YUMURTA TAVUKLARININ BESLENMESI

YUMURTA TAVUKLARININ BESLENMESI PowerPoint PPT Presentation


  • 1320 Views
  • Updated On :
  • Presentation posted in: General

Related searches for YUMURTA TAVUKLARININ BESLENMESI

Download Presentation

YUMURTA TAVUKLARININ BESLENMESI

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. YUMURTA TAVUKLARININ BESLENMESI

2. Yumurta Tavugu Yasam Çizelgesi 0g 6h 20h civciv Piliç Verim Devresi Yumurtlama Noktasi

3. AMAÇ Yüksek verimli ve istenen kalitede yumurta veren üniform yapida sürü elde etmektir!!!!!! Civcivler su  içmesini  yem  yemesini  çok çabuk  ögrenirler. Yumurtadan çiktiktan sonra 72 saat yemsiz ve susuz yasayabilirler Ancak bu gelismeyi etkileyeceginden 24-48 saat sonra yem ve su verilmelidir. Civcivlere temiz ve bol su vermelidir. Su sicakligi 18 C ve taze olmalidir. ilk hafta civciv basina 2 cm. suluk kenari hesap edilmelidir. 8. ci haftadan sonra ise bu 4 cm ye çikarilmalidir. Civcivlere ilk günden itibaren temiz, taze, ihtiyaç duyulan her türlü besin maddesini ihtiva eden yemler verilmelidir. 0-8 haftalar arasi civciv büyütme, 9-13 haftalar arasi piliç büyütme, 13. haftadan itibaren kilavuz yumurta görülene kadar piliç gelistirme yemi verilmelidir. Bir yemden diger yeme geçerken önce yemler karistirilarak verilmeli ve yem yemeye alismalari saglanmalidir. 8. haftadan itibaren hayvanlara yemlikle veya ayri bir kapta ince mozayik kirigi verilmelidir. Böylece hem kalsiyum ihtiyaci hemde taslik için grit ihtiyaci karsilanmis olur. Civcivler su  içmesini  yem  yemesini  çok çabuk  ögrenirler. Yumurtadan çiktiktan sonra 72 saat yemsiz ve susuz yasayabilirler Ancak bu gelismeyi etkileyeceginden 24-48 saat sonra yem ve su verilmelidir. Civcivlere temiz ve bol su vermelidir. Su sicakligi 18 C ve taze olmalidir. ilk hafta civciv basina 2 cm. suluk kenari hesap edilmelidir. 8. ci haftadan sonra ise bu 4 cm ye çikarilmalidir. Civcivlere ilk günden itibaren temiz, taze, ihtiyaç duyulan her türlü besin maddesini ihtiva eden yemler verilmelidir.

4. Büyütme periyodu boyunca hedef canli agirliga ulasmak Iyi bir iskelet sistemi ve çatisina sahip vücut kondüsyonu bakimindan yagsiz bir büyüme saglamak Cinsel olgunluk yasini planlanan hedefe göre ayarlamak Sürü canli agirlik ortalamasinin ? %20 sinirlari içerisinde olmasini saglamak Iyi bir tüylenme saglamak Hastaliklara karsi dirençli sürü elde etmek HEDEF

5. KURAL Piliçlerin cinsel olgunluga istenen yas ve hedef canli agirlikta erismelerini saglamak Bu kurala uyulmazsa; Verim azalir Yumurtalar küçük olur Prolapsus görülür Büyüme döneminde yapilan hatalar yumurtlama döneminde düzeltilemez Verim azalir Yumurtalar küçük olur (Düsük canli agirlikta cinsel olgunluga erisilmesinden kaynaklanir Prolapsus görülür Asiri yaglanma nedeniyle yumurta kanali disari firlar ve hayvan ölürVerim azalir Yumurtalar küçük olur (Düsük canli agirlikta cinsel olgunluga erisilmesinden kaynaklanir Prolapsus görülür Asiri yaglanma nedeniyle yumurta kanali disari firlar ve hayvan ölür

6. ÖNLEM Hedef canli agirlik için uygun bir besleme Uygun bir isiklandirma programi Piliç büyütme devresinde isik süresi asla uzamamali (15. Haftaya kadar) Yumurtlama devresinde isik süresi asla kisalmamali (18. Haftadan sonra)

7. Isiklandirma Programi Üreme organlarinin gelisimi Yem tüketim miktarini etkiler Dolayisiyla tavuklarin yumurtaya giris yasini, yumurta verimi ve iriligini etkiler

8. Kahverengi Yumurtacilarda Isiklandirma

9. CIVCIV VE PILIÇ BÜYÜTME KONSEPTI

10. Civciv yasindan itibaren eldeki hibrite iliskin hedef canli agirliklar yasla birlikte yakindan takip edilmeli ve besleme programi buna göre düzenlenmelidir. Vücut agirligi kadar vücut kompozisyonu da önemlidir.Yumurtlama devresinin baslangicinda vücut kompozisyonunun mümkün oldugunca yagsiz olmasi gerekir. Cinsel olgunluk yasi genetik ve seleksiyon çalismalari sonucunda her yil 1 gün kisalmaktadir. Klavuz yumurtalar 16-18 haftalarda görülmektedir.Cinsel olgunluk yasi genetik ve seleksiyon çalismalari sonucunda her yil 1 gün kisalmaktadir. Klavuz yumurtalar 16-18 haftalarda görülmektedir.

