Układ Kostny Człowieka
Download
1 / 17

Uklad Kostny Czlowieka - PowerPoint PPT Presentation


 • 1463 Views
 • Updated On :

Układ Kostny Człowieka. Bartek Wróblewski 2F.

Related searches for Uklad Kostny Czlowieka

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Uklad Kostny Czlowieka' - lakeisha


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Układ Kostny Człowieka

Bartek Wróblewski 2F


 • Układ kostny składa się z około 200 kości, z których wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.


Kości wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

 • Struktura Kości

 • Rodzaje Kości

 • Tworzenie, Wzrost oraz Cechy Kości


STRUKTURA KOŚCI. wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

 • Kość uformowana jest przez substancję kostną i szpik.

 • Substancja kostna:

  Jest to część twarda kości. Zawiera duże ilości wapnia. Może przyjmować dwie zasadnicze postacie:

 • Kość gąbczasta - uformowana jest z delikatnych beleczek tworzących rodzaj siatki, gdzie znajdują się małe jamki. Ten typ tkanki występuje na końcach kości długich i we wnętrzu innych;

 • Kość zbita - to tkanka kostna o grubej i sztywnej strukturze. Kość ma kształt cylindryczny, do jej wnętrza prowadzi tzw. kanał Haversa. Zbiór blaszek wraz z kanałem nosi nazwę osteonu.

  Szpik kostny:

  To gąbczasta, silnie ukrwiona tkanka, wypełniająca jamy wewnątrz kości. Szpik może być czerwony lub żółty. Ten pierwszy jest ważniejszy, gdyż jego rola to produkcja wszystkich komórek krwi. U noworodka cały szpik jest czerwony. U człowieka dorosłego szpik czerwony pozostaje przede wszystkim w kościach tułowia i czaszki, w kościach kończyn dominuje żółty szpik.


Rodzaje Kości. wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

 • Kształt kości jest bardzo zróżnicowany. Można wyróżnić cztery ich rodzaje:

 • Kości płaskie:

  do tego typu należą kości sklepienia mózgoczaszki i łopatka;

 • Kości długie:

  środkowa część kości długiej nosi nazwę trzonu, końce zaś są nazwane nasadami. Trzony utworzone są przez kość zbitą. Typowym przykładem jest kość udowa i ramieniowa;

 • Kości krótkie:

  do tego typu należą kości nadgarstka, kości stepu itp.;

 • Kości różnokształtne:

  np. żuchwa, kości podniebienne, kręgi.


WZROST KOŚCI: wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

Podczas fazy wzrostowej w dzieciństwie i młodości kości nie są całkowicie uwapnione. W pobliżu ich zakończeń znajdują się strefy tkanki chrzęstnej, bardziej miękkiej. Między dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia przyrost kości zostaje zahamowany, gdyż następuje wysycenie wapniem i kostnienie. Zarówno przyrost kości jak i jego zatrzymanie zależą od wielu czynników hormonalnych.TWORZENIE I NISZCZENIE KOŚCI:

Kości nie przyrastają tylko na długość, lecz też na szerokość. W okresie budowy kości (i procesów gojenia) czynne są komórki wytwarzające substancję międzykomórkową tkanki kostnej tzw. osteoblasty. Kość już uformowana jest niszczona w sposób ciągły przez inny rodzaj komórek - osteoklasty. CECHY KOŚCI:

W wieku dojrzałym kości charakteryzują się twardością i wytrzymałością, jednak w przypadku silnego urazu mogą ulec złamaniu. W dzieciństwie kości są bardzo giętkie. W tym okresie częste są uszkodzenia, w wyniku, których następuje odgięcie się kości, bez jej złamania, co świadczy o jej elastyczności. Natomiast na starość kości stają się łamliwe i kruche wskutek utraty wapnia. Proces ten nosi nazwę osteoporozy i jest powodem złamań w wyniku minimalnego nawet urazu lub wysiłku.


