Zem ako magnet
Download
1 / 8

Zem ako magnet - PowerPoint PPT Presentation


  • 97 Views
  • Uploaded on

Zem ako magnet.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Zem ako magnet' - naida-gibson


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Zemsk jadro

  • Zemské jadro je najvnútornejšia časť Zeme. Nachádza sa v hĺbke 2 900 km, pod plášťom. Je rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšie jadro je zložené hlavne zo železa a niklu. Ďalšími prímesami sú kyslík, síra a mangán. Z pozorovania prechodu seizmických vĺn sa javí ako tekuté. Vnútorné jadro je tvorené zliatinou železa a niklu. Javí sa ako pevné, kvôli obrovským tlakom a teplote približne 9 000° C má vnútorné jadro vysokú hustotu. Vnútorné jadro sa otáča a keďže je tvorené železom, tak ako aj vonkajšie jadro funguje ako obrovské dynamo a generuje magnetické pole Zeme.

Zemské jadro


Magnetick pole

  • Magnetické pole Zeme v hĺbke 2 900 km, pod  alebo geomagnetizmusalebozemská magnetosféra je priestor okolo Zeme, v ktorom pôsobí magnetická sila. Siaha do vzdialenosti mnoho tisíc až stotisíc kilometrov. Je dôležitým ochranným faktorom pre biosféru.

Magnetické pole


  • Magnetický pól Zeme v hĺbke 2 900 km, pod  (severný alebo južný) je bod, v ktorom magnetické siločiary magnetického poľa Zeme stoja vertikálne k povrchu Zeme. Stále sa pohybujú.

  • Na južnej pologuli je severný magnetický pól, na severnej južný magnetický pól. Magnetický rovník je myslená hlavná kružnica na zemskom povrchu, ktorá prechádza miestami s najväčšou horizontálnou intenzitou magnetického poľa Zeme.


Kto prv ur il polohu magnetick ch pol

Kto prvý určil polohu magnetických polí?


Ktor al ie plan ty maj magnetick pole

Ktoré ďalšie planéty majú magnetické pole?


Kompas

  • Kompas je zariadenie určujúce svetové strany. Typický kompas obsahuje voľne pohyblivú magnetickú strelku, ktorá si zachováva smer sever-juh podľa zemského magnetického poľa. Prvým kompasom bol zrejme kus magnetovca, plávajúce na drevenej podložke v nádobe s vodou. Kompasy sú známe zo starovekej Číny. Prvá zmienka o kompasu pochádza zo 4. storočia. Zdokonalenou verziou kompasu, ktorá používa azimut, je buzola.

Kompas


Akujem za pozornos

Ďakujem za pozornosť


ad