Arch medes ar imet
Download
1 / 27

ARCHIMEDES Arsimet - PowerPoint PPT Presentation


  • 521 Views
  • Uploaded on

ARCHİMEDES (Arşimet). M.Ö. 287-212. Arşimet’in Hayatı.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ARCHIMEDES Arsimet' - lotus


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Arch medes ar imet

ARCHİMEDES(Arşimet)

M.Ö. 287-212Arşimet babası astronom olan Fidiyas’ın oğludur. M.Ö. 287 yılında Sicilya Adasının Siraküza şehrinde doğmuştur. Arşimet ile Siraküza kralı II. Hieron ve oğlu Gelon arasında çok yakın ve sıkı bir dostluk vardı. Bu nedenle Arşimet parasal sıkıntı içine girmeden tüm zamanını ve bilgisini bilime verme fırsatı bulmuştur.


Sicilya adas ve sirak za ehri
Sicilya Adası ve Siraküza Şehri 287 yılında Sicilya Adasının Siraküza şehrinde doğmuştur. Arşimet ile Siraküza kralı II. Hieron ve oğlu Gelon arasında çok yakın ve sıkı bir dostluk vardı. Bu nedenle Arşimet parasal sıkıntı içine girmeden tüm zamanını ve bilgisini bilime verme fırsatı bulmuştur.


Arşimet’in bilimsel zekasını çok erken yaşta fark eden astronom babası, kendi ilmi bilgisi ile ona yürüyeceği bilimsel yolu zamanında belirtmiş ve onu çok erken yaşta yönlendirmiştir. Daha sonra Mısır’ın İskenderiye kentine giderek orada meşhur Öklid’in derslerine devam etmiştir


Dünyada gelmiş geçmiş ilk büyük matematikçi kimdir diye sorulsa herhalde herkesin ortak görüşü Arşimet olacaktır. Çünkü Arşimet kendisinden sonra gelen matematikçilerin başı, en ileri geleni, üstadı, hakimi ve en büyük geometricisidir. Tarih sırasına göre sonra Newton ve sonra da Gauss gelir.


Al malar
Çalışmaları diye sorulsa herhalde herkesin ortak görüşü Arşimet olacaktır. Çünkü Arşimet kendisinden sonra gelen matematikçilerin başı, en ileri geleni, üstadı, hakimi ve en büyük geometricisidir. Tarih sırasına göre sonra Newton ve sonra da Gauss gelir.


Arşimet çok yönlü bir dehaydı. Astronomi, sıvı ve katıların mekaniği üzerine bir çok çalışma yapmıştır. Kuramsal ve uygulamalı matematiğe katkısı her şeyden daha önemlidir. Eğrisel düzlem şekillerinin alanları, eğrisel yüzeylerle sınırlı cisimlerin hacmini veren genel yöntemler keşfetmiştir. Bu genel yöntemleri daire, küre, parabol parçası, heliksin ardışık iki çapı ve iki halkası arasında kalan alan, küresel parçalar, dikdörtgenlerin, üçgenlerin, parabollerin ve hiperbollerin ve elipslerin asal eksen etrafında döndürülmesinden oluşan yüzeyleri ve hacimleri bulmada bulduğu bu yöntemi uygulamıştır.


Ar imet kat lar
Arşimet Katıları katıların mekaniği üzerine bir çok çalışma yapmıştır. Kuramsal ve uygulamalı matematiğe katkısı her şeyden daha önemlidir. Eğrisel düzlem şekillerinin alanları, eğrisel yüzeylerle sınırlı cisimlerin hacmini veren genel yöntemler keşfetmiştir. Bu genel yöntemleri daire, küre, parabol parçası, heliksin ardışık iki çapı ve iki halkası arasında kalan alan, küresel parçalar, dikdörtgenlerin, üçgenlerin, parabollerin ve hiperbollerin ve elipslerin asal eksen etrafında döndürülmesinden oluşan yüzeyleri ve hacimleri bulmada bulduğu bu yöntemi uygulamıştır


Arşimet dairenin çevresinin çapına bölümü olan Pi sayısının bulunması hakkında bir yöntem vermiş ve bu yöntemle, Pi sayısının değerinin 3 tam 10/71 sayısı ile 3 tam 1/7 sayısı arasında olduğunu göstermiştir.

