stolica rosji
Download
Skip this Video
Download Presentation
Moskwa

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

Moskwa - PowerPoint PPT Presentation


  • 156 Views
  • Uploaded on

Stolica Rosji. Moskwa.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Moskwa' - komala


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
wst p

Moskwa (ros. Mocква /mɐ\'skva/) – stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 10,56 mln mieszkańców, przy czym cała aglomeracja liczy 14,6 mln mieszkańców (2007). Jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, gospodarczych, kulturowych, religijnych, finansowych, edukacyjnych, komunikacyjnych oraz turystycznych Rosji.

Wstęp
kreml moskiewski

Kreml moskiewski (ros. МосковскийКремль) − gród warowny na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Moskwy. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 hektarów. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi.

Kreml Moskiewski
slide5

Pierwotnie plac Czerwony otaczała drewniana zabudowa, lecz z powodu niebezpieczeństwa pożaru usunięto ją na mocy edyktu Iwana III z 1493roku. Nowo otwarte miejsce było nazywane "Pożar" lub "Wypalone", i służyło za największe z moskiewskich targowisk. Następnie było wykorzystywane do uroczystości publicznych, czasem też miały na nim miejsce koronacje rosyjskich carów.

Bogatą historię placu Czerwonego uwiecznili w obrazach malarze, np. Wasili Surikow, Konstantin Juon, i inni.

Nazwa "plac Czerwony" nie ma komunistycznychodniesień - pochodzi od starosłowiańskiego przymiotnika красьнъ (piękny), co zachowało się w innych językach słowiańskich do dzisiaj - w tym w polskim, dla którego słowniki nadal podają słowo "krasny". Natomiast w języku rosyjskim słowo красный ma też znaczenie "czerwony". W znaczeniu "piękny" stosowano je w odniesieniu do katedry św. Bazylego, później zaczęto tak nazywać pobliski plac.

Przyjmuje się, że plac Czerwony otrzymał obecną nazwę (która wyparła wcześniejszą "Pożar") w XVII wieku.

Plac Czerwony w Moskwie (ros.Краснаяплощадь) – najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla – oficjalnej siedziby prezydenta Rosji.Ma 330 m długości i 70 m szerokości.

cmentarz

Cmentarz Wagańkowski (ros. Ваганьковскоекладбище) — jeden z największych cmentarzyw Moskwie. Położony w płn.-zach. części miasta, w dzielnicy КраснаяПресня, opodal stacji Krasnopresnenskaja Zastawa moskiewskiego metra; powierzchnia (2006) ok. 50 ha.

Cmentarz założony w 1771 w czasie epidemii dżumy.

Grób Siergieja Jesienina

Cmentarz
pa stwowa galeria trietiakowska

Państwowa Galeria Trietiakowska, ros. ГосударственнаяТретьяковскаягалерея, potocznie: Trietiakowka (Третьяковка), muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, założone w 1856 roku przez kupca Pawła Trietiakowa, gromadząca obecnie jedną z największych i najbardziej znaczących w świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych (głównie malarstwo).

Państwowa Galeria Trietiakowska
prudy

Patriarsze Prudy (ros.Патриаршиепруды) – skwer w Moskwie, z dużym stawem pośrodku.

Miejsce znane głównie z początku powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" (to tutaj Berlioz dowodził Iwanowi Bezdomnemu, że Jezus nie istniał). Znajduje się tu pomnik Iwana Kryłowa - bajkopisarza i satyryka oraz odlane z brązu płaskorzeźby przedstawiające wybrane sceny z jego bajek.

Prudy
ubianka

Łubianka (ros. Лубянка) – potoczna nazwa siedziby FSB (dawniej KGB i NKWD), a niekiedy samej FSB odnosząca się również do więzienia śledczego znajdującego się kiedyś w podziemiach tego samego budynku w Moskwie. W czasie terroru stalinowskiego na Łubiance zamordowano wielu więźniów politycznych, w tym licznych Polaków. Do dziś w budynku znajdować ma się niewielki areszt śledczy.

Łubianka
slide11

Kuskowo – zespół pałacowy hrabiów Szeremietiewów w Moskwie.

Osada Kuskowo pierwszy raz wzmiankowa była pod koniec XVI w. jako posiadłość bojarskiego rodu Szeremietiewych i w ich rękach pozostawała aż do rewolucji bolszewickiej w 1917. Obecnie część miasta Moskwa.

W latach 40.-70. XVIII w. ówczesny właściciel majątku hrabia Piotr Szeremietiew zbudował obecny zespół pałacowy, będący jedną z największych i najbogatszych zachowanych do dziś rezydencji w Rosji, nie licząc budowli carskich. Kwestia autorstwa projektu zespołu nie jest wyjaśniona, oficjalne źródła muzealne wskazują na Blanka, część źródeł wymienia jednak francuskiego architekta Wallyego. Architekt cerkwi jest całkowicie nieznany. Większość reprezentacyjnych budynków, w tym główny pałac powstała w stylu wczesnego klasycyzmu ze śladami baroku, jedynie pawilon Groty powstał w stylu późnobarkowym. W 1919 skonfiskowany majątek przekształcono w muzeum, a w 1938 połączono z muzeum ceramiki i w takiej postaci działa do dziś. Ma więc dwa głowne działy: muzeum wnętrz pałacowych i muzeum porcelany, fajansu i szkła. Zbiory ceramiczne liczą ponad 250 tys. Eksponatów.

wzg rza

Wzgórza Worobiowe (ros. Воробьёвыго́ры, trb. Worobjowygory; w dosłownym tłumaczeniu "Wróble Wzgórza") - to wzgórza na prawym brzegu rzeki Moskwy w Moskwie. Jest to jedna z najwyżej położonych części miasta (wysokości sięgają 220 metrów n.p.m.). Na wzgórzach zlokalizowany jest m.in. górujący nad miastem gmach główny Uniwersytetu Moskiewskiego. W latach 1924-1991 wzgórza nosiły nazwę LeninskijeGory (Ле́нинскиего́ры) tj. "Wzgórza Leninowskie". Historyczna nazwa wywodzi się od położonej w tym rejonie w przeszłości wsi Worobiowo (Воробьёво).

Wzgórza
ad