Tema:
Download
1 / 27

blerimhyseni.weebly - PowerPoint PPT Presentation


 • 162 Views
 • Updated On :
 • Presentation posted in: General
loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentation

blerimhyseni.weebly

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Tema:

1. Dita e Kijametit pa dyshim do t vij 2. Shenjat m t rendesishme t vogla t Kijametit 3. Shenjat e mdha t Kijametit 4. Emrat e Dits s Kijametit 5. Fundi i ksaj bote Dita e Kijametit


Dita e Kijametit pa dyshim do t vij

Besimi n ditn e Kijametit sht prej bazave themelore t fes s All-llahut dhe refuzimi i saj do t thot refuzim i fes n prgjthsi. Pothuajse nuk ekziston asnj faqe e Kuranit e cila nuk e sinjalizon apo nuk e prmend kt Dit t madhe . Ky prkujtim i shpesht i ksaj dite n Kuran , rrjedh nga ajo se njerzit e harrojn at Dit si shkak i problemeve t tyre ditore t shumta. Gjithashtu , All-llahu i Lartsuar dshiroi t na prqndroj vemendjen n kt Dit shum t madhe dhe definitive pr njerzimin, andaj edhe i frikson robrit e Tij me at Dit


O ju njerz! Ruajuni Zotit tuaj, se njmend , dridhja e Kijametit sht nj gj shum e madhe . At dit, kur ta shihni ju at, secila gjidhnse braktis at q ka pr gjini dhe secila shtatzn e hedh barrn e vet , dhe ti i sheh njerzit t dehur mirpo ata nuk jan t dehur por dnimi i All-llahut sht i ashpr. (El-Haxh:1-2)

Nse ju mohoni, ather si do ti mbroheni Dits kur fmijt do ti bj(trishtimi i asaj dite) pleq?! At dit qielli do t qahet dhe premtimi i Tij veqm sht realizuar. (El-Muzzemmil:17-18)


Se kjo dit sht shum me rndsi, argumenton fakti se All-llahu i Lartsuar shumher e bashkangjiti besimin e saj me besimin e All-llahut, sepse nuk mund t mendohet besimi n All-llahun e t mos besohet Dita e Tij e Gjykimit.Shpeshher Kurani pr kt dit flet sikurse ajo tashm ka ndodhur , dhe dshiron ti tregoj njerzimit se sa do q ju bini n konflikt dhe dyshim rreth saj, ajo pr Mua tashm ka marr fund , por ju nuk besoni.Gjithashtu , All-llahu i Lartsuar paraqiti nj numr t madh argumentesh logjike , konkrete e shkencore se kjo dit do t realizohet . Mjafton qe njeriu t njihet me mendimet e hulumtuesve shkencor e te bindet se ajo katastrof (Dita e Kijametit) do t ndodh dhe ne q m par cekm disa nga ato mendime. Ne ktu kemi pr qllim paraqitjen e thnieve dhe t paralajmrimeve t Muhamedit a.s. dhe t ndodhive e shenjave q paraqiten para asaj dite. Realizimi i atyre paralajmrimeve dje , sot dhe nesr , argumenton dy gjra: SE AJ Q PARALAJMROJ SHT I DERGUAR DHE SE AJO Q PARALAJMROHET, GJITHSESI DO T VIJ .Paralajmrimet t cilat i theksoi Muhamedi a.s. dijetart Islam i ndan n dy grupe kryesore : Shenjat e vogla dhe shenjat e mdha .Shenjat e vogla gjithashtu ndahen n dy pjes : Ato q kan ndodhur dhe ato q do t ndodhin , disa shenja t vogla q kan ndodhur njher , ndrkoh mund t prsriten , e disa nga ato nuk prsriten por ndodhin vetm nj her.Shenjat e mdha ndodhin vetm nj her , dhe at vetm para Kijametit.Askush pos All-llahut nuk e di Ditn e ndodhjes s Kijametit


N kt artikull do t prmendim shenjat e vogla m t rndsishme ,nuk do t japim ndonj koment t veqant vetm aty ku sht e patjetrsushme dhe pr secilen shenj t prmendur do t prmndim edhe hadithin autentik m t cilin vrtetohet se kto shenja jan 100 % t vrteta .Qellimi i ksaj teme sht pershkrimi i disa shenjave t vogla t Kijametit n menyr qe njerzit ta shohin dhe ta kuptojn se jetojn t kaluaren t tashmen dhe t ardhmen. Muhammedi s.a.v.s. tha: NJERZIT JAN N GJUM, KUR TE VDESIN - ZGJOHEN - Lexoni m vemndje shenjat m t rndsishme t vogla t Kijametit, All-llahu ju shperbleft.

1. Kur robresha t lind zonjn e saj . Me kt aludohet n pushtime t shumnumrta islame n t cilat do t kt shum robresha t cilat do t lindin fmijt e zotrinjve t tyre, dhe t cilat, sikurse djemt e baballarve t tyre, do t lirohen dhe nnshtrohen nns s tyre e cila sht robresh. Gjithashtu sht e mundur q me kt t aludohet n padgjueshmrin e fmijve ndaj prinderve, kshtu q fmija do t sillet ndaj nns s tij sikur ndaj robreshs. T dyja komentime jan realizuar n jetn e prditshme .

Shenjat m t rendesishme t vogla t Kijametit


2. Kur t shohsh t zbathurit, t zhveshurit dhe barinjt duke u ngritur n pallate.Kuptimi i hadithit t zbathurit, te zhveshurit dhe barinjt ne baz t nj hadithi sht pyetur Muhamedi s.a.v.s se kush jan ata? E ai tha: Ata jan beduinet (fshataret).Kurse ngritja n pallateparalajmron se njerzit do ti ngrisin shtepit e tyre, siq sht rasti sot me ndertimin e pallateve e ndertesave te larta.