11. Piliç Büyütmede Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Genetik: Cinsel olgunluga ulasan tavuklarin vücut agirliklari irklarin genetik yapisina bagli olarak degisir. Kuluçkadan Çikis Mevsimi: Gün isiginin azaldigi dönemde yetistirilen piliçler geç olgunlasirlar. Piliçlerin erken olgunlasmasi ilk yumurtalarin küçük olmasina neden olur. Isiklandirma Programi Stres: Gaga kesimi

12. Yönetim Uygulamalari: Yem formulasyonlari ve yemleme sekli kafeste ve yerde yetistirmeye göre degisir Beslenme Dengesizlikleri: Yüksek iyot, düsük lizin ve protein yumurtaya baslangiç tarihini geciktirmektedir. Yemleme yöntemleri: Piliçlerin ideal canli agirliga ulasmasi için büyüme döneminde yemleme kontrolü yapilmalidir

13. YUMURTA TAVUKLARININ YUMURTLAMA ÖNCESI BESLENME DÖNEMLERI 1-Civciv Büyütme (0-12. Hafta) 2- Piliç Büyütme (13-16. Haftalar) 3- Yarka (16-17. Haftalar) 4- Yarka Prelayer (17h-%5 Randiman) 1-Baslangiç (Civciv):(0-12. Hafta):Bir günlük yastan hedef canli agirliga ulasincaya kadar 2- Piliç (13-16. Haftalar): Hedef canli agirliktan cinsel olgunluktaki hedef vücut büyüklügüne kadar sürer 3- Yarka (16-17 Haftalar)Cinsel olgunluktaki hedef vücut büyüklügünde 1. Yumurtanin görüldügü yasa kadar devam eder 4- Yarka Prelayer (17h-%5 Randiman) 1-Baslangiç (Civciv):(0-12. Hafta):Bir günlük yastan hedef canli agirliga ulasincaya kadar 2- Piliç (13-16. Haftalar): Hedef canli agirliktan cinsel olgunluktaki hedef vücut büyüklügüne kadar sürer 3- Yarka (16-17 Haftalar)Cinsel olgunluktaki hedef vücut büyüklügünde 1. Yumurtanin görüldügü yasa kadar devam eder 4- Yarka Prelayer (17h-%5 Randiman)

14. CIVCIV BÜYÜTME DÖNEMI (0-12. Haftalar) Ilk Gün: %5 sekerli su ve hemen yem ME: 2800-2900 Kkal/kg HP: %18-19 HY:% 7.5 !!!!!! Ca: % 1.0 Linoleik asit: % 1.0 Ham madde kalitesi: MAKSIMUM Bugday (Arabinoksilan); Arpa(ß-glukan) Yem Formu: Crumble (Irmik)

15. Leghorn Civcivlerinde, Baslangiç Peryodunda Rasyonun Enerji Düzeyi Ile Yem Tüketimi Arasindaki Iliski (0 – 6 hafta)* *Normal çevre sartlarinda, dengeli bir rasyonun uygulanmasi halinde ve ergenlik agirligi 1.8 Kg olan Leghorn soylarinda.

16. Leghorn Civcivlerde Ara Büyüme Peryodunda Rasyonun Enerji Düzeyi Ile Yem Tüketimi Arasindaki Iliski (6 – 12 hafta)* *Normal çevre sartlarinda, dengeli bir rasyonun uygulanmasi halinde ve ergenlik agirligi 1.8 Kg olan Leghorn soylarinda.

17. Verilen bu degerlerden, örnegin, kg rasyonda 110 kcal degerinde bir enerji kisintisi hayvan basina yem tüketimini günde %3.5-4 düzeyinde artiracaktir. Bu durum karsisinda, eger yüksek enerjili rasyon, kendisinden önce gelen düsük enerjili rasyondan %3 düzeyinde daha fazla pahali degilse, %3 düzeyinde daha fazla enerji kapsayan bu rasyonu tercih etmek, bir düzine yumurtaya düsen yem masrafi bakimindan daha karli olacaktir.

18. 8 – 22 haftalik dönemde kullanilan rasyon, sadece normal büyüme, gelisme ve tüylenmeye yetecek kadar enerji ihtiva etmelidir. Çünkü vücuda alinan fazla enerji yaga çevrilir. Bu bilhassa olgunluk devresine yaklasan hayvanlar için önemlidir. Bu devrede hayvanlarin çok yaglanmalarina meydan verilirse, hayati önemi olan organlarin etrafi adipoz doku tabakalari ile kaplanir ki, bu da optimum yumurta verimini engeller.

