GÖNÜL KÖPRÜSÜ
Download
1 / 15

GÖNÜL KÖPRÜSÜ PROJESİ - PowerPoint PPT Presentation


  • 211 Views
  • Uploaded on

GÖNÜL KÖPRÜSÜ PROJESİ. ŞARKİKARAAĞAÇ ATL.,TL.,MEM.,METEM LİSESİ Projenin Adı ve Konusu: GÖNÜL KÖPRÜSÜ Projenin Adı : Şarkikaraağaç kaymakamlığı ‘’gönül köprüsü’’projesi Projenin Konusu:

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' GÖNÜL KÖPRÜSÜ PROJESİ' - nerice


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

ŞARKİKARAAĞAÇ ATL.,TL.,MEM.,METEM LİSESİ

Projenin Adı ve Konusu: GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Projenin Adı : Şarkikaraağaç kaymakamlığı ‘’gönül köprüsü’’projesi

Projenin Konusu:

Okulumuz bünyesinde bulunan maddi-manevi yardıma muhtaç öğrencilerin ve bu öğrencilere yardım edebilecek esnaf ve gönüllü vatandaşların tespit edilerek sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak.

Projenin Uygulama Yeri:

Şarkikaraağaç ilçesi ATL.,TL.,MEM,METEM LİSESİ


Projenin Amaçları:

Yardımlaşma, ihtiyaç sahibi ve varlıklı vatandaşlar arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli miraslardandır.

İhtiyaç sahibi insanlarımızın maddi manevi yanlarında olduğumuzu hissettirmek.

İhtiyaç sahibi bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Yardımlaşma ve dayanışma sayesinde insanlar arasındaki yaşam standartlarındaki uçurumların asgariye indirilmesi.

Ailelerinden ve çocuklarından bu hizmeti çeşitli nedenlerle alamayanlara bu hizmet imkanlar ölçüsünde devletimiz tarafından verilmektedir.

Gelecek nesilleri bilinçli ve birbirine karşı sorumlu yetiştirebilmek.


Bu bağlamda Şarkikaraağaç ATL,TL,MEM,METEM LİSESİ olarak; okulumuzdaki yoksul öğrencilere,sorumluluk bilincini geliştirmek için zor durumdaki öğrencilerimize, terk edilmiş ve kimsesizlik duygusu yaşatmamayı hedeflemekteyiz.


Projenin Gerekçeleri olarak; okulumuzdaki yoksul öğrencilere,sorumluluk bilincini geliştirmek için zor durumdaki öğrencilerimize, terk edilmiş ve kimsesizlik duygusu yaşatmamayı hedeflemekteyiz.:

Yoksul ailelerin sorunlarının çözümü ve toplumda hak ettikleri yeri almaları konusunda; toplumda bilincin yerleşmesi, gönüllü kuruluşlarımızın ve yurttaşlarımızın katkıları ile yaşlılarımıza daha iyi yaşama koşulları sağlayabiliriz. Yaşlılarımıza ve onların sorunlarına sahip çıkmak insanlık ve yurttaşlık görevimizdir.


Ülkemizde ekonomik geliri az olan ailelerin çocuklarına sahip çıkmak ve sosyal bireyler olarak toplumda yer almalarını sağlamak.


Proje kapsamında, okulumuz içersinde tespit edilen,yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına;Şarkikaraağaç esnafından ve yardımsever vatandaşlar arasında bir köprü görevi yapmak.

Gönüllü Gençlerin eğitimi, yönlendirmesi ve bilgi havuzunda deneyim ve sorunları toplayarak çözüm üretilmesi, üst makamlarla işbirliği ve koordinasyonun sağlanması; ATL,TL,MEM,METEM Lisesi öğretmenleri Fatma CAMBAZ,Fadime GÖKDOĞAN,Tuğba ŞENGÜL tarafından gerçekleştirilecektir.

Proje öncelikle okulumuzda gerçekleştirilecek, uygulanabilirliğinin tespitinden sonra ilçe birimlerine genişletilebilecektir.


Projenin Uygulama Aşamaları: edilen,yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına;Şarkikaraağaç esnafından ve yardımsever vatandaşlar arasında bir köprü görevi yapmak.

1-İhtiyaç sahibi öğrencilerin isim ve adres tespitinin kurulan komisyonlarca yapılması,

2-Gönüllü vatandaşların tespitin yapılması;

3-Gönüllü öğrencilerin muhtaç öğrenci tespitinde yardımda bulunması.