3. Lnia e punve atyre t cilt nuk jan t denj pr to. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Kur punt i lihen atyre t cilt nuk jan t aft pr to, pritne Kijametin.

4. Zvoglimi i dituris dhe prhapja e padituris. =>Hadith- Muhamedi.s.a.v.s. thot: Para Kijametit do t prhapet padituria e do t humb dituria.

5. Shum vrasje.=>Hadith- Muhamedi.s.a.v.s. thot: Para dyerve t Kijametit do t ndodh El-herexhi e pyetn shoket e qsht El-herexhi? Pejgamberi tha: Vrasja , nuk them se ju do ti vritni politeistet, por do t vritni njri-tjetrin.

6.Pirja e vers (alkoolit) dhe emrtimi i saj me emra t ndryshm.=>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Njerzit e umetit tim do t pijn ver ndersa do ta quajn me emra t ndryshm.


7. Prhapja e amoralitetit (Zinas).

8. Mshkujt do t veshin rrobe t mndafshta.

9. Konsiderimi i instrumenteve muzikore si te lejueshme.=>Hadith- Muhamedi.s.a.v.s. thot: Me siguri n umetin tim do t kt t cilt do te lejojn zinan, mendafshin, vern dhe instrumentet muzikore.

10. Huazimi i kngtarve

11. Paraqitja e paturpsis dhe t folurit e shfrenuar.

12. Ndrprerja e lidhjeve farefisnore.

13. Mashtrimet dhe akuzimi i t pafajshmit.

14. Dhnia e besimit mashtruesit.=>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Prej shenjave t Kijametit sht paturpsia dhe te folurit e shfrenuar, ndrprerja e lidhjeve farefisnore dhe mosbesimi ndaj t besueshmit dhe besimi ndaj mashtruesit.

15. Paraqitja e vdekjeve t papritura t njerzit. => Hadith- Muhamedi s.a.v.s thot: Para Kijametit shtohen vdekjet e rastit ( si p.sh pika n zemr).


16. Kalimi prskaj xhamie e moskryerja e namazit n to.=>Hadith-Muhamedi.s.a.v.s. thot: Dhe kur t kaloni prskaj xhamive dhe kur t paraqiten vdekjet e papritura. Pritne Kijametin.

17. Lufta ndrmjet dy ushtrive muslimane, thirrja e t cilve do t jet e njjt.=> Koment : Kjo ka t bj me prleshjen e njohur ndrmjet Aliut dhe Muaviut.

18. Paraqitja e televizionit dhe shkurtimi i kohs . =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Nuk do t vij Dita e Kijametit para se t hyj n qdo shtpi nj trazir(fitne). Shum dijtar e identifikuan kt me televizionin , sepse sht pothuajse e vetmja gj qe ka hyr n qdo shtepi dhe rreziku i tij kunder qdo vlere njerezore sht i qart , edhe pse nga ai ka dobi por sherri sht shum me i madh se sa hajri. Kjo nuk ka te bj me vet televizionin , sepse ai sht vetem nj gj e ngurt , por ka te bj me programet qe emetohen n te. Sa i perket shkurtimit t kohs - Muhamedi s.a.v.s. thot: Nuk do t ndodh Kijameti para set shkurtohet koha , nj vit n t do t jet sa nj muaj , nj muaj sa nj jav , nj jav sa nj or dhe nj or sa nj ndezje e zjarrit. Koment: Shkurtimin e kohs , sipas komentimit t shum dijetarve , ka pr qellim kalimin e nj largsie te madhe pr nj koh te shkurt , siq ndodh n kohn ton me shpikjen e automjeteve , aeroplaneve etj ,. Prandaj ne ket menyr edhe e prshkroj Muhammedi s.a.v.s.


19. Shum trmete . => Koment : Seizmologet Egjiptian pohojn se toka ka ardhur n gjndjen e dridhjeve t pandrprera.

20. Paraqitja e shum rregullimeve dhe prhapja e s keqes. =>Hadith- Muhamedi.s.a.v.s. thot: Nuk do t vij Kijameti derisa nuk trhiqet dituria, prhapen trmetet, paraqiten rregullime dhe t shtohen vrasjet.

21. Bashkimi i popujve kundr muslimanve sikur nj grup i njerzve kur tubohen rreth ens me ushqim.=> Hadith: Muhamedi s.a.v.s, thot Gati jan popujt tju rrethojn ashtu siq rrethohen ngrnsit rreth pjates. Tha njeri: A pse jemi pak at dit? Tha: Ju at dit jeni shum, por jeni sikur shkuma e detit.Do ta nxjerr All-llahu nga zemrat e armiqve tuaj frikn nga ju, dhe do fuse ne zemrat tuaja dobsin.Tha njri: E qsht dobsia? Pejgamberi tha: DASHURIA PR JET DHE URREJTJA E VDEKJES. N nj hadith tjeter thuhet: dhe urrejtja e lufts n rrugen e All-llahut.


22. Krkimi i dituris nga njerzit e papjekur, t cilt nuk jan t udhzuar mir n shkenc. =>Koment : Do t pyeten dhe do t japin prgjigjje pa njohuri dhe kshtu do t lakojn nga rruga e drejt edhe t tjert dhe do ti ojn n humbje. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Nj prej shenjave t Kijametit sht krkimi i dituris nga t papjekurit.

23. Paraqitja e lakuriqsis t grat , kshtu q do t mbulojn nj pjes t trupit , ndrsa pjesn tjetr do t zbulojn, apo do t veshin rrobe t ngushta dhe t tejdukshme . =>Koment : Keshtu q ky veprim do t jet shum fatal pr shum njerz pasi q si pasoj e veshjeve t tilla do t shkojn rrugs se prostitucionit.

24. I marri do t z vend t nderuar dhe do t kujdeset pr punt e interesit t prgjithshm . =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Para Kijametit do t kt koh t mashtrimeve, kur do t akuzohen t besueshmit ndrsa rrenacakut do ti bht nder. Gjykimin do t sjell Ruvejda. Sahabt pyeten:Kush sht Ruvejda ? I Drguari u prgjigj: Ai sht i marri i cili sjell vendim pr punt e prgjithshme.