19. Leghorn Piliçlerinin Gelisme Peryodunda Rasyonun Enerji Düzeyi Ile Yem Tüketimi Arasindaki Iliski (12 – 22 hafta)*

20. Civcivlerde Linoleik Asit Eksikligi Büyüme hizinda azalma, Testis’in küçülmesi ve sekonder, seks karakterlerinde gerileme, Su tüketiminde artis, Karacigerin büyümesi, Fungal enfeksiyonlara mukavemetsizlik.

21. PILIÇ BÜYÜTME DÖNEMI (13-16. Haftalar) ME: 2750 Kkal/kg HP: %15-16 Ca: %1 Max!!!!! (GUT- ISLAK ALTLIK) Yem Formu: Granül Linoleik asit: % 1-1.2 Yaglanma Önlenmeli !!!!!

22. Büyütme Döneminde Yemleme Büyütme dönemi yemleme programlarinin amaci, verim döneminde yumurta yumurtlama potansiyelinin maksimum olacagi bir kalitede piliç üretmektir. Piliçlerin canli agirligi ve üniformitesi, bu konuda esas rehber olmalidir. Sürünün %80’i ortalama canli agirligin %10’u içinde olmalidir. Iki haftada bir CA kontrol edilmeli, istenen üniformite saglanamamissa gerekli önlemler alinmalidir.

23. YARKA (16-17. Haftalar) ME: 2700 Kkal/kg HP: %16-16,5 Ca: %2.3 Toplam P: %0.60 Yararlanilabilir P: %0.35 Yem Formu: Crumble (Irmik) veya Pelet Linoleik asit % 1

24. YARKA PRELAYER (17h-%5 Randiman) (Koltuk Degnegi) ME: 2700 Kkal/kg HP: %16-16,5 Ca: %2.8 Toplam P: %0.60 Yararlanilabilir P: %0.38 Misir Az veya Yok Yem Formu: Crumble (Irmik) veya Pelet Linoleik asit % 1 max Yumurta öncesi yemi büyüme dönemihatali ve zayif uygulamalarin giderilmesi için kullanilan bir koltuk degnegidir.Yumurta öncesi yemi büyüme dönemihatali ve zayif uygulamalarin giderilmesi için kullanilan bir koltuk degnegidir.

25. Canli agirlik 1300g’ dan 1900g’ a çikar. Yumurta büyüklügü 22. haftada 40g iken 42. haftada 56g üzerine çikar. 22 haftalik yasta üretim baslar ? 28-30. haftada pike ulasir ?15. aydan sonra asamali olarak % 65’e düser ?Aydinlik period ? ? Yem tüketimi ? hipofiz bezinin uyarilmasi ? ? yumurtlama Yumurta Üretimi

26. YUMURTA TAVUKLARININ YUMURTLAMA DEVRESI BESLENME DÖNEMLERI I. Dönem (20-42. Hafta) II. Dönem (42-72. Hafta) ya da I. Dönem (%5 randiman 28. Hafta) II. Dönem (29-45. Hafta) III. Dönem (46-65. Hafta) IV. Dönem (65. Haftadan sonra) 60. Haftada tüy dökümü

27. 1. DÖNEM YUMURTAYEMI ( 20-42 hafta) ME: 2700 Kkal/kg HP: %17-18 Ca: %3,5 Toplam P: %0.60 Yararlanilabilir P: %0.38 PTK ve pamuk yagi yok Balik unu dikkat Keten ve Kolza tohumu küspelerine dikkat Misir olursa iyi olur (linoleik asit) Yem Formu: Crumble (Irmik) veya Pelet Linoleik asit % 1.1-2.5

28. 2. DÖNEM YUMURTA YEMI (42-72 Haftalar) ME: 2700 Kkal/kg HP: %16-16,5 Ca: %3,5-4.2 Toplam P: %0.60 Yararlanilabilir P: %0.38 Balik unu dikkat PTK ve pamuk yagi yok Keten ve Kolza tohumu küspelerine dikkat Misir olursa iyi olur (linoleik asit) Yem Formu: Crumble (Irmik) veya Pelet Linoleik asit % 1.1-2.5

29. Linoleik Asit Eksikliginde Yumurta büyüklügünde önemli derecede düsme, Eksikligin ileri derecede olmasi halinde, yumurta veriminde düsme, Yumurtada döllülük nispetinin azalmasi, Yumurta ve karkas lipid kompozisyonunda önemli degismeler.

