjesė e quajtur HUB apo SWITCH. Nė sajė tė kartelės sė rrjetit mundėsohet shkėmbimi i informatave me njė shpejtėsi tė lartė. Ekzistojnė edhe kartela tjera tė cilat janė tė prodhuara me teknologji moderne pėr tė cilat nuk nevoitet ndonjė kabllo. Pėr me teper do tė shohim me poshtė

2. Kartela e rrjetit Kartela e rrjetit (Network Interface Card-NiC) ėshtė pllakė e pėrberė prej qarqeve tė integruara qė munėsojnė komunikimin nė rrjetė prej dhe nė kompjuter. Ky tip i kartelave njihet edhe me emrin Lan adapter, ėshtė i vendosur nė pllakėn amė dhe shėrben si port pėr lidhje nė rrjetė. Kartela e rrjetit komunikon me rrjetėn nėpėrmjet lidhjes paralele. Ēdo kartelė e tillė kėrkon njė IRQ (inerrrupt request), adresėn hyrje/dalje (input/output address) dhe softuerin pėrkatės pėr tė punuar me njė sistem operativ (pėr shembull Windows). Kjo kartelė mund tė disejnohet si kartelė e tipit Ethernet, kartelė Token Ring apo si kartelė FDDI (fiber distributed data interface).

3. Kartela e rrjetit Kur tė bėhet zgjedhja e kartelės sė rrjetit duhet tė kemi parasyshė tre faktorė kyq: Tipi i rrjetit (p.sh. Ethernet, Token Ring apo FDDI) Lloji i mediumit (p.sh. kabllo me tela tė pėdredhur nė ēifte, kabllo koaksial, apo kabllo fiber-poptik) Tipi i magjistrales (p.sh. PCI tek kompjuterėt mė tė vjetėr)

4. Kartela e rrjetit

5. Kartela e rrjetit Kartelat e rrjetit qė instalohen nė kompjueret Laptop, lidhen me anė tė slloteve tė njohura si PCMCIA dhe zakonisht kėto kartela kanė madhėsi mė tė vogėl fizike se sa kartelat qė vendosen nė kompjuterėt e llojit Desktop.

6. Kartela e rrjetit Tani tė shohim se si instalohet nje NIC NIC-u pra e cekem me larte se mundėson qė shumė konferencier (hosts) tė lidhen nė rrjetė dhe konsiderohet si njė ndėr komponentet kyqe nė krijimin e rrjetave nė pėgjithėsi. Kur paraqitet nevoja qė tė instalojmė njė kartelė tė tillė nė kompjuter, duhet shiquar disa nga mundėsitė e cekura mė poshtė:

7. Instalimi i kartelės se rrjetit Instalimi i kartelės sė tillė nė njė kompjuter i cili nuk ka pasur mė herėt kartelė tė rrjetit Ndėrrimi i kartelės sė prishur apo pjesėrisht tė dėmtuar Ndėrrimi i kartėlės me shpejtėsi 10 Mbps nė kartelė me shpejtėsi 10/100 Mbps Ndėrrimi i pėrformancave nė kartelė duke e pėrdorur tė ashtuquajturen urėz (jumper). (Jumper-i ėshtė njė urė metalike i cili e mbyllė qarkun elektrik nė njė pozitė tė caktuar duke i bashkuar zakonisht ēifte tė ndryshme tė pinėve (kėmbėzave) qė gjinden nė kartelė).

8. Instalimi i kartelės se rrjetes Kartela e rrjetit (NIC) mundėson kompjuterit tė kyqet nė rrjetė dhe tė pėrdorė se bashku dosje apo dokumente tė ndryshmė me kompjuter tė tjerė. NIC-et janė relativisht lehtė pėr tu instaluar, pėrderisa u pėrmbahėmi ketyre direktivave. Pėrgaditja Kompjuter qė ėshtė i paisur se paku me Windows 95. Sllote PCI ose ISA tė lira pėr zgjerim. PCI ose ISA kartelė e rrjetit varėsisht se qfar slloti ėshtė i lirė nė komp. Driver disk ose Windows cd tė duhur. Kabllo e rrjetit Si dhe paisje tė tjera.

9. Instalimi i kartelės se rrjetes Figura paraqet vedosjen e NIC-ut nė pllaken amė. Ti ndjekim udhezimet

10. Instalimi i kartelės se rrjetes Udhėzimet E fikim kompjuterin dhe e heqim kabllon. E heqim mbulesėn (kapakun) e kompjuterit dhe e hapim nje sllot. Me shumė kujdes e vendosim NIC-un nė atė sllot, e shtrengojmė qė tė sigurohemi. E vėndosim mbulesen (kapakun) dhe e ndezim kompjuterin . Detektimi behėt automatikisht, Windowsi do ta determinoj adapter driver-in pėr NIC-un tuaj. Windowsi mund tė kerkoj emrin e kompjuterit, tė cilen e bejmė. Klikojmė dy herė nė ikonen Network Neighborhood ose Network Places (varėsisht nga sistemi operativ). Nėse gjejmė emra tė kompjutereve tė tjerė tė shfaqur nė Windows atėhere NIC-u ėshtė uke punuar si duhet. Dhe nese nuk gjenė emra tė tjerė kompjuteresh teherė kompjuteri duhet te ketė instaluar njė driver tė gabuar. Nė kėtė rast pasojnė hapat nė vazhdim pėr tė shtuar njė adapter driver:

11. Instalimi i kartelės se rrjetes Kliko nė butonin Start zgjedh Setings dhe Control Panel. Kliko dy herė nė ikonen Network apo Network and Dialup (varesisht nga sistemi operativ). Njė kornizė pėr dialog do tė shfaqet. Kliko nė butonin Add apo Make New Conection (varesisht nga sistemi operariv). Zgjedh adapter dhe kliko nė butonin Add. Kliko nė butonin Have Disk. Fute driver diskun pėr kartelen e rrjetit nė floppy drive. Kliko OK. Windows-i pastai do ta instaloj driver-in. Windows mund tė pyes qė tė ristartoni kompjuterin. Pasi tė ristartoni kompjuterin, ndiqni instruksionet qė i cekem me heret dhe shikoni nese kartela rjetit ėshtė duke punuar si duhet.

  • Login