Download
1 / 69

" ספר המכלול של רוטשילד" הספר מכיל עשרות חיבורים שונים, ביניהם ספרי-קודש וספרי-חול. - PowerPoint PPT Presentation


  • 96 Views
  • Uploaded on

" ספר המכלול של רוטשילד" הספר מכיל עשרות חיבורים שונים, ביניהם ספרי-קודש וספרי-חול. פררה, 1470 לערך. המצגת מוקדשת לזכרו של בצלאל נרקיס, בנו של מרדכי נרקיס וממשיך דרכו, שנפטר ביוני 2008.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' " ספר המכלול של רוטשילד" הספר מכיל עשרות חיבורים שונים, ביניהם ספרי-קודש וספרי-חול.' - len


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

"ספר המכלול של רוטשילד"

הספר מכיל עשרות חיבורים שונים, ביניהם ספרי-קודש וספרי-חול.

פררה, 1470 לערך


המצגת מוקדשת לזכרו של בצלאל נרקיס, בנו של מרדכי נרקיס וממשיך דרכו, שנפטר ביוני 2008.

בצלאל נרקיס היה אחד מגדולי חוקרי האמנות היהודית, והתמחה באיורי כתבי-יד עבריים מצוירים. על פועלו בתחום זה קיבל פרס ישראל בשנת 1999.


נרקיס, בנו של מרדכי נרקיס וממשיך דרכו, שנפטר ביוני 2008.ספר המכלול של רוטשילד" הוא ללא ספק המפואר שבכתבי-היד העבריים המצוירים מאיטליה. הוא כתוב בכתב יפה במיוחד על קלף פקועה העשוי מעורות עדינים של עגלים בני-יומם. כל אחד מ-950 העמודים שבו מעוטר ומעוצב בטעם רב. מלאכת-מחשבת של תכנון גראפי וטיפוגראפי. החיבורים השונים הכלולים בו כתובים כטקסט עיקרי או כטקסט שבשוליים. עם ספרי הקודש שבו נמנים ספרי תהילים, משלי ואיוב, וכן סידור שלם, מחזור תפילה וחיבורים הלכתיים רבים.


ספר תהילים הוא הספר הראשון שבמכלול, ספר איוב הוא השני, ואחריו ספר משלי.

המלך דוד מנגן בנבל, הציור הפותח את ספר תהילים.

דף ראשון במכלול: ספר תהילים.

בשוליים: פרוש רש"י


ספר איוב הוא הספר השני שבכתב היד שבמכלול, ספר איוב הוא השני, ואחריו ספר משלי..

דף ראשון בספר איוב. בשוליים: פרוש רש"י.

493


הצילומים המלווים את המצגת עם הדפסת הלוגו מעליו הם מהאתר של:The Bridgeman Art Libraryhttp://www.bridgeman

הדף האחרון בספר איוב, בו מתואר עושרו הרב של איוב אחרי האסונות שירדו עליו בתחילה, כאשר ה' השיב לו אף יותר מבראשונה.


ספר משלי, הוא השלישי שבספרי הקודש שבכתב היד. בציור שבתחילת הספר מופיע המלך שלמה, שלו מיחסים את כתיבת הספר.

דף אחרון לספר משלי


עם הספרים החילוניים נמנים ספרי רשומות דברי הימים וספרי מוסר ופילוסופיה, כאלה שנכתבו עברית במקורם וכאלה שתורגמו לעברית. בספר המפואר אין קולופון, הוא נכתב בידי כמה סופרים, בהדרכתו של סופר אחראי אחד. השם משה בר יקותיאלהכהן, הנזכר בקריאה לעלות לתורה, שבתפילות השבת (דף 106), הוא אולי שמו של הגביר שעבורו נכתב כתב-יד מהודר זה.


משה בר יקותיאל הכהן הזמין את כתב היד שבימים יקרא "מכלול רוטשילד" (The Rothschild Miscellany ) בסביבת שנת 1470, בשיאו של הרנסנס באיטליה, בזמן שלאונרדו דה וינצי ומיכלאנג‘לו יצרו את מיטב עבודותיהם. יהודי איטליה היו חלק מהחברה האיטלקית וסגלו לעצמם את הרגלי החיים של האצולה המקומית. הם נהנו מחסדיהם של גדולי הנסיכים, ביניהם משפחת מדיצי מפירנצה ומשפחת אסטה מפרארה.


