slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Prymas Stefan kardynał Wyszyński na Ziemi Wolsztyńskiej

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

Prymas Stefan kardynał Wyszyński na Ziemi Wolsztyńskiej - PowerPoint PPT Presentation


  • 90 Views
  • Uploaded on

Prymas Stefan kardynał Wyszyński na Ziemi Wolsztyńskiej. W O L S Z T Y N. Wolsztyn, to ładne, malowniczo położone miasteczko w Zachodniej Wielkopolsce.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Prymas Stefan kardynał Wyszyński na Ziemi Wolsztyńskiej' - limei


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3

Na ciekawy układ urbanistyczny miasteczka składają się: Rynek w centrum miasta, ratusz i w pobliżu kościół farny. Ulokowane jest na przesmyku połączonych rzeką Dojcą dwóch jezior – wolsztyńskiego i berzyńskiego.

slide7

Walory przyrodniczo – krajobrazowe oraz czynna jako jedyna w Europie parowozownia, stanowią solidną bazę dla turystyki i rekreacji.

slide9

Chlubą miasta w wymiarze historycznym są sławni Wolsztynianie: Marcin Rożek - powstaniec wielkopolski, rzeźbiarz i malarz, autor m.in. pomnika Bolesława Chrobrego przed gnieźnieńską katedrą; dr Robert Koch – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie bakteriologii, i Józef Maria Hoene Wroński – filozof i matematyk.

slide10

Niekwestionowanego zaszczytu Wolsztynowi przydaje fakt, ze jego Honorowym Obywatelem jest bł. Jan Paweł II, a ono samo znajduje się w gronie tzw. „miast papieskich”.

slide13

W sierpniu 1990 roku, grupa wolsztyńskich pielgrzymów dotarła do Castel Gandolfo na spotkanie z Papieżem. Podczas audiencji Jan Paweł II podszedł do nich i zapytał: A skąd ta pielgrzymka? Z Wolsztyna Ojcze święty – odkrzyknęli chórem. Papież zamyślił się na chwilę... Wolsztyn, Wolsztyn... to chyba gdzieś koło Obry? Wszyscy wybuchneli radosnym śmiechem. Przypomniał sobie, że przecież był tam dwadzieścia lat wcześniej razem z Księdzem Prymasem.

slide14

OBRA – to miejscowość leżąca na tzw. szlaku cysterskim, podobnie jak Wągrowiec.

slide17

Tu w pocysterskim klasztorze, mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zgromadzenia misyjnego założonego przez świętego Eugeniusza de Mazenoda. W czerwcu 1970 roku tu w Obrze, miały miejsce uroczystości 50 – lecia przybycia oblatów do Polski. Na przygotowanym za klasztorem placu, modlił się zaproszony Episkopat Polski, polscy oblaci z kraju i zagranicy, delegaci uczelni i zakonów, oraz tysiące wiernych. Wśród najdostojniejszych gości byli – Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, oraz kardynał Karol Wojtyła – ówczesny Metropolita Krakowski.

slide19

To była wielka i niezapomniana uroczystość. Odnowiony obraz Matki Bożej Pocieszenia z przyklasztornego kościoła świętego Jakuba, który jest także kościołem parafialnym, ustawiony na feretronie w uroczystej procesji, wraz z Prymasem Polski, idącym pod baldachimem zaraz za feretronem z obrazem M.B. Pocieszenia (na pierwszym planie w środku ówczesny przełożony generalny oblatów – Ojciec Leo Deschateles), wniesiony został na ołtarz polowy.

slide21

Obecność księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego na oblackiej uroczystości jubileuszowej w Obrze, to również wizyta przy tej okazji w miejscowej parafii pw. św. Jakuba.

slide23

W bocznym ołtarzu barokowego wnętrza kościoła parafialnego, znajduje się wspomniany obraz Matki Bożej Pocieszenia.

slide26

Po tej wizycie księdza Prymasa, jak wynika z zapisu w kronice parafialnej, nastąpiło wyraźne wzmożenie kultu Matki Bożej w tym pięknym obrazie. W 1993 roku, staraniem ówczesnego proboszcza O. Henryka Tomysa omi, wpisano Obrę na listę niekoronowanych maryjnych sanktuariów w Archidiecezji Poznańskiej.

slide27

Dziękuję za uwagę

Włodzimierz Chrzanowski

ad