1 / 25

Particularit ăţ ile procesului de arbitrare a c opii lor

Particularit ăţ ile procesului de arbitrare a c opii lor. Particularităţile procesului de arbitrare a copiilor. Scopul – crearea unei impresii atractive despre joc. Fotbalul trebuie să reprezinte o oca zie de bucurie.

minna
Download Presentation

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. Particularităţile procesului de arbitrare a copiilor

2. Particularităţile procesului de arbitrare a copiilor • Scopul – crearea unei impresii atractive despre joc. Fotbalul trebuie să reprezinte o ocazie de bucurie. • Sarcina – să se dea de înţeles căo parte componentă a jocului o constituie regulile şi deprinderea elementelor de bază (jocul portarului, out, loviturile libere şi de penalitate, sancţiunile etc.)

3. Particularităţile procesului de arbitrare a copiilor Arbitrulgarantează respectarea echităţii, este protector, prieten şi pedagog. • Securitate (tije, teren, minge…) • Organizare (formaţie, aspect îngrijit,discuţie înainte de meci, strângere de mână, salutare a publicului, ieşire pe teren, tragere la sorţi…) • Respectarea principiului Fair Play (joc cinstit).

4. Securitate • Poartă • Echipament • Metode • Condiţii • Protecţia copilului

5. Organizarea meciului Crearea unor astfel de condiţii de meci, în care să fie clar definite regulile şi rolul fiecărui participant: arbitrul, antrenorul, tânărul fotbalist, conducătorii, comportamentul specific în conformitate cu propriul rol.

6. Fair Play Fair Play- (expresia Fair Play în limba engleză se utilizează pentru conceptul de sportsmanship (engl.)  - în traducere“Joc cinstit”), codul normelor etice şi morale, bazate pe convingerile interioare ale individului în ceea ce priveşte nobleţea şi corectitudinea în sport.

7. Principiile de fair play includ:

8. Fair Play Respect faţă de: • Adversari • Coechipieri • Arbitri • Antrenori • Regulile jocului

9. Fair Play • Dopingul şi orice stimulare artificială nu trebuie să influenţeze rezultatele • Egalitatea şanselor — toţi sportivii pot conta pe victorie la startul competiţiei • Autocontrolul sportivului — capacitatea de a percepe în mod corespunzător orice rezultat al competiţiei, ţinându-şi emoţiile în frâu. Aceste principii constituie spiritul sportiv şi neagă obţinerea victoriei cu orice preţ.

10. RESPECT - UEFA “Scopulestepromovarea sentimentului de responsabilitate socială. Are la bază respectul nu doar faţă de adversari şi arbitri, dar şi faţă de fanii adversarului, imnurile naţionale, drapelele, turneeleşi fotbalul în general". Campania “Respect”, pe care UEFA o promovează în turneele şi evenimentele sale, este un program lansat înainte de începerea campionatului EURO-2008 în Austria şi Elveţia.

11. Spiritul jocului • Siguranţa jucătorilor • Şanse egale de joc • Plăcerea de a juca

12. Spiritul jocului Trebuie să opriţi toate tentativele de agravare a fotbalului. Sarcina dvs. devine pe zi ce trece tot mai dificilă. Însă trebuie să păstraţi oricând şi oriunde spiritul fotbalului, ca fiind evenimentul sportiv de cea mai mare anvergură din lume. Trebuie să impuneţi respectarea regulilor tuturor atât celor care joacă, cât şi celor care sunt implicaţi în această sferă de activitate.

13. Particularităţile procesului de arbitrare a copiilor • Să preveniţi, dar nu să surprindeţi faptul încălcării. • Să anticipaţi potenţialele încălcări. • Să preveniţi influenţa negativă din partea spectatorilor. • Aspect îngrijit, echipament corespunzător.

14. Codul arbitrilor • Reţineţi faptul că arbitrajul în cazul copiilor este cu totul diferit faţă de arbitrajul în cazul meciului jucat de adulţi. • Protejaţi copii. • Concentraţi-vă pe spiritul jocului, dar nu pe greşelile comise. • Nu vă implicaţi peste măsură în desfăşurarea meciului. • Permiteţi copiilor să joace. • Explicaţi fiecare încălcare a regulilor jocului comisă de copii. • Dacă jucătorul comite o greşeală, reîncepeţi jocul şicereţi aceluiaşi jucător să repete acţiunea dată, explicându-i unde a greşit.