30. = Linemarin Anoksi Linemarin Siyanik asit + Hb = Erusik asit yem tüketimi = Gossipol Vit A, Ca, Fe, lizin kullanimi

31. Yumurta tavuklari besin maddelerini ne amaçla kullanir? 1. Yasama Payi 2. Büyüme 3. Tüy yapimi 4. Yumurta üretimi

32. Besin Maddesi Gereksinimleri 1- Enerji Gereksinimi 2- Protein Gereksinimi 3- Vitamin & Mineral Gereksinimi

33. Kanatli rasyonlari metabolik enerji temeline dayanarak düzenlenir. Kanatlilar enerji gereksinimlerini karsilayacak kadar yem yerler, bu yüzden kullanilabilir enerji düzeyi içerisinde tüm besin maddeleri yeterli miktarda yer almalidir. Yüksek enerjili tahillar temel enerji kaynagidirlar. 1-Enerji Gereksinimi

34. Verim ve Yasama Payi Için Enerji Ihtiyaçlari Hayvan ister büyüme peryodunda, ister verim devresinde olsun, vücuduna aldigi total enerjinin oldukça büyük bir kismini, yasamasi, yani hayatinin muhafazasi için sarfeder. Yasama payi, bazal metabolizma ve normal aktiviteyi kapsar. 40 gr agirliginda bir civcivin günlük yasama payi enerji ihtiyaci 8 kcal kadardir. Yasama payi için bu enerji öncelikle saglanmadan hayvan hiçbir enerjiyi büyüme için degerlendiremez.

35. Rasyonun enerji kapsami, hayvanin hayati fonksiyonlarinin devamini saglayacak bir düzeyin altina düserse, vücuttaki proteinli dokular kullanilmaya baslanir ve hayvan agirlik kaybeder. Bu kayip hayvanin, hayati fonksiyonlarini bozacak bir seviyeye ulastiginda hayvan ölür.

36. Enerji – açligi sartlarinda vücut enerji kaynaklari asagidaki siraya göre kullanilir Önce vücutta depo edilen küçük miktardaki glikojen harcanir, Bundan sonra, yag rezervlerinin çogu sarfedilir, Nihayet, kan sekerini normal düzeyde tutmak ve diger hayati fonksiyonlar için proteinli dokular kullanilir.

37. Yag Katkisi: Yaglar, rasyonun enerji düzeyini artirmak amaciyla % 3-8 oraninda diyete eklenebilir Yag Katkisi ? ? Kisin yumurta verimi Yag Katkisi ? ? 1 düzine yumurta verimi için gereksinim duyulan yem miktari

38. 2- Protein gereksinimi Gereksinim duyulan protein düzeyi rasyonun enerji düzeyi ile orantili olmalidir. Kanatlilar 14 es.a.a. gereksinim duyarlar ? Sicaklik ? ? yem tüketimi ? ? protein gerek. ? Sicaklik ? ? yem tüketimi ? ? protein gerek. Bazi aminoasitler digerlerinin metabolizmasi sonucu karsilanabilir. Sistin? Metiyonin, Tirozin ? Fenilalanin Glisin ? Serin

39. Esansiyel Amino asitler: Löysin, izolöysin, lizin, metiyonin, triptofan ve arjinin Metiyonin yumurta üretimi için sinirlayici bir amino asittir. Tüyler sülfür aminoasitlerince zengindir (metiyonin gerekir)

40. Bitkisel proteinlerin çogu indirgeyen karbonhidratlar ihtiva ederler. Bunlar, proteinlerin serbest amino gruplariyla kolayca reaksiyona girerler. Lisin, reaksiyona giren amino asitlerin basinda gelir. Arginin, histidin ve triptofan da keza bu reaksiyonlardan etkilenen amino asitleridir. Bu tip karbonhidrat – amino asit reaksiyonlarina “Browning yahut Maillard” reaksiyonlari denir. Browning reaksiyonlari, sindirim enzimlerine bile dayanikli baglarin meydana gelmesine yol açabilir. Eger reaksiyonlar adamakilli ileri bir safhaya ulasirsa, amino asitler, proteinlerin hidrolizinde bile serbest hale geçmeyecek sekilde bagli bir durum gösterebilirler. Isi ile muamele karbonhidrat protein interaksiyonlarini hizlandirir. Isi, (Proteindeki serbest amino gruplari ile aspartik ve glutamik asidin serbest karboksil gruplari arasinda oldugu gibi) bir protein molekülünde mevcut gruplar arasinda çesitli reaksiyonlara sebep olabilir. Eger bu tip reaksiyonlar meydana gelirse, tabiatiyla, sindirim derecesi ve dolayisiyla o amino asidinden yararlanma dereceleri düser.

