Ladami adama mickiewicza krym
Download
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 12

Śladami Adama Mickiewicza KRYM PowerPoint PPT Presentation


 • 1308 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

Śladami Adama Mickiewicza KRYM. Autorzy: Tomasz Przepiórka Jakub Sierczyński Opiekun: Teresa Witkowska. Adam Mickiewicz.

Download Presentation

Śladami Adama Mickiewicza KRYM

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Ladami adama mickiewicza krym

Śladami Adama MickiewiczaKRYM

Autorzy: Tomasz Przepiórka

Jakub Sierczyński

Opiekun: Teresa Witkowska


Adam mickiewicz

Adam Mickiewicz

Adam Bernard Mickiewicz (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu), polski poeta, działacz i publicysta polityczny, nazywany poetą przeobrażeń oraz bardem słowiańskim. Obok Juliusza Słowackiego oraz Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów). Członek Stowarzyszenia Filomatów, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Najwybitniejszy twórca dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie jak i w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego. Współcześnie znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz, uznawanej za ostatni wielki epos.


Krym mapa

Krym - mapa


Sladami adama mickiewicza krym

Krym

Krym to kraina przedziwnych kontrastów. Północna jego połać ma klimat ostry, stepowy. Natomiast jego część południowa, zasłonięta pasmem gór od surowych wiatrów, słynęła od wieków z łagodnego klimatu i pięknej roślinności. W dolinach uprawiano winną łozę, orzechy włoskie brzoskwinie, morele, figi, migdały, oliwki i tytoń, hodowano specjalny gatunek koni wierzchowych. Morze i góry dostarczały w obfitości skarbów naturalnych. Na górach szumiały lasy dębów, buków i świerków podobnych do cedra. Niżej napotykało się często słone jeziora, wulkany błotne, źródła. Początek dziejów Krymu, czyli Tamydy ginie we mgłach mitycznych. Do jego brzegów przybijali Argonauci i Achajczycy po zburzeniu Troi. Tu błądził Odyseusz.


Wycieczka a mickiewicza na krym

Wycieczka A. Mickiewicza na Krym

Wycieczka Mickiewicza na Krym odbyła się w sierpniu i we wrześniu 1824 r.. Poecie towarzyszyli m.in..: Karolina Sobańska z mężem, Henryk Rzewuski, Jan Witt, Aleksander Boszniak.

Podróż morska, którą pisarz opisał w sonecie Żegluga z powodu burzy była bardzo przykra i uciążliwa. Była chwila, że kapitan nie ręczył za ocalenie statku. Powstał popłoch, który Mickiewicz uwiecznił w Burzy.


Sladami adama mickiewicza krym

Pierwsza przystań od Odessy znajdowała się w Zatoce Achmeczeckiej, w pobliżu „stepów Kozłowa” Stamtąd po raz pierwszy poeta zobaczył góry krymskie i Czatyrdah. Wrażenia z tego pobytu pisarz opisał w sonecie Widok ze stepów Kozłowa.

Czatyrdah

Widok na góry krymskie


Sladami adama mickiewicza krym

W trakcie podróży Adam Mickiewicz odwiedził Ałusztę, o której urokach napisał w dwóch sonetach: Ałuszta w dzień i Ałuszta w nocy.

Ałuszta


Sladami adama mickiewicza krym

Dalsza trasa prowadziła przez posiadłość Gustawa Olizara, gdzie zapatrzeni w potężny zwał Ajudahu prowadzili długie rozmowy o życiu i uczuciach.

Ajudah


Sladami adama mickiewicza krym

Z posiadłości Gustawa Olizara Adam Mickiewicz wyruszył przez górę Kikineis, następnie szosą ciągnącą się przez 20 kilometrów nad przepaścią, przytuloną do poszarpanych zboczy Gór Taurydzkich, aż dotarł przed wielką murowaną „bramę bajdarską”. Pokazano mu kamieniołomy z czasów rzymskich, a u ruin zamku Therad, dziś Inkerman, kapliczkę wyżłobioną w skale przez papieża Klemensa.

Bajdar


Sladami adama mickiewicza krym

Na drodze pocztowej między Symferopolem a Sebastopołem Mickiewicz ujrzał Bachczysaraj. Za czasów Mickiewicza była to mieścina o dwóch uliczkach. Tam kupił sobie Mickiewicz burkę, znaną z portretu Wańkowicza, która w dzień służyła mu za okrycie od górskiego chłodu, a w nocy za posłanie. U wylotu drugiej ulicy ujrzał Mickiewicz pałac w stylu mauretańskim. Wspaniały meczet o dwóch minaretach otoczony wieńcem topoli włoskich. Na cmentarzu grobowce kilkunastu chanów. Wśród nich pomnik Mengeli-Giraja pod kamiennym baldachimem. Plonem odwiedzin były cztery spośród osiemnastu sonetów: Bakczysaraj, Bakczysaraj w nocy,Grób Potockiej i Mogiły haremu. Tutaj Adam Mickiewicz zakończył swoją podróż po Krymie i wrócił do Moskwy.

Pałac w Bakczysaraju


Sonety krymskie

Sonety krymskie

Sonety Krymskie - cykl 18 sonetów stanowiących opis podróży Adama Mickiewicza na Krym, opublikowany w 1826 razem z cyklem wierszy miłosnych (tzw. sonety odesskie) jako Sonety.

Sonety:

 • Stepy Akermańskie

 • Cisza morska

 • Żegluga

 • Burza

 • Widok ze stepów Kozłowa

 • Bakczysaraj

 • Bakczysaraj w nocy

 • Grób Potockiej

 • Mogiły Haremu

 • Bajdary

 • Ałuszta w dzień

 • Ałuszta w nocy

 • Czatyrdah

 • Pielgrzym

 • Droga nad przepaścią w Czufut-Kale

 • Góra Kikineis

 • Ruiny zamku w Bałakławie

 • Ajudah


Sladami adama mickiewicza krym

Dziękujemy za uwagę


 • Login