Download
1 / 9

What is Unit Pricing? - PowerPoint PPT Presentation


  • 115 Views
  • Uploaded on

What is Unit Pricing?. Compares price based on the unit (e.g. ounces) versus the whole item Allows for comparison between different: sizes product brands product forms (e.g. fresh or frozen ). Unit Pricing Does Not…. Provide nutritional quality information Provide information on taste.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' What is Unit Pricing?' - molimo


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
What is unit pricing
What is Unit Pricing?

  • Compares price based on the unit (e.g. ounces) versus the whole item

  • Allows for comparison between different:

    • sizes

    • product brands

    • product forms (e.g. fresh or frozen)


Unit pricing does not
Unit Pricing Does Not…

  • Provide nutritional quality information

  • Provide information on taste


I wish all stores posted unit prices
I wish …all stores posted unit prices


First pick your unit
First … pick your unit

  • Unit for liquids is usually ounces, but could be cups or gallons.

  • Unit for meat can be pounds, but could be individual items (hot dogs)



Comparing different product forms

Frozen versus fresh

Comparing Different Product Forms


What unit will you use what is the cost per pound for this product
What unit will you use?What is the cost per pound for this product?

A) $1.84

B) $0.54

C) $1.14

Item size: 2.5 pounds (40 ounces)

Item price: $4.59


Comparing different product forms1
Comparing Different Product Forms

The correct answer is $1.84.

$4.59 ÷ 2.5#s = $1.84 per pound

To figure the cost per ounce

$4.59 ÷ 40 ounces = .11/ounce

.


ad