Pamiątki UNESCO w Polsce - PowerPoint PPT Presentation

Pamiątki UNESCO w Polsce
Download
1 / 20

  • 101 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Pamiątki UNESCO w Polsce odwiedzone w dniach 25-31.03.2012 przez uczestników spotkania w ramach projektu „Agropuzzle” United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Pamiątki UNESCO w Polsce

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Pami tki unesco w polsce

Pamiątki UNESCO w Polsceodwiedzone w dniach 25-31.03.2012przez uczestników spotkania w ramach projektu „Agropuzzle”United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization


Pami tki unesco w polsce

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jest rejestrem najcenniejszych obiektów na świecie. Została utworzona w 1978 roku, aby chronić światową spuściznę kulturalną i naturalną. Na pierwszą listę dziedzictwa UNESCO zostały wpisane dwa obiekty z Polski: Kraków i Wieliczka. Dziś znajduje się na niej trzynaście unikatowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Wieliczka Wawel


Pami tki unesco w polsce

Pamiątki UNESCO w Polsce


Pami tki unesco w polsce

Obiekty UNESCO w Polsce :

1978 - Stare Miasto w Krakowie,

1978 - Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce,

1979 - Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady

Auschwitz-Birkenau,

1979 - Białowieski Park Narodowy - (wspólnie z Białorusią),

1980 - Stare Miasto w Warszawie ,

1992 - Stare Miasto w Zamościu - przykład renesansowej zabudowy

miejskiej ,

1997 - Średniowieczny zespół miejski Torunia,

1997 - Zamek Krzyżacki w Malborku,

1999 - Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół

architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w.

2001 - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy,

2003 - Drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia -

Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica

Murowana, Sękowa,

2004 - Park Mużakowski nad rzeką Nysą (wspólnie z Niemcami) ,

2006 - Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu.


Pami tki unesco w polsce

Uczestnicy projektu LEONARDO , podczas wizyty w Polsce, mieli okazję zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stare Miasto w Krakowie i Kopalnię Soli w Wieliczce.


Pami tki unesco w polsce

Auschwitz-Birkenau jest największym obozem zagłady III Rzeszy. Jest świadectwem ludobójstwa, dokonanego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Oglądając ogrodzenia, druty kolczaste, wieże strażnicze, baraki, szubienice, komory gazowe, krematoria trudno sobie wyobrazić, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Badania historyczne wykazały, że w obozie koncentracyjnym zginęło 1,5 mln ludzi. Hitlerowcy systematycznie głodzili, torturowali, mordowali Żydów deportowanych ze wszystkich krajów okupowanej Europy, a także Polaków, Rosjan, Romów.Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1947 roku.

Obóz jest symbolem przerażającego okrucieństwa człowieka wobec człowieka, przestrogą dla wciąż pełnego uprzedzeń świata.


Pomnik ku czci pomordowanych na terenie obozu w birkenau

Pomnik ku czci Pomordowanych na terenie obozu w Birkenau.


Fragment ogrodzenia otaczaj cego kl auschwitz birkenau

Fragment ogrodzenia otaczającego KL Auschwitz-Birkenau.


Pami tki unesco w polsce

Ruiny krematorium III, w którym Naziści mordowali ludzi w komorach gazowych za pomocą cyjanowodoru, znanego jako Cyklon B. W podziemiach krematorium znajdowała się przebieralnia, w której ofiary pozostawiały swoje ubrania. Po zagazowaniu kilkuset ludzi w komorze gazowej wszystkie zwłoki palono w specjalnie przygotowanych do tego celu piecach krematoryjnych.


Pami tki unesco w polsce

Historia wydobywania soli w Wieliczce sięga XIII wieku, a kopalnia jest najstarszą, czynną na świecie. Kopalnia ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Rozciąga się na 9 poziomach, ma 2040 komór i 360 km chodników, które tworzą tajemniczy labirynt. Unikatowe w skali światowej są wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i całe kaplice podziemne z płaskorzeźbami i żyrandolami, które przenoszą zwiedzających w baśniowy, niezwykły świat. 

W kopalni znajduje się podziemna poczta, restauracja, kino, a także sanatorium, w którym leczy się alergię i astmę. Obywają się tu koncerty, spektakle teatralne, bale. 


Pami tki unesco w polsce

Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.


Solne pos gi w wieliczce

Solne posągi w Wieliczce.


Koncert w wieliczce

Koncert w Wieliczce.


Pami tki unesco w polsce

Stare Miasto w Krakowiejako pierwszy zabytek z Polski zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto kupieckie z XIII wieku ma największy w Europie rynek, zabytkowe kamienice, pałace i kościoły. O wspaniałej przeszłości Krakowa świadczą zachowane fragmenty XIV- wiecznych murów miejskich, średniowieczna, żydowska dzielnica Kazimierz, Uniwersytet Jagielloński, renesansowy Zamek Królewski, gotycka katedra na Wawelu, w której pochowani są królowie Polski. Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima – „Kraków, miasto całej Polski najsławniejsze i najświetniejsze” w 2007 roku obchodził 750-lecie nadania praw miejskich.


Widok na wzg rze wawelskie od strony wis y

Widok na Wzgórze Wawelskie od strony Wisły.


Dziedziniec zamku na wawelu

Dziedziniec Zamku na Wawelu.


Rynek g wny w krakowie sukiennice

Rynek Główny w Krakowie – Sukiennice.


Pami tki unesco w polsce

Uniwersytet Jagielloński – Collegium MaiusUniwersytet Jagielloński, najstarszą polską wszechnicę, drugą (po praskiej) w środkowej Europie, zakładano dwukrotnie. W 1364 ufundował go król Kazimierz Wielki, na wzór prawniczych uniwersytetów w Bolonii i Padwie. Odnowił go Władysław Jagiełło w 1400, dzięki legatowi po zmarłej żonie Jadwidze. Zorganizowana na wzór uniwersytetu teologicznego w Paryżu


Ydowska dzielnica kazimierz synagoga tempel

Żydowska dzielnica Kazimierz-synagoga Tempel.


Koniec

KONIEC


  • Login