בדף 471 יש לוח של מולד הירח המתחיל ב-1470. עדות לכך שכתב-היד לא נכתב קודם לתאריך זה. בתוך 950 עמודים של כתב היד יש למעלה משלוש מאות ציורי-טקסט. האילוסטרציות צוירו כלוחות ממוסגרים. הרקע לאילוסטרציות שבלוחות הוא בדרך כלל מראות נוף, והלוחיות למלות-הפתיחה משולבות בתוך הלוחות הגדולים יותר.


בניגוד לדעה הרווחת, אין התורה אוסרת על הביטוי האמנותי כשלעצמו. הדיבר השני, "לא תעשה לך פסל וכל תמונה", מכוון בעיקר נגד עבודת אלילים. דבר זה אנו למדים מן ההדגשה, שבחלקו השני של הדיבר, "לא תשתחווה להם ולא תעבדם" (שמות כ: ד-ה).

לא ניכר גם שום חשש של עבודת אלילים בהוראות שניתנו למשה בקשר לבניית המשכן ולעשיית כליו. הוראות אלו כוללות תיאור מפורט של עיטור ארון-הברית בשני כרובים, בעלי חיים מכונפים שמביניהם דיבר אלוהים עם משה (שמות כה: יח-כב)


בספרי התפילה נראים תיאורים חזותיים רבים של טקסים ומנהגים, גם בציורי-נוף אידילי, המתארים את העולם הנברא. האילוסטרציות אינן שגרתיות, שכיחות ומקובלות, ונראה שהרבה מחשבה ודמיון הושקעו כדי לשוות להן אופי מיוחד.

בהמשך לספרי אמ"ת הפותחים את הספר, כתוב הסידור לכל השנה, התופש כמאתיים דף, במרכזם.


במרכז: שחרית לימי חול. חזותיים רבים של טקסים ומנהגים, גם בציורי-נוף אידילי, המתארים את העולם הנברא. האילוסטרציות אינן שגרתיות, שכיחות ומקובלות, ונראה שהרבה מחשבה ודמיון הושקעו כדי לשוות להן אופי מיוחד.

בשוליים תשב"ץ (קובץ הלכות) לר' שמשון בר צדוק.


תפילת ראש השנה חזותיים רבים של טקסים ומנהגים, גם בציורי-נוף אידילי, המתארים את העולם הנברא. האילוסטרציות אינן שגרתיות, שכיחות ומקובלות, ונראה שהרבה מחשבה ודמיון הושקעו כדי לשוות להן אופי מיוחד.


שחרית לימי חול. חזותיים רבים של טקסים ומנהגים, גם בציורי-נוף אידילי, המתארים את העולם הנברא. האילוסטרציות אינן שגרתיות, שכיחות ומקובלות, ונראה שהרבה מחשבה ודמיון הושקעו כדי לשוות להן אופי מיוחד.

"בָּרוּךְ שֶׁאָמַר וְהָיָה הָעולָם. בָּרוּךְ הוּא"


שחרית ומוסף ולמועדים חזותיים רבים של טקסים ומנהגים, גם בציורי-נוף אידילי, המתארים את העולם הנברא. האילוסטרציות אינן שגרתיות, שכיחות ומקובלות, ונראה שהרבה מחשבה ודמיון הושקעו כדי לשוות להן אופי מיוחד.

כיוון שאין בעברית אות גדולה כדי להבליטה בראשית הפרק, הובלטה המילה הראשונה בשלמותה בתוך ציור.


שחרית לשבת חזותיים רבים של טקסים ומנהגים, גם בציורי-נוף אידילי, המתארים את העולם הנברא. האילוסטרציות אינן שגרתיות, שכיחות ומקובלות, ונראה שהרבה מחשבה ודמיון הושקעו כדי לשוות להן אופי מיוחד.


