Common assessment quarter 2 test 1
Download
1 / 14

Common Assessment Quarter 2 Test 1 - PowerPoint PPT Presentation


  • 72 Views
  • Uploaded on

Common Assessment Quarter 2 Test 1. Please read the questions carefully . Use scratch paper to work through the problems and record your answers on your answer document. You may only use the online calculator . Good luck! Do your very best!.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Common Assessment Quarter 2 Test 1' - niran


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Common assessment quarter 2 test 1

Common AssessmentQuarter 2 Test 1

Please read the questions carefully. Use scratch paper to work

through the problems and record your answers on your answer

document. You may only use the online calculator.

Good luck! Do your very best!


1. Francesca typed 496 words in 8 minutes. Which of the following is a correct understanding of this rate?

A. At this rate, it takes 62 minutes for Francesca to type one word.

B. At this rate, Francesca can type 62 words in 8 minutes.

C. At this rate, Francesca can type 62 words in one minute.

D. At this rate, Francesca can type 8 words in one minute.


The table shows the prices of 3 boxes of cereal. Which box of cereal has the least price per ounce?


3. of cereal has the least price per ounce?A bakery sells 5 bagels for $3.00 and 4 muffins for $1.00. What is the total cost of 1 dozen bagels and 16 muffins?


A teacher plans to buy 5 pencils for each student in her class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package.

a. How may packages of pencils will the teacher need to buy?

b. How much money will she spend?

4.


5. class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package.

Which situation represents a proportional relationship between the hours worked and amount earned for Matt and Jane?

Explain how you decided which one is proportional.


6. class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package. You can drive your car 21.7 miles with one gallon of gasoline. At that rate, how many miles can you drive with 13.2 gallons of gasoline?


7. class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package. The speed limit on a highway is 70 miles per hour. About how fast is this in miles per minute?

A. 4,200 mi/min

B. 11.7 mi/min

C. 1.17 mi/min

D. 0.117 mi/min


8. class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package.


9. class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package.


10. class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package.


11. class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package.


12. class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package.


Please check over your work watch out for simple mistakes

Please check over your work…watch out for simple mistakes! class. She has 20 students in class. Pencils come in packages of 18 and cost $2.00 per package.

Make sure your name is on your answer document.


ad