5 minute check
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 55

5 Minute Check PowerPoint PPT Presentation


  • 134 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

5 Minute Check. 1. Find the difference of 5 and 3.44 . 2. What is 0.451 x 0.05? 3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel? 4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts? . 5 Minute Check.

Download Presentation

5 Minute Check

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


5 Minute Check

1. Find the difference of 5 and 3.44.

2. What is 0.451 x 0.05?

3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?

4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts?


5 Minute Check

1. Find the difference of 5 and 3.44.


5 Minute Check

1. Find the difference of 5 and 3.44.

5 – 3.44 = 1.56


5 Minute Check

2. What is 0.451 x 0.05?


5 Minute Check

2. What is 0.451 x 0.05?

0.451 x 0.05 = 0.02255


5 Minute Check

3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?


5 Minute Check

3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?

57.2 x 3.2 = 183.04 miles


5 Minute Check

4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts?


5 Minute Check

4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts?

$4.90 ÷ 2.5 = $1.96


Thursday, Jan 9

Chapter 3, 4 and 5

Review


Chapter 3,4 & 5 Review

Estimate 5.4 x 6.2

A. 36

B. 30

C. 33.48

D. 42

(Do this on your own)


Chapter 3,4 & 5 Review

Estimate 5.4 x 6.2

A. 36

B. 30

C. 33.48

D. 42

5 x 6 = 30


Chapter 3,4 & 5 Review

Andrew walks 7.2 miles per day. How many miles would he walk over the course of a 7 day week?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Andrew walks 7.2 miles per day. How many miles would he walk over the course of a 7 day week?

7.2 miles x 7 days = 50.4 miles


Chapter 3,4 & 5 Review

Mike’s room is 12.5 feet by 14.3 feet. What is the area of his room?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Mike’s room is 12.5 feet by 14.3 feet. What is the area of his room?

12.5 ft x 14.3 ft = 178.75 ft²


Chapter 3,4 & 5 Review

A car moves 33.7 feet each second. How far would the car go in 15.7 seconds?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

A car moves 33.7 feet each second. How far would the car go in 15.7 seconds?

33.7 x 15.7 = 529.09 ft


Chapter 3,4 & 5 Review

Mr. Avery’s car can travel 28.45 miles on one gallon of gas. If his gas tank holds 11.5 gallons, how far can he travel on one tank?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Mr. Avery’s car can travel 28.45 miles on one gallon of gas. If his gas tank holds 11.5 gallons, how far can he travel on one tank?

28.45 x 11.5 = 327.175 miles


Chapter 3,4 & 5 Review

John drove 921 miles in 3 days. If he drives the same distance everyday, how many miles did he drive each day?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

John drove 921 miles in 3 days. If he drives the same distance everyday, how many miles did he drive each day?

921÷ 3 = 307 miles


Chapter 3,4 & 5 Review

Kristen and her two friends are sharing the cost of a funnel cake. The funnel cake costs $5.49. If Kristen has $2.00, how much will she have left after she pays her share?

(Do this on your own)


Chapter 3,4 & 5 Review

Kristen and her two friends are sharing the cost of a funnel cake. The funnel cake costs $5.49. If Kristen has $2.00, how much will she have left after she pays her share?

$5.49 ÷ 3 = $1.83

$2.00 - $1.83 = $.17


Chapter 3,4 & 5 Review

The cafeteria at CMS is being tiled with 654 tiles. If the total cost is $2943, how much does each tile cost?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

The cafeteria at CMS is being tiled with 654 tiles. If the total cost is $2943, how much does each tile cost?

$2943 ÷ 654 = $4.50


Chapter 3,4 & 5 Review

1

Estimate 21 x 11

A. 10

B. 7

C. 4

D. 2

(Do this on your own)


Chapter 3,4 & 5 Review

110

Estimate 21 x 11 = 1 11 ≈ 2

A. 10

B. 7

C. 4

D. 2


Chapter 3,4 & 5 Review

2 3

Solve 3 x 7

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

2 32

Solve 3 x 7 = 7

TI -30 Shortcut

2, Ab/c , 3, x , 3, Ab/c , 7, =


Chapter 3,4 & 5 Review

2 2

Solve 45 x 37

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

2 216

Solve 45 x 37 = 14 35

TI -30 Shortcut

4, Ab/c , 2, Ab/c, 5, x , 3, Ab/c , 2, Ab/c, 7 =


Chapter 3,4 & 5 Review

2 2

Solve 45 ÷ 37

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

2 239

Solve 45 ÷ 37 = 1115

TI -30 Shortcut

4, Ab/c , 2, Ab/c, 5, ÷ , 3, Ab/c , 2, Ab/c, 7 =


Chapter 3,4 & 5 Review

Dan has 14 gallons of fertilizer. If each plant needs 1/8 gallon of fertilizer, how many plants can he fertilize?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Dan has 14 gallons of fertilizer. If each plant needs 1/8 gallon of fertilizer, how many plants can he fertilize?

14 ÷ 1/8 = 112

TI -30 Shortcut

14, ÷ , 1, Ab/c , 8, =


Chapter 3,4 & 5 Review

Eight pipes are laid end to end. Each pipe is 6 1/5 feet long. How long are all the pipes together?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Eight pipes are laid end to end. Each pipe is 6 1/5 feet long. How long are all the pipes together?

13

8x 6 5 = 49 5

TI -30 Shortcut

8, x, 6, Ab/c , 1, Ab/c, 5 =


Chapter 3,4 & 5 Review

What integer describes losing 40 points?

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

What integer describes losing 40 points?

-40


Chapter 3,4 & 5 Review

Evaluate I 4 I + I -9 I

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Evaluate I 4 I + I -9 I

4 + 9 = 13


Chapter 3,4 & 5 Review

Replace with <, > or =

-3 -4

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Replace with <, > or =

-3 > -4


Chapter 3,4 & 5 Review

Replace with <, > or =

-5 6

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Replace with <, > or =

-5 < 6


Chapter 3,4 & 5 Review

Order from least to greatest.

265

8 5, - 8.4 , 8 7, 8.42, 8.86, 8 11

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

Order from least to greatest.

265

8 5, - 8.4 , 8 7, 8.42, 8.86, 8 11

8.4 ,-8.4 ,8.857, 8.42, 8.86 , 8.45

2 56

-8.4, 8 5, 8.42, 8 11, 8 7, 8.86


Chapter 3,4 & 5 Review

17

Write - 68 as a decimal.

Do this on your own.


Chapter 3,4 & 5 Review

17

Write - 68 as a decimal.

17 ÷ - 68 = - 0.25

TI -30 Shortcut

17, ÷ ,(-), 68, =


Chapter 3,4 & 5 Review

Name the ordered pair that is reflected across the y-axis from point A.

Do this on your own.

A


Chapter 3,4 & 5 Review

Name the ordered pair that is reflected across the y-axis from point A.

(-5, 3)

Remember – The axis of

reflection coordinate

stays the same.

A


Chapter 3,4 & 5 Review

Name the ordered pair that is reflected across the x-axis from point B.

Do this on your own.

B


Chapter 3,4 & 5 Review

Name the ordered pair that is reflected across the x-axis from point B.

(2, -1)

B


Chapter 3,4 & 5 Review

Agenda Notes

Homework –

Chapter 3 Review and Chapter 4/5 Review

Odd Numbers Only!

Due Friday, Jan 10

Semester Exam – Monday, Jan 13


  • Login