מתחת למילת הראשונה "איחד", שלושה זוגות רוקדים , ומימינם שני נגני לאוטה


ברכה אחרונה – ברכת המזון. זוגות רוקדים , ומימינם שני נגני לאוטה


שחרית לחול – סידור לכל השנה. זוגות רוקדים , ומימינם שני נגני לאוטה


קידוש הלבנה זוגות רוקדים , ומימינם שני נגני לאוטה


קידוש לחגים זוגות רוקדים , ומימינם שני נגני לאוטה


Rothschild Miscellany זוגות רוקדים , ומימינם שני נגני לאוטה

הגדה של פסח


ההגדה של פסח במכלול של רוטשילד היא החלק המעוטר ביותר שבו; המראה הבלוי והמרופט של הקלף בדפים אלה מעיד על כך שהיתה בשימוש יותר משאר חלקי הספר.


כתב היד בנוי מקטעים עיקריים, הממוקמים במרכז הדף וכתובים באותיות גדולות. הם מלווים בציורים ואיורים רבים, בצבעים בולטים ובקישוטי זהב וכסף.

סביב להם, בשולי הדפים, ובאותיות קטנות יותר פרושי רש"י ,פסקי הלכה, הערות מכתבי הרמב"ם, ספר יוסיפון ועוד ,

ההגדה של פסח

בשוליים: הלכות חמץ ומצה להרמב"ם


הגדה של פסח – אפיית המצות הממוקמים במרכז הדף וכתובים באותיות גדולות. הם מלווים בציורים ואיורים רבים, בצבעים בולטים ובקישוטי זהב וכסף.


להוצאת המכלול בפקסימיליה נלווה ספר הסברים בעל מאות דפים שנכתב על ידי חמישה מומחים עולמיים בנושא כתבי היד היהודים המצוירים.

These pages contain four alternately laid out scenes in the outer margin and within the main column, showing phases from theseder. The first, on folio 156v, "Let all who are hungry come and eat; let all who are needy come and celebrate Passover with us." ... illustrates the blessing of thekarpas (green herb, probably celery), eaten as an appetizer; with an affectionate gesture the master of the house offers it to his wife. The traditional largesederplate is on the table and it contains the food to be consumed during the Passover meal - threematzothpiled one on the other, a lettuce heart, bitter herbs (maror), and a leg of lamb, symbolizing the Paschal lamb. Alongside, in the second scene, there are two successive moments in the ritual - the breaking of thematzah, half of which is held by the master of the house and the removal of thesederplate from the table before themaggid ("Recite the Haggadah") section.

On the next page (fol. 157) a child asks thefour questionsthat are essential to the reading of theHaggadah. "Why is this night different from all other nights..."

Following the instructions in the line above the illustration, another cup of wine is poured and we see a youth making this very gesture. At the moment that the answer to the four questions, "We were once slaves...," is recited, the plate is brought back to the table by the youth as the ritual requires.

While comparable scenes may be found inSephardi, Ashkenaziand Italian manuscripts, the unusual aspect here is the presence of the whole sequence. Many details here are unique interpretations.


ארבעת הבנים שבהגדה ספר הסברים בעל מאות דפים שנכתב על ידי חמישה מומחים עולמיים בנושא כתבי היד היהודים המצוירים.הציורים המעטרים את ההגדה אינם קשורים בהכרח לטקסט. אנו רואים ציור של המן תלוי על עץ וציור של אברהם מקבל את שלושת המלאכים, ועוד.


האילוסטרציות לספרים החילוניים, כגון לספר "משל הקדמוני", עוקבות אחרי הוראות הסופר, אך יוצרות איקונוגרפיה עצמאית, לא תמיד כמקובל באילוסטרציות מעין אלו.

משל הקדמוני ליצחק ן' סהולה הוא אחד מספרי המוסר והפילוסופיה הבולטים שבכתב היד. הוא משתרע על 74 עמודים ומלווה באין ספור ציורים.


משל הקדמונים כגון לספר "משל הקדמוני", עוקבות אחרי הוראות הסופר, אך יוצרות איקונוגרפיה עצמאית, לא תמיד כמקובל באילוסטרציות מעין אלו.


בכריכת שני ספרי "משל הקדמונים" של אבן שאולה שהודפסו לאחרונה מופיעים ציורים שהועתקו ממכלול רוטשילד


"צורת(ציור) הצבי מפרש, ומפני הכל עומד ודורש"הכתב מעל הציור מסביר את המתרחש בו, והוא באותיות זהב מלאות ובולטות.