Ayrıca bulduğu “sonsuz küçükler hesabı” yöntemi matematik ve fizik araştırmaları için düşünülmüş en kuvvetli silahtır. Bugün bile bu yöntemten daha etkin bir yöntem düşünülememiştir.


Ar imet burgusu
Arşimet Burgusu sayısının bulunması hakkında bir yöntem vermiş ve bu yöntemle, Pi sayısının değerinin 3 tam 10/71 sayısı ile 3 tam 1/7 sayısı arasında olduğunu göstermiştir.

Arşimet Burgusu Aşağı bir seviyeden yukarıya doğru suyun taşınması için kullanılır. Halen Denizcilikte kullanılmaktadır.


Arşimet Yunan matematiğini de geçmiştir. Çünkü Yunanlılar daha önce sayıları sembollerle gösteriyorlardı. Arşimet pratik faydası az olan ve bilimsel olmayan bu sayı sistemini bırakarak, istenildiği kadar büyük sayıları yazabilmek veya söyleyebilmek için yeni bir numaralandırma sistemini buldu. Mekanikte temel postülatları söyledi, kaldıraç kanunlarını ve bunlar arasında ki bağlılıkları keşfetti. Sıvıların basıncı bilimini yaratmış ve sıvıların kaldırma kuvvetini bulmuşturTarihi bir hikaye alt n ta hikayesi
Tarihi Bir Hikaye oynatayım !(Altın Taç Hikayesi)

Siraküza kralı II. Hieron’a altın bir taç hediye edilir. Ancak Kral tacın içine gümüş katıldığını hisseder ve Arşimet’e tacın içene gümüş katılıp katılmadığını bulmasını ister. Arşimet gece gündüz problemi düşünmüş ve çözmek için çalışmaya başlamıştır. Ancak günlerce soruyu çözememe düşüncesi kendini yer bitirir.


Bir gün banyoda yıkanırken, suyun üstünde duran tasa yavaş yavaş su aktığını ve tasın su ile tamamen dolduğunda battığını görür ve soruyu çözmenin sevinciyle, çıplak bir halde sokaklarda koşarak “Euraka, Euraka” (Buldum, buldum) der. Arşimet’in bulduğu şey sıvıların kaldırma kuvvetine ilişkin önemli bir kanundur. Yani, Bir sıvıya batırılan her cisim yerini değiştirdiği sıvının ağırlığı kadar kendi ağırlığından kaybeder. Arşimet problemi çözmüştür.


Ar imet in l m
Arşimet’in Ölümü yavaş yavaş su aktığını ve tasın su ile tamamen dolduğunda battığını görür ve soruyu çözmenin sevinciyle, çıplak bir halde sokaklarda koşarak “Euraka, Euraka” (Buldum, buldum) der. Arşimet’in bulduğu şey sıvıların kaldırma kuvvetine ilişkin önemli bir kanundur. Yani, Bir sıvıya batırılan her cisim yerini değiştirdiği sıvının ağırlığı kadar kendi ağırlığından kaybeder. Arşimet problemi çözmüştür.


Romalılar Güney İtalya’yı alarak Sicilya adasına geçmişlerdir. Bu da Kartacalılar ile Romalılar arasında Pön savaşlarının doğmasına yol açmıştır. Roma donanma şefi Marcellus Sicilya adasında bulunan Arşimet’in yaşadığı şehri (Siraküza) almak ister. Ancak bunu başaramaz Çünkü o şehri koruyan dünyanın en büyük zekasına sahip biri vardır. Arşimet.


