Slide1 l.jpg
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 43

öğrenmiş olacaksınız.... PowerPoint PPT Presentation


  • 64 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Bu sunumun sonunda. Fiber Opti k ile ilgili. Temel Prensipleri. öğrenmiş olacaksınız. Fiber Optik bağlantı nedir?. Bakır kablonun alternatifidir. 1870. John Tyndall, F.R.S. 1820 - 1893. Toplam dahili yansıma. Tarihi Gelişme - 1. Fotofon , 1880. Speaking Trumpet.

Download Presentation

öğrenmiş olacaksınız....

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Slide1 l.jpg

Bu sunumun sonunda

Fiber Optik ile ilgili

Temel Prensipleri

öğrenmiş olacaksınız....


Slide2 l.jpg

Fiber Optik

bağlantı nedir?

Bakır kablonun alternatifidir.


Slide3 l.jpg

1870

John Tyndall, F.R.S.

1820 - 1893

Toplam dahili yansıma

Tarihi

Gelişme - 1


Slide4 l.jpg

Fotofon, 1880

Speaking Trumpet

Headphones

Photocell

Mirror

Diaphragm

Alexander Graham Bell

1847 - 1922

Tarihi

Gelişme - 2


Slide5 l.jpg

NedenFiber kullanıyoruz?


Slide6 l.jpg

Kamera

Bakır kablo kullanmanın ne sakıncası var ?

Monitör

Koaksiyal kablo


Slide7 l.jpg

Gürültü & Girişim

Kamera

Uzak Mesafe

Bakır kablo kullanmanın ne sakıncası var ?

Monitör

Koaksiyal Kablo


Slide8 l.jpg

Kamera

Uzak Mesafe

Fiberbir Alternatif oluşturuyor

Monitör

Koaks

Koaks


Slide9 l.jpg

Kamera

Uzak Mesafe

Alternatif olarak Fiber

Monitör

Koaks

Koaks


Slide10 l.jpg

Kamera

Uzak mesafe

Alternatif olarak Fiber

Monitör

Koaks

Koaks

TRANCEIVER

TRANCEIVER

Fiber optik Kablo


Slide11 l.jpg

Alıcının AGC sistemi

çıkış seviyesini muhafaza eder

Kamera

Daha uzak mesafe

Large distance

Alternatif olarak Fiber

Monitör

Koaks

Koaks

TRANCEIVER

TRANCEIVER

Fiber Optik Kablo


Fiber opti k leti imin avanta jlar l.jpg

Fiber Optik İletişiminAvantajları

  • Uygun Bant GenişliğiBirçok sinyalin gönderilmesi mümkün

  • Düşük Gönderim KaybıAmplifikasyona gerek olmadan uzun mesafe

  • Radyasyon yokEtkileşim ve karışmaya karşı korunma

  • Araya girme güçlüğüSinyal güvenliği

  • İletken değilElektriki izolasyon

  • Küçük ebat ve ağırlıkDaha dar alanda daha fazla yer

  • Kuvvetli veEsnekMontajı kolay

  • GüvenirlikUygula ve unut

  • Maliyeti DüşükRekabetçi


Slide13 l.jpg

GönderimPrensipleri


K r lma yans ma l.jpg

96%

4% Reflection

100%

99.98%

100%

Kırılma & Yansıma

Hava

Cam

Toplam dahili Yansıma


Slide15 l.jpg

Çok yönlüYansıma

Hava

Cam

Hava


Slide16 l.jpg

BirSilindir İçinde Yansıma

Hava

Cam

Hava


Slide17 l.jpg

Kirlilik

Kırık,çizik

Yüzeydeki kusurlar nedeniyle sızıntı

Hava

Cam

Hava


Slide18 l.jpg

Yüzeysel bozukluklar

Yüksek yansıma indisli cam nüve

Alçak yansıma indisli

Cam kaplama

Işığın camdaki hızı = Işığın havadaki hızı

Kırılma hızı

Çözüm -Optik Kaplama

Hava

Hava


Slide19 l.jpg

KaplamaÇapı

(Örn. 125um)

Nüve Çapı

(Örn. 62.5um)

Birinci (koruyucu) kaplama

ÇözümKoruyucu Kaplama

62.5/125 Fiber


Slide20 l.jpg

Aynı Modda değişik ışın

Alçak düzen Modu

Yüksek düzen Modu

GönderimModları

Çoklu Mod - MultiMode Fiber


Slide21 l.jpg

MultiMode FiberdeSaçınım


Sa n m n e tkisi l.jpg

50% değerleme seviyesi

50% değerleme seviyesi

SaçınımınEtkisi

1 0 1 0 1 0 1

1 0 1 0 1 0 1

1 ? 1 ? 1 ? 1

Veri Kaybı


Fiber de ban t geni li i l.jpg

FiberdeBant Genişliği

Saçınım sınırı, fiber yetkinliğinin azami bant genişliğidir ve bu..... MHz.km.ile ölçülür

Bu ne anlama geliyor?