25. Selami do t jet vetm pr t njohurin, pra selam do ti jepet vetm atij i cili sht i njohur . => Muhamedi s.a.v.s. thot: Nj prej parashenjave t Kijametit sht q njeriu t prshndet me selam vetm at t cilin e njeh. =>Koment : Dhe nuk sht e preferueshme t ipet Selami m shkurtes siq jan (s.a./- Slm/- Slm Alm/- Selam.etj) t cilat kto prdoren tek muslimanet andaj Selamin jepe si Selam dhe ktheje si Selam, Selamu Alejkum / Alejkum Selam dhe asesi m shkurtesa.

26. Nuk do t ket kujdes pr furnizimin hallall. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Do t vij koha n t ciln njeriu nuk do t kt kujdes pr mallin, nafakn t ciln e ka arritur , a sht ne menyr hallall apo jo.

27. Prhapja e prgjithshme e gnjeshtrs.

28. Afrsia e arshive (tregjeve) me ka tregohet n prhapjen e tregtis. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Prhapja e gnjeshtrs, shkurtimi i kohs dhe afrsia e arshive.


29. Devet dhe shtpit do ti shfrytzojn shejtant . =>Koment : Q do t thot se njeriu do t ngarend deven t ciln do ta pasoj tjetra e cila nuk sht pr ti grahur e as q do ti ndihmoj atij q ka nevoj pr t, dhe shejtani do ta ngarend. Gjithashtu ,njeriu do t blej nj shtpi jo q ka nevoj pr banim dhe me vite do t jet e zbrazur dhe shejtant do ta banojn.=>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Shtpit dhe devet do t jen t prgaditura pr shejtant.

30. Garat pr ngritjen e xhamive dhe pr hijeshin e tyre.=>Hadith- Muhamedi.s.a.v.s. thot: Nuk do t vij Kijameti derisa njerzit nuk garojn n ndrtimin e xhamive.

31. Ngjyrosja e kokave me ngjyr t zez. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Para Kijametit do t paraqitet nj popull i cili do t ngjyros kokt me ngjyr t zez, ata nuk do t ndjejn as aromn e Xhennetit.

32. Dshira e madhe pr t par ndrr Muhamedin.s.a.v.s. =>Koment ndrsa kjo do t jet nj koh e rregullimeve t prgjithshme dhe largimi prej fes.=>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Do t vij koha kur dikush do t dshiroj t m shoh n ndrr m shum se sa q e do pasurin dhe familjen e tij.


33. Prhapja e mosrespektit ndaj njerzve dhe veprimi shum i vogl t veprave pr ahiret.

34. Prhapja e koprracis. =>Koment- Kshtu q t gjith do t jen dorshtrnguar n at q e kan. Pasaniku do t jt koprrac n pasurin e tij, dijetari n diturin e tij , ndersa prodhuesi ne at qe e prodhon .=> Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Puna do t zvoglohet, ndrsa do t shtohet koprracia.

35. Vrasja e ndrsjell pa kurfar shkaku . =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Pasha At n dorn e t cilit sht shpirti im, do t vij koha kur vrassi nuk do t dij se pr ka ka vrar, ndrsa i vrari pr ka sht i vrar.

36. Pasuria shoqrore do ti nnshtrohet grabitjes, dhe njerzit nuk do t ngurrojn nga plakitja dhe fshehja e asaj pasurie.

37. Humbja e besimit.

38. Pakujdesia e njerzve ndaj dispozitave t fes.

39. Nnshtrimi i njeriut ndaj gruas s tij, ndrsa padgjueshmria ndaj nns.


40. Sjellja e vrazhd ndaj babait, ndrsa mirsjellja ndaj shokut.

41. Ngritja e zrave n xhami.

42. Prijsi i nj populli t jet m i mjeruari , ndrsa m i prishuri n mesin e tyre t jet me autoritet.

43. Respektimi i njeriut pr shkak t friks nga e keqja e tij, e jo pr shkak t merits dhe fisnikris s tij. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Kur profiti t ndryshoj, besimi t humb , zekati sikur dnim, kur njeriu ti nnshtrohet gruas s tij, ndersa i ashper ndaj babait t tij , kur t ngriten zrat n xhami dhe prijsi i popullit t jet m i mjerueshmi, dhe m autoritativi t jet m i prishuri, kur njeriu respektohet pr shkak t friks nga e keqja e tij, kur t pihen pije alkoolike dhe kur t veshet mndafshi, kur t porositen kngtare dhe instrumenete muzikore, dhe kur t fundit e ktij umeti t;i mallkojn ata t mparshmit.Ather njerzit le t presin nj er te kuqe , deformime ose poshtrime, ngjarje t cilat do t pasojn njra tjetrn, ashtu si mbrthehet ajo q sht e varguar n varg kur ajo t ndrpritet.

44. Policia e kohs se fundit e cila rrah dhe keqtrajton qytetaret. => Hadith-Muhammedi s.a.v.s. thot: Do te ket n kohen e fundit njerz q me vete mbajn kamxhik t ngjajshem me bishtin e lopes, dalin ata n hidhrimin e All-llahut (ndaj tyre).


45. Eprsi do ti jepet njeriut n prirjen e namazit pr shkak t zrit t mir qoft ai m pak i ditur dhe m pak i vlefshm n mesin e njerzve prezent

46. Blerjen e pozits, pra ardhjen n pozit nprmjet ryshfetit.

47. Derdhja e madhe gjakut. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Ngutuni pr vepra t mira para se t ndodhin gjasht gjra sundimi i t marrve , policia e shumt, shitja e pushtetit , derdhja shum e leht e gjakut , nderprerja e lidhjeve farefisnore dhe turma e t rinjve t cilt nga kndimi i Kuranit do t mbajn koncerte .Do t zgjedhet njri prej tyre i cili do tu kdojn melodikisht pa marr parasysh q m s dobti njeh rregullat e fikhut.