41. Amino asit dengesizlikleri Amino asit antogonizmalari. Civcivlerde lisin/arginin orani 1 : 1’den fazla olmamalidir Bazi amino asitler, yüksek düzeylerde dogrudan dogruya toksiktirler. Yüksek düzeylerde metiyonin, büyümeyi geriletebilir Amino asit dengesizlikleri çok düsük proteinli rasyonlarla kolayca gösterilebilmektedir. Örnegin, büyüme için ikinci derecede sinirli amino asidinin rasyona çok fazla ilave edilmesi, büyümede deprasyona sebep olmakta, rasyona birinci derecede sinirli amino asit ilave edilerek bu durum ortadan kaldirilabilmektedir. Dengesizlik suretiyle büyümede meydana gelen geriligin nedenleri tam manasiyla anlasilmamakla beraber, yem tüketiminin kontrol mekanizmasini etkiledigi öne sürülmektedir. Birçok durumlarda, dengesiz rasyonun etkileri hayvanlari soguk bir çevreye koyarak, insülin enjeksiyonu yaparak veya zorla yem yedirmek suretiyle giderilebilmektedir. 2. Amino asit antogonizmalari, basit, dengesizlikten biraz farklidir. Örnegin, dengesizlik yüzünden meydana gelen karakteristik büyüme depresyonu rasyona birinci derecede sinirli amino asidi ilavesiyle giderilebilirken, antogonizm’de tek bir amino asidinin sebep oldugu büyüme depresyonu belki o amino asidine yapi bakimindan benzeyen diger bir amino asidi tarafindan giderilebilmektedir. Örnegin, ilave valin ve izolösin olmadan rasyona sokulan asiri düzeyde lösin önemli büyüme depresyonuna sebep olmaktadir. Ayni sekilde izolösin ve valin büyüme depresyonuna yol açmakta, losin ilavesiyle bu amino asitlerin zararli etkileri hafifletilebilmektedir. Kanatlilarda lisin ve arginin amino asitleri, arasindaki antagonizm bilhassa önemlidir. Yüksek düzeyde lisin, civcivlerin arginin ihtiyacini belirli sekilde yükseltmektedir. Civcivlerde lisin/arginin orani 1 : 1’den çok fazla olamaz. Civcivler için protein kaynagi olarak kazein ihtiva eden rasyonlarda lisin/arginin orani 2 : 1 civarindadir. Bundan dolayi, lisince düsük rasyonlara göre, kazein ihtiva eden rasyonlarda, maksimum büyüme için arginin ihtiyaci çok yüksektir. Rasyonda fazla arginin olmasi halinde ise (eger lisin miktari çok düsük degilse) lisin ihtiyaci bundan pek etkilenmemektedir. Bir baska ifade ile asiri argininin etkisi asiri lisine göre daha az belirli olmaktadir. Asiri düzeyde lisin plazma ve doku sivilarinda akümüle olmaktadir. Bunun nedeni olarak lisinin, oldukça yavas bir sekilde metabolizmaya ugradigi gösterilmektedir. Arginin ise bu kadar akümüle olmamakta ve civcivler tarafindan kolayca parçalanabilmektedir. Argininin lisin metabolizmasindaki etkisinin nispeten zayif olusu buna neden olarak gösterilmektedir. 3. Bazi amino asitler, yüksek düzeylerde dogrudan dogruya toksiktirler. Bu tip zehirlenme, bazi amino asitleri tarafindan tamamen olmasa bile, kismen giderilebilmektedir. Yüksek düzeylerde metiyonin, büyümeyi geriletebilir. Tirosin, fenilalanin ve triptofan da keza toksik olabilirler. Fakat toksik etkilerin ortaya çikabilmesi için bu amino asitlerin rasyondaki düzeylerinin % 2-4 düzeyinde olmasi gerekir. Rasyonun niasin ve folik asitce noksan olmasi halinde glisin amino asidi de toksik olabilmektedir. Fakat glisin metabolizmasi için yeterli yardimci faktörün bulunmasi halinde civcivler büyük miktarda glisini tolere edebilmektedir. Individuel amino asit fazlaliginda meydana gelen bu zararli etkilerle, arastirmalarda özel rasyon formülasyonlari sirasinda karsilasilmaktadir. Pratik sartlarda daha ziyade basit amino asit eksiklerine rastlanmaktadir. Amino asit dengesizlikleri çok düsük proteinli rasyonlarla kolayca gösterilebilmektedir. Örnegin, büyüme için ikinci derecede sinirli amino asidinin rasyona çok fazla ilave edilmesi, büyümede deprasyona sebep olmakta, rasyona birinci derecede sinirli amino asit ilave edilerek bu durum ortadan kaldirilabilmektedir. Dengesizlik suretiyle büyümede meydana gelen geriligin nedenleri tam manasiyla anlasilmamakla beraber, yem tüketiminin kontrol mekanizmasini etkiledigi öne sürülmektedir. Birçok durumlarda, dengesiz rasyonun etkileri hayvanlari soguk bir çevreye koyarak, insülin enjeksiyonu yaparak veya zorla yem yedirmek suretiyle giderilebilmektedir. 2. Amino asit antogonizmalari, basit, dengesizlikten biraz farklidir. Örnegin, dengesizlik yüzünden meydana gelen karakteristik büyüme depresyonu rasyona birinci derecede sinirli amino asidi ilavesiyle giderilebilirken, antogonizm’de tek bir amino asidinin sebep oldugu büyüme depresyonu belki o amino asidine yapi bakimindan benzeyen diger bir amino asidi tarafindan giderilebilmektedir. Örnegin, ilave valin ve izolösin olmadan rasyona sokulan asiri düzeyde lösin önemli büyüme depresyonuna sebep olmaktadir. Ayni sekilde izolösin ve valin büyüme depresyonuna yol açmakta, losin ilavesiyle bu amino asitlerin zararli etkileri hafifletilebilmektedir. Kanatlilarda lisin ve arginin amino asitleri, arasindaki antagonizm bilhassa önemlidir. Yüksek düzeyde lisin, civcivlerin arginin ihtiyacini belirli sekilde yükseltmektedir. Civcivlerde lisin/arginin orani 1 : 1’den çok fazla olamaz. Civcivler için protein kaynagi olarak kazein ihtiva eden rasyonlarda lisin/arginin orani 2 : 1 civarindadir. Bundan dolayi, lisince düsük rasyonlara göre, kazein ihtiva eden rasyonlarda, maksimum büyüme için arginin ihtiyaci çok yüksektir. Rasyonda fazla arginin olmasi halinde ise (eger lisin miktari çok düsük degilse) lisin ihtiyaci bundan pek etkilenmemektedir. Bir baska ifade ile asiri argininin etkisi asiri lisine göre daha az belirli olmaktadir. Asiri düzeyde lisin plazma ve doku sivilarinda akümüle olmaktadir. Bunun nedeni olarak lisinin, oldukça yavas bir sekilde metabolizmaya ugradigi gösterilmektedir. Arginin ise bu kadar akümüle olmamakta ve civcivler tarafindan kolayca parçalanabilmektedir. Argininin lisin metabolizmasindaki etkisinin nispeten zayif olusu buna neden olarak gösterilmektedir. 3. Bazi amino asitler, yüksek düzeylerde dogrudan dogruya toksiktirler. Bu tip zehirlenme, bazi amino asitleri tarafindan tamamen olmasa bile, kismen giderilebilmektedir. Yüksek düzeylerde metiyonin, büyümeyi geriletebilir. Tirosin, fenilalanin ve triptofan da keza toksik olabilirler. Fakat toksik etkilerin ortaya çikabilmesi için bu amino asitlerin rasyondaki düzeylerinin % 2-4 düzeyinde olmasi gerekir. Rasyonun niasin ve folik asitce noksan olmasi halinde glisin amino asidi de toksik olabilmektedir. Fakat glisin metabolizmasi için yeterli yardimci faktörün bulunmasi halinde civcivler büyük miktarda glisini tolere edebilmektedir. Individuel amino asit fazlaliginda meydana gelen bu zararli etkilerle, arastirmalarda özel rasyon formülasyonlari sirasinda karsilasilmaktadir. Pratik sartlarda daha ziyade basit amino asit eksiklerine rastlanmaktadir.