Szkielet: wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

 • Szkielet człowieka można

 • podzielić na dwie części:

 • Osiową. (Czaszka, Kręgosłup,

 • Klatka Piersiowa)

 • Obwodową. (Kończyny górne i dolne)


 • Szkielet Część Osiowa wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie. :

 • Czaszka:

 • Kręgosłup:

 • Klatka Piersiowa:


KOŚCI CZASZKI. wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

 • Czaszka zbudowana jest z ośmiu różnych kości silnie połączonych ze sobą. Ich połączenia mają kształt krętych linii, zwanych szwami. W pierwszych latach życia linie te w niektórych miejscach nie są zrośnięte, tworząc wgłębienia zwane ciemiączkami. Budowa kości czaszki jest typowa dla kości płaskich. Kości te są zbudowane z zewnętrznej blaszki, wewnętrznej blaszki i kości gąbczastej. W budowie czaszki człowieka wyróżniamy:

 • mózgoczaszkę (chroni mózg),

 • trzewioczaszkę (chroni narządy zmysłów - wzrok, węch, smak).

 • KOŚĆ CZOŁOWA

 • - to kość mieszcząca się w górnej i przedniej części czaszki, w okolicy czołowej. Jej część wewnętrzna stanowi fragment podstawy czaszki. W jej partii przedniej znajdują się twarde rąbki z wgłębieniami, które tworzą górną część oczodołów. Poza brzegami oczodołów, w głębi kości i między dwiema blaszkami, znajdują się dwie przestrzenie zwane zatokami czołowymi. Są one pokryte od wewnątrz linią śluzową i mają kontakt z jamą nosową. KOŚCI CIEMIENIOWE

 • - są to dwie kości mieszczące się po przeciwnych stronach czaszki. Są płaskie o kształcie czworokąta. Stanowią boczno-górne części czaszki. KOŚCI SKRONIOWE

 • - są to dwie kości usytuowane po obu stronach czaszki, tworzące jej boczno-dolne części.

 • KOŚĆ POTYLICZNA

 • - jest zlokalizowana w tylnej partii czaszki, tworząc częściowo sklepienie i częściowo jej podstawę. W jej środkowym fragmencie znajduje się otwór zwany otworem potylicznym. Kość potyliczna ma połączenie stawowe z kręgosłupem za pośrednictwem pierwszego kręgu szyjnego. Przez otwór potyliczny przechodzi rdzeń kręgowy biegnący od mózgowia do wnętrza kręgosłupa. KOŚĆ SITOWA

 • - jest ona niewielka. Jej część pozioma tworzy niewielki obszar podstawy czaszki, z tyłu za okolicą czołową. Jej przedłużenia w kierunku dolnym tworzą górną część jamy nosowej.

 • KOŚĆ KLINOWA

 • - znajduje się w linii środkowej podstawy czaszki, z tyłu za kością czołową i sitową , a z przodu przed kością potyliczną. Składa się z:

 • części środkowej zwanej trzonem. W jego wnętrzu znajdują się jamy zwane zatokami klinowymi. Przednia część trzonu stanowi fragment podstawy czaszki. Znajduje się w niej zagłębienie zwane siodłem tureckim, na którym osadzona jest przysadka mózgowa,

 • przedłużeń, zwanych skrzydłami. Tworzą one część podstawy czaszki i część ściany oczodołów.


 • KOŚCI TWARZY. wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

 • KOŚCI SZCZĘKI:

 • - są dwie, umieszczone po obu stronach linii środkowej. Są połączone i tworzą środkową część kostnej struktury twarzy. W ich wnętrzu znajdują się jamy zwane zatokami szczękowymi. Są wyścielone od wewnątrz błoną śluzową, maja połączenie z jamą nosową. Kości szczęki stanowią zarazem fragmenty: jamy nosowej, jamy ustnej, oczodołów. ŻUCHWA:

 • - ma kształt podkowiasty. Jest kością o znacznej ruchomości, a jej główna funkcją jest udział w procesie żucia. Jej końce są zaokrąglone i tworzą połączenia stawowe z kośćmi skroniowymi. Ma 16 otworów, w których osadzone są zęby. KOŚCI NOSOWE:

 • - to dwie małe kości połączone ze sobą w linii środkowej. Tworzą grzbiet nosa. KOŚCI JARZMOWE:

 • - są dwie, o czworobocznym kształcie. Tworzą część boczną policzków. JAMA NOSOWA:

 • - jest to przestrzeń znajdująca się w części środkowej twarzy. Są tu trzy małżowiny nosowe: górne, środkowe i dolne. Ściana przyśrodkowa tzw. przegroda nosowa przedziela jamę nosową na dwie części. ZĘBY:

 • - umocowane są w kościach szczęki i żuchwy, tworząc dwa łuki zębowe. Każdy ząb osadzony jest w zębodole. Zęby biorą udział w procesie rozdrabniania pokarmu i żucia. Jest to wstępna faza trawienia. Pierwsze uzębienie, zwane mlecznym składa się z 20 zębów (2 siekacze, 1 kieł, 2 trzonowe w pierwszej ćwiartce łuku). Przeciętny dorosły człowiek ma w każdej ćwiartce łuku zębowego 2 siekacze, 1 kieł, 2 zęby przedtrzonowe i 3 trzonowe, czyli 32 zęby. Część widoczna zęba to korona, ukryta to korzeń. Ząb zbudowany jest z tzw. zębiny. Na koronie jest pokryty szkliwem, a na korzeniu tzw. cementem. We wnętrzu zęba przebiegają nerwy i naczynia krwionośne.


 • KRĘGOSŁUP wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

 • Kręgosłup składa się z 24 elementów zwanych kręgami. Umieszczone są one w linii prostej. Połączone ze sobą za pomocą mięsni i więzadeł. Górna część kręgosłupa łączy się z podstawą czaszki przez powierzchnie stawowe z kością potyliczną. Przez kanał kręgowy przebiega rdzeń kręgowy. Dolna część kręgosłupa łączy się z kością krzyżową. Kość ta powstała w wyniku zrośnięcia się pięciu kręgów krzyżowych, łączy się ona z kością guziczną. W kręgosłupie wyróżniamy 5 części:

 • Część szyjna

 • - stanowi główny fragment kręgosłupa, w okolicy karkowej. Składa się z siedmiu kręgów, które są ruchome.

 • Część piersiowa

 • - jest kontynuacją części szyjnej, znajduje się w okolicy grzbietowej. Składa się z 12 kręgów. Są one masywne i mniej ruchome od kręgów szyjnych.

 • Część lędźwiowa

 • - jest umieszczona między częścią piersiową a krzyżową. Składa się z 5 kręgów. Są one najbardziej masywne. Wygięcia kręgosłupa w kierunku przednim zwane są lardozami, a wygięcia ku tyłowi - kyfozami.

 • Część krzyżowa

 • - składa się z 5 kręgów.

 • Część guziczna

 • - składa się z 5 kręgów.


 • KOŚCI wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie. KLATKI PIERSIOWEJ

 • Zbiór struktur kostnych okolicy piersiowej nosi nazwę klatki piersiowej. Klatka pieriowa jest konstrukcją ażurową. W jej skład wchodzą:

 • Żebra:

 • - są to kości długie i spłaszczone, które nadają kształt klatce piersiowej. Ich przednia część łączy się z mostkiem za pomocą chrząstki, która stanowi ostatni ich fragment. Z każdego z 12 kręgów piersiowych wychodzą 2 żebra po obu stronach, jest ich więc w sumie 24.

  • 7 pierwszych żeber łączy się bezpośrednio z mostkiem. Są to żebra prawdziwe,

  • 3 następne pary żeber łączą się z przodu ze sobą za pomocą chrząstki i nosza nazwę żeber rzekomych,

  • ostatnie 2 pary żeber nie łączą się z mostkiem i noszą nazwę żeber wolnych.

 • Pod każdym z żeber przebiegają naczynia krwionośne (tętnice oraz żyły) i nerwy międzyżebrowe, które unerwiają całą ścianę klatki piersiowej.

 • Mostek:

 • - to kość płaska. Położony jest w linii środkowej ciała, na przedniej ścianie klatki piersiowej. Łączy się z nim obustronnie 7 żeber i obojczyki. Górna cześć mostka, zwana rękojeścią jest najszersza, część dolna jest zaostrzona i nosi nazwę wyrostka mieczykowatego. Mostek jest częściowo zbudowany z dwóch warstw kości zbitej, pomiędzy którymi znajduje się kość gąbczasta.