48. Gruaja t marr pjes bashk me burrin e saj n punt e tregtis. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Para Kijametit njerzit do t prshendesin me selam vetm ata q i njohin , do t prhapet tregtia dhe gruaja do t marr pjes n tregti me burrin e saj.

49. Shumsia e shkrimit dhe prhapja e tij .

50. Femija sht i pamshirshm.


51. Shiu te jet i nxeht.

52. Krkimi i dituris jo pr shkak t fes, por pr t fituar pozit apo pasuri.

53. Paraqitja e automobilve. =>Hadith-Kjo sht dika shum e mahnitshme pr t ciln na ka lajmruar Muhamedi s.a.v.s. ku ka thn: Para fundit t jets s umetit tim, do t kt njerz t cilt do t voziten ne ulse komode ngjashm me ato t shtepis. Do te vijn ashtu para ders s xhamis,ndersa grat do ti ken t zhveshura .

54. Paraqitja e luksit dhe jets komode n mesin e muslimanve . =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Kur umeti im t mburret dhe kur tu shrbejn bijt e mbretrve persian dhe bizantin , e keqja do t sundoj mbi ta t cilt jan t mir .

55. Do t ngritet mashtrimi, ndersa ndershmria do t nnqmohet . =>Koment- N t vrtet , do t respektohen e nderohen mkatart ,ndrsa nnmohen njerzit bujar.


56. Do ti thuhet njeriut Sa kokfort qe je, i drmuar dhe mendjeleht. =>Koment- N zemrn e tij nuk do t ket nj thrrmi imani.

57. T dshiruarit e vdekjes pr shkak t sprovave t medha.=>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Nuk do t vij Kijameti derisa njriu nuk kalon prskaj varrit t njeriut tjtr duke thn : Sikur t isha n vendin e tij!.

58. Bllokada apo sanksionet e vendosura Irakut , te cilit do ti pamundsohet ushqimi dhe ndihma.

59. Bllokada e Shamit (Palestina , Jordani ,Siria). =>Koment- Po ashtu do tu pamundsohet ushqimi dhe ndihma .Kto dy shenjat e prmndura m lart jan gjrat m interesante pr t cilat na ka paralajmruar Muhamedi.a.s. ndrsa do t ndodhin para fundit t ekzistimit t ksaj bote. Bllokada e Irakut, pastaj e Palestins vrtetojn fjalet e Muhamedit s.a.v.s. =>Hadith- Muhamedi s.a.v.s. thot: Do t vij koha kur banort e Irakut nuk do t mund t mbrrijn as te malli e as t paraja , Prej nga kshtu ?-Pyetm. Ai na u prgjigj: Nga t huajt joarab t cilt do ta bjn kt! Pastaj tha Do te vij koha kur banort e Shamit nuk do t mund t mbrrijn as te parat e as te malli. Prej nga keshtu? pyetm? Pejgamberi tha : Nga bizantinasit .


60. Vdekja e Muhamedit.s.a.v.s.

61. Qlirimi i Kudsit. =>Koment- Kjo ka ndodh gjat halifatit te Omerit.r.a. dhe do t ndodh prap

62. Vdekja masovike nga epidemia e murtajs dhe prej semundjeve tjera ngjitse.=>Koment- Sikur epidemia e mortajes gjat kohs se halifatit te Omerit.r.a. n vendin Amvas dhe gjat luftrave botrore.Vdekja nga epidemit e ndryshme d.m.th q edhe sot jan prezente siq e dim te gjith.

63. Paraqitja e qmimeve t larta . =>Koment- Njeriut n vend q ti jepen 100 i jepen 300 euro p.sh. ndersa ai mbetet i paknaqur .

64. Turbullira e cila do t hyj n do shtpi arabe dhe jo arabe . =>Si sht televizioni dhe instrumentet muzikore .

65. Armpushimi dhe marrveshja q do t vendoset ndrmjet nesh dhe bizantineve (Evropa dhe Amerika).=>Koment-Kjo sht shenja e fundit e vogl sepse do t paraqitet menjher pas betejs s dunit t prgjakshme .


Ktu do t paraqesim shenjat e mdha te Kijametit pas t cilave Kijameti do t ndodh shum shpejt. Kto shenja jan shum m t nderlikuara dhe m t quditshme se sa shenjat e vogla . Transmeton Muslimi nga Hudhejfe, se ky tha: Erdhi Muhamedi a.s. t ne , derisa ne po prkujtonim njri tjetrin (kshillonim), e na tha: Qjeni duke prkujtuar? Tham: Po prkujtojm Ditn e Kijametit, Tha Ai: Ai (Kijameti) nuk do t ndodh para se t shihni dhjet shenja. E i prmndi ato: Tymi , Dexhalli, Shtaza , Lindja e Diellit nga perndimi, Zbritja e Isaut.a.s. , Jexhuxhet dhe Mexhuxhet , Tri shafitjet e toks nj n lindje , nj n perndim dhe nj n Gadishullin Arabik , ndrsa e fundit nga ato sht zjarrii q del nga Jemeni i cili i dbon njerzit n vendtubimin e tyre. Shenjat e mdha paraqiten njra pas tjetrs , mirpo ne nuk e dim pr radhitjen konkrete t tyre sepse hadithet nuk cekin di t prer pr radhitjen e tyre , megjithat ne po paraqesim nj rnditje t shenjave t mdha t Kijametit sipas mendimit ton personal , e All-llahu e di m s miri , e ajo renditje sht kshtu si do ti shihni ne vijim veq e veq do shenj m hadithe dhe me komentime pr secilen.

