5 minute check
Download
1 / 55

5 Minute Check - PowerPoint PPT Presentation


  • 165 Views
  • Uploaded on

5 Minute Check. 1. Find the difference of 5 and 3.44 . 2. What is 0.451 x 0.05? 3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel? 4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts? . 5 Minute Check.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' 5 Minute Check' - melora


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
5 minute check
5 Minute Check

1. Find the difference of 5 and 3.44.

2. What is 0.451 x 0.05?

3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?

4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts?


5 minute check1
5 Minute Check

1. Find the difference of 5 and 3.44.


5 minute check2
5 Minute Check

1. Find the difference of 5 and 3.44.

5 – 3.44 = 1.56


5 minute check3
5 Minute Check

2. What is 0.451 x 0.05?


5 minute check4
5 Minute Check

2. What is 0.451 x 0.05?

0.451 x 0.05 = 0.02255


5 minute check5
5 Minute Check

3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?


5 minute check6
5 Minute Check

3. A car travels 57.5 miles for 3.2 hours. How many miles did it travel?

57.2 x 3.2 = 183.04 miles


5 minute check7
5 Minute Check

4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts?


5 minute check8
5 Minute Check

4. Mike paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. What is the cost of one pound of walnuts?

$4.90 ÷ 2.5 = $1.96


Thursday jan 9
Thursday, Jan 9

Chapter 3, 4 and 5

Review


Chapter 3 4 5 review
Chapter 3,4 & 5 Review

Estimate 5.4 x 6.2

A. 36

B. 30

C. 33.48

D. 42

(Do this on your own)


Chapter 3 4 5 review1
Chapter 3,4 & 5 Review

Estimate 5.4 x 6.2

A. 36

B. 30

C. 33.48

D. 42

5 x 6 = 30


Chapter 3 4 5 review2
Chapter 3,4 & 5 Review

Andrew walks 7.2 miles per day. How many miles would he walk over the course of a 7 day week?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review3
Chapter 3,4 & 5 Review

Andrew walks 7.2 miles per day. How many miles would he walk over the course of a 7 day week?

7.2 miles x 7 days = 50.4 miles


Chapter 3 4 5 review4
Chapter 3,4 & 5 Review

Mike’s room is 12.5 feet by 14.3 feet. What is the area of his room?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review5
Chapter 3,4 & 5 Review

Mike’s room is 12.5 feet by 14.3 feet. What is the area of his room?

12.5 ft x 14.3 ft = 178.75 ft²


Chapter 3 4 5 review6
Chapter 3,4 & 5 Review

A car moves 33.7 feet each second. How far would the car go in 15.7 seconds?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review7
Chapter 3,4 & 5 Review

A car moves 33.7 feet each second. How far would the car go in 15.7 seconds?

33.7 x 15.7 = 529.09 ft


Chapter 3 4 5 review8
Chapter 3,4 & 5 Review

Mr. Avery’s car can travel 28.45 miles on one gallon of gas. If his gas tank holds 11.5 gallons, how far can he travel on one tank?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review9
Chapter 3,4 & 5 Review

Mr. Avery’s car can travel 28.45 miles on one gallon of gas. If his gas tank holds 11.5 gallons, how far can he travel on one tank?

28.45 x 11.5 = 327.175 miles


Chapter 3 4 5 review10
Chapter 3,4 & 5 Review

John drove 921 miles in 3 days. If he drives the same distance everyday, how many miles did he drive each day?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review11
Chapter 3,4 & 5 Review

John drove 921 miles in 3 days. If he drives the same distance everyday, how many miles did he drive each day?

921÷ 3 = 307 miles


Chapter 3 4 5 review12
Chapter 3,4 & 5 Review

Kristen and her two friends are sharing the cost of a funnel cake. The funnel cake costs $5.49. If Kristen has $2.00, how much will she have left after she pays her share?

(Do this on your own)


Chapter 3 4 5 review13
Chapter 3,4 & 5 Review

Kristen and her two friends are sharing the cost of a funnel cake. The funnel cake costs $5.49. If Kristen has $2.00, how much will she have left after she pays her share?

$5.49 ÷ 3 = $1.83

$2.00 - $1.83 = $.17


Chapter 3 4 5 review14
Chapter 3,4 & 5 Review

The cafeteria at CMS is being tiled with 654 tiles. If the total cost is $2943, how much does each tile cost?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review15
Chapter 3,4 & 5 Review

The cafeteria at CMS is being tiled with 654 tiles. If the total cost is $2943, how much does each tile cost?