 • Kręgi piersiowe


 • Część Obwodowa Szkieletu Człowieka. wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.

 • Kończyny Górne.

 • Kończyny Dolne.


 • KOŚCI wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie. KOŃCZYN GÓRNYCH

 • Konstrukcja szkieletu kończyny górnej zapewnia jej bardzo dużą ruchomość. Wyróżniamy w niej kości: ramienia, przedramienia i ręki oraz kości obręczy barkowej. W skład szkieletu każdej z kończyn górnych wchodzą:

 • Łopatka

 • - kość płaska w kształcie trójkąta. Ma dwa ważne przedłużenia: grzebień łopatki na swej powierzchni tylnej i wyrostek kruczy na swym górnym brzegu.

 • Obojczyk

 • - kość długa, umieszczona poziomo w górnej i przedniej części klatki piersiowej. Łączy się z mostkiem i łopatką. Tworzy kształt litery "S".

 • Kość ramienna

 • - kość długa, stanowi podstawę ramienia. Składa się z trzonu i nasad.

 • Kość łokciowa

 • - kość długa. Wraz z kością promieniową tworzy strukturę przedramienia. Leży po stronie palca piątego - wewnętrznie.

 • Kość promieniowa

 • - to druga z kości przedramienia. Jest równoległa do kości łokciowej. Kość ta często ulega złamaniu. Leży po stronie kciuka - zewnętrznie.

 • Kości nadgarstka

 • - nadgarstek jest zbudowany z ośmiu kości krótkich, rozmieszczonych w dwóch szeregach.

 • Kości śródręcza

  - śródręcze składa się z pięciu kości. Każda z nich odpowiada jednej z kości palców.

 • Kości palców

 • - są kościami długim. Palce z wyjątkiem kciuka składają się z trzech kości tzw. Policzków, kciuk ma tylko 2 kości (dwa paliczki).


 • KOŚCI wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie. KOŃCZYN DOLNYCH

 • Szkielet kończyny dolnej umożliwia dwunożną lokomocję. Wyróżniamy w nim kości: uda, podudzia i stopy oraz kość miedniczą. KOŚCI MIEDNICY

 • Miednica - jest zbudowana ze zrośniętych ze sobą trzech różnych kości. Są to kości:

 • biodrowa,

 • łonowa,

 • kulszowa.

 • Na powierzchni zewnętrznej kości miedniczej znajduje się zagłębienie o kształcie kulistej jamy. Jest to panewka stawu biodrowego; łączy się ona z głową kości udowej, która zagłębia się w jej wnętrzu.


KoNiEc :) wiele stanowi dzwignię: do kości przyczepione są mięśnie powodujące poruszanie się całego organizmu. Kościec tworzy rusztowanie całego ustroju, określa jego wielkość, kształt i wytrzymałość. Kości łączą się ze sobą, tworzą liczne osłony chroniące narządy wewnętrzne przed różnymi urazami. Na przykład czaszka osłania zawarte w jej jamie mózgowie, kręgosłup chroni mieszczący się w kanale kręgowym rdzeń kręgowy, klatka piersiowa chroni płuca, serce, naczynia krwionośne, a miednica chroni znajdujący się w miednicy mniejszej pęcherz i odbytnicę, u kobiet także macicę, jajowody i jajniki. Szkielet stanowi podporę dla całego organizmu, określa położenie poszczególnych narządów względem siebie.


 • Prezentacja została wykonana samodzielnie przy pomocy materiałów zebranych z internetu,czasopisma „Świat Wiedzy” oraz źródeł własnych (Siostra),a także piosenki zespołu Bum „Kanikuły” która mam nadzieje umili oglądanie 

 • Prezentacje można oglądać na dwa sposoby:

 • 1.Automatycznie

 • 2.Indeksowo(poprzez wybranie hiperłącza które przeniesie do slajdu na wybrany temat)

 • Czas przesuwania się slajdu ustawiony jest automatycznie na 10sek,a każdy rysunek pojawia się automatycznie po tekście w odstępie 4-6sek.

 • Życzę miłego oglądania 