1. Shafitja e par e toks n lindje

2. Shafitja e dyt e toks n perndim

3.Shafitja e tret e toks ne Gadishullin Arabik

M par prmendm hadithin e Muhamedit a.s. se Nuk do t ndodh Kijameti para se t shihnidhjet shenja, e n mesin e tyre tri shafitje (t toks) nj n lindje , nj n perndim dhe nj n Gadishullin Arabik. Transmeton Bukajretu se e dgjoi Muhamedin a.s. duke thn: O ju (q jeni t pranishm) kur t dgjoni se nj ushtri u shafit ktu afr (Medines) Kijameti veq u afrua, ather. Ndoshta kjo sht shafitja q do t ndodh n Gadishullin Arabik. Edhe shafitjet tjera t toks , si kuptohet nga ky hadith , do t ndodhin n vende t banuara dhe kjo si shkak i mkateve njerzore .Kto pra jan tri shafitje t mdha t toks, pr t cilat njerzit do t flasin.

Shenjat e mdha t Kijametit


4. Dalja e Dexhxhallit

Dexhxhalli sht trazira dhe sprovimi m i madh n historin njerzore. Dexhxhalli sht nj person ifut , shenj e Kijametit i verbr n njrin sy , n ballin e tij shkruan kafir (pabesimtar).Emri Dexhxhall ka kuptimin genjeshtar i madh sepse ai sht mashtrues i cili do t mashtroi shum njerz e q disa to ta pranojn edhe si zot .Ai do t pretendoj se sht zot dhe do t bj gjra t quditshme.Ai nuk lind fmij , sht shum i shpejt . Transmetohet n sahihun e Muslimit se Muhamedi a.s. u pyet pr shpejtsin e Dexhxhallit n tok e tha: Sikurse shiun q e ndjekin errat Gjithashtu ai tregoi se Dhexhxhalli do t shkel n t gjitha vendt prveq ne Mekke dhe n Medine . Transmeton Ebu Umame se Muhamedi.a.s. tha: dhe nuk mbetet asnj vend n tok q nuk do ta shkel, prveq Mekkes e Medines , kurdo q ai dshiron t deprtoj nga ndonj an e tyre e ndalin at melaiket (engjujt) me shpata t ndritura. Ai do t bashkpunoj m shejtant , Transmetoi Ebu Umame se Muhamedi a.s. tha dhe nga sprovimet e tij (Dexhxhallit) sht se kur i thot ndonj fshatari: Qka thua nese un i ringjall babain dhe nnn tnde ,, a do t deshmosh se jam zoti yt?! I thot ai: Po ather i paraqitet nj shejtan ne formn e babait e nns s tij , e thot : O biri im! Pasoje ate se ai sht zoti yt. Urdhrave t Dexhxhallit i prgjigjen edhe materiet e ngurta dhe shtazet dhe po thuaj se do gj sepse ashtu sht caktuar pr ti sprovuar njerzit .Vndi i daljes s Dexhxhallit , transmetoi Termidhiu nga Ebu Bekri r.a. se Muhamedi a.s. tha : Dexhxhalli do t dal nga nj tok n lindje , i thuhet asaj Horasan, (sht n lindje t Iranit n kufi m Afganistanin) , por ai muslimanve do tju paraqitet kur t arrij n nj vend mes Irakut dhe Siris , si transmeton Muslimi nga En-Nuvas Ibn Seman se Muhamedi a.s. tha: Ai do t dal (n ballafaqim me muslimant) n nj vend mes Shamit (Siris s sotme) dhe Irakut dhe do t bj fesad djathtas e majtas , o robr t All-llahut prqndrohuni. Pra fesadi i tij kundr muslimanve fillon nga vendi mes Irakut dhe Siris. T gjith t derguarit i kshilluan popujt e tyre pr Dexhxhallin kshtu q edhe Muhamedi s.a.v.s. na ka porositur n shum hadithe q t ruhemi nga sprova e atij t mallkuari dhe mos t bijm n lajthitje pr asnj moment kshtu q transmetohet Se Muhamedi a.s. e kishte shprehi shumher t krkoj ndihm prej All-llahut nga sprovat dhe mundimet e Dexhxhallit , gjithashtu ai na ka urdhruar q ta lexojm fillimin e sures El-Kehf , e posaqerisht nese e arrijm kohn e Dexhxhallit sepse kjo e mbron muslimanin nga ai i mallkuar . Dexhxhallin dhe pasuesit e tij do ti mbyt Isau.a.s. kt do ta sqarojm n shenjen e ardhshme .


