PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ
Download
1 / 6

PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ ANTİK ÇAĞ’ DA BAŞLADI - PowerPoint PPT Presentation


  • 178 Views
  • Uploaded on

PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ ANTİK ÇAĞ’ DA BAŞLADI. Denizli Kenti’nin kuzeyinde, sıcak su kaynaklarının yüzeye çıkarken, apak pamuk yığını görünüşlü traverten denilen kayaların oluşturduğu bir yerdir Pamukkale.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ ANTİK ÇAĞ’ DA BAŞLADI' - mandell


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

PAMUKKALE’ NİN İŞGALİ

ANTİK ÇAĞ’ DA BAŞLADI


Denizli Kenti’nin kuzeyinde, sıcak su kaynaklarının yüzeye çıkarken, apak pamuk yığını görünüşlü traverten denilen kayaların oluşturduğu bir yerdir Pamukkale.


Roma döneminde, travertenlerin üstündeki düzlük üzerine “Hierapolis Antik Kenti” kurulmuştur. Pamukkale’nin işgali iki bin yıl önce o zamanlar başlamıştır. Binlerce yıl boyunca da burası kaplıca olarak ta kullanılmıştır.


Antik Kentin bir yerinde 2000 yıl önce, traverten üzerine aile tipi bir mezar yapılmış. Traverten oluşumu bugüne kadar sürdüğü için mezarın yarısı kireç taşının içine gömülmüş.

Antik mezar belki de 2000 yıl sonra, çatısına kadar travertenin içine gömülecek.

Herhalde bu mezar, yapıldığında travertenin üzerindeydi.


Yaşadığımız çağda da travertenlerin üzerine turistik tesislerin yapılmasına göz yumulmuştur. Hatta Denizli Belediyesi ve özel kuruluşlar otel, motel yapmışlardır. Suların kaplıcada ve tesislerde kullanılmasıyla traver-tenlere az su verilmek zorunda kalınmıştır.

Bunun sonucunda Pamukkale travertenleri, pamuk beyazlığını kaybetmiş ve kararmıştır. Neredeyse adını değiştirip “Bozkale denecek hale gelmiştir.


2000 yıldan beri süren bu talana, günümüzde dur denilmiş ve traverten alanındaki bütün tesisler yıkılmıştır. Artık travertenlere yeterince su verildiği için tekrar beyazlaşma başlamış ve Pamukkale kurtarılmıştır.


ad