42. A-Kalsiyum: Yumurta tavuklarinin kalsiyum gereksiniminin yüksek olmasinin nedeni yumurta kabugunun CaCO3’ tan olusmasidir. Ca Rasyon ? ? yumurta verimi & kabuk kalitesi Kanatlilar ilk yumurta yumurtlanmadan yaklasik 10-14 gün önce medullar kemiklerinde Ca depolamaya baslarlar. Broyler rasyonlarinda tavsiye edilen Ca:P orani 1:1.2 dir (oran 1:1 ve 1:1.5 olabilir).Yumurtacilar için 1:4 ( Ca, kemik ve yum kab.) ? Diyet Ca ? ?Mg, Mn & Zn Kullanilabilirligi 3-Mineral gereksinimi:

43. Ca GEREKSINIMI 2/3 Ince mozaik 1/3 Midye-istiridye tasi parçaciklari Ca gereksinmesinin 2/3’ ünün yeme ince mozaik tasi seklinde karistirilarak, geri kalan 1/3’ünün ise saat 16-17 arasinda midye-istiridye parçaciklari seklinde verilmesinin kabuk kalitesini artirdigi saptanmistir Partikül büyüklügü 2-5 mm olmaliCa gereksinmesinin 2/3’ ünün yeme ince mozaik tasi seklinde karistirilarak, geri kalan 1/3’ünün ise saat 16-17 arasinda midye-istiridye parçaciklari seklinde verilmesinin kabuk kalitesini artirdigi saptanmistir Partikül büyüklügü 2-5 mm olmali

44. Vitamin D’ nin 1-25-dihidroksikolekalsiferol aktif formu Ca baglayici proteinin sentezini uyarir Kemiklerden Ca mobilizasyonunu saglar D Vitamini Vitamin D, Ca ve P minerallerinin metabolizmasinda rol oynadigindan kabuk kalitesi ile yakindan iliskili bir vitamindir D vitamini gereksinimi: 400 UI’dirParathormon Yemdeki D3 vitamini düzeyinin 2000 ppm’e çikarilmasinin kirik yumurta sayisini azalttigi saptanmistir Vitamin D, Ca ve P minerallerinin metabolizmasinda rol oynadigindan kabuk kalitesi ile yakindan iliskili bir vitamindir D vitamini gereksinimi: 400 UI’dirParathormon Yemdeki D3 vitamini düzeyinin 2000 ppm’e çikarilmasinin kirik yumurta sayisini azalttigi saptanmistir