5. Zbritja e Isaut.a.s.

Do t zbres Isau a.s. kur muslimant do ti kaploi nj bela e madhe dhe kur Dexhxhalli do t bj fesad nepr tok dhe mundohet ti shkatrroi besimtart n prgjithsi, ather zbret Isau a.s. t minarja e bardh n lindje t Damaskut , derisa muslimant jan t rreshtuar pr faljen e namazit t sabahut. Transmeton Evs Ibni Evsi s Muhamedi.a.s. tha: Zbret Isau a.s. t minarja e bardh n lindje t Damaskut. Edhe n ditt tona ekziston kjo minaret e bardh n lindje t Damaskut. N nj hadith tjetr q e transmeton Ebu Hurejre , thot Muhamedi.a.s. : Nuk ka mes meje dhe Isaut a.s. te drguar dhe ai do t zbres , e kur ta shihni at , njihne: njeri mesatar (me gjatsi) anon nga ngjyra e kuqe dhe e bardh , zbret mes dy qyteteve , duket koka e tij sikur pikon , por ajo nuk sht e lagur. Pra Isau a.s. zbret te minarja e bardh n lindje t Damaskut derisa muslimant prgaditen pr luft n kohn e faljes s sabahut e ai zbret dhe falet me ta kurse imami sht nga ai grup Transmetohet nga Xhabiri r.a. se Muhamedi a.s. tha: Nj grup nga ummeti im do t vazhdoj t luftoj pr t vrtetn , ashtu t qart , deri n Ditn e Kijametit. Po ashtu tha: Zbret Isau.a.s. i biri i Merjemes , e i thot emiri i tyre (muslimanve): na e fal namazin , por ai i thot: Jo , ju jeni udhheqs t njri-tjtrit , ky sht fisnikrim i All-llahut pr kt ummet.Isau.a.s. do t gjykoj m Kuran dhe Sunet dhe do t veproj sipas Kuranit dhe Sunetit.Isau.a.s. pas zbritjs dhe faljs se namazit niset m ushtrart musliman ne drejtim t Mesxhidul Aksas n Jerusalem , ku Dexhxhalli ka rrethuar nj grup t muslimanve. Transmeton Ebu Umame se Muhamedi.a.s. tha: Kur ai largohet , thot Isa: Hapeni dern (ku jan t rrethuar muslimant). E hapin at dhe prapa saj sht Dexhxhalli me 70.000 hebrenje, t gjith ata me shpata t ngritura dhe me mburoja . kur ta shoh at (Isaun.a.s.) Dexhxhalli , shkrihet sikurse kripa n uj dhe lshohet duke ikur , e kap at (Isau.a.s.) te dera lindroe Lud (e Jerusalemit) dhe e vret e i shaktrron All-llahu ifutt. N nj hadith tjeter Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejre se Muhamedi.a.s. pasi q prmendi namazin e Isaut.a.s. m muslimant dhe shkuarjen e tij n Jerusalem, tha: Kur armiku i All-llahut e sheh at shkrihet sikurse kripa n uj , e sikur All-llahu ta lejoj , do t shkrihej n prgjithsi , por All-llahu e vret at m dorn e tij (Isaut.a.s.) . Ather ua tregon gjakun e tij n bajonetn e tij.Isau.a.s. do t jetoi n tok dyzet vjet si transmetohet nga Ebi Hurejre se Muhamedi.a.s. tha: Qndron ai (Isau.a.s.) n tok dyzet vjet , pastaj vdes dhe ia falin xhenazen e tij muslimant. N disa transmetime thuhet se ai do t martohet dhe do t varroset afer varrit te Ebu Bekrit dhe Muhamedit a.s. , ky varrim pra do t bhet n Xhamin e Muhamedit a.s. n Medine. Isau.a.s. n tok do t vendos ligjin Islam (ligjin e All-llahut) , ai do ti shkatrroi t gjitha fet dhe nuk pranon asnj fe tjetr prveq Islamit dhe n kohn e tij do t mbretroi bollku , paqja dhe siguria.


6. Dalja e JeXhuxhve dhe MeXhuxhve

JeXhuxhet dhe MeXhuxhet jan dy popuj shum t mdhenj dhe me pasardhs t shumt . Ata jan njerz mirpo ata do t bjn rregullime n tok dhe do t bjn krime t mdha . Ata jan n nj vnd t ngujuar dhe do t dalin nga ai vnd m lejen e All-llahut kur te ju vij koha mirpo ather Dita e Kijametit sht shum afer . Transmetojn Termidhiu, Ibni Maxhe dhe Imam Ahmedi se Muhamedi a.s. tha: JeXhuxhet dhe MeXhuxhet grmojn tokn do dit , dhe gati sa e shohin dritn e diellit , thot i pari i tyre: Kthehuni se do ta grmojm nesr , e rikthen All-llahu at (tokn) m t vshtir se sa ishte , kshtu deri sa te vij koha e tyre dhe dshiron A;;-llahu q ti drgoi tek njerzit . E grmojn at gati sa e shohin dritn e diellit , thot i pari i tyre : Kthehuni se nesr , InshaAllahu teala , do ta grmojm (do ta hapim at) , kshtu q ata veqorizuan (than InshaAllahu teala ), e kur kthehen te ai (vendi i grmimit) e gjejn sikurse e kishin ln dje (pas grmimit). E grmojn at dhe dalin tek njerzit , e shterrin ujin dhe njerzit mbyllen n kalat e tyre. Nuk sht udi t jen ata popuj q ne nuk i kemi par dhe jan t zbuluar , kur dihet se kjo bot sht prplot fshehtsi . Edhe sot e ksaj dite n Trekndshin e Bermundeve nuk sht qart se fshihet n t edhe pse ekzistojn thnie t ndryshme , ai sht vndi ku u zhdukn njerz, anije dhe aeroplan , por megjithat , askush , prpos All-llahut , nuk e di t vrtetn pr at vend . Sidoqoft , dalja e JeXhuxhve dhe MeXhuxhve sht nj nga shenjat e mdha t Kijametit dhe ajo gjithqysh do t realizohet kur t vij koha.


7. Tymi Ed-Duhan

Nga shenjat e mdha t Kijametit sht tymi i cili do t mbuloj tokn . Thot All-llahu i lartsuar: Ti pra prite (vzhgo) ditn kur qielli sjell nj tym t qart. Ai (tymi) i mbulon njerzit. Ky sht nj ndshkim i mundimshm. (Duhan:10-11) Ibn Kethiri duke e komentuar kt ajet tha se kjo shenj sht afr Kijametit dhe prmendi nj hadith t transmetuar nga Malik El-Eshariu i cili tha : Tha i Drguari i All-llahut Muhamedi a.s. Njmend , Zoti juaj ju kshillon pr tri gjra : Pr tymin i cili besimtarin e kap si flama , kurse pabesimtarin e fryen saq i del ai nga do venddgjim i tij . E dyta sht shtaza kurse e treta Dexhxhalli. Imam Neveviu thot se ky tym ua merr shpirtin pabesimtareve , kurse besimtarin e kap si flama. Kjo shenj do t ndodh pak para Kijametit.

