YMCA
Download
1 / 8

YMCA - PowerPoint PPT Presentation


 • 166 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

YMCA. Dominik Novák 1.ŠA. História. YMCA vznikla v roku 1844 ako prostriedok kresťanskej pomoci mladým "strateným" ľuďom. Jej zakladateľom bol vtedy 23 ročný obchodník George Williams.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentationdownload

YMCA

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Ymca

YMCA

Dominik Novák 1.ŠA


Hist ria

História

 • YMCA vznikla v roku 1844 ako prostriedok kresťanskej pomoci mladým "strateným" ľuďom. Jej zakladateľom bol vtedy 23 ročný obchodník George Williams.

 • V roku 1894 mala YMCA viac než 500 000 členov v 34 krajinách. V tom istom roku bol Williams povýšený kráľovnou Viktóriou do rytierskeho stavu kvôli jeho životnému dielu. Od tej doby sa YMCA rozšírila po celom svete. George Williams u nás fungoval od druhej polovici 19.storočia prostredníctvom tzv. "Kresťanského spolku mladých"


Ymca

 • Po niekoľkých rokoch fungovania v rámci ČS armády sa u nás YMCA hromadne rozšírila od roku 1921 vďaka veľkej pomoci z USA a kvôli podpore elít národa: T. G. Masaryka, Ing. V. Havla a dalších. Svoju činnosť nútene ukončila v roku 1951 a po neúspešných pokusoch okolo roku 1968 o znovuzaloženie, obnovila svoju činnosť až v roku 1990.


V znam

Význam

 • YMCA je kresťansky orientované dobrovoľné nepolitické a neziskové združenie, ktoré sa snaží o plnohodnotný život mladých ľudí. Slovensky to dnes znamená YMCA "Kresťanské združenie mladých ľudí". YMCA je hnutie služby a pomoci, harmonickým rozvojom telesnej, duševnej a duchovnej stránky človeka. Chce prispievať ku zdravému, zodpovednému a radostnému životu ľudí v spoločnosti. Parížska báza vyjadruje poslanie YMCA, dodnes je základňou pre celú jej prácu a tiež jednotnou ideou svetového spoločenstva YMCA.


Lenstvo ymca

Členstvo Ymca

 • Aby si YMCA udržala svoju otvorenosť a zároveň nestrácala svoju kresťanskú orientáciu, praktizuje zásadu dvoch druhov členstva. Bežným členom YMCA sa môže stať ktokoľvek, koho priťahuje nejaký program, ktorý YMCA ponúka, a kto rešpektuje a vyslovene neodmieta poslanie a cieľ YMCA, ako ju vyjadruje Parížska báza, alebo dokonca víta jej kresťanský profil, aj keď možno sám nie je kresťan.


Inn lenovia

Činní členovia

 • Činní členovia sú zodpovední za smerovanie YMCA a hľadanie ciest, ako ho prenášať do praktického života.

 • Činným členom sa môže stať aj bežný člen YMCA, ktorý dosiahol vek 16 rokov, prijal za svoje poslanie združenie YMCA, vyjadrené v stanovách, hlási sa ku kresťanskej službe v YMCA a zúčastnuje sa práce YMCA najmenej za dobu troch mesiacov a ktorý zloží sľub činného člena. Majú právo voliť a byt volený do vedenia YMCA.


S ub inn ho lena

Sľub Činného člena

 • "Poznám cieľ a poslanie YMCA, Kresťanského združenia mladých ľudí. Verím, že Ježiš Kristus je Boží Syn a Spasiteľ, chcem ho nasledovať, slúžiť Mu a poslúchať Ho. Chcem s Jeho pomocou vo svojom živote, v myslení, hovorení aj jednaniach, v práci i vo voľnom čase, uskutočňovať a šíriť Jeho evanjelium, slúžiť blížnym a zastávať sa všetkých, ktorým sa deje krivda a neprávo. Zaväzujem sa v YMCA aktívne pracovať, dbať o jej dobré meno a žiť v bratskej láske s ostatnými členmi."


Akujem za pozornos

Ďakujem za pozornosť 


ad
 • Login