Žilina a okolie
Download
1 / 11

Žilina a okolie - PowerPoint PPT Presentation


  • 132 Views
  • Uploaded on

Žilina a okolie. 4. ročník Mgr. Mariana Bančanská Základná škola Sačurov.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Žilina a okolie' - mason


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Žilina a okolie

4. ročník

Mgr. Mariana Bančanská

Základná škola Sačurov


Jeden z významných slovenských básnikov nazval Žilinu perlou na Váhu. Niet hádam výstižnejšej charakteristiky. Je to mesto s jedinečnou históriou i množstvom unikátnych historicko - umeleckých pamätihodností, mesto neopakovateľnej urbanistickej architektoniky, ktoré už v stredoveku právom nazývali uhorským Norimbergom.


Žilina patrí medzi najvýznamnejšie mestá v Slovenskej republike, bola a stále je centrom severozápadného Slovenska. Toto svoje postavenie získala vďaka geografickým podmienkam, ale i historickým vývinom.      Mesto leží v kotline na sútoku troch riek : Váhu, Kysuce a Rajčanky, Žilina je križovatkou medzinárodných cestných trás E 50 a E 75, spájajúcich sever Európy s juhom a východ so západom, a predovšetkým je dôležitým železničným uzlom. 


ŽILINSKÝ KRAJ : republike, bola a stále je centrom severozápadného Slovenska. Toto svoje postavenie získala vďaka geografickým podmienkam, ale i historickým vývinom. 

                                rozloha :: 6788 km2                                hranice :: s Poľskou a Českou republikou,11 okresov, 315 obcí, 18 z nich získalo štatút mesta, 692 434 obyvateľov

                                (z toho je 97,5 % Slovákov, 0,9 % Čechov, 0,4 %

Rómov)                                 najzaľudnenejší okres Žilina                                najmenej zaľudnený okres Turčianske Teplice                                 najväčšie mesto Žilina                                najmenšie mesto Rajecké Teplice.


Žilina je na : republike, bola a stále je centrom severozápadného Slovenska. Toto svoje postavenie získala vďaka geografickým podmienkam, ale i historickým vývinom. 

na juhu

Slovenska

na západe

Slovenska

severe

Slovenska


V Žiline sa do Váhu vlievajú rieky republike, bola a stále je centrom severozápadného Slovenska. Toto svoje postavenie získala vďaka geografickým podmienkam, ale i historickým vývinom. 

Topľa a

Ondava

Kysuca a

Nitra

Kysuca a

Rajčianka


Kraj v okolí Žiliny sa nazýva: republike, bola a stále je centrom severozápadného Slovenska. Toto svoje postavenie získala vďaka geografickým podmienkam, ale i historickým vývinom. 

Žilinská

dolina

Žilinská

rovina

Žilinská

kotlina


Ktorá rieka preteká Žilinou? republike, bola a stále je centrom severozápadného Slovenska. Toto svoje postavenie získala vďaka geografickým podmienkam, ale i historickým vývinom. 

Dunaj

Hron

Váh


Zo Žiliny v minulosti viedli cesty republike, bola a stále je centrom severozápadného Slovenska. Toto svoje postavenie získala vďaka geografickým podmienkam, ale i historickým vývinom. 

na sever:

na

Ukrajinu

do

Rakúska

do Poľska


ZDROJE republike, bola a stále je centrom severozápadného Slovenska. Toto svoje postavenie získala vďaka geografickým podmienkam, ale i historickým vývinom. 

www.gify.nou.com

www.beruska8.cz

www.travel-to-zilina.biz/hrad/index.htm

Šablona: E. Maninová


ad