8. Dalja e Shtazs

Kjo shtaz do t paraqitet n fund t kohs. Ajo sht nj nga mrekullit e All-llahut dhe do t paraqitet kur t shtohen sherri dhe fesadi. Kt shtaz All-llahu e prmendi n Kuran ku thot: E kur fjala (Ime) u bie (njerzve), Ne do tu nxjerrim atyre nj shtaz nga toka q do tu flas atyre (njerzve): se, njmnd , njerzit nuk ishin t bindur n argumentet (dhe Kuranin) Tona. (Neml:82) Transmetojn Imam Ahmedi dhe Buhariu nga Ebu Umame se Muhamedi a.s. tha: Do t dal shtaza dhe do tu v shenja njerzve n hundt e tyre, dhe jetojn ata n mesin tuaj , dhe kur njeriu blen deven pyet. Nga kush e bleve? E thot: E bleva nga nj njeri me shenj n hund. Transmetoi Talha nga Ibni Umeri r.a. n nj hadith t gjat, e tha: E prmendi Muhamedi a.s. shtazn e tha: Ajo gjat tr kohs ka tri dalje . Njher ajo del larg n shkrettir dhe ajo nuk prmendet n Mekke , fshehet nj koh t gjat e pastaj del edhe njher dhe prmendet ajo ne fshatra dhe n Mekke Tha Muhamedi a.s. Pastaj , derisa njerzit jan ne xhamit m t mdha t Zotit e m e ndaluara dhe m fisnikja n mesin e tyre El-Mesxhidul-Haram (Qabja), nuk sht larg ata kur ajo fillon t pllet mes ruknit dhe mekamit (Brenda ne Qabe) e shkund kokn e saj, e njerzit ikin nga ajo n do an, prveq nj grupi t besimtarv q e kishin t qart se nuk mund ti ikin All-llahut . Ajo fillon me ata dhe ua ndrit fytyrat e i bn ato skurse ylli ndriues , pastaj fillon t lviz nepr tok , nuk mund ta ze at ai q e krkon dhe nuk i shpton asaj iksi , saq njeriu lutet n namaz kundr saj e ajo i vjen mbrapa e i thot: O filan , a tani falesh?! I afrohet ai asaj e i v ajo nj shenj n fytyrn e tij , pastaj largohet. Njerzit bjn tregti dhe shoqrohen n qytetet e tyre, njihet besimtari nga jobesimtari , e thon: O besimtar , ma jep hakkun timKjo shtaz do t paraqitet para dits s Kijametit dhe do tu v shenja n hund pabesimtarve e me pas do t dallohen ata q besuan dhe ata q mohuan .


9. Lindja e Diellit nga Perndimi

Thot All-llahu i Lartsuar n Kuran:N ditn kur vijn disa shenja t Zotit tnd , asnj njeriu nuk i vlen besimi i tij nese ka besuar m par ose nuk ka br n bsimin e tij kurrfar t mire (Enam:158). Transmetoi Ebu Hurejre se Muhamedi a.s. tha: Ai q pendohet para se t lind Dielli nga Perndimi , do tia fal All-llahu atij , e kur Dielli lind nga Perndimi mbyllet dera e pendimit. Transmetojn Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejre se Muhamedi a.s. tha: Nuk do t vij Kijameti para se t lind Dielli nga Perndimi i tij , e kur ai lind dhe njerzit e shohin at , besojn t gjith, ai sht momenti kur askujt besimi nuk i bn dobi nese nuk ka besuar m par ose nuk ka fituar asnje t mir n besimin e tij. Transemtohet nga Hudhejfe se tha: E pyeta t Drguarin e All-llahut, e i thash: O i Drguari i All-llahut! Cila sht shenja e Lindjes s Diellit nga Perndimi? Tha: Muhamedi a.s. Zgjat ajo nat derisa duket sa dy net , zgjohen at nat ata q e kishin shprehi t faleshin dhe veprojn sikurse vepronin m par. Yjet nuk duken jan fshehur nga vendet e tyre, pastaj ata bien e zgjohen prsri pr tu falur , pastaj bien e zgjohen prap , dhe kshtu derisa u lodhet trupi atyre dhe u duket ajo nat e gjat. Ather , njerzit fillojn t friksohen q nuk gdhin , e derisa presin lindjen e Diellit nga Lindja e tij kur, ai lind nga Perndimi , kur njerzit ta shohin besojn (t gjith) por nuk u bn dobi besimi i tyre . Lindja e Diellit nga Perndimi , si kuptohet nga kto tektse sht realitet e jo si mendojn disa se kjo do t thot se: Perndimi do t prparoj, kurse Lindja do t mbetet n errsir etjKy sht nj rregullim n sistemin diellor apo te toks q do t ndodh para Kijametit .All-llahu sht pr do gj i fuqishm.Pastaj do t bht shkatrrimi i Qabes m lejen e All-llahut nga dora e Etiopianit Dhus-Suvejkatenjit pr arsye se do gj do t shkatrrohet e edhe Qabja do t shkatrrohet para Kijametit. Transmetoi Ibni Maxhe nga Hudhejfeja se Muhamedi a.s. tha: Do t fshihet Islami (nga mendja e njerzve) sikurse fshihet stolia e rrobs , saq nuk do t dihet se ka sht agjrimi , namazi , kurbani , sadakaja , dhe do t bartet Kurani n nj nat dhe nuk do t mbetet n tok nga ai asnj ajet, dhe mbesin disa grupe t njerzve , e plaku i vjetr thot: I kemi takuar baballart tan duke thn kt fjal La Ilahe Ilallah dhe ne e themi. N nj hadith q transmeton Enes .r.a. se Muhamedi a.s. thot: Nuk do t ndodh Kijameti derisa n tok thuhet: All-llah , All-llah.Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejre se Muhamedi a.s. tha: All-llahu do t drgoi nj er nga Jemeni m t but se mendafshi , nuk do t l asnj q n zemrn e tij ka iman sa pesha e nj thrmije pa ia marr shpirtin. Para se t ndodh Kijameti njerzit q jan ende gjall prej pabesimtarve nnkuptohet i kthehen adhurimit te idhujve dhe martesave n rrug sikur shtazt.

