What are you eating
Download
1 / 35

What Are You Eating? - PowerPoint PPT Presentation


  • 99 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

What Are You Eating?. By the 8 th grade class at the Community School. The True Cost of Food. 8 th Grade Food Unit. Organic Farming. Conventional Farming. Animal Treatment. Worker Treatment. Health Problems. Is There A Problem. “We Believe”.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentation

What Are You Eating?

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


What Are You Eating?

By the 8th grade class at the Community School

The True Cost of Food


8th Grade Food Unit


Organic Farming


Conventional Farming


Animal Treatment


Worker Treatment


Health Problems


Is There A Problem


“We Believe”

We believe that people should be informed about where their food comes from, how it affects the environment, and how it affects our health.


Taking Action


HAVE YOU EVER EATEN……


Trans Fats


Health Risks


Our Ordinance


From Laws To The Land


Idaho’s Bounty!


Pickup at the Community School

The 8th grade has organized an Idaho’s Bounty pickup here at the Community School. The first pickup was November 11th.


Sorting Food Orders


Other Idaho’s Bounty Pickups

There is an Idaho’s Bounty Pickup at Hemingway Elementary in Ketchum and at the Hailey Armory.


School Lunch Program


Our Meal!


Classic Spaghetti


Roasted Potatoes, Parsnips, and Carrots


What if I can’t afford to buy organic food or Idaho’s Bounty?

Buy the healthiest option you can afford.


True cost


Food Price Comparison

Butter: $5.99 per lb. organic v.s. $4.99 per lb. Idaho’s Bounty

Onions: $3.75 lb. organic v.s. $0.94 lb. Idaho’s Bounty

Green Apples: $1.76 per lb. organic v.s. $1.89 per lb. Idaho’s Bounty


What if I don’t have time?


Cooking a meal is a great way to connect with your family.


“We Believe”

We believe that people should be informed about where their food comes from, how it affects the environment, and how it affects our health.


We Hope You Do Too!


Thank You For Coming!

The 8thGrade Class


ad
  • Login