כיוון שאין ברשותנו צילומים בצבע מהמכלול עצמו, אנו מביאים כאן צילומים מכרטסת האילוסטרציות.

הצילומים שבכרטסת הם בשחור לבן, למרות שבמקורם

הם בשלל צבעים ומעוטרים בצבעי זהב וכסף.


הציורים במשל הקדמונים דומים לציורים בכתבי יד אחרים ובספרים המודפסים מאות בשנים.

(צילומים מהספר שבספריה הלאומית)


כמעט כל עמוד בכתב-היד מעוטר ומצויר בזהב ובצבעים עתירי-גוונים, בטכניקה מעולה ובסגנון השייך לאסכולת פררה מן המחצית השנייה של המאה החמש-עשרה.


ברכות לקריאת המגילה ומצויר בזהב ובצבעים עתירי-גוונים, בטכניקה מעולה ובסגנון השייך לאסכולת פררה מן המחצית השנייה של המאה החמש-עשרה.

בני המן תלויים על עץ.

הצייר של מכלול רוטשילד העתיק את הציור

של בני המן על עץ התליה מכתבי יד עתיקים יותר


בני המן תלויים על עץ, בכתבי יד עתיקים משנת 1290 ומשנת 1320.


מכלול רוטשילד, כפי שמוכר היום, הוא כתב היד העברי העשיר והמהודר שנכתב באותה תקופה. מתחילתו תוכנן כיצירה מפוארת שתכלול בפרטי פרטים כמעט את כל תחומי החיים הדתיים וחיי היום-יום.

ציורי הדמויות וקישוטי מסגרות המיניאטורות משקפים השפעת הרנסנס ונוצרו, כנראה, בצפון איטליה.


נופים דמיוניים, מראות בעלי פרספקטיבה של המרחב והדיוק בדמויות בני האדם והחיות, מלמדים אותנו שהציורים הם פרי יצירתם של מיטב האמנים שעבדו עבור חצר משפחת אסטה, במחצית בשנייה של המאה ה-XV. יתכן שיש קשר לסדנת האמנים שאיירה את ספר הברית הלטינית המפורסם " Borso d'Este".


תולדות כתב היד מכלול רוטשילד אינו ידוע בשלמותו. משנת 1832 עד שנת 1855 היה שייך לאוסף של שלמה דה פרנטה, בטריאסט. מאוחר יותר נמכר למשפחת רוטשילד מפריס, והיה בבעלותם עד גניבתו בזמן הכיבוש הנאצי. אחרי המלחמה התגלה מחדש כשמישהו ניסה למכור אותו לאלכסנדר מקס, ספרן הסמינר היהודי בניו יורק. הוא ידע שכתב-היד גנוב והחזירו למשפחת רוטשילד בלונדון. מרדכי נרקיס, מנהל מוזיאון בצלאל שכנע את ג'יימס דה רוטשילד שכתב-יד בעל חשיבות שכזה, מקומו בישראל. בשנת 1957, כשנודע לג'יימס דה רוטשילד על מחלתו של נרקיס שלח לו כמתנה את כתב-היד לירושלים.


בעמוד מתוך כתב-יד רוטשילד מתואר הרב מחזיק את ידיהם של החתן והכלה מנהג זה, שמוצאים אותו בעיקר בתמונות איטלקיות, קדום הוא ומקורו עוד בעולם הרומי, והתקבל בחוק הכנסייתי לגבי נישואין. מסתבר שבמאה ה-17 חדר מנהג זה לעולם היהודי באיטליה ומשם התפשט. אגב, זוהי עוד דוגמה למנהג שעד כה לא מצאנוהו בספרים והוא ידוע לנו ממקורות האמנות בלבד. לחיצת הידים של החתן והכלה הפכו לסמל לחיים משותפים והמנהג מתואר בעיקר ע"ג כתובות

