CEVİZ - PowerPoint PPT Presentation

Cev z
Download
1 / 38

  • 212 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

CEVİZ. MUSTAFA ATAŞ ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ MARDİN-2014. CEVİZ.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

CEVİZ

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Cev z

CEVİZ

MUSTAFA ATAŞ

ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ

MARDİN-2014


Cev z1

CEVİZ

Yabani formdaki ceviz türleri dünyanın birçok yerinde yayılma alanı bulmuştur. Ancak, cevizin anavatanı, bazılarına göre İran’ın Ghilan bölgesi, bazılarına göre ise Çin’dir. Bunlara karşılık daha büyük bir çoğunluk ise cevizin anavatanı olarak çok daha geniş bir alanı göstermektedirler. Bunu savunan gruba göre ceviz Karpat dağlarından Türkiye, Irak, İran, Afganistan, Güney Rusya, Hindistan, Mançurya ve Kore' ye kadar uzanan geniş bir bölgenin doğal bitkisidir.


Cev z2

CEVİZ


Cev z3

CEVİZ

Meyvecilik kültürü oldukça eski tarihlere uzanan Anadolu, birçok meyve türünde olduğu gibi cevizin de anavatan bölgeleri arasında yer almıştır. Anadolu, günümüze kadar yapılan yetiştiricilik sonucunda, sayıları 4.5 milyonu aşan bir ceviz ağacı varlığına sahip olmuştur.


Cev z4

CEVİZ

Cevizler kış ve ilkbahar aylarında soğuklama gereksinimini karşılayacak kadar soğuk; ilkbahar ve yaz aylarında normal büyüme ve olgunlaşmayı sağlayacak ölçüde sıcak (25- 35°C) isterler.


Cev z5

CEVİZ

Ceviz bitkisi genelde –20 derecede düşük sıcaklarda zarar görmekteyse de –40 dereceye kadar dayanabilen çeşitler vardır. Bunun yanında tomurcuk döneminde –10 derece, tam çiçeklenme dönemindeki –30 derece ve küçük yeşil meyve döneminde –10 derece den düşük sıcaklıklar zararlı olabilmektedir.


Cev z6

CEVİZ

Ceviz yetiştiriciliği açısından yıllık toplam en az 500 mm yağış yeterli olmakla birlikte bu yağışın düzenli olması önemlidir. Meyvelerin normal gelişebilmeleri için yazın toprakta yeterli suyun bulunması gerekir. Bunun yanında çiçeklenme dönemindeki yağmurlar ve aşırı rüzgarlar özellikle tozlanma-döllenme bakımından olumsuz bir durum ortaya çıkarabilir.


Cev z7

CEVİZ


Armillaria k k r kl

Armillaria Kök Çürüklüğü


Armillaria k k r kl1

Armillaria Kök Çürüklüğü

Armillaria ile infekteli topraklarda ceviz bahçeleri kurmadan önce koruyucu önlemler alınmalı, fungus infeksiyonuna dayanıklı anaçlar kullanılmalıdır. Dikimden önce pahalı ve zor bir uygulama olmasına karşın methyl bromide ile toprak fumigasyonu yapılması ağaç ölümlerini büyük ölçüde azaltacaktır.


Armillaria k k r kl2

Armillaria Kök Çürüklüğü


Armillaria k k r kl3

Armillaria Kök Çürüklüğü

Hastalıklı ağaçlar sökülüp, bütün bitki artıklarıyla birlikte araziden uzaklaştırılmalıdır. Hastalıklı ağaçlara yakın olan ve simptom göstermeyen ağaçların da infeksiyon taşıma ihtimali göz ardı edilmemelidir.


K k bo az t m r

Kök Boğazı Tümörü


K k bo az t m r1

Kök Boğazı Tümörü

Kök boğazı tümörüyle en iyi mücadele yöntemi fidanların sağlıklı damızlıkların bulunduğu fidanlıklardan temin edilmesi, taşınmaları, araziye dikilmesi ve bütün yetiştiricilik ömürleri boyunca yaralanmalardan kaçınılmasıdır.Patojenle biyolojik mücadele mümkündür. Dikimden önce, fidanların Agrobacterium radiobacter'in K84 ırkıyla hazırlanmış süspansiyonlarına daldırılmasıyla başarılı sonuçlar alınmıştır.


Ceviz yan kl

Ceviz Yanıklığı


Ceviz yan kl1

Ceviz Yanıklığı


Ceviz yan kl2

Ceviz Yanıklığı

Hastalık etmeniyle mücadele, kışı uyur gözler içerisinde geçirdiği için oldukça zordur. Cevizlerin ilk oluşum dönemlerinde bakırlı preparatlarla koruyucu ilaçlamalar yapılır. Daha önce şiddetli enfeksiyonların görüldüğü ceviz bahçelerinde uygulamalar, kışın ıslak geçen günler göz önüne alınarak belli aralıklarla yapılmalıdır.


Ceviz antraknozu hastal gnomonia leptostyla

Ceviz Antraknozu Hastalığı (Gnomonia leptostyla)


Ceviz antraknozu hastal gnomonia leptostyla1

Ceviz Antraknozu Hastalığı (Gnomonia leptostyla)


Ceviz antraknozu hastal gnomonia leptostyla2

Ceviz Antraknozu Hastalığı (Gnomonia leptostyla)

Enfeksiyon kaynağı olan yere dökülmüş yapraklar sonbaharda toplanıp yakılmalı veya toprağa gömülmelidir. Budama esnasında bulaşık dallar bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Hastalık görülen bahçelerde, tomurcukların yeni patlamaya başladığı, yaprakların yeni oluştuğu dönemde birinci ilaçlama; yapraklarda yaprakçıkların yarı büyüklüğünü aldığı dönemde ikinci ilaçlama; meyvelerin fındık büyüklüğünü aldığı dönemde üçüncü ilaçlama yapılmalıdır.