$2943 ÷ 654 = $4.50


Chapter 3 4 5 review16
Chapter 3,4 & 5 Review

1

Estimate 21 x 11

A. 10

B. 7

C. 4

D. 2

(Do this on your own)


Chapter 3 4 5 review17
Chapter 3,4 & 5 Review

110

Estimate 21 x 11 = 1 11 ≈ 2

A. 10

B. 7

C. 4

D. 2


Chapter 3 4 5 review18
Chapter 3,4 & 5 Review

2 3

Solve 3 x 7

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review19
Chapter 3,4 & 5 Review

2 32

Solve 3 x 7 = 7

TI -30 Shortcut

2, Ab/c , 3, x , 3, Ab/c , 7, =


Chapter 3 4 5 review20
Chapter 3,4 & 5 Review

2 2

Solve 45 x 37

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review21
Chapter 3,4 & 5 Review

2 216

Solve 45 x 37 = 14 35

TI -30 Shortcut

4, Ab/c , 2, Ab/c, 5, x , 3, Ab/c , 2, Ab/c, 7 =


Chapter 3 4 5 review22
Chapter 3,4 & 5 Review

2 2

Solve 45 ÷ 37

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review23
Chapter 3,4 & 5 Review

2 239

Solve 45 ÷ 37 = 1115

TI -30 Shortcut

4, Ab/c , 2, Ab/c, 5, ÷ , 3, Ab/c , 2, Ab/c, 7 =


Chapter 3 4 5 review24
Chapter 3,4 & 5 Review

Dan has 14 gallons of fertilizer. If each plant needs 1/8 gallon of fertilizer, how many plants can he fertilize?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review25
Chapter 3,4 & 5 Review

Dan has 14 gallons of fertilizer. If each plant needs 1/8 gallon of fertilizer, how many plants can he fertilize?

14 ÷ 1/8 = 112

TI -30 Shortcut

14, ÷ , 1, Ab/c , 8, =


Chapter 3 4 5 review26
Chapter 3,4 & 5 Review

Eight pipes are laid end to end. Each pipe is 6 1/5 feet long. How long are all the pipes together?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review27
Chapter 3,4 & 5 Review

Eight pipes are laid end to end. Each pipe is 6 1/5 feet long. How long are all the pipes together?

13

8x 6 5 = 49 5

TI -30 Shortcut

8, x, 6, Ab/c , 1, Ab/c, 5 =


Chapter 3 4 5 review28
Chapter 3,4 & 5 Review

What integer describes losing 40 points?

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review29
Chapter 3,4 & 5 Review

What integer describes losing 40 points?

-40


Chapter 3 4 5 review30
Chapter 3,4 & 5 Review

Evaluate I 4 I + I -9 I

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review31
Chapter 3,4 & 5 Review

Evaluate I 4 I + I -9 I

4 + 9 = 13


Chapter 3 4 5 review32
Chapter 3,4 & 5 Review

Replace with <, > or =

-3 -4

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review33
Chapter 3,4 & 5 Review

Replace with <, > or =

-3 > -4


Chapter 3 4 5 review34
Chapter 3,4 & 5 Review

Replace with <, > or =

-5 6

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review35
Chapter 3,4 & 5 Review

Replace with <, > or =

-5 < 6


Chapter 3 4 5 review36
Chapter 3,4 & 5 Review

Order from least to greatest.

265

8 5, - 8.4 , 8 7, 8.42, 8.86, 8 11

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review37
Chapter 3,4 & 5 Review

Order from least to greatest.

265

8 5, - 8.4 , 8 7, 8.42, 8.86, 8 11

8.4 ,-8.4 ,8.857, 8.42, 8.86 , 8.45

2 56

-8.4, 8 5, 8.42, 8 11, 8 7, 8.86


Chapter 3 4 5 review38
Chapter 3,4 & 5 Review

17

Write - 68 as a decimal.

Do this on your own.


Chapter 3 4 5 review39
Chapter 3,4 & 5 Review

17

Write - 68 as a decimal.

17 ÷ - 68 = - 0.25

TI -30 Shortcut

17, ÷ ,(-), 68, =


Chapter 3 4 5 review40
Chapter 3,4 & 5 Review

Name the ordered pair that is reflected across the y-axis from point A.

Do this on your own.

A


Chapter 3 4 5 review41
Chapter 3,4 & 5 Review

Name the ordered pair that is reflected across the y-axis from point A.

(-5, 3)

Remember – The axis of

reflection coordinate

stays the same.

A


Chapter 3 4 5 review42
Chapter 3,4 & 5 Review

Name the ordered pair that is reflected across the x-axis from point B.

Do this on your own.

B


Chapter 3 4 5 review43
Chapter 3,4 & 5 Review

Name the ordered pair that is reflected across the x-axis from point B.

(2, -1)

B


Chapter 3 4 5 review44
Chapter 3,4 & 5 Review

Agenda Notes

Homework –

Chapter 3 Review and Chapter 4/5 Review

Odd Numbers Only!

Due Friday, Jan 10

Semester Exam – Monday, Jan 13


ad