"כיצד מרקדין לפני הכלה" - האמנות כטקסט וכמקור לחקר הפולקלור והמנהג היהודי

חתונה


עירוב חצרות הרב מחזיק את ידיהם של החתן והכלה מנהג זה, שמוצאים אותו בעיקר בתמונות איטלקיות, קדום הוא ומקורו עוד בעולם הרומי, והתקבל בחוק הכנסייתי לגבי נישואין. מסתבר שבמאה ה-17 חדר מנהג זה לעולם היהודי באיטליה ומשם התפשט. אגב, זוהי עוד דוגמה למנהג שעד כה לא מצאנוהו בספרים והוא ידוע לנו ממקורות האמנות בלבד. לחיצת הידים של החתן והכלה הפכו לסמל לחיים משותפים והמנהג מתואר בעיקר ע"ג כתובות

הטבת חלום


ברית מילה הרב מחזיק את ידיהם של החתן והכלה מנהג זה, שמוצאים אותו בעיקר בתמונות איטלקיות, קדום הוא ומקורו עוד בעולם הרומי, והתקבל בחוק הכנסייתי לגבי נישואין. מסתבר שבמאה ה-17 חדר מנהג זה לעולם היהודי באיטליה ומשם התפשט. אגב, זוהי עוד דוגמה למנהג שעד כה לא מצאנוהו בספרים והוא ידוע לנו ממקורות האמנות בלבד. לחיצת הידים של החתן והכלה הפכו לסמל לחיים משותפים והמנהג מתואר בעיקר ע"ג כתובות


שחרית לשבת הרב מחזיק את ידיהם של החתן והכלה מנהג זה, שמוצאים אותו בעיקר בתמונות איטלקיות, קדום הוא ומקורו עוד בעולם הרומי, והתקבל בחוק הכנסייתי לגבי נישואין. מסתבר שבמאה ה-17 חדר מנהג זה לעולם היהודי באיטליה ומשם התפשט. אגב, זוהי עוד דוגמה למנהג שעד כה לא מצאנוהו בספרים והוא ידוע לנו ממקורות האמנות בלבד. לחיצת הידים של החתן והכלה הפכו לסמל לחיים משותפים והמנהג מתואר בעיקר ע"ג כתובות


במכלול מעל 120 פיוטים!, שנהגו לשיר בתפילות.

"אור עולם קראו"

יוצר(פיוט) לשבת תשובה


ציור של יעל וסיסרא בפתח האוהל, בתפילות.

יוצר (פיוט) לשבת חנוכה.
סליחות לשני בתפילות.

קריאת התורה והפטרה לתעניות "ויחל"


בצלאל נרקיס מספר:מיד לאחר מלחמת העולם השנייה, עם ההכרה בממדי השוד הנאצי של אמנות אירופה, ריכזו בעלות הברית את האוספים בכמה מרכזים בגרמניה וגייסו לצבאות הברית מאות היסטוריונים לאמנות שיזהו את אלפי החפצים ובעליהם. רבות מן היצירות הוחזרו למוזיאונים ולאספנים פרטיים שמהם נגזלו, וכך קיבלו הרוטשילדים חלק מאוסף האמנות הענק שלהם, ובתוכם כתבי יד מצוירים עתיקים (ביניהם היה כתב יד רוטשילד 24 המפואר).


מותו של אלכסנדר הגדול העולם השנייה, עם ההכרה בממדי השוד הנאצי של אמנות אירופה, ריכזו בעלות הברית את האוספים בכמה מרכזים בגרמניה וגייסו לצבאות הברית מאות היסטוריונים לאמנות שיזהו את אלפי החפצים ובעליהם. רבות מן היצירות הוחזרו למוזיאונים ולאספנים פרטיים שמהם נגזלו, וכך קיבלו הרוטשילדים חלק מאוסף האמנות הענק שלהם,

צילום מכרטסת כתב היד.


THE ROTHSCHILD MISCELLANY העולם השנייה, עם ההכרה בממדי השוד הנאצי של אמנות אירופה, ריכזו בעלות הברית את האוספים בכמה מרכזים בגרמניה וגייסו לצבאות הברית מאות היסטוריונים לאמנות שיזהו את אלפי החפצים ובעליהם. רבות מן היצירות הוחזרו למוזיאונים ולאספנים פרטיים שמהם נגזלו, וכך קיבלו הרוטשילדים חלק מאוסף האמנות הענק שלהם,

מהדורה פקסימילית מכרך כתה"י שבמוזיאון ישראל בירושלים. כתיבה איטלקית מרובעת ובינונית. חלקה מנוקד. עם ציורים רבים נכתב וצויר באיטליה בין השנים 1480-1470. 473 דף. עם כרך המבואות באנגלית. 256 ע'.