45. Vit D eksikliginde Ca emiliminde aksama

46. Vit D varliginda Ca’ un düzenli emilimi

47. B-Fosfor: Kanatli rasyonlarinda kullanilan protein katkilari (mezbaha artiklari, balik unu, süt yan ürünleri) genellikle yeterli düzeyde fosfor içerir Bitkisel kaynakli protein konsantrelerine P katkisi yapilmalidir. Hayvansal fosforun tümü & bitkisel fosforun 40%’i (fitat formu)(bugday kepegi & pirinç kepegi) kullanilabilir.

48. C- Iyot: Rasyon Iyot Düzeyi ? guatr Kanatli rasyonlarinda iyotlu tuz kullanilmalidir

49. D- Tuz (NaCl): Eklenecek miktar yem maddelerine baglidir. Yasli tavuklar, gençlere göre tuzu daha iyi tolere edebilirler ancak su tüketimleri artar.

50. E- Manganez: Mn yumurta üretimi ve üreme için gereklidir. Mangan karbonate, oksit, sülfat gibi ticari mineral karisimlari kullanilabilir.

51. F- Iyot: Iyot, rasyona 0.5 mg düzeyinde katilmalidir. Ancak rasyonda %5-10 düzeyinde balik unu kullanildiginda iyot katkisina gerek yoktur. ? Ca & P rasyon ? ? iyot gereksinimi G- Magnezyum: Kanatli rasyonlarinda Mg katkisina gerek yoktur. ? Mg rasyon ? sulu diski (laksatif)

52. Suyun Önemi Su genellikle unutulan bir besin maddesidir Temiz, serin olmali ve sürekli hayvanlarin önünde bulundurulmalidir Bakteri çorbasi olmamalidir! Suyla birlikte vitaminler ve elektrolitlerin verilmesi yararlidir.

53. Kanatlilar yem tüketimlerinin yaklasik iki kati kadar su tüketirler Su tüketimi çevre sicakligina bagli olarak artar ya da azalir Bazi tedaviler içme suyu ile yapilabilir

54. Yemin Formu A- Ince (toz) yem B- Kirinti (granül) yem 3x5 mm C- Pelet Yem 3x10 Preslemeden sonra püskürtmeyle %1-2 oraninda yag katilabilir

55. Yem tüketimini etkileyen faktörler 1-Rasyonun enerji düzeyi: ? enerji düzeyi ? ? yem tüketimi ? enerji düzeyi ? ? yem tüketimi 2-Çevre sicakligi (16-24C): ? Sicaklik ? ? yem tüketimi ? Sicaklik ? ? yem tüketimi

56. 3-Saglik 4-Genetik 5-Yemin formu 6-Rasyonun besin maddesi dengesi 7-Stres 8-Vücut büyüklügü 9-Büyüme orani & yumurta verimi 10-Tüylenme

57. Yumurta Tavuklarinin Yem Tüketimlerine Göre Besin Madde Gereksinimleri

58. Yem Tüketimi, Yemin Enerjisi ve Çevre Sicakligi Arasindaki Iliski

59. Sicaklik – Yem tüketimi 4-10 0C 1 0C %0.6 32-38 0C 1 0C %6.2

60. Çevre Sicakliginin Etkisi: Yazin ? 90g yem (19% protein ? 17g protein / tavuk / gün) Kisin ? 110g yem (15.5% protein ? 17g protein / tavuk / gün)

61. Sicaklik Stresine Karsi Alinabilecek Önlemler Yemin enerji düzeyini makul bir seviyeye (2850kkal/kg) yag ilave ederek çikartmali( Karbonhidrat ile saglanan enerji yag ile saglanmaya çalisilmali, böylece termojenik etki azaltilabilir. Vücut yaglarinin metabolizmasindan gelen su miktari artacagindan vücut serinler Sicakta dogal olarak yem tüketimi azalacagi için besin maddeleri yogunlugu artirilmali Ham protein degerini düsürüp (max. %17) lizin ve metiyonin degerleri günlük olarak sirasiyla 720 mg ve 360 mg düzeylerinde alinacak sekilde ayarlanmali Mineral- Vitamin premiksi artirilmali. Iri taneli kalsiyum kaynagi verilmeli. Tavuklar günde ortalama 3.5g Ca ve 400mg kullanilabilir P alabilmeli

