Aktivn subwoofer
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 14

Aktivní SUBWOOFER PowerPoint PPT Presentation


  • 69 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Aktivní SUBWOOFER. Zadané parametry: Napájecí napětí : 200 až 250 V Výstupní výkon: 50 W Dělící frekvence: 50 – 150 Hz. Parametry: Napájecí napětí : 200 až 250 V Výstupní výkon: 52 W do 8 Ohmů Dělící frekvence: 50 – 150 Hz Vnější rozměry bez vyčnívajících prvků: 370 x 350 x 540 mm

Download Presentation

Aktivní SUBWOOFER

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


AktivníSUBWOOFER


Zadané parametry:

Napájecí napětí: 200 až 250 V

Výstupní výkon: 50 W

Dělící frekvence: 50 – 150 Hz

Parametry:

Napájecí napětí: 200 až 250 V

Výstupní výkon: 52 W do 8 Ohmů

Dělící frekvence: 50 – 150 Hz

Vnější rozměry bez vyčnívajících prvků:

370 x 350 x 540 mm

Hmotnost bez kabelů:30 kg

Nelineární zkreslení: 0,4% při 1 kHz


Blokové schéma


Aktivní výhybka

Ze vstupu putuje stereofonní signál do aktivní výhybky. Zde je přes oddělovací stupeň sečten a přes potenciometr P1, který slouží k nastavení úrovně signálu

( hlasitosti ), zaveden do samotného filtru ( dolní propust ) pro subwoofer s IO – 2

a IO - 3. Signál z obou kanálů je také zaveden přes filtry ( horní propust )

s IO – 1 a IO - 4 na výstup, ze kterého se může signál přes zesilovač reprodukovat takzvanými satelity, které jsou výhodné hlavně svou velikostí, jelikož reprodukují výšky a středy ( basy obstarává subwoofer ). Výstup pro satelity propouští pouze frekvence nad 150 Hz. Ale zpět k samotnému subwooferu. Z dolní propusti, jejíž dělící kmitočet lze měnit potenciometrem P2 od 50 Hz do 150 Hz ( ten se nastavuje podle přední levé a pravé reprobedny zhruba o 10 Hz výše, než je dolní mezní kmitočet reprobeden ), jde signál do samotného zesilovače pro subwoofer.


Modul automatického zapínání a vypínání

Signál ze vstupu je také zaveden do modulu automatického zapínání a vypínání koncového zesilovače. Zde je signál z levého a pravého kanálu přes odpory R1 a R2 sečten. Z operačního zesilovače IO – 1a zapojeného jako sčítací zesilovač jde signál do operačního zesilovače IO – 1b, který je zapojen jako komparátor napětí a porovnává signál z výstupu sčítacího zesilovače. Citlivost komparátoru lze nastavit trimrem P1. Výstup komparátoru je zaveden přímo do dvojitého časovače NE556 IO – 2. První časovač slouží jako zdroj řídícího signálu pro druhý časovač, který je zapojen jako monostabilní multivibrátor. Pokud je na vstupu automatického spínače signál, je výstup monostabilního multivibrátoru v úrovni HI a výstup prvního časovače v úrovni LO. Po odeznění signálu na vstupu automatického spínače se překlopí výstup prvního časovače do úrovně HI a po časové prodlevě, dané odporem R8 a elektrolytickým kondenzátorem Ce4 se výstup monostabilního multivibrátoru překlopí do úrovně LO. Tím se uzavře tranzistor T1 a odpojí se relé RE1. Na výstupu multivibrátoru indikuje stav LED dioda LD1, která je vyvedena na přední panel subwooferu.


Zesilovač

Samotný zesilovač, na jehož vstup jde signál z aktivní výhybky, je vlastně předělaný Tranziwat, pouze navržený pro vyšší výkon a to 50 W do 8 Ohmů. V předzesilovači je použit tranzistor BC 546 ( T1). Budič je realizován tranzistory BC 546 a MJ 15003, zapojenými v Darlingtonově zapojení. Jelikož tranzistor MJ 15003, nahrazující tehdejší KU 601, má příliš velké zesílení, musí být přemostěn keramickým kondenzátorem C5. Jinak by zesilovač nebyl dostatečně stabilní a při vyšším zesílení by se rozkmitával. Jako koncové tranzistory jsou zde použity opět tranzistory Motorola a to MJ 15003 a MJ 15004. Z jejich emitorů, kde musí být zhruba poloviční napájecí napětí ( ± 30 % ), je zesílený signál oddělen elektrolytickým kondenzátorem od stejnosměrného a odtud je již zapojen přímo do osmi ohmového reproduktoru.


Reproduktor ARN 312

Parametry udávané výrobcem

( Acoustics TVM )

Zatížitelnost: 150 W RMS

300 W max

Impedance: 8 Ohmů

Citlivost: 90 dB/1W při f = 200 Hz

Frekvenční pásmo: 22 Hz - 1000 Hz

Průměr membrány: 298 mm

Výška cívky: 17,5 mm

Hmotnost: 4,5 kg

50 Hz

150 Hz


Ozvučnice

Ozvučnice je vyrobena z 22 mm silné dřevotřísky. Celá ozvučnice je podýhovaná přírodní dýhou v odstínu Americký dub. Celá ozvučnice je velice robustní a tuhá což je pro subwoofer velmi důležité, takže i při vysokých hlasitostech nedochází k nežádoucím otřesům a chvění.

Rozměry: 370 x 350 x 540 mm

Vnitřní objem: 50 litrů

Celá ozvučnice je uzavřená, protože výrobce k tomuto reproduktoru nedoporučuje bassreflexovou ozvučnici.

Ozvučnice stojí na čtyřech dřevěných nohách, do kterých jsou zašroubovány mosazné hroty, kvůli odhmotnění celého subwooferu a zabránění tak nežádoucím otřesům do podlahy.

Ozvučnice je navržena tak, že reproduktor vyzařuje směrem do podlahy.


Přední panel


Přední panel


Zadní panel


Zadní panel


Závěr

Zde popsaný subwoofer se hodí spíše do reprodukčního řetězce domácího kina, ale lze ho doporučit i k poslechu stereofonního signálu, zvláště tam, kde je zapotřebí reprodukovat nízké frekvence s velkou hlasitostí. Subwoofer lze zapojit přímo přes konektory CINCH a není zapotřebí přiváděný signál nijak upravovat. Jediné, co je potřeba nastavit přímo na subwooferu, je dělící frekvence a hlasitost.


Děkuji za pozornost


  • Login