כתב היד כולל 37 פריטים:

א) תהלים, איוב ומשלי עם פרוש רש"י ומסורה , ב) סידור לכל השנה

ג) תשבץ (ספר הלכה)מאיר ב"ר ברוך (מהר"ם) מרוטנברג

ד) חיי עולם גירונדי, יונה ב"ר אברהם (ספר מוסר), ה) ס' ה מנהגים, ה) ס' ה מנהגים

ו) משנה תורה הלכות חמץ ומצה משה בן מימון (הרמב"ם)

ז) משה בן מימון (הרמב"ם) לפרק חלק פירוש המשניות להרמב"ם, פרק חלק

ח) שמונה פרקים להרמב"ם, ט) סדר עולםי-יא) מבוא התלמוד ומאמר על המשקלות והמדות אבן עקנין, יוסף ב"ר יהודה יב) קטעים מתורגמים מאריסטו

יג) יוסיפון (ספר היסטוריה יהודית המבוסס בעיקר על חיבורו של יוסף בן מתתיהו, שהופיע באיטליה במאה העשירית), יד) ס' ה מעלות,טו) משל הקדמוני (" משל הקדמוני" של אבן סהולה הוא אוסף סיפורים ומשלים בפרוזה מחורזת (מקאמה), שנכתב בשנת (1281)

טז) דברי הימים ממשה רבנו , יז) מדרש ויסעו, יח) מדרש חירם

יט) אגרות הרמב"ם , כ) בחינת עולם ידעיה הפניני ב"ר אברהם הבדרשי

כא) כתב התנצלות מהנ"ל להרשב"א, כב) בן המלך והנזיר("בן המלך והנזיר" הוא ספר מופת, הכולל משלים, סיפורים ותיאורים מושכי לב.)

כג) מנחת יהודה שונא הנשים אבן שבתי, יהודה בן יצחק

כד) שערי דורא יצחק ב"ר מאיר מדורא


בן המלך והנזיר-ספר פילוסופי. המשקלות והמדות אבן עקנין, יוסף ב"ר יהודה יב) קטעים מתורגמים מאריסטו

תרגום מערבית ע"י אברהם בן חסדאי

http://www.daat.ac.il/daat/vl/nazir/nazir01.pdf


כה) סוד הסודות ("אריסטו" המשקלות והמדות אבן עקנין, יוסף ב"ר יהודה יב) קטעים מתורגמים מאריסטו ; תרגום מערבית ע"י אלחריזי.

כו) מוסרי הפילוסופים ליצחק ן' חאנין, תרגום אלחריזי.

כז) פסקי הלכה מאת רבנו יצחק ב"ר יוסף מקורביל

כח) תקנות רבינו גרשום מאור הגולה (מוסר) כט) תקנות ר" יהודה החסיד

ל) חלוקי מנהגים שבין א"י לבבל לא) משפט חיבוט הקבר

לב) אלפא ביתא דבן סירא (הגדה)

לג) אגדות התלמוד - שלשה דברים

לד) כללי הלוח – קביעת השנים (14 קביעות)

לה) קערת כסף יוסף האזובי

לו) פיוטים מרבנו יהודה הלוי

לז) לוח התקופות (מחזור חמה – מחזור לבנה)


הוצאת מכלול רוטשילד בפקסימיליה, העמידה את ההוצאה באתגר מאד גדול, מכיוון שמטרתה הייתה להוציא לאור את כתב-היד, דומה ככל האפשר למקור. הופעלו מאמצים רבים כדי לרכוש את החומרים הטובים ביותר ולהשיג את בעלי המקצוע המומחים הטובים ביותר כדי שהתקבלו אקסמפלרים הדומים ביותר למקור לא רק בכתב אלא גם במגע הדפים.


מאמצים רבים הושקעו כדי להתאים את צבעי הפקסימיליה לצבעי המקור העתיק, עד לקבלת הדמיון המושלם. מכיוון שלא היתה אפשרות לקבל את צבע הזהב בנאמנות בהדפסה, הוחלט לצבוע את הזהב בפקסימיליה בצביעה ידנית בכל אחד ממאות הדפים שבחמש מאות וחמישים פקסימיליות שהודפסו.

