B tk ler alem
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 11

BİTKİLER ALEMİ PowerPoint PPT Presentation


 • 1254 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

BİTKİLER ALEMİ. BİTKİLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ. Ökaryot hücrelere sahiplerdir. Çok hücrelilerdir. Ototroflardır. İyi gelişmiş bir organizasyona sahip,yüksek yapılı canlılardır. Kendi besinlerini kendileri sentezlerler. Bitkilerin sinir sistemleri yoktur.

Download Presentation

BİTKİLER ALEMİ

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


BİTKİLER ALEMİ


BİTKİLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ

 • Ökaryot hücrelere sahiplerdir.

 • Çok hücrelilerdir.

 • Ototroflardır.

 • İyi gelişmiş bir organizasyona sahip,yüksek yapılı canlılardır.

 • Kendi besinlerini kendileri sentezlerler.

 • Bitkilerin sinir sistemleri yoktur.

 • Damarlı ve damarsız bitkiler olmak üzere iki grupta toplanırlar. ( Tablo 1)


DAMARLI

BİTKİLER

DAMARSIZ

BİTKİLER

BİTKİLER

DAMARLI SPORLU BİTKİLER

DAMARLI TOHUMLU BİTKİLER

AÇIK TOHUMLU BİTKİLER

KAPALI TOHUMLU BİTKİLER

TEK ÇENEKLİ BİTKİLER

ÇİFT ÇENEKLİ BİTKİLER


DAMARSIZ VE DAMARLI BİTKİLER

 • DAMARSIZ BİTKİLER

  İletim demetleri olmayan ilkel yapılı bitkilerdir.

  En önemlileri KARA YOSUNLARIDIR.

  Nemli ve gölgeli yerlerde yaşayan bitkilerdir.

  Döl değişimi şeklinde (metagenez) ürerler.


DAMARLI BİTKİLER

İletim demeti bulunduran bitkilerdir. Spor ya da tohum oluşturmalarına göre damarlı sporlu bitkiler ve damarlı tohumlu bitkiler olmak üzere iki grupta incelenir.


DAMARLI SPORLU BİTKİLER

İletim demetine sahip bitkilerdir. En önemli grubu eğrelti otlarıdır. Gerçek yaprak ve kök bulundurmazlar. Yaprakları yer altı gövdelerine dönüşmüştür. Ilık ve nemli bölgelerde yaşarlar. Tohumları yoktur, sporla çoğalırlar. Eğrelti otlarında da damarsız bitkilerde olduğu gibi döl değişimi görülür.


DAMARLI TOHUMLU BİTKİLER

İletim demeti bulundururlar. Tohum taslaklarının durumuna göre açık tohumlu ve kapalı tohumlu olmak üzere iki grupta incelenir.


AÇIK TOHUMLU BİTKİLER

 • Tohum taslağı açıkta bulunur. Kozalaklılar, damarlı açık tohumlu bitkilerin en iyi örnekleridir. Gerçek çiçek ve tohum taslakları yoktur. Tohum meyve içinde değil, kozalak yapraklarının altında, açıkta bulunur. Her zaman yeşil, çoğu iğne yapraklı ağaç ve çalılardan meydana gelmiştir. Çam, ardıç, ladin, köknar, sedir, servi, açık tohumlu olan kozalaklı bitkilerdendir.


KAPALI TOHUMLU BİTKİLER

 • Tohum taslakları ve tohumları meyve yaprakları ile kapalı bulunduğu için kapalı tohumlu bitkiler olarak adlandırılır. Gerçek çiçek ve tohum taslakları vardır, iletim demetlerine sahiptir. Tohumlarındaki çenek yaprağı sayısına göre tek çenekli ve çift çenekli bitkiler olarak incelenir. Çenek, tohumda yer alan bitki embriyosundaki yaprak taslaklarıdır.


TEK ÇENEKLİ BİTKİLER

 • Embriyolarında bir çenek yaprağı bulunur. Yaprakları paralel damarlıdır. Genellikle

  bir yıllık otsu bitkilerdir. Saçak kök yapısına sahiptir. Gövdelerinde kambiyum bulunmaz. Gövdede iletim demetleri dağınık hâlde bulunur. Buğday, lale, orkide, muz vb. tek çenekli bitki örnekleridir.


ÇİFT ÇENEKLİ BİTKİLER

Embriyolarında iki çenek yaprağı bulunur. Yaprakları ağsı damarlıdır. Tek ya da çok yıllık bitkilerdir. Bazıları otsu bazıları da odunsu gövdelidir. Kökleri kazık kök yapısındadır. Yaprak sapı bulunur. Gövde de iletim demetlerinin arasında kambiyum dokusu bulunur. Elma, badem, domates, ayçiçeği, bezelye, gül vb. bitkiler çift çenekli bitkilerdendir.


 • Login