Download
1 / 29

UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMANIN ANAHTARI: - PowerPoint PPT Presentation


  • 178 Views
  • Uploaded on

UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMANIN ANAHTARI:. AFFETMEK. UZUN ve SAĞLIKLI YAŞAMANIN ANAHTARI: AFFETMEK. Kuran'da tavsiye edilen güzel ahlak özelliklerinden biri de "affedici ve bağışlayıcı olmak"tır:. Sen af veya kolaylık yolunu benimse, (İslam'a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMANIN ANAHTARI:' - morwen


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript


Kuran da tavsiye edilen g zel ahlak zelliklerinden biri de affedici ve ba lay c olmak t r
Kuran'da tavsiye edilen güzel ahlak özelliklerinden biri de "affedici ve bağışlayıcı olmak"tır:


Sen af veya kolaylık yolunu benimse, (İslam'a) uygun olanı (örfü) emret ve cahillerden yüz çevir.

(Araf Suresi,199)


"... affetsinler ve hoşgörsünler. Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir."

(Nur Suresi, 22)


Kur’an ahlakından uzak yaşayan kimseler için affetmek son derece zordur.Çünkü yapılan bir hata karşısında hemen öfkeye kapılırlar.Kötülüğün karşılığı, onun benzeri olan kötülüktür. Ama kim affeder ve ıslah ederse (dirliği kurup-sağlarsa) artık onun ecri Allah'a aittir...

(Şura Suresi, 40)


Affın en güzeli, hasmını ezmeğe müktedir iken yapılandır.

Ömer bin Abdülaziz


Yakın zamanda yapılan araştırmalarda Amerikalı bilim adamları, affetmesini bilen insanların hem ruhen hem de bedenen daha sağlıklı olduklarını belirlediler.


Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, affetmeyi öğrenen kişiler sadece duygusal olarak değil fiziksel olarak da kendilerini daha iyi hissetmektedirler.


Affetmenin kızgınlık, acı, depresyon ve stresi azaltarak, umut, sabır ve kendine güven gibi olumlu ruh hallerinin yaşanmasını sağladığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.


  • Uzun süreli veya devam eden öfke, azaltarak, umut, sabır ve kendine güven gibi olumlu ruh hallerinin yaşanmasını sağladığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. vücut içindeki termostatı sıfırlar. Öfkeye kendinizi alıştırırsanız, neyin normal olduğunu ayırt edemezsiniz.


İnsanların alışkanlığa çevirebileceği bir tür adrenalin hücumuna yol açabilir. Vücudu yakar ve sağlıklı düşünmeyi zorlaştırır, bu da durumu daha kötü bir hale getirir.


Kim affediyorsa o daha iyi yaşıyor. İlginç olan, sadece adrenalin hücumuna yol açabilir. Vücudu yakar ve sağlıklı düşünmeyi zorlaştırır, bu da durumu daha kötü bir hale getirir.''birisini affetmeyi tasavvur etme” nin bile yeterli olması. Araştırmayı yürüten Doçent Luskin'e göre affetmek, bütün baş ve mide ağrılarından yorgunluk ve dengesizliğe varan stres belirtilerini azaltıyor. Sonuçta kan basıncı düşüyor ve kas gerilimleri azalıyor.Dinine bağlı kişilerde depresyon, stres ve akıl hastalıklarının daha az olduğu görülmüştür. Araştırmayı yürüten Dr. Herbert Benson, bu durumu dinlerin "affetme" duygusunu teşvik etmesine bağlamakta ve şunları ifade etmektedir:The Times yüzden dini inancı olanlar, sorunlarını içlerinde biriktirmez ve hayatla daha kolay başa çıkar. Bu da depresyon ve stres gibi rahatsızlıklarla daha az karşılaşmalarını sağlar.'da yayınlanan "Öfke Kalp Krizi Riskini Artırır" adlı makalede, kolay öfkelenmenin kalp krizlerine yol açtığı, strese öfkeyle tepki veren kişilerin, kalp hastalıklarına yakalanma riski altında oldukları belirtilmektedir.


  • . Yapılan tüm araştırmalar göstermektedir ki öfkelenmek insanın en başta sağlığını ciddi şekilde bozan bir ruh halidir.

  • Affetmek ise öfkenin getirdiği tüm olumsuzlukları ortadan kaldıran, sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olan güzel bir davranış şekli, üstün bir ahlak özelliğidirAffetmek yaşamak olmalıdır. , o kişiyi sevmek değil.Affetmek, o kişiyle konuşmak zorunda olmak değil. Affetmek kırgınlığın, küskünlüğün, nefretin hapishanesinden özgürlüğe kavuşmaktır.Affetmek artık acıyı hissetmemektir. "Duygusal unutma" affetmenin diğer adıdır.


MERHAMET ET Kİ yaşamak olmalıdır.

MERHAMET BULASIN

HADİS-İ ŞERİF


YASEMİN AKKAYA yaşamak olmalıdır.

1090710167

DKAB-2


TEŞEKKÜRLER yaşamak olmalıdır.


ad