Fiber de ban t geni li i24 l.jpg

3 km

5 MHz

1 km

15 MHz

2 km

7.5 MHz

FiberdeBant Genişliği

Bir fiberin bant genişliğinin 15 MHz.km olduğunu farzedelim

veya başka kombinasyonlarda....... MHz x km = 15


Slide25 l.jpg

MultiMode (Çok Modlu)Fiber


Single m ode tek modlu fiber l.jpg

SingleMode (Tek Modlu)Fiber


Single m ode fiber l.jpg

Nüve Çapı

(8.3um)

Kaplama Çapı

(125um)

SingleMode Fiber

9/125 Fiber


Single m ode fiber31 l.jpg

SingleMode Fiber


Single m ode fiber32 l.jpg

SingleMode Fiber

Tek Modlu fiberde saçınım düşüktür ve bunu ışık kaynağının karakteristiği tayin eder.

Tek Modlu fiberin bant genişliği tipik olarak 50GHz.km’dir.

Elektronik devrelerde, pratik olarak eş zamanlı kanal kullanımı sınırlıdır.

Tek modlu fiberin dezavantajı; nüve çapının küçük olması (8.3um) sebebiyle ışık yoğunluğu yüksek ve pahalı olan lazer ışık kaynağı kullanma zorunluluğu olup aynı zamanda çok daha hassas bağlantı elemanları gerektirmesidir.


Slide33 l.jpg

MultiMode (Çok Modlu) Fiber

Step-Index

(Basamak İndisli)


Slide34 l.jpg

MultiMode (Çok Modlu)Fiber

Graded-Index

(Derece İndisli)


Slide35 l.jpg

MultiMode (Çok Modlu)Fiber

Graded-Index

(Derece İndisli)

Her ne kadar MAVİ ve YEŞİL mod’lar KIRMIZI ile kıyaslandığında daha fazla mesafe katetmiş olsa da hızlarının yüksek ortalaması aldıkları mesafeleri dengeler

Tüm mod’ların eşit gecikmeye uğradığı varsayılır. Böylelikle dağılımın (dispersion)

-hemen hemen- bertaraf edildiği düşünülür.


Slide36 l.jpg

Optik Fiber cinsleri

a) Multimode

Basamak indisli(Step-Index)

b) Single-mode

Basamak indisli(Step-Index)

c) Multimode

Derece indisli(Graded-Index)


Slide37 l.jpg

FiberKarakteristikleri


Fiber letim t ransmission l.jpg

100%

İletim

50%

25%

12.5%

2 Km

3 Km

Mesafe

4 Km

Fiber-İletim (Transmission)

Üssel azalış

1 Km


Fiber zay flama a ttenuation l.jpg

12 dB

Zayıflama

9 dB

6 dB

3 dB

0 dB

4 Km

1 Km

2 Km

3 Km

Mesafe

Fiber-Zayıflama(Attenuation)

Zayıflamada değişim

Eşit aralıklıdır

(dB/km)


Fiber i n da l m l.jpg

20

10

7

5

4

3

2

Fiberde

Zayıflama

dB/km

1300 nm

Penceresi

Rayleigh Saçınımı

1.0

0.7

1550 nm

Penceresi

0.5

0.4

İnsan Gözünün

tepkisi

0.3

0.2

Human Eye

Response

0.1

400 500 600 700 800 900 1000 1100 1200 1300 1400 1500 1600

Işık kaynağının dalgaboyu (nm)

FiberIşın Dağılımı

850 nm

Penceresi


Fiber optikte d a lma dispersion l.jpg

Fiber Optikte Dağılma (Dispersion)

  • Şekilsel Dağılma (Modal Dispersion)

    Işık huzmesinin değişik yol ve mod izlemesinden kaynaklanır.

    Her birinin yol uzunluğu farklıdır ve iletimde gecikmeye sebep olur

    Sadece Çok modlu (MultiMode) fiberlerde meydana gelir..

  • Renksel Dağılma(Chromatic Dispersion)

    Işık kaynağından çıkan ışın dalgaboylarının farklı hızda olmasından meydana gelir.

    Hem çok modlu (MultiMode),

    hem de tek modlu (SingleMode) fiberlerde meydana gelir..

    Her ikisi de fiberin bant genişliğini tayin eder ve Mhz.Km ‘le ölçülür


Fiber paramet releri l.jpg

FiberParametreleri


Slide43 l.jpg

Sorularınız ?

Detaylı Bilgi için;

[email protected] Tel.0216.484 22 22


  • Login