62. Kabuk kalitesinde bozulma olursa NaHCO3 kullanilmali. Na ve Cl düzeyleri makul seviyelerde tutulmali Sicaklik stresinde 1 ton yeme 150g C vitamini katilmali Yemleme sayisi artirilmali ve gece yemlemesi yapilmali (Aksam 6 – Sabah 7) Içme suyunu sogutarak vermeli ve Na degerini analiz etmeli Kirinti formda veya iri taneli ince yem verilmeli 3-5 günlük ani sicak hava dalgalarinda yem kompozisyonunda bir degisiklige gitmemeli

63. Yem Tüketiminde Pratik Düzeltmeler Yem Tüketimi ME ?100kkal/kg yem ?5g 210C +1g Sicaklik 210C - 2.5g

64. Yum Verimi (%70) ? %10 ? 4g Canli Agirlik ?50g ? 1.3g Yum. Agirligi (58g) ? 2g ? 1g Aktivite yerde kafeste beslenenler beslenenler

65. A-DIS KALITE a-Yumurta Büyüklügü (Yumurta Agirligi): Yumurta Büyüklügünü Etkileyen Faktörler: 1-Rasyonun protein düzeyi: ? 14-20% CP rasyon ? dengeli AAs ? Agir yumurta ? Yumurta tavugu rasyonlarinda protein düzeyine karar verirken; ek proteinin rasyona getirecegi maaliyet ile iri yumurta olusumunun getirecegi kazanç karsilastirilarak degerlendirilmelidir. BESLENME VE YUMURTA KALITESI

66. 2-Enerji tüketimi 3-Mineral & vitamin düzeyi: ? ? Ca & ? vit.D ? ? yumurta agirligi 4-Linoleik asit düzeyi: ? Linoleik asit ? Karacigerde lipoprotein olusumu ? ovaryumdan ovuma geçis ? yumurta agirligi ? 5-Irk 6- Tavugun iskelet çatisinin büyüklügü

67. Çok sicak havalar ? kabuk kalitesi düser Yumurtlama periyodunun sonu ?Ca metabolizmasindaki bozulmadan dolayi kabuk kalitesi düser Sulfanomidler ?Ince kabuklu yumurta Insektisitler & tahillardaki fungusitler ?bozuk sekilli yumurta Rasyondaki balik yaginin acilasmasi ? Pürüzlü yumurta kabugu Hastaliklar ? Kabuk kalitesi düser b- Yumurta Kabuk Kalitesi

68. Yumurta kabugu olusum mekanizmasi

69. Sicakligin kabuk kalitesi üzerine etkisi Sicak hava ? ? solunum hizi ? ? CO2 kaybi ? ? kan bikarbonat düzeyi ?? kabuk olusumu

70. CO2 + H2O H2CO3 H2CO3 HCO3- + H+ HCO3 + Ca++ CaCO3 + H+

71. Yumurtanin besin maddesi kapsami rasyonun besin maddesi düzeyinden etkilenir. Rasyonda uygun iyot düzeyi ? ? Yumurtann iyot içerigi B2 Vit. Eksikligi ?yumurta akinda sarimsi yesil renk B- IÇ KALITE

72. Yumurta Sarisi Yumurta sarisinin rengi rasyondaki karotenoid pigmentlerin (xanthophylls) varligina baglidir Taze & iyi kurutulmus yesillikler & yem katkilari %30 düzeyinde sari misir ya da % 5 düzeyinde iyi kaliteli yonca unu ya da 22mg ksantofil/kg ? Koyu sari renkli yumurta sarisi Pigment düzeyi yüksek bitkiler ?Istenmeyen renkte yumurta sarisi Yüksek miktarda PTK ?kahverengi benekli yumurta sarisi & pembe renkli albumin Kirmizi biber ? portakal-kirmizi renkli yumurta sarisi

73. Yumurtada Balik Kokusu Kolin + Bagirsak M.O. Balik Unu Trimetilamin Kolza Küspesi (sinapin) Kahverengi Trimetilamin Yumurtacilar oksidaz sentezleyemezler Bu bilesik kolinden bagirsaktaki mikroorganizmalar tarafindan da sentezlenebilmektedir. Trimetilamin düzeyi 1-5 mikrogr/g yumurta oldugunda balik kokusu olusur. Kolzadaki glukosinolatlar karacigerde sentezlenen trimetil amin oksidazi inhibe eder.Bu bilesik kolinden bagirsaktaki mikroorganizmalar tarafindan da sentezlenebilmektedir. Trimetilamin düzeyi 1-5 mikrogr/g yumurta oldugunda balik kokusu olusur. Kolzadaki glukosinolatlar karacigerde sentezlenen trimetil amin oksidazi inhibe eder.

74. Kolza Balik Unu Kahverengi Y. ( - ) ( - ) BeyazY. % 5 % 2-3

75. Kolesterol Etkilenmez Omega – 3 Etkilenir - Balik yagi - Keten tohumu - Kanola yagi Yumurtanin Kolesterol ve Omega-3 Yag Asitleri Düzeyi

  • Login