Ekonomik Sistemler

Ekonomik Sistemler PowerPoint PPT Presentation


  • 323 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Pazar ekonomisi. AvantajlarKaynaklar parasal se

Download Presentation

Ekonomik Sistemler

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. Ekonomik Sistemler Pazar Ekonomisi: Kaynaklar fiyat mekanizmasina göre tahsis edilir. Pazar fiyati talep ve arzin güçlerine göre belirlenir. Kolektivist Ekonomi: Devlet ne üretilecegine, ne kadar üretilecegine ve kimler için üretilecegine karar vererek kaynaklari buna göre tahsis eder. Karma Ekonomi: Hem pazar, hem de planli ekonominin bazi özelliklerini tasir. Esasta pazar ekonomisi geçerli olup, devlet bazi üretim alanlarinda varlik gösterir ya da müdahale eder.

2. Pazar ekonomisi Avantajlar Kaynaklar parasal seçimlere göre otomatik olarak tahsis edilir. Tüketiciler ekonomide ne üretilecegi konusunda en önemli karar unsurudur. Üreticiler kâr ile motive olur ve tüketici tercihlerindeki degisiklikler onlara yol gösterir.

3. Pazar ekonomisi Dezavantajlar Daha fazla parasi olanlar daha fazla söz hakkina sahiptir. Rekabet uygun kosullarda olmayabilir ve böylece firmalar pazara egemen olur ve de tüketici seçimi sinirlanir. Dissalliklar: Sistemin bazi kazanç ve maliyetleri pazar ekonomisi sisteminde firmalara oldugu kadar topluma yansimayabilir.

4. Kolektivist Ekonomi: Avantajlar Dikkatli planlama asiri üretimi ve kaynak israfini önler. Planli ekonomiler gelir dagilimi açisindan daha adaletlidir. Çünkü kaynaklar devlet tarafindan kontrol edilir. Asiri talep durumunda fiyat artislarina izin verilmez, çünkü üretim devlet kontrolünde artar.

5. Kolektivist Ekonomi : Dezavantajlar Planlama yetkilileri tüketici tercihlerini yanlis degerlendirebilir Kâr ve benzeri tesviklerin olmamasi girisimciligi yok eder, insanlarin fazla çalismasini önler. Üretimin kontrolü rekabetin yok olmasina ve verimliligin düsmesine yol açar. Devlet bürokrasisi planlamayi ve üretim kontrolünü artirir.

6. Fiyatlar üretici ve tüketiciler için önemli sinyallerdir Kazançlar kaynak kullanimina yardimci olur Kaynaklar dogrudan daha kârli alanlara yönelir Risk üstlenme ödüllendirilir En düsük maliyetle çalisma tesvik edilerek etkinlik ve verimlilik artirilir. Serbest Pazar ekonomileri

7. Merkezi Kumanda Ekonomileri Fiyatlar kaynak kullaniminda etkili degildir. Ulusal planlama firmalar ve endüstriler için üretim için bir yol haritasidir Girdi-Çikti (input-output) analizleri çogunlukla ulusal planin düzenlenmesi için kullanilir Planlamalardaki uyumsuzluklar ve gerçek tüketici beklentilerini karsilamadaki basarisizliklar istenmeyen üretime yol açar.

8. Karma Ekonomiler Hem serbest pazar hem de kamu müdahalesi özelliklerini bünyesinde barindirir Kamu müdahalesi dogrudan (kamu yatirimlari) ya da dolayli (vergi vb.) olabilir. Kamu müdahalesi Pazar aksakliklarini giderir.

  • Login