Ar imet aynalarla gemileri yakm t r
Arşimet Aynalarla Gemileri Yakmıştır. geçmişlerdir. Bu da Kartacalılar ile Romalılar arasında Pön savaşlarının doğmasına yol açmıştır. Roma donanma şefi Marcellus Sicilya adasında bulunan Arşimet’in yaşadığı şehri (Siraküza) almak ister. Ancak bunu başaramaz Çünkü o şehri koruyan dünyanın en büyük zekasına sahip biri vardır. Arşimet.


Manc n klarla gemileri bat rm t r
Mancınıklarla gemileri batırmıştır. geçmişlerdir. Bu da Kartacalılar ile Romalılar arasında Pön savaşlarının doğmasına yol açmıştır. Roma donanma şefi Marcellus Sicilya adasında bulunan Arşimet’in yaşadığı şehri (Siraküza) almak ister. Ancak bunu başaramaz Çünkü o şehri koruyan dünyanın en büyük zekasına sahip biri vardır. Arşimet.

Roma Amirali Marcellus


Sonuçta Romalı Amiral Marcellus bu yolla Siraküza’yı alamayacağını anlar ve kara birlikleri ile şehri kuşatır. Halkı açlığa ve susuzluğa mahkum eder. Nihayetinde şehri ani bir saldırı ile alır.


Siraküza’yı ele geçiren Romalı askerler yaşlı bir kişinin yerde duran geometrik bir şekil üzerinde çalıştığını görürler ve oradan kalkmasını isterler. Yerde duran geometrik şekli de bozmaya çalışan askere Arşimet “şeklimi bozma” der. Bunun üstüne sinirlenen Romalı asker kılıcını çeker ve dünyaya gelmiş ilk büyük matematikçiyi öldürür.


Ar imet e ithafhen haz rlanm pullar
Arşimet’e ithafhen hazırlanmış PULLAR kişinin yerde duran geometrik bir şekil üzerinde çalıştığını görürler ve oradan kalkmasını isterler. Yerde duran geometrik şekli de bozmaya çalışan askere Arşimet “şeklimi bozma” der. Bunun üstüne sinirlenen Romalı asker kılıcını çeker ve dünyaya gelmiş ilk büyük matematikçiyi öldürür.


NICARAGUA kişinin yerde duran geometrik bir şekil üzerinde çalıştığını görürler ve oradan kalkmasını isterler. Yerde duran geometrik şekli de bozmaya çalışan askere Arşimet “şeklimi bozma” der. Bunun üstüne sinirlenen Romalı asker kılıcını çeker ve dünyaya gelmiş ilk büyük matematikçiyi öldürür. Issued May 15, 1971Scott Catalog Number C765One of a set of ten issued to celebrate "Las 10 formulas matematicas que cambiaron la faz de la tierra."

ITALY Issued May 2, 1983Scott Catalog Number 1559One of a set of two in the 1983 Europa series

SPAINIssued March 24, 1963Scott Catalog Number 1159One of a set of ten issued to honor the Spanish painter José de Ribe (1591-1652).

GREECEIssued April 28, 1983Scott Catalog Number 1460One of a set of two in the 1983 Europa series

SAN MARINOIssued April 21, 1982Scott Catalog Number 1021One of a set of ten honoring famous scientists.

GERMANY (DDR = Deutsche Demokratische Republik = German Democratic Republic = the former East Germany 1949-1990)


Hazırlayan ve Sunan: kişinin yerde duran geometrik bir şekil üzerinde çalıştığını görürler ve oradan kalkmasını isterler. Yerde duran geometrik şekli de bozmaya çalışan askere Arşimet “şeklimi bozma” der. Bunun üstüne sinirlenen Romalı asker kılıcını çeker ve dünyaya gelmiş ilk büyük matematikçiyi öldürür. Murat DUMANMuğla Üniversitesi Matematik Bölümü9901010198


ad