10. Zjarri q i tubon njerzit

Kjo sht shenja e fundit nga shenjat e mdha t Kijametit sepse Muhamedi a.s. n hadithin e tij tha: dhe e fundit nga ato , sht zjarri q del nga Jemeni , i cili i tubon njerzit n vendtubimin e tyre (n mahsherr). Toka n t ciln do ti tuboj njerzit ky zjarr sht toka e Shamit (vendet e shamit jan: Palestina ,Siria , Jordania dhe Iraku). Transmetoi Ebu Dherri se Muhamedi a.s. tha: Shami sht toka e tubimit dhe vendi i zgjerimit. N nj hadith tjetr Muhamedi a.s. sqaroi se ky zjarr (vullkan i madh si duket) nuk u l vend njerzve , kudo q ata ndalen ai i arrin derisa t tubohen n vendet e Shamit.


Emrat e Dits s Kijametit

 • 1. Jevmul-Kijame Dita e Gjykimit

 • 2. Jevmul-Ahir ..Dita e Fundit

 • 3. Es-Saatu .Momenti

 • 4. Jevmul-Bath .Dita e Ringjalljes

 • 5. Jevmul-Huruxh .Dita e Daljes (prej varreve)

 • 6. El Kariatu .Krisma e Kijametit

 • 7. Jevmul-Fasl .Dita e Ndarjes

 • 8. Jevmu-Din ...Dita e Llogaris

 • 9. Es sahatu ..Ushtima (e krisms s Kijametit)

 • 10. Et-tammetul-Kubra ....Vala e Madhe (e Kijametit)

 • 11. Jevmul-Hasere .....Dita e Dshprimit

 • 12. El Gashijetu ... Belaja q kaplon (Kijameti)

 • 13. Jevmul-Hulud .Dita e Prjetshme

 • 14. Jevmul-Hisab .....Dita e Prgjegjsis

 • 15. El Vakia ....Ndodhia (Kijameti)

 • 16. Jevmul Veid .Dita e Premtuar (pr dnim)

 • 17. Jevmul-Azifeti .Dita e Afrt

 • 18. Jevmul-XhemI Dita e Tubimit

 • 19. El Hakka ...Momenti i katastrofs s prgjithshme

 • 20. Jevmul-Telak ..Dita e Takimit

 • 21. Jevmut-Tenad .Dita e Britms (mjerimit)

 • 22. Jevmut-Tegabun .Dita e Mashtrimit


-Nuk kemi pr qllim ktu t prshkruajm mnyren e Kijametit apo t shkatrrimit t Gjithsis , sepse kjo sht nj tem e veant pr t ciln mund t shkruhet nj libr. All-llahu i Lartsuar n shum ajete t Kuranit e prshkroi si nj dit t trishtueshme dhe shum t vshtir , saq femija plaket at dit .Ekzistimi i shum emrave t Dits s Kijametit n Kuran , Argumenton se ajo sht nj dit e vshtir. T gjith ata emra jan cilsi tmerruese t asaj dite . Nuk ka dyshim se All-llahu at Dit do ti mbroi besimtart e Tij dhe do tua bj kt dit t leht. Fjala sht pas ringjalljes , kurse vet Kijametin e prjetojn vetm njerzit m t kqij t atyre ditve.

Ebu Neimi r.a. transmeton se i drguari i All-llahut Muhamedi a.s. tha: Mua m jan shfaqur t gjitha ditt , n mesin e tyre edhe dita e premte t ciln e pash si pasqyr t bardh , n mes t s cils ishte nj pik e zez. Pyeta:Qsht kjo? Mu tha: Kijameti. Pasi q Kijameti do t ndodh n kt dit , pa dyshim se t gjitha krijesat n kt dit jan t friksuara dhe t brengosura , pos njerzve dhe xhinnve.

Transmetoi Abdull-llah Ibni Umeri r.a. se Muhamedi a.s. tha: Nuk do t behet Kijameti derisa All-llahu mos t drgoi nj er e cila nuk le pa i marr shpirtin askujt q n zemrn e tij ka iman sa pesha e thrmijs: pas ksaj donjri (nga ata q mbesin) i kthehet adhurimit t atyre q baballart e tyre adhuronin n kohn e injorancs (adhurimin e idhujve), e mbesin disa njerz si pluhuri q nuk urdhrojn n t mira e as nuk pengojn nga e keqja , martohen n rrug sikurse shtazt e kur kjo e tra t ndodh , shtohet hidhrimi i All-llahut ndaj tyre dhe mbi ta e bn Kijametin. Dhe Kur t vij ajo dit , do t fryhet ne Sur , me t ciln fryerje do t marr fund jeta e t gjitha gjallesave ne tok dhe n qiell.

Dhe i fryhet Surit dhe bie i vdekur ka ka n qiej dhe qka ka n tok prveq atyre q do All-llahu (te mos vdesin) (Ez-Zumer:68) .

Fundi i ksaj bote Dita e Kijametit


Es-Selamu Alejkum Paqa dhe Mshira e All-llahut qoft mbi ju

Nese deshironi q kontoja e juaj t shtohet m sevape dhe vepra t mira,ather ju lusim q kt artikull pasi ta keni lexuar tua dergoni t gjith prsonave q i keni ne email, e pa dyshim se All-llahu dot ju shprblej pr do gj qoft edhe sa grimca e atomit. Lusim All-llahun q t kemi dobi nga ky artikull, All-llahu na falt ,All-llahu na udhezoft, All-llahu na ruajt nga do e keqe dhe na bft prej banorve t Xhenetit Firdeus Insha-All-llah, Amin, Amin, Amin.Es-Selamu Alejkum Ve Rahmetullahi Ve Beraketuhu m nder dhe respekt stafi i wWw.Rrugaislame.Tk

Email: Info@rrugaislame.net

berat_shatri3@hotmail.com Prgaditi : www.rrugaislame.tk


ad
 • Login