Yeni bir r a an kullan c dostu allplan
Download
Sponsored Links
This presentation is the property of its rightful owner.
1 / 13

Yeni Bir Çığır Açan Kullanıcı Dostu ALLPLAN PowerPoint PPT Presentation


  • 215 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Yeni Bir Çığır Açan Kullanıcı Dostu ALLPLAN. E ğ itmen: Ayfer AYDIN. Allplan Nedir?. Allplan; Mimari eskizden etütlere, modellemeye, pafta düzenlemeye, detaylandırmaya, metrajlara ve uygulama çizimlerine kadar tüm tasarım süreçlerini kapsayan bir programdır.

Download Presentation

Yeni Bir Çığır Açan Kullanıcı Dostu ALLPLAN

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Yeni Bir Çığır Açan Kullanıcı Dostu ALLPLAN

Eğitmen: Ayfer AYDIN


Allplan nedir

Allplan Nedir?

Allplan; Mimari eskizden etütlere, modellemeye, pafta düzenlemeye,detaylandırmaya, metrajlara ve uygulama çizimlerine kadar tüm tasarım süreçlerini kapsayan bir programdır.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Geleceğin teknolojisi ile donatılmış akıllı CAD Allplan programı, tasarımdan sunuma kadar, planlama aşamalarındaki ihtiyaçların tümünü karşılayan komple bir programdır. Allplan akıllı bir CAD sistemidir ve komple bir sistem olarak gelişmiş modülleri sayesinde mimarın tüm beklentilerine cevap verir:

• Tasarım

• Çizim

• Modelleme

• Metraj

• Çatı ve merdiven konstrüksiyonu

• Organizasyon

• Sunum, hızlı ve kullanışlı menü sistemi


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Allplan, uygulanabilir her tasarımı mümkün kılan, entegre bir çizim programıdır. Aynı zamanda etütlerden uygulama projesine, nokta detaylardan maliyet hesaplarına kadar bütün işleri destekleyen ve sayısız tasarım seçenekleriyle serbestlik sağlayan bir programdır.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Allplan Mühendislik, mimarlar, inşaat mühendisleri ve yükleniciler arasındaki koordinasyonu, sistem kesintileri olmaksızın sağlar. Allplan CAD ve CAE (Bilgisayar destekli mühendislik) arasındaki uyumu tam olarak destekleyen bir programdır.

Allplan, PDF, 3B PDF, IFC, DWG ve DGN de dahil olacak şekilde ellinin üzerinde veri formatını destekler.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Bir model oluşturarak çalıştığınız için, bir projenin 2B, 3B veya her ikisini birlikte görebilme ve değiştirebilme yeteneğine sahiptir.

Allplan sadece tek bir yazılımda konsept tasarımından metraja kadar – sınırsız olasılıkları sunmaktadır. Hepimizin bildiği gibi, çizdiğimiz her çizginin sahada bir karşılığı, ve her karşılığın bir maliyeti vardır. Allplan, bütün bu metraj hesaplarına zaman kaybetmeden kolay bir şekilde ulaşma imkanı sağlamaktadır.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Allplan gelişmiş çizim araçları, akıllı yakalama modları, dönen kursörler, kolay kullanılabilir 2B geometrik çizim, düzenleme komutları ve 2B elemanların hızla ve zahmetsizce 3B'ye dönüştürülmesi için yöntemler sunar. Allplan'ın akıllı ölçülendirme ve taramaları, tasarımdaki değişikliklere otomatik olarak uyum sağlar. 16 dilde, 60.000 firma tarafından kullanılmaktadır.

Allplan sadece tek bir yazılımda konsept tasarımından metraja kadar sınırsız olasılıkları sunması ve uygulanan her değişiklikte, metrajlar, alanlar, hacimler ve yazıları, daima doğru kalacak şekilde güncellenir olması önemli kolaylıklar sağlamaktadır.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Farklı kullanım ara yüzleri içerisinden seçim yaparak, istekleriniz doğrultusunda ekran düzenlemeleri ile kullanabilirsiniz.

Komutların ekran üzerindeki düzenlemesine ek olarak, çizim yaptığımız alanların da (vitrinlerin) ekrandaki durumlarını belirleyebilirsiniz.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Üzerinde çizim yaptığınız dosyalar, projeler altında düzenlenirler. Her bir yeni iş, yeni bir proje anlamına gelir. “Ahmet Bey’in Villası”, “Zonguldak Demirpark Alışveriş Merkezi” gibi.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Allplan’da tasarım ve veri oluşturulması işlemleri çizim dosyalarındagerçekleştirilir. Çizim dosyalarını kağıt kalem kullanarak yapılan konvansiyonel çizim sürecinde şeffaf kağıtlargibi hayal edebilirsiniz. Bilgisayar tabirleri ile aslında her çizim dosyası, bilgisayarda depolanan elektronik bir dokümandır. Çizim dosyaları, projenize bir strüktür kazandırmak için kullanılır.

Allplan’da, her bir çizim dosyası, içerisinde çizim elemanlarını barındırabilecek birer fiziksel dosyadır. Bu dosyalar arasında elemanlar kopyalanabilir ve/veya taşınabilirler ve üzerlerinde değişiklikler yapılabilir. Aynı anda ekranda 60 çizim dosyasınıaçıp birlikte değiştirebilirsiniz. Yeni bir proje oluşturduğunuzda, o projede kullanabileceğiniz, o projeye tahsis edilen 6.000 adet çizim dosyası bulunur.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Katmanlar, çizim dosyalarının içine bir strüktür eklemek için kullanılırlar. Metamorfik bir anlatımla bir katman, belirli bir kategoriye ait elemanların (duvarlar, kolonlar, ölçüler, izdüşümler vb. gibi) üzerine yapıştırılan etiketlerdir.

Bir elemanın biçim özelliklerinin katmandan alınmasının en büyük avantajı, o katmanda çizilen elemanların biçim özelliklerinin aynı anda, katmandaki ayarlarının değiştirilmesi ile değişebiliyor olmasıdır.


Yeni bir r a an kullan c dostu allplan

Allplan’da, çizdiğiniz elemanları, farklı çizim ölçeklerinde, o ölçeğe uygun detay ve görünüm elemanları içerecek şekilde ekrana getirilebilirsiniz. Tasarımda kullanılan çizgilerin kalınlıkları, tipleri, renkleri ve tarama, desen, boyama gibi elemanlar, çizimin basılacağı ölçeğe veya çizim tipine bağlı olarak görünüm, çizgi vb. gibi özelliklerini otomatik olarak değiştirebilirler.


Te ekk rler

TEŞEKKÜRLER


  • Login