15. Codul arbitrilor • Nu toleraţi lexicul vulgar. • Fiţi consecvent, obiectiv şi amabil atunci când indicaţi încălcarea anumitor reguli ale jocului. • Aplicaţi o abordare explicativă a arbitrajului,explicaţi toate încălcările. • Menţineţi un comportament pozitiv. • Asiguraţi un fair play în toate situaţiile. • Cereţi copiilor să-şi strângă mâinile înainte şi după meci.

16. Regulamentul Competiţiilor de fotbalpentru copii U-8, U-10, U-12

17. Regulamentul Competiţiilor de fotbalpentru copii Divizia “D”U-8 1. Meciurile se vor desfăşura pe mini-terenuri cu suprafaţa artificială (33x18) 2. Porţi: 2x3 m. 3. Echipe: 5 jucători de câmp + 1 portar. 4. Timp de joc: 2 reprize x15 min.; 5 min.pauza. (În total nu mai mult de 60 min. pe zi) 5. Schimbări: nelimitate, fără oprirea jocului. 6. Autul de poartă: cu piciorul, numai pe suprafaţa proprie de joc, dacă mingea părăseşte suprafaţa proprie a terenului – se va acorda lovitură liberă de la linia de mijloc în favoarea adversarului. 7. Autul de la margine cu mâna. Portarul are voie să prindă mingea trimisă cu piciorul sau din aut de către coechipier. 8. Nu se poate înscrie un gol direct dintr-o lovitură de demarare a jocului. 9. Mingea Nr.3 10. Arbitrii – părinţi, antrenori.

18. Regulamentul competiţii la fotbalpentru copii Divizia “D” U-10 1. Teren de joc pe desen (68 x 47) jumătatea de teren până la linia suprafeţei de pedeapsă, 2. Porţi: 5x2 m. 3. Echipe: 7 jucători de câmp + 1 portar. 4. Timp de joc: 2 reprize x 20 min.; 10 min.pauză. 5. Schimbări: nelimitate, fără oprirea jocului. 6. Autul de poartă: cu piciorul. Autul de la margine cu mâna. Portarul are voiesa prindă mingea trimisă cu piciorul sau din aut de către coechipier. 7. Mingea Nr.3, Nr.4 8. Arbitrii – părinţi, antrenori.

19. Regulamentul Campionatului Naţional la fotbalcopii Divizia “C” U-12 1. Teren de joc pe desen: (72 x 40) până la linia suprafeţei de pedeapsă. 2.Porţi: 5x2 m. 3. Echipe: 8 jucători de câmp + 1 portar. 4.Timp de joc: 3 reprize x 20 min.; 2x5 min. pauză.În repriza a treia, în mod obligatoriu, vor evolua jucători care nu au participat în reprizele 1 şi 2. 5. Schimbări: nelimitate, în momentul când jocul a fost oprit. 6.Autul de poartă: cu piciorul. Autul de la margine cu mâna. Portarul nu are voie sa prindă mingea trimisă cu piciorul sau din aut de coechipier. 7.Mingea Nr.4

20. Футбол – самая существенная из несущественных вещей. (ФРАНЦ БЕККЕНБАУЭР) Футбольная команда – как красивая женщина. Если вы не напоминаете ей об этом, она забывает, что она красива. (АРСЕН ВЕНГЕР, футбольный тренер, 2011.) У арбитров есть одна проблема – они знают Правила Игры, но совершенно не понимают самой Игры. Fotbalul – cel mai semnificativ dintre lucrurile nesemnificative. (Franz Beckenbauer) Un bun fotbalisttrebuie să vadă în acelaşi timp mingea, cei 10 coechipieri ai săi, cei 11 adversari şi iubita din tribună în rândul al şaptelea. Arbitrii au o singură problemă – cunosc regulile jocului, dar nu înţeleg deloc jocul în sine. (Bill Shankly)