4-Gönüllü Gençlere Projenin amaçlarının anlatılması ve eğitimi,

5-İlk ziyaretlerin yapılması ve projenin tanıtılması,

6-Bilgi havuzunda haftanın her Pazartesi günü bilgilerin toplanması,

7-Bilgi havuzunda diyalog sağlanan öğrencilerle ilgili toplanan bilgilerin değerlendirilmesi.

8-Proje daha çok sosyal içerikli olmasına rağmen, maddi olarak eksikliklerin görülenlerin yardım cinsi ve miktarlarının tespiti,

9-Tespit edilen yardımların, diğer kaynaklardan gerçekleştirilmesi,

10-Gönüllü gençlerin ayda bir yaşadıkları duygu ve düşünceleri içeren kompozisyonları komisyona sunmaları ve her ay en iyi kompozisyona ödül verilmesi,

11-Aksayan yönlerin tespiti ve iyileştirme yapılması,


* Gönüllü Gençlerin ziyaretlerde sosyal ve moral desteği yanında tespit ettikleri, maddi yetersizlik ve mutfak ihtiyaçları sosyal market ve diğer kaynaklar kullanılarak giderilecektir.

* Halktan ve ailelerden alınacak olumlu tepkiler projenin ilerleyen aşamalarında diğer okullara da örnek teşkil etmesi.


Projede kullan lacak tahmini gider analizi
Projede Kullanılacak Tahmini Gider Analizi: desteği yanında tespit ettikleri, maddi yetersizlik ve mutfak ihtiyaçları sosyal market ve diğer kaynaklar kullanılarak giderilecektir.


Projenin Sürdürülebilirliğine Ait Değerlendirmeler : desteği yanında tespit ettikleri, maddi yetersizlik ve mutfak ihtiyaçları sosyal market ve diğer kaynaklar kullanılarak giderilecektir.Proje sürdürülebilir bir projedir.

Uygulama Aşamalarında Görülen Riskler:

Projenin uygulama aşamasında görülebilecek riskler şunlardır;

*Tespit edilen ailelerin, göç nedeniyle aile yakınlarının ilçe dışında ikamet etmesinden dolayı, kişilerin ilçede sürekli ikamet etmemesi,

* Öğrencilerde ki bilinçsiz tavır,

*Projenin sosyal ağırlıklı amacının unutularak sadece yardım projesi gibi algılanması,

*Kişilerin öğrencilere tavır ve davranışları,


Risklere Karşı Alınacak Önlemler: desteği yanında tespit ettikleri, maddi yetersizlik ve mutfak ihtiyaçları sosyal market ve diğer kaynaklar kullanılarak giderilecektir.

Projenin uygulama aşamasında risklere karşı alınabilecek tedbirler şunlardır;

*Genç grupların ilçenin tanınmış ailelerinden seçilmesi,

*İlçede ikameti sürekli olmayan kişilerin tespiti ve ikamet zamanlarına uygun ziyaret programı oluşturulması,

*Genç grupların ve ailelerinin proje rehber öğretmenleri ve diğer yetkililerce bilinçlendirilmesi ve eğitimlerine önem verilmesi,

*Kişilere projenin sosyal ağırlıklı amacının anlatılması çalışmaları

Uygulayıcı Kurum ve Kuruluşlar;

Projenin yürütülmesinde Şarkikaraağaç milli eğitim müdürlüğü,ATL,TL,MEM,METEM LİSESİ öğretmen ve öğrencileri ve ŞARKİKARAAĞAÇ Esnafı ile işbirliği yapılacaktır.


Projenin Süresi; desteği yanında tespit ettikleri, maddi yetersizlik ve mutfak ihtiyaçları sosyal market ve diğer kaynaklar kullanılarak giderilecektir.

Proje amacına uygun olarak bir yıl uygulanacaktır.

Projenin Tanıtım Sloganları:

* Sevgi köprüleri kurmaya devam.

*Her türlü iyilik senin elindedir.


Lk bulu ma ocak ayinda
İLK BULUŞMA OCAK AYINDA desteği yanında tespit ettikleri, maddi yetersizlik ve mutfak ihtiyaçları sosyal market ve diğer kaynaklar kullanılarak giderilecektir.

Ocak ayı içinde yardımları sahiplerine ulaştırmayı planlamaktayız.


  • Proje Ekibi desteği yanında tespit ettikleri, maddi yetersizlik ve mutfak ihtiyaçları sosyal market ve diğer kaynaklar kullanılarak giderilecektir.

    FATMA CAMBAZ

    FADİME GÖKDOĞAN

    TUĞBA ŞENGÜLProje LideriFADİME GÖKDOĞAN


ad