בגמר ההדפסה הושמדו הגלופות של כתב רוטשילד כדי להבטיח שמירת הערך של ההעתקים של היצירה. (ניתן לרכוש אותם במחיר של כ10,000 דולר כל אחד)

אנו ממליצים להיכנס לאתר של חברת הפקסימיליות, ולהיוודע על המורכבות של העבודה וההדפסה. כתובת האתר מצויה בסוף המצגת.


156 צבעי הפקסימיליה לצבעי המקור העתיק, עד לקבלת הדמיון המושלם. מכיוון שלא היתה אפשרות לקבל את צבע הזהב בנאמנות בהדפסה, הוחלט לצבוע את הזהב בפקסימיליה בצביעה ידנית בכל אחד ממאות הדפים שבחמש מאות וחמישים פקסימיליות שהודפסו.מ"מ

210 מ"מ

102 מ"מ

מבנה כתב היד

גודלו הוא כ210 x156 מ"מ ועוביו 102 מ"מ.

מכיל 948 דפים מהם 816 מצוירים ומאוירים בזהב מובלט, אבקת זהב וכסף, ובצבעים מבריקים ועדינים.

הפקסימיליות ממוספרות ומלוות בתעודת אישור של מוזיאון ישראל, ומלווה בספר הסברים מפורט על כתב-היד שנכתב על ידי חמשה מומחים מהבולטים בתחום.


Pricking & Bookworm צבעי הפקסימיליה לצבעי המקור העתיק, עד לקבלת הדמיון המושלם. מכיוון שלא היתה אפשרות לקבל את צבע הזהב בנאמנות בהדפסה, הוחלט לצבוע את הזהב בפקסימיליה בצביעה ידנית בכל אחד ממאות הדפים שבחמש מאות וחמישים פקסימיליות שהודפסו.

The pages of the manuscript contain the minuteprickingholes made by the scribe between which he ruled parallel lines to guide him in the writing of the text. They were often trimmed off before binding but in the Rothschild Miscellany some pricking is still evident on most of the pages. This is the first time that pricking holes have ever been reproduced in a facsimile – demanding a level of precision and accuracy previously unheard of in facsimile reproduction. Similarly, there is evidence that over the ages bookworm have attacked some of the pages - where visible, this has also been accurately reproduced.


מקורות: צבעי הפקסימיליה לצבעי המקור העתיק, עד לקבלת הדמיון המושלם. מכיוון שלא היתה אפשרות לקבל את צבע הזהב בנאמנות בהדפסה, הוחלט לצבוע את הזהב בפקסימיליה בצביעה ידנית בכל אחד ממאות הדפים שבחמש מאות וחמישים פקסימיליות שהודפסו.

http://www.facsimile-The Rothschild Miscellany- English

http://www.finns-books.La Miscelanea de Rothschild Castellano

http://www.bridgeman.co.uk ציורי מכלול רוטשילד

http://www.biu.ac.על מכלול רוטשילד וצילומים

http://www.art-text.com/history-831.htm

http://www.biblelandpictures.com/gallery/gallery.

http://www.finns-books.com/rothschi.htm

http://www.biu.ac.il/HU/pele/hag-gad/rot-24/index.htm


מקורות: צבעי הפקסימיליה לצבעי המקור העתיק, עד לקבלת הדמיון המושלם. מכיוון שלא היתה אפשרות לקבל את צבע הזהב בנאמנות בהדפסה, הוחלט לצבוע את הזהב בפקסימיליה בצביעה ידנית בכל אחד ממאות הדפים שבחמש מאות וחמישים פקסימיליות שהודפסו.

http://wwwעל הפרופסור בצלאל נרקיס

http://www.haaretz.co.על פועלו של מרדכי נרקיס

http://he.wikipedia. בצלאל נרקיס

http://www.facsimile-editions-haaretz-

http://www.chabadlibrary.org/catalog/index.php?volno=61501

תודתנו נתונה לדוד בן נעים, מהספרייה ליהדות באוניברסיטת בר-אילן

על הסיוע הרב בחשיפת הפקסימיליה וכרטסת הציורים המצויים במחלקה לספרים נדירים.

קלריטה ואפרים

[email protected]


ad