Elma kurdu cydia pomonella l

Elma İçkurdu (Cydia pomonella L.)


Elma kurdu cydia pomonella l1

Elma İçkurdu (Cydia pomonella L.)

Elma içkurdu mücadelesinde kültürel önlem olarak yere dökülen kurtlu meyveler toplanıp derince toprağa gömülmeli, ceviz ağaçlarının kalın dal ve gövdelerine haziran ayı başında oluklu mukavvadan tuzak bantlar sarılarak bunlara gelen larvalar yapılacak kontrollerde imha edilmelidir. Yeni oluşturulacak bahçelerde dayanıklı çeşitler tercih edilmelidir. Zararı doğrudan meyvede olması nedeniyle mücadele eşiği düşük olan zararlının etkili doğal düşmanları bulunmakla birlikte, genelde ilaçlı mücadele gerekmektedir.


Elma kurdu cydia pomonella l2

Elma İçkurdu (Cydia pomonella L.)


Elma kurdu cydia pomonella l3

Elma İçkurdu (Cydia pomonella L.)


Elma kurdu cydia pomonella l4

Elma İçkurdu (Cydia pomonella L.)

İlaçlı mücadelesinde ise ilaçlama zamanının tespiti önemlidir. Yumurtadan çıkan larvaların meyveye girmeden ilaçla buluşturulması gerekmektedir. Mücadele zamanının belirlenmesinde zararlının ilk ergin çıkışları izlenmekte, bu amaçla eşeysel çekici tuzaklar ve etkili sıcaklık toplamlarından yararlanılmaktadır. Tahmin uyarı yöntemi adı verilen bu yöntemin uygulanamaması durumunda ceviz ağaçlarının fenolojisinden yararlanılmalı ve ceviz meyveleri fındık büyüklüğüne (1.0-1.5 cm çapında) ulaştığında ilaç uygulanmasına başlanmalı ve kullanılan ilacın etki süresine bağlı olarak ikişer hafta arayla üç ilaçlama yapılmalıdır.


Yaprakbitleri choromaphis juglandicola callaphis juglandis

Yaprakbitleri (Choromaphis juglandicola, Callaphis juglandis)


Yaprakbitleri choromaphis juglandicola callaphis juglandis1

Yaprakbitleri (Choromaphis juglandicola, Callaphis juglandis)


Yaprakbitleri choromaphis juglandicola callaphis juglandis2

Yaprakbitleri (Choromaphis juglandicola, Callaphis juglandis)


Yaprakbitleri choromaphis juglandicola callaphis juglandis3

Yaprakbitleri (Choromaphis juglandicola, Callaphis juglandis)

Yaprakbiti türlerinin çok sayıda doğal düşmanı bulunmakta ve bunlar zararlıyı genelde baskı altına alabilmektedir. Zararlıya karşı ilaçlı mücadeleye karar verirken yararlı türlerin yoğunluğu dikkate alınmalıdır.


Avrupa k rm z r mce i panonychus ulmi

Avrupa Kırmızı Örümceği (Panonychus ulmi)


Avrupa k rm z r mce i panonychus ulmi1

Avrupa Kırmızı Örümceği (Panonychus ulmi)


Avrupa k rm z r mce i panonychus ulmi2

Avrupa Kırmızı Örümceği (Panonychus ulmi)

Avrupa kırmızı örümceğine karşı ilaçlı mücadeleye karar vermeden önce doğal düşmanlarının yoğunluğu dikkate alınmalıdır. İlaçlı mücadelesinde ise yoğunluğu yaprakçık başına 3- 5 bireyi geçtiğinde uygun bir akarisit ile uygulama yapılmalıdır.


Kabuklubit ve ko niller

Kabuklubit ve Koşniller


Kabuklubit ve ko niller1

Kabuklubit ve Koşniller


Kabuklubit ve ko niller2

Kabuklubit ve Koşniller

Ağaçların gövde, dal, yaprakçık, sürgün, tomurcuk ve meyvelerinde bitki özsuyunu emmek suretiyle zararlı olur. Emgi esnasında toksik madde salgılar ve ağacın zayıflamasına neden olur. Mücadelesinde, budama esnasında zararlı ile bulaşık olan dallar kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalı, bahçe kurulurken temiz fidan kullanılmalıdır. Zararlıya karşı gerekmesi durumunda kış mücadelesi yapılabileceği gibi, erken ilkbaharda ve yaz aylarında da larva döneminde ilaçlamalar yapılabilir.


D kkat

DİKKAT

  • SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM İLKELERİNE UYUNUZ.

  • REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYINIZ.

  • EKİM DİKİM AŞAMASINDAN HASAT SÜRESİNE KADAR TEKNİK DESTEK ALINIZ.

  • POPULASYON DİNAMİĞİNİ VE DOĞAL DÜŞMAN POPULASYONUNU GÖZLEMLEYİNİZ.


D kkat1

DİKKAT

SON İLAÇLAMA İLE HASAT ARASINDAKİ SÜREYE MUTLAKA UYUNUZ.


D kkat2

DİKKAT


  • Login