Ch 6 test review
Download
1 / 10

Ch. 6 Test Review - PowerPoint PPT Presentation


  • 96 Views
  • Uploaded on

Ch. 6 Test Review. Write $495 for 30 tickets as a ratio. Then, what is the unit rate? Determine whether forms a proportion. Solve the proportion. Proportions. Three ounces of perfume cost $105. How much will 7 ounces of perfume cost?

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Ch. 6 Test Review' - muriel


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript


Proportions
Proportions rate?

  • Three ounces of perfume cost $105. How much will 7 ounces of perfume cost?

  • On a set of blueprints, the scale is ½ inch=4 ft. Find the actual length of a room that measures 3.2 inches on the blueprint.

  • A tree casts a shadow 6 ft. long. At the same time a 3 ft. tall child casts a 4 ft. shadow. Find the height of the tree.




  • A $8.30 basketball has a 6% sales tax on it. How much will the total bill be?

  • Nate has $15.00. Can he buy a baseball that costs $13.95 plus 6% tax?

  • You went to dinner at BWW’s and the bill was $44.25. Tax is 7% and you had excellent service so you want to leave a 20% tip. How much is the tip? (Find the tip AFTER tax.)





ad